Slováci v ČR pracující v Rakousku. Kde mám nárok na přídavek na dítě? A pobyt nahlásit kde?

zuzanka101
12. srp 2020

Ahojte. Zaklada novu temu nakolko nas pripad som fakt nenasla.
Obaja s muzkm sme slovaci kde mame aj trvale pobyty, kazdy inde. Pracujeme v Rakusku. Zijeme v CR momentalne 5 mesiacov na prechodny pobyt...o mesiac sa nam narodi miminko. Vobec netusim v ktorej krajine si ziadat pridavky na dieta. Kinderbetreundsgeld dostnem z Rakuska nakolko tam pracujem uz cez 5 rokov. Ale narok na pridavok na dieta ktore zije v CR mam vlastne kde? A pobyt mu mam nahlasit so mnou na SR? Dakujem...som z toho zufala

riavais
12. srp 2020

@zuzanka101 v CR nemáte nárok určite. Ak takto dlho pracuje v Rakúsku, o prídavky by som žiadala tam. Pobyt bude mať dieťatko podľa tvojho trvalého pobytu, teda na SK. Ak chcete naďalej žiť v CR, zariaďte aj dieťatku (po narodení) prechodný pobyt. Určite si skočte na miestnu matriku a informujte sa. Mali by ste dostať český rodný list ale ak nemáte ani jeden trvalý pobyt v CR rieši sa to určite inak (zavolajte si na miestny mestský úrad - kde budeš rodiť). Ja som si to musela olietať než som rodila, ale manžel je Čech takze som mala o polovicu problémov menej.

zuzanka101
autor
12. srp 2020

@riavais dakujem za info ;)