Zvýšení rodičovského příspěvku: Má teorie o ekonomice smysl?
Zakladam diskuzi na tema hypoteticke zvyseni RP na 500 000 Kc. Nejsem ekonom a tudiz me zajima tato teorie: Nerozhybala by se naopak vice ekonomika, kdyby rodice s malymi detmi mohli vice utracet, tudiz by navratnost do statni pokladny byla za chvili zpet v ramci odvedenych dani?
A ptam se:
1. Motivovala by tato vyse prispevku mlade pary zalozit rodinu drive?
2. …. mit vice deti (tj. budouci danove poplatniky)?
3. Za co byste utraceli? Nebo naopak vice setrili?
U trileteho rodicaku by byla vyse prispevku kolem 13 -14 tis. Coz stale neni zadna vyhra v loterii pri dnesnich cenach, ale porad lepsi nez soucasnych 9000 Kc.
Ja jsem aktualne na rodicaku se tretim ditetem, tudiz otazku c. 1 ted nejsem schopna uplne objektivne odpovedet. Ale kdybych resila zrovna bydleni a finance, mozna by mi tato castka dodala vetsi pocit jistoty, ze to zvladnem uz nyni.
2. Me by to motivovalo.
3. Utracela bych vice za benzin - protoze bychom jezdili s detmi vice na vylety a za jidlo v restauracich. A take bych delala nakupy kvalitnejsich potravin a kupovala casteji obleceni. A samozrejme bych vice usetrila.
Co si o tom myslite? Je to utopie nebo to dava smysl?
Stručné shrnutí
- Hypotetické navýšení rodičovského příspěvku na 500 000 Kč by při volbě tříleté varianty vedlo k měsíční výplatě kolem 13–14 tis. Kč místo současných ~9 000 Kč měsíčně.
- Diskuze uvádí, že efektivnějším způsobem podpory porodnosti a návratu rodičů do práce by měla být investice do jeslí a školek, podpora zkrácených a flexibilních úvazků a daňové zvýhodnění pracujících rodičů.
- Kritici varují, že plošné navýšení RP bez zásluhovosti by zvýšilo státní zadlužení a mohlo by podle části respondentů podpořit zneužívání sociálních dávek; jako alternativy se navrhovalo vázání nároku na odpracovanou dobu nebo means‑testing.
Nejčastější otázky
Q: Motivovalo by plošné navýšení rodičovského příspěvku založení rodiny nebo mít více dětí?
A: V diskuzi někteří uváděli, že navýšení na 500 000 Kč by je motivovalo mít dítě dříve nebo více dětí, zatímco jiní tvrdili, že silnějšími motivátory jsou dostupné bydlení, fungující jesle/školky a daňové výhody pro pracující rodiče.
Q: Jaké konkrétní alternativy k plošnému navýšení RP lidé navrhují?
A: Navrhované alternativy zahrnují investice do kapacit jeslí a školek, podporu zkrácených a flexibilních úvazků, zvýšení slevy na dítě a daňových úlev pro pracující rodiče, projekt „sousedské hlídání“ zmíněný Piráty a vázání nároku na RP na předchozí odpracovanou dobu.
Q: Jaké fiskální a rozpočtové obavy zazněly vůči navýšení RP?
A: Mnozí diskutující varovali, že plošné navýšení RP bez zásluhovosti povede ke zvýšení státního dluhu a k rychlejšímu růstu veřejných výdajů; někteří příspěvky označili za „parazitování“ na systému, pokud by nebyly podmíněné.
Q: Jak by rodiny podle diskuze využily vyšší měsíční částku (13–14 tis. Kč)?
A: V příspěvcích se uvádělo, že částka by byla utracena za benzín a výlety, stravování v restauracích, kvalitnější potraviny a častější nákupy oblečení, jiní psali, že by část ušetřili.
Q: Jak řešit obavy ze zneužívání sociálních dávek při vyšším RP?
A: Doporučení zahrnují vázání nároku na odpracovanou dobu, means‑testing nebo kontroly sociálních institucí (v diskuzi byla zmíněna role OSPOD), přičemž někteří diskutující považovali zásahy OSPOD za kontroverzní.
Q: Co by měla vláda upřednostnit pro zvýšení porodnosti a návrat matek do práce?
A: V diskuzi převládaly návrhy na rozšiřování kapacit předškolní péče (jesle, školky), podporu zkrácených úvazků pro zaměstnavatele, daňová zvýhodnění pracujících rodičů a lepší dostupnost hlídání (včetně sousedského hlídání v návrhu Pirátské strany).
Závěry z diskuze
Shoda
- Investice do jeslí a školek a podpora flexibilních/zkrácených úvazků se v diskuzi považovaly za efektivnější nástroje než plošné a velké navýšení rodičovského příspěvku.
- Mnozí účastníci konstatují, že současná výše rodičovského příspěvku (zmíněno ~9 000 Kč) nezohledňuje výrazný nárůst cen a je pro některé rodiny nedostatečná.
