Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rodičovský příspěvek, musím na OSSZ v místě trvalého bydliště?

jennifer_5
31. srp 2017

Milé maminky, potřebovala bych o Vás si poradit. Chci podat žádost o přídavek na dítě a rodičovský příspěvek. Už mi končí mateřská dovolená. Bydlíme v podnájmu v HK. Pracovala jsem tady v HK a můj přítel taky pracuje v HK. Mám trvalé bydliště v Přerově. Jedná se rodičovský příspěvek. Všimla jsem si, že jsou tam dva papíry: potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku nebo žádost o rodičovský příspěvek. Určitě potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, protože mám první dítě. Chci se zeptat, zda mohu zajít na OSSZ přímo tady v HK nebo dle trvalého bydliště a to v Přerově? A teď jedná se o přídavek na dítě. Nevím, který doklad o výši přijmu mám podat na zaměstnání buď roční nebo čtvrtletí. Na internetu se píše různě a nevyznám se v tom ☹

j.a.n.i
31. srp 2017

@jennifer_5 OSSZ není podle tvého bydliště, ale podle sídla zaměstnavatele. A na přídavky se nově dokládá čtvrtletí, resp myslím, že od října.

blahova_andrea
31. srp 2017

vyplnit musíš oba papíry. jedno je samotná žádost a druhé k ní musíš přiložit. to ti vyplní ossz na základě podkladů od tebe z práce. tedy ossz/mssz v HK. s prvním dítětem to nesouvisí. toto by jsi musela donést obojí potvrzené i při dalších dětech 😉
a jde ti o přídavek na dítě nebo o porodné? tam je totiž ten rozdíl v tom, za jak dlouhou dobu máš doložit příjmy. u porodného je to kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte, u přídavku na dítě dokládáš celý rok.

blahova_andrea
31. srp 2017

@j.a.n.i jo? už to změnili?

tak to pardon za mystifikaci. dříve to býval rok a změna ke mě nedorazila 😅

j.a.n.i
31. srp 2017

@blahova_andrea Jojo, teď někdy, jen přesně nevím od kdy, myslím, že počínaje žádostmi podanými v říjnu.

jennifer_5
autor
31. srp 2017

@j.a.n.i včera paní z ÚP mi dala roční a napsala rok 2015. Tak tomu už nerozumím :-/ Plánuji podat žádost v září.

blahova_andrea
31. srp 2017

@jennifer_5 tak to měla paní asi nějaké zatmění, ne? 😀 pokud budeš v září žádat, tak i podle starého bys dokládala rok 2016😅

andelka
31. srp 2017

No,mám dojem že až od října se dokládá ( by se dokládalo) za 2016,ale do té doby za 2015.

j.a.n.i
31. srp 2017

@andelka Jojo, mám ten samý dojem, že v září ještě rok 2015 a od října místo roku 2016 poslední čtvrtletí, díky té změně.

leejlaa
6. pro 2017

Já bych se zeptala taky 🙂 Chci také žádat o příspěvek na dítě . Paní i dala dva doklady o výši čtvrtletního příju (mám vyplnit třetí čtvrtletí ) . Ten druhý doklad je prý pro "pána". To asi myslela otce dítěte :D , já ale žiju se synem sama, syn je v mojí péči, samoživitelka jsem od ledna. Takže co si mám vzít vše příště s sebou, aby bylo vše, co potřebují? Počítám, že můj doklad o výši příjmu, nejspíš rozhodnutí soudu a ještě něco? Děkuji

blahova_andrea
6. pro 2017

@leejlaa svůj doklad o příjmu, rozhodnutí o svěření do péče a o výši alimentů

leejlaa
6. pro 2017

a oni ho vlastně pak "vyjmou" z okruhu posuzovaných osob ? a ještě se zeptám, příjmy se počítají z červenec, srpen a září, tomu rozumím. Takže když jsem nastoupila do zaměstnání od září , a příjem měla ale až v říjnu (splatnost mzdy je 20. následujícího měsíce) ,stejně tam mám přičíst ten příjem ? Nebo ten by tam patřil až do 4.čtvrtletí? Omlouvám se možná za hloupé otázky , ale nikdy jsem se v tom moc nevyznala :( a počítá se do toho i ten přídavek na dítě, který mi v září na účet přišel?

leejlaa
8. pro 2017

@blahova_andrea mohla bych ještě poprosit o radu ? 🙂 já jse m z toho vše totálně zmatená a nevím co za příjmy tam vyplnit :(
chtějí červenec srpen a září . Tzn. když už jsem od září pracovala, mám tam přidat příjem za září, nebo jen příjmy, co jsem obdržela vzáří? Protože výplata za září mi přišla 20.října. a patří do těch příjmů i ten přídavek na dítě, který jsem v létě dostávala? A alimenty mám napsat do toho dokladu s mým jménem, nebo ten druhý doklad je pro syna a zapsat to tam? Mám dojem, že jsme to tak minule dělali ale nejsem si jistá :/

leejlaa
8. pro 2017

a ještě prosím, pokud už budu vyplnovat ten příjem za září ze zaměstnání, oni mi ho mají nějak potvrdit? nebo mi mají dát razítko, nebo stačí výplatní páska? Pomoc :/ ta byrokracie mě zabije, na tohle fakt nemám buňky

blahova_andrea
8. pro 2017

@leejlaa příjem se počítá dle toho, kdy ti dorazil na účet, takže výplatu nepočítáš. ta patří za září až do 4. čtvrtletí. s tím zbytkem ti bohužel neporadím. příspěvek na bydlení, přídavek na dítě...to jsem pobírala už před pár lety, takže už si nevybavím přesně ty tiskopisy a možná je i změnili. alimenty jsem neměla, takže ty netuším, kam se píšou. my žádali jako kompletní rodina, takže jsem dokládala příjmy otce. svoje jsem měla razítko od zaměstnavatele na tom formuláři.

Sem začni psát odpověď...

Odešli