Rodičovský příspěvek - lze vybrat najednout?

talala
15. srp 2018

Ahoj 🙂
Potřebovala bych poradit. Na úřad se teprve chystám, takže nevím jak to chodí. Chtěla jsem se zeptat, zda lze si vybrat najednou rodičovský příspěvek? Já se jen někde dozvěděla ze lze potom ze ne, a nebo do puk roka a jsem z toho nějak nesva. Všude píšou něco jiného, a momentálně s 2 měsíčním prckem nemám čas teď být cely den na úřadě. Plánujeme další miminko aby byli maximálně 2 roky od sebe. Tak nevím jak to udělat aby jsme potom o to zbytečně nepřišli když je to jediný na co dnes má každý nárok 🙂
Byla bych ráda za každou informaci a radu jak to mate vy 🙂 děkuji moc a krásný večer 🙂

raliska
15. srp 2018

@talala najednou si ho vybrat nemuzes, ale pokud sis mohla vybrat delku rodicovskeho prispevku, tak ji muzes kazde 3 mesice menit. Pokud ji mas ted na 3 roky, tak si ji muzes zmenit napr. Na 2 roky.

katka865
15. srp 2018

@talala ted je to nove tak ze muzes vybirat rodicak pomerne rychle. Maximum je zhruba ve vysi materske. Takze kdyz mas materskou treba 22 tisic mesicne tak si muzes vybrat rodicak za 10 mesicu a druhe ditko muzete mit hodne brzy a neprijdete ani o korunu 🙂

lolam10
15. srp 2018

@katka865 presne tak☺

talala
autor
15. srp 2018

@katka865 opravdu? Super takže když teď mám 18 000 mateřskou tak lze si tak stále vybírat i rodicak dokud tam budou penízky? A pak proste už budu bez až se to vybere a bude až s druhým ditkem ? 🙂 chápu to dobře 🙂?

katka865
16. srp 2018

@talala jj presne tak 🙂

michaela19911991
16. srp 2018

Ja to mam ted dokonce na plat chlapa. Otehotnelala jsem a potrebovala jsem to vybrat co nejrychleji tak mi na pracaku poradili, ze mi to muzou pocitat i z denního vymerovaciho zakladu chlapa.

talala
autor
16. srp 2018

@michaela19911991 takže to lze i na manžela? To by bylo super, chlap má plat poměrně vysoký. Takže na úřad práce a tam my to udělají 🙂 moc Vám děkuji 🙂
Jen jsem se chtěla zeptat, kdy jste tak prodávaly zadost o příspěvek ? Když mám mateřskou do října už bych mohla asi teďco? 🙂

katka900
16. srp 2018

@talala klidně září

michaela19911991
16. srp 2018

@talala byla jsem na pracaku tam mi dali formular na potrvzeni o dennim vymerovacim zakladu, ten si nechal potvrdit v praci. Pak se s tim musi na socialku a zase na pracak - my koupili ucetni ucetni cokokadu a ona to zaridila i na ty socialce takze nam stacilo dat ten formular na denni vyměřovací zaklad k nemu do prace a prislo to domu postou i potvrzene ze socialky a ja to jen donesla zpatky na pracak. A tadaa misto 15000,- mam 25000,- a stihnu to akorat vycerpat ☺

katka900
Autor odpověď smazal
Zobraz
michaela19911991
16. srp 2018

@talala jinak zadost jsem si zacala vyrizovat kdyz prckovi byli asi 4 mesice

katka900
16. srp 2018
janaelia
16. srp 2018

@talala Vybrat najednou to myslím nejde a jde to vybrat mnohem dříve, ale záleží na příjmech, podle toho ti myslím stanoví maximální částku co můžeš dostávat, tak si zajdi na úřad a tam se zeptej na co by jsi dosáhla.

penelope87
16. srp 2018

@talala Taky záleží, jestli se mezi dětmi chceš vracet do práce na full time nebo ne, případně jaké jiné příjmy budeš mít, až příspěvek vyčerpáš. Protože dokud čerpáš RP, platí za tebe sociální a zdravotní stát.