- Existuje shoda, že plošné navýšení by mělo výrazné fiskální dopady a vyvolalo by politickou i společenskou diskusi o zásluhovosti.
Sporné názory
- Zvýšení RP na 500 000 Kč by podle jedné skupiny motivovalo více porodů a rozhýbalo domácí spotřebu, zatímco podle druhé skupiny by zvýšilo závislost na sociálních dávkách a nezvýšilo podstatně počet budoucích daňových poplatníků.
Otevřené otázky
- Kolik přesně by stálo plošné navýšení RP na 500 000 Kč a jak by bylo financováno bez výrazného navýšení dluhu nebo daní?
- Jak prakticky zavést vázání nároku na RP na odpracovanou dobu nebo means‑testing bez negativních sociálních dopadů?
- Jak rychle a za jaké náklady lze rozšířit kapacity jeslí a školek natolik, aby umožnily hromadný návrat rodičů do zaměstnání?
Zmíněné značky a firmy
McDonald's, Sunar, Novinky.cz, Můjmrnousek.cz, Piráti, OSPOD, Úřad práce
Zmíněné produkty a metody
rodičovský příspěvek 500 000 Kč, měsíční výplata ~13–14 tis. Kč pro tříletou variantu, současná výše ~9 000 Kč, hexavakcína, pneumokoková vakcinace, sousedské hlídání (návrh Piráti), zkrácené úvazky, daňové zvýhodnění pracujících rodičů, sleva na dítě, means‑testing / vázání nároku na odpracovanou dobu, úplné zrušení rodičovského příspěvku, investice do jeslí a školek, kontroly OSPOD, mateřská
Místa a osoby
Ostrava, Brno, Praha, Londýn, Česko, Stanjura, Babiš
@zelenaesmolda protoze kdyby meli socialne slabsi/ti co nemaji odpracovano minimum penez z RP, mela bych strach z péče o děti. Bohužel jsem v rámci předchozího zaměstnání viděla několik postižených dětí, které byli zanedbané stravou, od narozeni dostávali např. jen vodu, v lepším případě normální polotučné mléko naředěné vodou.. protože rodiče si koupili cigára, nehtíky a na Sunar nezbylo.. po 2 letech už bylo pozdě děti zachraňovat..
@sinicka Taky moc nerozumím proč OSPOD. Jako aby kontrolovali, že dítě má všechno a rodiče se o něj zvládnou postarat i bez dávek? To by byli domovy plné dětí určitého etnika, protože oni ( většina) pracovat nebudou a děti jsou jejich příjem.
@sinicka
Ale zase ne kazdy kdo nema odpracovano nebo je socialni slabsi je vyzirka.Vem si kdyz otehotni mlada holka treba pri studiu na vysoke.Taky odpracovano jeste nema,financne to nebude asi zadna hitparada ale hned posilat ospod?
Musim souhlasit s tim, co pisete. Jen by me zajimalo, zda uz mate rodicovskou davno ukoncenou a nebo na ni stale jeste jste? Myslim, ze tim je ten nazor hodne ovlivneny. Vlastne je to logicke, to, co pisete. Ja mam ted - a nevim zda zkresleny nebo naopak objektivni - pohled z pozice matky na rodicaku, kdy se vse brutalne ale fakt brutalne vsechno zdrazilo a tim, jak nam vypadl defacto jeden prijem, tak obracime kazdou korunu. V dobe poceti tretiho potomka zase tak draho nebylo a meli jsme spocitano, ze to s manzelovym prijmem v pohode utahnem. Ale bum, zdrazil se o stovky procent ten zaklad - energie, potraviny, pohonne hmoty… musime hodne pocitat, abychom vlastne s nasimi puvodnimi naklady vyzili. Nestezuji si, jen konstatuji holy fakt. Navyseni RP o tech cca 70% bych vice nez uvitala. Kojim, mluvi ze me hormony, nezijem si zase tak spatne, ale bylo by to hodne fajn.
Ad prace - mam to stesti, ze muzu nastoupit kdykoliv, mam hlidani, misto mam jiste, takze kdyz bude nejhur, muzu si jit okamzite vydelavat. Ale zatim nechci a tu nejmladsi osubku jeste nechci opoustet. Ale jsou zeny, ktere to stesti bohuzel nemaji. A jak jste psaly, take bych uvitala, kdyby stat podporil vice ty zkracene uvazky a celkove skloubeni materstvi a prace.
Jsem aktuálně na rodičáku a už rok chodím na poloviční úvazek do práce, abychom to finančně zvládli i s výlety, koníčky a zábavou. I kdyby se mě mělo nějaké navyšování týkat, tak bych byla proti. Radši se na dobu rodičáku uskromníme než aby se rozhazovalo z peněz, které státní kasa nemá.
@zelenaesmolda ano, máš pravdu, podle mého “modelu” by to odskákali i ti “slušni”.. nebo by tam mohly být nějaké vyjimky..
