Vyšší rodičovský příspěvek. Jak vyčerpat co nejvíc?

kat1243
9. pro 2019

Ahoj maminky🙂 narazila jsem na tento příspěvek jak vyčerpat co nejvíc z rodičovského příspěvku, koho se to týká, jak a kdy může čerpat a jestli vůbec dosáhne na zvýšení. Možná se ve všech těch informacích taky občas ztrácíte🙂 Tady je to hezky přehledně, třeba se bude hodit.

areh
9. pro 2019

Vždyť ještě není schválený. Senát to vrátil a dost pochybuju o tom, že se to do konce roju stihne schválit. Do tý doby je tohle naprosto k ničemu

veronikav31
9. pro 2019

@areh schválený to bude 100%,to stihnou,jen jde o to zda to bude jen pro aktivně pobírají nebo i pro ty co mají vyčerpáno a mají dítě do 4 let věku

novamamina
9. pro 2019

@veronikav31 jsi si tím jistá? Já už jsem se v tom docela ztratila. Nikde o tom není moc informací. Prezident už podepsal rozpočet pro rok 2020... A v tom rozpočtu je to zahrnuté ne? Takže by to asi mělo platit. Ale jak říkám, jsem docela ztracená a nevím jak to je

makronka222
9. pro 2019

Je to davno rozhodnuty. Ty kecy kolem jsou jen divadlo pro lidi, aby se neresili dulezitejsi veci. Treba to, ze Babis si vypujcil x miliard z fondu na duchody atd.

agneska7
9. pro 2019

Já jsem tomu celou dobu věřila . Ale v momentě kdy to vrátily tak už ne a do konce roku to nestihnou !

veronikav31
9. pro 2019

@novamamina jj, zbývá to už jen schválit poslanci a podepsat prezident, ten řekl,že to podepíše.

@agneska7 stihnou, mají to schvalovat příští týden okolo 16.12, jak koalice tak opozice jsou pro, takže když to schválí, tak to jde hned prezidentovi a ten to podepíše tak účinnost je od 1.1.2020

agneska7
9. pro 2019

@veronikav31 jako byla bych ráda tak snad 😁

veronikav31
9. pro 2019

@agneska7 uvidíme.ale co jsem naposledy četla,tak Piráti,ODS i Okamura jsou pro zvyšování.uvidíme kdy to přijde na program a jak se k tomu postaví.ale je to zařazeno od 16.12. na program poslanecké sněmovny

eithelwing
9. pro 2019

Schválené to není. Senát to vrátil. Takže dokud to nebude podepsané Zemanem, je to pro mě nehotová věc. 😊

A když se senát teda oháněl tou nespravedlností, tak pro me je to též nespravedlivé. Budu nastupovat na další mateřskou a opravdu nestihnu vybrat celý rodicak, obzvlášť pokud to od ledna nedopadne.
Prostě vždy to bude pro někoho nespravedlivé. 🤦

veronikav31
9. pro 2019

@eithelwing ani když si dáš nejvyšší částku tak nevybereš alespoň polovinu?

misula.g
9. pro 2019

@kat1243 prosím, kde na webu najdu tento obrázek? Nejde mi to stáhnout ani zvětšit :(

eithelwing
9. pro 2019

@veronikav31 Něco ano, uvidime, jak to s pracovnicí na ÚP pořešíme. Tak jako tak tam v lednu musím a pokud zvýšení dopadne, tak abych si vzala spacák. 😀

blanche12
10. pro 2019

@eithelwing no, nemyslím to nijak zle,ale to, že rp je jen na nejmladší dítě platí hodně dlouho a ani se to měnit nebude, takže to, že v tomhle případě nestihneš vybrat celý rp je jen tvoje rozhodnutí-poridit si dítě takhle brzo.S tím vláda ani senát nemá nic společného.A pokud jsi už teď těhotná,proč čekáš na leden?Zvýšit na max jsi měla co nejdříve.Jde i zvýšit přes otce dětí.

eithelwing
10. pro 2019

@blanche12 Ale to může říci každý. :D Jde přeci o princip. Mně je to ve výsledku jedno, děti si nepořizuji kvůli penězům, ale když se to teď zastaví v jednání, protože to není spravedlivé, tak si musím ťukat na čelo. Protože vždy bude někdo ošizený. To by se přeci mohlo nakonec doplácet zpětně třeba na mě mým rodičům. :D
A ne, děti si nebudou brzy po sobě. ;)

