Ze kterých přesně měsíců se počítá mateřská?

marimaru
18. čer 2021

Nevíte prosím někdo přesně, z jakého období se počítá mateřská?
Chtěla jsem na ni nastoupit na konci července, ale od 1. července mi byl zvýšen plat, tak přemýšlím, jestli se tam ještě ten červenec bude počítat, nebo jestli se to počítá z 12 ukončených měsíců před nástupem (tzn. že by se počítal jen plat z června, a ne z července)...
Pak by se mi asi vyplatilo si vzít těch pár dní obyč dovolenou a nastoupit na MD až od srpna, aby se mi do mateřské počítal i červenec :D

Děkuji!
M.

sigyn
18. čer 2021

Řekla bych, že se vezme průměrný plat za těch 12 měsíců a z toho vyměří základ.

sonickajehl1
18. čer 2021

Já mám tedy pocit, že se MD počítá z posledních 3 odpracovaných měsíců.

sus3nka
18. čer 2021

Tak na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem, jestli ti to vychází až na srpen, tak nastup až v srpnu. Budeš jí mít o trochu vyšší. Počítá se 12 měsíců před nástupem a nepočítá se případná nemoc.

sanyy22
18. čer 2021

To ti musí zaměstnavatel poslat i s papírem od gynekologa pomoc v peněžité pomoci v mateřství + žádost ve které budou sepsané příjmy za posledních 12 měsíců v hrubé mzdě. Já to řešila před 2 týdny.

areh
18. čer 2021

@marimaru na md jsem nastoupila v září 2017 a dvz se mi počítal z měsíců září 2016 až srpen 2017. Počítá se pouze příjem od zaměstnavatele, ne např. pn.

j.a.n.i
18. čer 2021

@marimaru No, ono je taky otazkou o kolik ti byl zvysen, když se zvednuti rozprskne do 12 mesicu.

marimaru
autor
19. čer 2021

Díky všem 🙂