Rodičovský příspěvek, musím na OSSZ v místě trvalého bydliště?

jennifer_5
31. srp 2017

Milé maminky, potřebovala bych o Vás si poradit. Chci podat žádost o přídavek na dítě a rodičovský příspěvek. Už mi končí mateřská dovolená. Bydlíme v podnájmu v HK. Pracovala jsem tady v HK a můj přítel taky pracuje v HK. Mám trvalé bydliště v Přerově. Jedná se rodičovský příspěvek. Všimla jsem si, že jsou tam dva papíry: potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku nebo žádost o rodičovský příspěvek. Určitě potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, protože mám první dítě. Chci se zeptat, zda mohu zajít na OSSZ přímo tady v HK nebo dle trvalého bydliště a to v Přerově? A teď jedná se o přídavek na dítě. Nevím, který doklad o výši přijmu mám podat na zaměstnání buď roční nebo čtvrtletí. Na internetu se píše různě a nevyznám se v tom ☹

j.a.n.i
31. srp 2017

@jennifer_5 OSSZ není podle tvého bydliště, ale podle sídla zaměstnavatele. A na přídavky se nově dokládá čtvrtletí, resp myslím, že od října.

blahova_andrea
31. srp 2017

vyplnit musíš oba papíry. jedno je samotná žádost a druhé k ní musíš přiložit. to ti vyplní ossz na základě podkladů od tebe z práce. tedy ossz/mssz v HK. s prvním dítětem to nesouvisí. toto by jsi musela donést obojí potvrzené i při dalších dětech 😉
a jde ti o přídavek na dítě nebo o porodné? tam je totiž ten rozdíl v tom, za jak dlouhou dobu máš doložit příjmy. u porodného je to kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte, u přídavku na dítě dokládáš celý rok.

blahova_andrea
31. srp 2017

@j.a.n.i jo? už to změnili?

tak to pardon za mystifikaci. dříve to býval rok a změna ke mě nedorazila 😅

j.a.n.i
31. srp 2017

@blahova_andrea Jojo, teď někdy, jen přesně nevím od kdy, myslím, že počínaje žádostmi podanými v říjnu.

jennifer_5
autor
31. srp 2017

@j.a.n.i včera paní z ÚP mi dala roční a napsala rok 2015. Tak tomu už nerozumím :-/ Plánuji podat žádost v září.

blahova_andrea
31. srp 2017

@jennifer_5 tak to měla paní asi nějaké zatmění, ne? 😀 pokud budeš v září žádat, tak i podle starého bys dokládala rok 2016😅

andelka
31. srp 2017

No,mám dojem že až od října se dokládá ( by se dokládalo) za 2016,ale do té doby za 2015.

j.a.n.i
31. srp 2017

@andelka Jojo, mám ten samý dojem, že v září ještě rok 2015 a od října místo roku 2016 poslední čtvrtletí, díky té změně.

leejlaa
6. pro 2017

Já bych se zeptala taky 🙂 Chci také žádat o příspěvek na dítě . Paní i dala dva doklady o výši čtvrtletního příju (mám vyplnit třetí čtvrtletí ) . Ten druhý doklad je prý pro "pána". To asi myslela otce dítěte :D , já ale žiju se synem sama, syn je v mojí péči, samoživitelka jsem od ledna. Takže co si mám vzít vše příště s sebou, aby bylo vše, co potřebují? Počítám, že můj doklad o výši příjmu, nejspíš rozhodnutí soudu a ještě něco? Děkuji

blahova_andrea
6. pro 2017

@leejlaa svůj doklad o příjmu, rozhodnutí o svěření do péče a o výši alimentů

leejlaa
6. pro 2017

a oni ho vlastně pak "vyjmou" z okruhu posuzovaných osob ? a ještě se zeptám, příjmy se počítají z červenec, srpen a září, tomu rozumím. Takže když jsem nastoupila do zaměstnání od září , a příjem měla ale až v říjnu (splatnost mzdy je 20. následujícího měsíce) ,stejně tam mám přičíst ten příjem ? Nebo ten by tam patřil až do 4.čtvrtletí? Omlouvám se možná za hloupé otázky , ale nikdy jsem se v tom moc nevyznala :( a počítá se do toho i ten přídavek na dítě, který mi v září na účet přišel?

leejlaa
8. pro 2017

@blahova_andrea mohla bych ještě poprosit o radu ? 🙂 já jse m z toho vše totálně zmatená a nevím co za příjmy tam vyplnit :(
chtějí červenec srpen a září . Tzn. když už jsem od září pracovala, mám tam přidat příjem za září, nebo jen příjmy, co jsem obdržela vzáří? Protože výplata za září mi přišla 20.října. a patří do těch příjmů i ten přídavek na dítě, který jsem v létě dostávala? A alimenty mám napsat do toho dokladu s mým jménem, nebo ten druhý doklad je pro syna a zapsat to tam? Mám dojem, že jsme to tak minule dělali ale nejsem si jistá :/

leejlaa
8. pro 2017

a ještě prosím, pokud už budu vyplnovat ten příjem za září ze zaměstnání, oni mi ho mají nějak potvrdit? nebo mi mají dát razítko, nebo stačí výplatní páska? Pomoc :/ ta byrokracie mě zabije, na tohle fakt nemám buňky

blahova_andrea
8. pro 2017

@leejlaa příjem se počítá dle toho, kdy ti dorazil na účet, takže výplatu nepočítáš. ta patří za září až do 4. čtvrtletí. s tím zbytkem ti bohužel neporadím. příspěvek na bydlení, přídavek na dítě...to jsem pobírala už před pár lety, takže už si nevybavím přesně ty tiskopisy a možná je i změnili. alimenty jsem neměla, takže ty netuším, kam se píšou. my žádali jako kompletní rodina, takže jsem dokládala příjmy otce. svoje jsem měla razítko od zaměstnavatele na tom formuláři.