talala
autor
17. srp 2018

@penelope87 no všude co jsem se dočetla píší, že 4 roky máš péči o dite tak jako tak, takže si můžeš vybrat během 2 let rodicak a pak být 2 doma ale už zadarmo nic nedostaneš ale socku a zdravou právě platí. Je to stejný jak když si ti nastavis na 4 roky, jim je jedno jak ty peníze vyplatí aspoň to ustanovuji tak oni na jejich stránkách 🤷‍♀️😂

penelope87
17. srp 2018

@talala Ano, platí to za tebe. Akorát si dej pozor, že jim to musíš zvlášť nahlásit. Jakmile dobereš RP. Není to automatické.

kkacenkkast
17. srp 2018

Ahoj holky muzu mit take dotaz prosim?🙂 4roky pracuji a mam priznany min prijem 13500cca a ted jsem v14tt a budu menit praci kde budu mit priznany plat treba 20tis. Je mozne ze si budu moct vybrat rodičovský prispevek na 2roky? Otec ditete s nama neni, moc dekuji za rady

vita_
17. srp 2018
kkacenkkast
17. srp 2018

@vita_ Tudiz nevadi ze předchozích 12 mesicu jsem nemela na pásce hrubý prijem 16500? 🙈🙉 ja se omlouvam ale nejak to nekde cetla

vita_
17. srp 2018

@kkacenkkast Pokud počítám správně, tak na mateřskou půjdeš za cca 4,5 měsíce, i kdybych brala příjem 4 měsíce 200000,- a 8 měsíců 13500,-, tak máš průměrný měsíční příjem za uplynulých 12 měsíců nějakých 15670 cca. A podle téhle kalkulačky (https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-pri...) by to mělo jít vybrat i dřív, jak za 2 roky.

lenoulinkaa
17. srp 2018

@vita_ pokud bude měnit práci, tak se ji bude počítat příjem jen z posledního zaměstnání, ale bude mít splněné doby pojištění. A to bude pro ni výhodnější.

vita_
17. srp 2018

@lenoulinkaa proč se jí bude počítat příjem pouze z posledního zaměstnání?

lenoulinkaa
17. srp 2018

@vita_ protože nemocenská, očr, ppm se vypočítávají z posledního zaměstnání i když trvalo kratší dobu než 12 měsíců. A když se posílá příloha k žádosti, tak se na ni uvádějí příjmy jen z posledního zaměstnání.

vita_
17. srp 2018

podle zákona se počítá předchozích 12 kalendářních měsíců od vzniku nemocenského pojištění, nemocenské pojištění vzniká dnem, kdy začal zaměstnanec vykonávat práci pro zaměstnavatele ... nepíše se, že pro stejného zaměstnavatele, takže to chápu tak že pokud jeden den skončí u jednoho a hned druhý den začne u druhého zaměstnavatele, tak vykonávala v kuse více než 4 roky práci u nějakého zaměstnavatele a tedy ji vzniká nárok počítat DVZ z posledních 12 kalendářních měsíců ... no třeba to chápu špatně

vita_
17. srp 2018
lenoulinkaa
17. srp 2018

@vita_ nebudu to hledat, ale zpravidla, to je 12 měsíců a pokud je PP kratší, tak jen z těch měsíců, co trvalo poslední pojištění. Je to tak napsané i u nemocenských dávek na stránkách čssz. Potom u PPM musí splnit dobu pojištění za poslední dva roky..., ale nevadí, že její poslední PP je kratší a má třeba jen 4 měsíce.

vita_
17. srp 2018

@lenoulinkaa no hlavně se neptá na ppm ;)

lenoulinkaa
17. srp 2018

@vita_ jenže ten výpočet rodičovského příspěvku s tím souvisí, takže ta tvoje odpověď, že se sčítají zaměstnání 8 + 4 je špatná. Ona by měla při 20000,- daleko vyšší DVZ a tim i vyšší rodičovský příšpvěk a tudíž rychlejší čerpání.

vita_
17. srp 2018

@vita_ každopádně i kdyby se bral pouze poslední zaměstnavatel, tak i tak rodičák může vybrat za 2 roky a pro ni líp, protože bude mít DVZ ještě vyšší a může vybrat ještě dřív. Jinak výpočet rodičáku nesouvisí s mateřskou, ale s DVZ.

lenoulinkaa
17. srp 2018

@vita_ Denní vyměřovací základ se vypočítává z vyměřovacích základů, když má nárok na mateřskou. Pokud by si nevolila podle DVZ (neměla by nárok na mateřskou), tak si může zvolit rodičovský příspěvek max. do výše 7.600,-... Řekla bych, že s tím "mateřská" souvisí