Budu mít nárok na mateřskou?

Zodpovězené
7. pro 2022

Krásný den,

mám syna, kterému budou v květnu 3 roky. Já jsem těhotná a rermín porodu červen 2023.

Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na mateřskou.

S prvním synem mám rodičák do 3let malého, takže si myslím, že poslední rodičák dostanu v dubnu. V práci mám smlouvu na neurčito. Jen mi jde o to, zda mě třeba nemůžou vyhodit, když zjistí, že čekáme druhé miminko a tudíž se v květnu nevrátím do práce.

Může mi nějak zaniknout nárok na mateřskou?

A ještě bych se chtěla zeptat, když mi skončí rodičák v dubnu a budu rodit v červnu, zda na ten cca měsíc si mám vzít nemocenskou?

Předem moc děkuji za odpověď.

Krásný zbytek dne.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (lidově mateřská), když jste nyní na rodičovské dovolené se synem, jemuž budou v květnu 3 roky.

Pro splnění nároku na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba, abyste splnila tyto dvě podmínky současně:
1. Byla v době nástupu na PPM (tj. 6 - 8 týdnů před stanoveným termínem porodu) nemocensky pojištěna. Tuto podmínku splňujete, protože jste v pracovním poměru. I kdyby nastala varianta, že by Vám zaměstnavatel ukončil smlouvu, musel by Vám dát dvouměsíční výpovědní dobu. I kdyby tato doba do porodu uplynula (neuvádíte přesný termín termín porodu), tak i poté byste ještě byla ve 180 denní ochranné lhůtě, protože byste pracovní poměr ukončila jako těhotná. Na těhotné zaměstnankyně se vztahuje 180 denní ochranná doba.
První podmínku tedy splňujete zcela určitě.

2. Byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM minimálně 270 dní nemocensky pojištěna. Tuto podmínku taktéž splňujete, protože jste na rodičovské dovolené a před tím jste byla zaměstnána. Zaměstnání i rodičovská dovolená se do těchto 270 dní počítá.

Splňujete tedy obě podmínky nároku na PPM.

Nárok na PPM Vám nemůže zaniknout, ani kdyby Váš pracovní poměr v dubnu nebo v květnu skončil - jak jsme vysvětlovali výše.

Dále se ptáte, zda máte jít na pracovní neschopnost v mezidobí od ukončení rodičovské dovolené do nástupu na PPM.
Na PPM se nastupuje 6 - 8 týdnů před vypočítaným termínem porodu (žádost o PPM potvrzuje ošetřující gynekolog, který toto datum stanoví. Vy pak gynekologem potvrzenou žádost dáte zaměstnavateli).
Nenapsala jste nám přesný termín porodu, ale je dost možné, že i pokud byste rodila až na konci června a na PPM nastoupila už 8 týdnů před porodem (můžete si sama zvolit, zda nastoupíte 8 nebo 6 týdnů před porodem), tak toto období bude pokryto. Pokud by přece jen vznikl nějaký čas, kdy už byste byla mimo rodičovskou dovolenou (záleží na přesném datu synových třetích narozenin) a ještě jste nebyla na PPM, lze to samozřejmě řešit i tím, že byste šla krátkodobě na pracovní neschopnost (pokud dobře počítáme, tak jen na několik dní - záleží na tom, kdy máte stanoven termín porodu a kdy budou synovi tři roky).

Ještě bychom rádi rozlišili 2 pojmy, které se často zaměňují:
rodičovský příspěvek - dávka státní sociální podpory, kterou čerpáte během péče o dítě. Vy píšete, že poslední dávku dostanete v dubnu. Synovi jsou 3 roky až v květnu. Můžete tedy "rozvolnit" čerpání dávky. Její měsíční výše byl byla nižší, ale měla byste pokryté období do začátku PPM. Ještě na to máte čas. Můžete se o tom poradit na ÚP, kde se žádosti o rodičovský příspěvek a případné změny řeší.

rodičovská dovolená - volno, které poskytuje zaměstnavatel zaměstnankyni, která pečuje o dítě. Maximálně je to doba do 3 let věku dítěte (přesně do jeho 3. narozenin). Takže i zde ještě máte časovou rezervu.

Doufáme, že Vám naše odpověď pomohla se zorientovat ve Vaší situaci.

Pokud byste něco potřebovala doplnit nebo upřesnit, můžete nám napsat na poradna@napocatku.cz

S přáním všeho dobrého

Poradna Na počátku

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz