Rodičák. Jak to bude?

nikol125
12. srp 2022

Holky, potřebuji radu malá bude mít teď v září 2 roky, do toho čekáme druhé mimi zatím na začátku 7tt, ale už si nějak zjišťuji co a jak s malou mám rodičák na 3 roky tudíž do příštího září, mimi by se mělo narodit konec března 2023 jak to pak je když se narodí o půl roku dřív než doberu první rodičák? Mám někam zajít a oni mi to měsíčně navýší tak aby mě to vycházelo a nebo pak pošlou ten zbytek peněz naráz co jsem nevyčerpala těch 300 tisic nárok? Popřípadě kdy a kde jste to řešili?

gbp
12. srp 2022

@nikol125 kazde 3 mesice si muzes sama vysi prispevku zmenit. ja mam datovou schranku, takze posilam zadost pres to. maximalni vyse je tolik, kolik jsi mela materskou (pokud jsi mela).
nebo to muzes nechat jak to je a s rodnym listem druheho ditete ti ten prvni rodicak pak doplati. o nic neprijdes.

nikol125
autor
12. srp 2022

@gbp Materskou jsem prave nemela.. takze kdyby to bylo treba kolem 15-16 tisic tak myslite ze by me to dali kdyz jsem narok na materskou nemela? A nejake papiry musite mit sebou?

ilonne
12. srp 2022

@nikol125 já myslím, že nedají. Když jsi neměla mateřskou, můžeš si navýšit max. na 10tis/měsíc. Ale nejsem si jistá, zda se pravidla nezměnila.

gbp
12. srp 2022

@nikol125 bylo to 10 tis. ale mam pocit, ze to ted nejak navysovali, jen nevim, jestli uz to schvalili. to ti na up urcite reknou, jestli tam pujdes osobne. urcite bude stacit ted obcanka, pokud budes jen navysovat. pokud bys to pak chtela doplatit ten zbytek naraz, tak ten rodny list.

nikol125
autor
12. srp 2022

Aha, no premyslim ze tam jeste dnes sjedu se zeptat a navysit, kdyz se to pri nejhorsim da menit co 3 mesice.. a kdyz me daji jen 10 tisic tak pak to co zbyde tak naraz na konci doplati?

sigyn
12. srp 2022

O doplacení zbytku rodičáku si musíte zažádat sama. Vyplácí se pouze po narození dítěte a po doložení denního vyměřovacího základu (tj. manžel/druh musí být zaměstnán)

ha_ja
12. srp 2022

Snad to stále platí, ale měla jsem nižší mateřskou a navýšení šlo jen na 10 tisíc. Zbytek nedoplatí, protože nemáš nárok na mateřskou. Ale asi by šlo čerpat rp přes manžela, takže bys mohla dočerpat vše...měla jsem to tak u prvního dítěte a čekala jsem druhé a ještě nebyla možnost doplacení.

nikol125
autor
12. srp 2022

@ha_ja Ano, to vim ze jsme tam zadavali manzela prave me tehda rikala ze kdybych si to pak chtela zvysit nebo by se narodilo druhe dite atd. Takze castka kdyby to slo pres manzela by byla max stejne tech 10 tisic? Ale doplatili by mi zbytek?

nikol125
autor
12. srp 2022

@nikol125 Ja mela za to at je narok ci neni na materskou tak kazda mame narok tech 300 tisic korun a musi nam to nejakym zpusobem vyplatit, doufam ze to tak je nebo ted budu pekne nastvana ze jsem si to nedala na min nez na 3 roky🤯

denisq
12. srp 2022

@nikol125 Můžeš si rodicak navýšit maximálně na 10 000,-. Po narození dalšího dítka si zažádat o doplacrni nevyčerpané částky. Musíš mi denní vyměřovací základ přítele/manžela.

lachtanice86
12. srp 2022

@nikol125 teď se to změnilo na tuším 13tisic pro někoho kdo nemá nárok na ppm. Můžeš zvýšit přes vyměřovací základ přes manžela. Pokud je zaměstnaný. Stejně tak je i možnost vyplacení zbytku rp, pokud má manžel práci.

marcicek84
12. srp 2022

@nikol125 muzes mit max.13000 Kc a zbytek ti pak doplati,az bude smit rodocak na prvni dite,o to doplaceni budes muset taky pozadat...

nikol125
autor
12. srp 2022

Tak dekuju moc, v pondeli si tam sjedu a domluvim se co a jak. Mam to pres manzela vim ze tam tehda kvuli tomu prave nesl papiry z prace kdybych si to nekdy chtela navysit tak snad to nejak pujde 🙂

elwe
12. srp 2022

@nikol125 pokud jsi dávala vyměřovací základ od manžela, tak můžeš zvolit částku podle toho, kolik to vycházelo (případně ten základ doložit). Zároveň pokud manžel normálně pracuje, tak si po narození dalšího dítěte můžeš zažádat o doplácejí zbytku. Na to doplácejí nemají nárok všichni, ale zjednodušeně, pokud je jeden z partnerů normálně pracující, tak na to nárok je.

majena39
12. srp 2022

@nikol125 nově si bez mateřské můžeš navýšit až na 13 měsíčně... Tak alespoň něco 😊

lencaa11
13. srp 2022

@nikol125 teď si to můžete navýšit 13000kc měsíčně nebo přes manžela zda pracuje tak přes jeho výměr nebo až se mimco narodí tak pokud je manžel / přítel zaměstnaný tak to vyplatí ten zbytek

alilali
14. srp 2022

Pokud ty si neměla nárok na PPM a máš tedy strop RP pouze 13 tisíc, tak:

1.) Navýšit RP přes partnerův vyměřovací základ

2.) Pokud splňuješ podmínky, po narození druhého dítěte ti bude zbytek RP vyplacen