Rodičovská dovolená na tři roky, ale doma čtyři

2veverka
27. pro 2013

Zkusím co nejsrozumitelněji popsat situaci: v létě mi končí RD, ale ráda bych zůstala ještě půl roku nebo rok doma (školka nebude a do práce nespěchám). Vím, že tu probíhala diskuse o 3 letech místo dvou, ale tato situace je jiná, protože RD po třech letech končí a nelze už prodloužit. Ráda bych si s vámi zkonfrontovala, jak tedy postupovat:
1) Dohodnout se se zaměstanavatelem, zda by souhlasil s neplaceným volnem.
2) Rozložit si z rodičáku částku i na příští půlrok nebo rok.
3) Je třeba hlásit zdravotní pojišťovně, že budu pečovat o dítě, nebo ne? Potřebuje k tomu nějaký papír?
4) A co sociální pojištění, je povinné?
5) Ve školce u staršího dítě platí, že smí zůstávat jen dopoledne?
Ještě něco dalšího?

Předem moc děkuji za pomoc s doladěním problému, zatím tápu, a to bych si měla být vůči zaměstnavateli jistá v kramflecích...

j.a.n.i
27. pro 2013

@2veverka
1) Ano.
2) Můžeš a nemusíš, pokud nemáš ŽL, tak to není nutné.
3) Na ZP je třeba nahlásit že buď ještě bereš rodičák (pokud ho prodloužíš) nebo pečuješ o dítě, ale spíš by to měl hlásit zaměstnavatel.
4) Není a platit si ho dobrovolně je do 4 let dítka nesmysl.
5) Ne, omezení platí pouze pro jedno, v případě prodloužení rodičáku pro žádné.

2veverka
autor
27. pro 2013

@j.a.n.i No ty jsi teda kompletní, děkuju moc!
A ještě dotaz k rozložení toho rodičovského příspěvku - asi je přece jen lepší to udělat pro strýčka příhodu, nebo ne? A je třeba u toho hlídat nové čtvrtletí? Dále mě napadá k nahlášení na ZP - to mám zaměstnavatele uhánět, nebo to radši udělat sama? Jestli je tam ještě nějaký sporný bod, zmiň se o něm prosím.

j.a.n.i
27. pro 2013

@2veverka U rodičáku záleží zda máš ještě starou variantu nebo už novou, pokud starou, tak se to nevyplatí, přišla bys o odst peněz, u nové tím nic nezkazíš. A není, lze to udělat kdykoliv, pouze mezi změnami musí být alespoň 3 měsíce.
Nemusíš, dokud ti trvá pracovní poměr, tak je to jeho starost a případné "nedoplatky" na zdravotním jdou za ním.

mahafi
27. pro 2013

@2veverka taky zrovna řeším stejný problém, tak díky, že jste mi to s @j.a.n.i shrnuly 🙂. jen jsem zvědavá, jak se bude tvářit zaměstnavatel na to neplacené volno..., zatím to s nimi nechci řešit, chtěli bychom druhé miminko, ale jemu se k nám nějak nechce, tak začínám pomalu přemýšlet, jak to (vy)řešit...

j.a.n.i
27. pro 2013

@mahafi No, to je vždycky ta největší neznámá... většinou záleží na tom, zda tě chce či nechce a zda má aktuálně volné místo... pokud tě chce, tak se většinou volno domluvit dá, pokud přemýšlí, jak se tě zbavit, tak je pro něj vítaná cesta ti volno nepovolit a čekat co uděláš.

mahafi
27. pro 2013

@j.a.n.i díky, uvidíme, jak to nakonec dopadne... jak jsem tak pročítala možnosti (ale nevím, jestli to chápu správně), tak mám v podstatě možnosti (časově posloupně, co je teoreticky možné):
1. (tato možnost už je passé) porodit do narozenin prvního dítěte.. v tom případě mě neplacené volno nezajímá a přejdu z rd ma md (těch 6-8 týdnů před případným termínem porodu).
2. nastoupit na md dnem narozenin prvního dítěte (to je ještě teoreticky možné, ale...)
3. pokud bych otěhotněla a nestihla nastoupit na md navazující na rd, tak a) požádat o neplacené volno nebo b) jít na neschopenku?
4. pokud neotěhotním, tak je to jasný, buď a) neplacené volno, nebo b) se pokusit sehnat školku (což u nás pro děti na konci srpna je utopie) a jít do práce c) být nezaměstnaná.
víc možností není 🙂, že jo... nebo mi něco uniklo nebo jsem něco pochopila blbě/nepřesně?
a v případě, že bych byla nezaměstnaná a přišlo by další miminko, můžu volit délku rodičáku (manžel pracuje, podmínky splňuje), ale nebudu brát ppm a začnu rovnou rodičákem od data porodu, je to tak?
díky a omlouvám se, já se v těch předpisech moc neorientuju 😅.

j.a.n.i
27. pro 2013

@mahafi Možnosti máš správně 🙂 akorát bych nebyla tak skeptická s tou školkou, já jsem Praha a umístili tu i lednové (a to myslím leden 2011)

mahafi
28. pro 2013

@j.a.n.i díky 🙂

marky27
3. led 2014

@j.a.n.i prosím také o radu - jsem na rodičovské na 3 roky, dcerce budou tři příští rok v prosinci. Měsíčně mi však chodí větší částka peněz, než která mi vychází na 3 roky. Pokud bych s dcerou chtěla zůstat doma až do jejích třech let, asi poslední 2 měsíce by mi nepřišly už žádné peníze. No a zajímalo by mě, kdo platí v tuto dobu zdravotní pojištění? Zaměstnavatel nebo bych musela já sama? Asi by bylo lepší si to spočítat a zažádat o snížení dávek tak, aby mi to vyšlo do těch 3 let věku, že? Díky.

marky27
3. led 2014

jo a s tím souvisí další otázka - rodičovská by tedy končila kdy? - až vyčerpám určený obnos peněz nebo dovršením 3 let věku dítěte?

j.a.n.i
3. led 2014

@marky27 Zdravotní platí stále stát, tím, že dobereš rodičák se na tom nic nemění 🙂 a rodičovská dovolená končí dnem, který si nahlásila v práci jako její konec a pokud si nic nehlásila, tak je to dnem 3. narozenin.

marky27
3. led 2014

@j.a.n.i děkuju za odpověď. A pokud bych si tedy rozložila peníze tak, aby mi vyšly akorát do toho 3. roku věku, a do práce bych šla třeba až za 3 týdny po 3. narozeninách, tak by to bylo jak? To bych něco platit musela?

j.a.n.i
3. led 2014

@marky27 No, to by ses hlavně musela dohodnout se zaměstnavatelem, jestli ti to umožní, není to totiž jeho povinnost. A pokud by dítě nechodilo celodenně do školky, tak bys platit nemusela.

terez27
6. led 2014

@j.a.n.i rada bych se zeptala jestli mám nárok na nějaké dávky když mám rp do března a té do prosince,předpokládám,že ne,ale raději se ptám,diky