Z rodičáku na mateřskou, co kde zařídit?

pehaka
4. únor 2012

našla jsem sice diskuzi ,ale je dost nepřehledná. Ráda bych se zeptala...Jsem na RD s prvním synkem trvá do 24.7.2012 nyní jsem těhotná a 30 dubna mám nastoupit na mateřskou , před otěhotněním č.1 jsem byla normálně zaměstnaná. Vím že nemůžu pobírat RP když budu pobírat mateřskou, mám to někde nahlásit nebo si to zam-tel a soc.-UP mezi sebou vyřídí. Jaké peníze tedy dostanu v květnu? počítám ,že v dubnu mi přijde klasicky ještě 7600 z čeho se mi bude počítat mateřská? má někdo zkušenost? děkuji

janaj0
4. únor 2012

musíš to nahlásit jak zaměstnavateli, tak i na sociálce- tam by Ti měli dát takový formulář Hlášení změn k rodičovskému příspěvku. To vyplníš - mohla bys už teď, když víš přesné datum nástupu a pak Ti ještě dají formulář Potvrzení o nároku na dávky ) náhrady) ovlivňující nárok a výši rodič. příspěvku - ten necháš potvrdit v práci. V květnu Ti ještě přijde rodičák (vyplácí se zpětně, teby za duben) a v červnu už PPM A mateřská se ti bude počítat zas z průměrného platu - jak to bylo u prvního těhu

mifinka
4. únor 2012

Ted jsem to řešila 🙂 doktor ti vypíše papíry na mateřskou, to pošlel zaměstnavateli, ten to pošle sociálce, sociálka ti to vyplněné pošle zpět a s tím papírem pak zajdeš tam kde jsi žádala o RD a zrušíš stávající RD.. s výplatou peněz souhlasím s odpovědí výše. Jo ale podmínkou pro tohle vše je, že máš smlouvu v práci na dobu neurčitou 🙂

veverka83
4. únor 2012

Zajdi si na sociálku co nejdřív a zkrať si dobu nynější rodičovské.Tím pádem se ti navýší rodičovský příspěvek než nastoupíš na PPM.Můžeš pobírat max. něco přes jedenáct tis.Nevím kolik to vypočítají tobě.je to teď novinka od nového roku, tak je škoda toho nevyužít.Vypočítají to z toho balíčku 220tisíc.Oni ti tam poradí. 😉

martuli
4. dub 2012

Prosim o radu - s prvnim synem jsem na rodicaku do 18.5. a 19.5. bych mohla nastoupit rodicak (8 tydnu pred tydnem porodu). Nastupuje se i v sobotu nebo mi to MUDra napise az od pondeli 21.5.? PAk bych totiz nebyla 2 dny prihlasena na ZP, pokud to dobre chapu. Dekuju za radu

nae
4. dub 2012

Ja som postupovala nasledovne: dr. mi dala papier o nastupe na matersku. Zaniesla som zamestnavatelovi. Zamestnavatel to nahlasil na socialku (mestska/okresni sprava socialnoho zabezpeceni). Napisala som na Urad prace, odkial chodi rodicak, ziadost o zastavenie vyplacania rodicaku na 1. dieta k datumu nastupu a naroku na PPM (matersku). Odtial mi dali este papier (tlacivo), na ktorom mi socialka potvrdila, ze mam narok na cerpanie PPM na druhe dieta. To som zaniesla zase na Urad prace a vybavene. Bolo to tak najrychlejsie.
Ale pozor - socialka moze narok na PPM potvrdit az spatne, tzn. ak nastupujes na MD 30.4., tak si tam zavolaj az tak v druhej polovici maja (kvetna), ci to uz maju v systeme potvrdene (ten narok na druhu PPM).

paaajaj
30. črc 2012

Prosím o radu jsem na nemocenský a za měsíc nastupuji na mateřskou doktor mi dá papír o nástup na mateřskou? A budu potřebovat ještě nějaké papíry na vyplnění abych předala zaměstnavateli bohužel zaměstnavatel nic neví co a jak má dělat.A ještě můj příjem je nižší než 7600 mateřské mám nárok na doplatek mateřské jestli Ano tak kde mám o něj zažádat děkuji.