blanche12
10. pro 2019

@eithelwing tak pravdou je, že s rp se nehýbalo už hodně dlouho a je načase to změnit.Všem se přidává každý rok,ale rp je už od r.2012stejný a ceny za tu dobu šly hodně nahoru.17.12.se má hlasovat, všichni jsou pro navýšení, takže s největší pravděpodobností 101hlasů bude,pak už jen prezident a hotovo.Věřím, že se to stihne.
Jinak tu nespravedlnost vidím v tom, že když se loni navyšoval rp u dvojčat, měl na navýšení nárok každý,kdo měl dítě mladší 4let.Tedy i ty,co si rp už vyčerpaly.Pokud to tehdy udělaly takhle, mělo to teď být stejně i teď.Chápu, že dvojčátka stojí víc,ale hodně mamin se teď ohrazuje,proč by to měly dostat i ty,co už nepobírají,tak proč to tehdy šlo a teď ne?Měli to tak udělat už loni a teď by byl klid.To zpetné navýšení u 16 a víceletých snad ani nebudu komentovat.Každopádně povídám rp a v lednu ho i pobírat budu, nepíšu to, protože mi to nevyjde.

blanche12
10. pro 2019

*pobírám

nikola_m
10. pro 2019

Zdravím.. Chtěla jsem se zeptat. Když jsem si dala mateřskou do 3 let dítěte, tak nevíte jak to bude dál..? Jako jestli si to tak budu moct nechat ale rodicak prostě jen navýšit? Nebo si musím prodloužit do 4 let dítěte? Díky za odpovědi 🙂

agneska7
10. pro 2019

@nikola_m můžeš normálně nechat na 3 roky ale musí to to vycházet podle vyměřovacího základu a na pracák budeš tam muset jít a nastavit si to

ckei
10. pro 2019

@nikola_m mateřskou dovolenou do tří let určitě nemáš. To máš rodičovskou dovolenou. Pak je jen otázkou, do kdy máš nastavený rodičovský příspěvek, který s RD ale nesouvisí.

nikola_m
10. pro 2019

@ckei omlouvám se.. Ano myslím rodičovskou dovolenou.. A tu jsem si na pracáku nastavila do 3let dítěte.

eviicka
10. pro 2019

@eithelwing nespravedlivé je to, že když ti lidi žádali před 2-3 lety o rodičák, tak to bylo nastaveno tak, že je jedno, jak dlouho budou čerpat, ale čerpat budou 220 000 (bylo pouze omezení maximální částkou). A teď se najednou mění "v půlce" cesty pravidla a část (většinou těch méně ekonomicky aktivních) je zvýhodněna poměrně vysokou částkou.
To že to platí jen na nejmladší dítě je zavedené již delší dobu, takže s tím mohou lidé dopředu počítat.

ckei
10. pro 2019

@nikola_m rodičovskou dovolenou si ale žádáte u zaměstnavatele, nikoli na pracáku. Tam jste žádala jen o rodičovský příspěvek. Takže pokud by to dopadlo,stačí si pohlídat jen dobu do 4.narozenin ditete a podle toho případně navýšení uzpůsobit.

eithelwing
11. pro 2019

@eviicka Dobře, zkusim to jinak... Spadam do kategorie 2-3 let. Každopádně z mé strany šlo o nadsázku, protože si neustále někdo stěžuje. A nikdy to nebude zcela fér. Tak doufám, že už je to jasnější. 🤦😀

blanche12
11. pro 2019

@nikola_m pokud jsi měla mateřskou, můžeš si výši rp nastavit na stejnou částku.Pokud jsi nárok na mateřskou neměla, můžeš si max částku navýšit na 10 000kč(pokud návrh projde).Nebo si taky můžeš doložit dvz přes otce dítěte a nechat si rp zvýšit přes něj.

crazymaverick
11. pro 2019

Myslím že se to nestihne a i kdyby tak je v tom článku minimálně jedna chyba... O navýšení se žádat nikde nemá. Všechny rodiny, které na něj budou mít nárok budou informovaný dopisem a tam bude postup pro tu danou rodinu.

pizule
12. pro 2019

@crazymaverick
Vážně? I když už rodičák nepobiram a mám dítě, kterému nejsou ještě 4 roky?

crazymaverick
12. pro 2019

@pizule tak mi to řekli na úřadu práce, že budou posílat dopis, jestli bude realita taková to těžko říct 🤷‍♀️

pizule
12. pro 2019

@crazymaverick no stejně nevím, zda z toho něco bude..... Malé budou 4 roky 22.1.
Kdyz jo, budu ráda, je často nemocná díky školce a za každou kacku jsem rada, a když nic tak se nedá holt nic delat

tulikiss
12. pro 2019

pardon za rypnuti, ale tady je odborniku na legislativni proces... jen pozor to, ze to podepise prezident je sice fajn, ale zakon zacne platit az vyjde ve sbirce zakonu(tedy az je nova sbirka rozeslana) a na to ma ministerstvo 30 dnu.

fly80
12. pro 2019

@pizule pokud rodičovský příspěvek už nepobiras a navíc v lednu bude mít dítko čtyři roky, tak to stejně už řešit ani nemusíš. Podle té stávající úpravy bys neměla už na nic nárok