Výpočet porodného-za čtvrtletí nebo 3 měsíce do porodu?

mamiiinka
20. bře 2015

maminky, TP mám 22.5 a nemůžu se nikde dočíst jak zjistí, zda-li mám nebo nemám nárok na porodné. Jde o to, že vím že se počítá z příjmu za předchozí 3 měsíce. Ale jak přesně to je? je to za 1/4letí (tj. leden,unor,brezen) nebo mi to započítají už od měsíce porodu (tj. březen,duben,květen)
Děkuji moc za rady 🙂

alkena
20. bře 2015

Počítá se předchozí čtvrtletí, takže leden, únor, březen. A pozor, pokud by někdo z vás měl živnostenský list (i třeba jen jako vedlejší činnost), tak tam je to trochu složitější, tuším paní mluvila snad o roku 2013, což jsem moc nepochopila, ale vzhledem k tomu, že nám to nevyjde, tak už jsem po tom dál nepátrala. A příjem ze živnosti se počítá tabulkově minimálně 12,5 tisíce měsíčně, i když ve skutečnosti třeba nevyděláš nic.

mamiiinka
autor
20. bře 2015

s tím živnostákem se nás to netýká. Ale asni nám to nevyjde, protože v lednu k výplatě přítel dostal prémie. čert je vem, kvůli 1500 nám to nevyjde :(

j.a.n.i
20. bře 2015

@alkena Jen doplním, že s tou živností to platí, pokud se jedná o hlavní činnost, u vedlejší je to podle skutečného výdělku.

aklin
20. bře 2015

@mamiiinka nic si z toho nedělej, Nám to nevyjde kvůli 100 navíc. 🙂 Zkus taky možnost, vybrat si to porodné o něco později. Porodné si můžeš vybrat do 1 roku dítěte. Vím, že kdybych hned po porodu požádala, tak nám to opravdu nevyjde. Ja teda budu vyčůraná a zažádám si o porodné, tři měsíce po porodu. V té době už budu na rodičáku, což není žádná sláva a manžel vydělá tak, že budeme dosahovat té výše. 🙂

alkena
20. bře 2015

@j.a.n.i No vida, to s tou tabulkou mi tvrdila paní úřednice a to věděla, že jde o vedlejší činnost.

@aklin Žádat sice můžeš až rok zpětně, ale vždy se to posuzuje k datu narození dítěte, takže se nic nezmění a pokud nedosáhnete teď, tak ani potom.

lusyy
20. bře 2015

@j.a.n.i jani, jaka je max.vyse vydelku, abychom dosahli na porodne. Scita se manzel a ja dohromady?

aklin
20. bře 2015

@alkena aha, myslela jsem, že to tak může fungovat. Tak zase máme smůlu. ☹

j.a.n.i
20. bře 2015

@lusyy Výši nevím a ano sčítáš se ty a manžel.

vendularuzickova
30. bře 2015

a nevíte teda jak je to s tím ŽL když to má přítel jako hlavní činnost jako OSVČ jak se to tam počítá

lusyy
30. bře 2015

@j.a.n.i diky, tak to mame smulu.

vendularuzickova
30. bře 2015

takže , když je přítel jako OSVČ tak neni nárok na porodné

j.a.n.i
30. bře 2015

@vendularuzickova Tak se mu jako příjem bere polovina průměrné mzdy... jestli nárok vyjde nebo ne, netuším, neznám aktuální limity.

janina262
8. dub 2015

budouci maminky, kolik je vlastne strop na to, abychom dostali porodne???? dekuji za odpoved

lenkaor
18. kvě 2015

Takže, když se to počítá 3 měsíce do porodu, tak je to teoreticky ( plat, mateřská, mateřská), je to tak?