Vzniká po druhé mateřské nárok na dovolenou?

fredericka
15. říj 2015

Jsem momentálně na rodicaku s prvním dítětem. V lednu se nám narodí druhé. Mám smlouvu na dobu neurčitou, prvnímu bude v době porodu 2,5 roku, takže nastupují zpět na mateřskou. Zajímalo by me ale, jestli mi po druhé mateřské znovu vzniká nárok na radnou dovolenou???

kacenkax
15. říj 2015

Ano vzniká, také jsem čerpala. Zaměstnavatel na to většinou neupozorňuje. Zkuste podrobněji prostudovat. Já měla nárok na dovolenou v plné výši.

fredericka
autor
15. říj 2015

Tak to by bylo vážně super, díky 🙂 nikdo to právě nikde neříká, ale našla jsem to v jedné diskuzi.

kacenkax
15. říj 2015

Ale je třeba si to pozjišťovat. Mně nejdřív účetní řekla, že nemám nárok na nic, pak že mám nárok na poměrnou část, tj. cca. 12 dní a nakonec mi propláceli všech 25 dní. Ale celkem jsem se prohrabávala různými zákony, než jsem ji to vše odůvodnila.

kacenkax
15. říj 2015

Kecám bylo to ještě trošku jinak, ale to jen pouze pokud na mateřskou nastupujete např. v roce 2015 v tom roce se Vám taky narodí dítko a mateřskou čerpáte i v roce 2016. Z toho důvodu že je to přelom roku, tak za jeden rok jsem měla nárok na plnou výši dovolené a za ten druhý poměrnou část, takže mi propláce skoro 40 dní a to už je slušné 🙂

kristinasaxi
15. říj 2015

Hej holky, děkuju za tuhle otázku, právě budu řešit to samé 🙂 Takže, jestli to dobře chápu, tak když přecházím z rodičáku na mateřskou teď a rodit mám za pár týdnů, tak mi zaměstnavatel proplatí rok 2015 a pak i část roku 2016?

@kacenkax

blahova_andrea
15. říj 2015

na čerpání dovolené mít nárok budeš, ale musíš si o ni v práci písemně požádat

fredericka
autor
15. říj 2015

Ja bych právě mela mít čtyřicet dni, a to už je poradne znát! A pouze se to proplaci nebo na ni mužů i nastoupit?

xpila
15. říj 2015

@fredericka Pouze se čerpá, neproplácí se.

@kacenkax Tak zaměstnavatel nemá povinnost na to upozorňovat, je to starost zaměstnance.

@kristinasaxi Záleží na tom, jak ti to přesně bude vycházet.

kristinasaxi
15. říj 2015

@xpila při prvním dítěti mi zaměstnavatel po písemné žádosti dovolenou proplatil, tak snad to bude tak i teď...

xpila
15. říj 2015

@kristinasaxi Určitě ti jí neproplatil, musela jsi ji čerpat. Dovolená se proplácí pouze při skončení pracovního poměru. Stejně tak kdybys do žádosti uvedla proplacení, tak o ty peníze za dovolenou můžeš přijít, protože se jedná o čerpání.

kacenkax
15. říj 2015

@xpila Ano máš pravdu. Psala jsem si žádost o čerpání dovolené od do.

hajanik
15. říj 2015

Ahoj, našla jsem tady v jedné diskuzy, že máš, ale krátí se počet dní:
"Pokud v daném kalendářním roce "odpracuješ" (=MD) alespoň 60 dní a pracovní poměr trval celý rok, tak máš nárok na celou dovolenou. Ale pokud zameškáš před další MD více jak 100 pracovních dní (RD se počítá jako zameškané dny) tak se dovolená krátí a to o 1/12 za prvních 100 dní a pak o další 1/12 za každých dalších 21 dní."

j.a.n.i
15. říj 2015

@hajanik Jojo, je to přesně tak 🙂

granta
15. říj 2015

Nárok na PPM neboli mateřská se počítá do odpravocané doby, takže za ni nárok na dovolenou vzniká. Jen záleží na přesném termínu od kdy do kdy PPM trvá... počet dnů dovolené se tedy může u různých případů lišit.

granta
15. říj 2015

Ještě dovětek, vyčerpejte si dovolenou mezi PPM a rodičovskou dovolenou, je to nejvýhodnější.

fredericka
autor
15. říj 2015

@granta jj, to mám v plánu....

jen tedy moc nerozumím tomu krácení, když mi vzniká nárok na 40 dni, na rodicaku před mateřskou budu skoro dva roky, cca sedm set dni a krátí se to v tomto poměru, tak to budu rada, když dostanu týden ☹

xpila
15. říj 2015

@fredericka Krátí se to samozřejmě vždy jen za daný rok, ne celkem.

j.a.n.i
15. říj 2015

@fredericka Ne, krátí se to vždy v rámci kalendářního roku, hoď přesný termín PPM a spočítám ti to.

betelgeuzz
15. říj 2015

@fredericka a nebudeš na mateřský dva roky, budeš půl roku na mateřský a pak na rodičovský, což je něco jiného.

fredericka
autor
15. říj 2015

Ahaa...nástup na PPM 3.1.2014, nástup na druhou mateřskou 15.12.2015.....diiiky, ja byla holt vždy spis na ty jazyky no 😀

fredericka
autor
15. říj 2015

@betelgeuzz já ale psala, ze na rodicaku před druhou mateřskou budu dva roky...

betelgeuzz
15. říj 2015

@fredericka jé, promiň, už to čtu pořádně. 🙂

xpila
15. říj 2015

@fredericka 3.1.2014 nástup na PPM? Spíš rodičák, ne?

fredericka
autor
15. říj 2015

Jo, pardon, tady jsem se zase přepsala já, rodicak samozrejme

xpila
15. říj 2015

@fredericka Tak za rok 2015 nebudeš mít žádnou dovolenou, za rok 2016 plnou roční výměru.

fredericka
autor
15. říj 2015

Takže pro nás pomalejší....dostanu tedy plnou roční výměru(tedy v mém případě 40 dnu) ze, protože ten rok budu mít už opracovaných šedesát dni po skončené mateřské, aniž bych ten rok nějaký den ztratila na rodicaku....

j.a.n.i
15. říj 2015

@fredericka Ano, přesně tak, akorát si musíš požádat o její čerpání v návaznosti na PPM.

xpila
15. říj 2015
fredericka
autor
15. říj 2015

Holky děkuji moc!!

elaniee
3. čer 2020

@fredericka
@fredericka
@j.a.n.i
Hezký den, trošku obnovim diskuzi svým dotazem.Na mateřskou s druhým dítětem jsem nastupovala 26.10.2019,syn se narodil 17.12. 2019.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Budu tedy mit narok na čerpání dovolené(proplacení)za rok 2019 i 2020.Zadost jsem u zaměstnavatele podavala.Dekuji