Pro zakladatelku: právě mi skončila mateřská a vracím se do práce, dceři je 6 měsíců, u staršího syna jsem šla ve 2 letech zpět do práce.
Myslím, že takové zvýšení rodičovského příspěvku by aktivovalo úplně jinou skupinu lidí, než jsou mladé ekonomicky aktivní páry. Ty by motivovalo spíše dostupné bydlení, daňové zvýhodnění pro pracující rodiče, dostupné jesle, školky, dětské skupiny, dostatek pediatrů, zkrácené úvazky.
Na RD jsem a v současné době bych ho nenavyšovala vůbec, ani o těch 50 tis.
Píšu to jako matka na rodicaku. Ne, nemyslím, že zvýšit příspěvky na 500 tis by byl dobrý nápad. To by podpořilo leda cikány a sociálně slabé, kteří se množí jak králíci a děti si pořizují hlavně kvůli dávkách... To fakt nepotřebujeme. Jestli by se někam měli dávat peníze, tak to státních jeslí a školek, aby se nestávalo, že někde neumístíte ani tříleté dítě, do daňových výhod pracujících rodičů, nebo třeba do nějakých úlev pro zaměstnavatele, kteří nabídnou zkrácené úvazky/zaměstnají ženy od malých dětí apod.
TVL ja snad emigruju, ovsem otazkou je v dnesni době kam, že?😁 vsechno tady jde do kopru a z tehle republiky se stava socialni stat na entou. Kam se hrabe Robin Hood s Janošíkem, ho tahle vláda vc opozice trci hravě do kapsy. To uz neni bohatym brat a chudym davat, to uz je chudym, nemakacenkum, neschopnym obcanum davat vše a běda ti, jestli si vydelas az moc. Tvl to zavání anarchismem a totalitni diktaturou🥴
Nemotivovalo.
Stat by mel rozsirit infrastrukturu pece o dite, otevrit statni jesle. Zaseknuti zeny minimalne na tri roky doma s rodicakem, protoze nefunguji zadne jesle a skolky jsou preplnene, to demotivuje mlade holky mit dite brzy. Je uplne jedno, jak moc se rodicak zvedne, porad znamena kompletni triletou financni zavislost na partnerovi, nebo zivot na hranici chudoby, kdyz partner nefunguje.
Odpovidam na ten druhy prispevek anonyma: Musi se pocitat se vsim. Krize vzdy jednou prijdou a pak odejdou. Inflace byla defecto i predikovana z nejake krivky, ktera se monitoruje uz nekolik desitek let. Jen se to vse semlelo s naprosto idiotnim nacasovanim (covid). Ale stejne tak by ti navyseni RP nepomohlo, zdrazovani jeste porad neskoncilo..
Čekám třetí dítě, pracuju na pidiúvazek, teoreticky jsem na rodičáku (mladšímu jsou 2 roky). Velice, ale opravdu velice bych se přimlouvala za úplné zrušení (nebo alespoň drastické zkrácení) rodičáku a té naší "úžasné a štědré" rodičovské, která tu vytváří úplně bizardní sociální systém, betonuje vpravdě zoufalou pozici žen (a nejen matek) na trhu práce a vytváří situaci, ve které se všichni máme výrazně hůř, než bychom mohli. Můžeme se sice plácat po zádech, že tu mohou být matky s dětmi do tří let doma, což je sice úžasné, ale po těch třech letech je pošlou do školek a škol v tak otřesné kvalitě, že se jakákoliv (byť sporná) výhoda těch let strávených doma brzy zcela ztratí. A samy obvykle nastoupí na podřadné pozice, protože nemocnost malých dětí a léta mimo obor udělají svoje, což ekonomiku nadále jen ruinuje, jelikož místo toho, aby žena vydělávala finance na vyšší pozici (pro sebe i pro stát), tak dělá za pakatel nekvalifikovanou práci. Čím déle je doma, tím je tento efekt vyšší.
Jak už tu bylo napsáno - ekonomiku pohání vytváření zdrojů, budování hodnot, ne přerozdělování. Nehledě nato, že těch 200 000 (nebo 150 000) navíc se musí někde vzít, takže je sice utratí matky s dětmi (teoreticky), ale neutratí je někdo jiný (komu byly sebrány). Efekt pro ekonomiku je nula.
Poz. 1 - Nejsem zhrzrná kariéristka, pokud jde o mou kariéru jsem velmi spokojená.
Poz. 2 - Existuje u nás pár školek a škol, které jsou na dobré úrovni. Je jich málo a každým rokem ubývají. U VŠ jsou to nižší jednotky oborů.
Poz. 3 - Kvalita škol, ale i zdravotnictví je o penězích. Jen a pouze o penězích. Ne nutně směřovaných do platové oblasti, ale bez investic to nejde.
@zelenaesmolda
Souhlas. On je všeobecně problém. Žena čerstvě po škole - nemá zkušenosti, pak se zapracuje a má děti - taky problém. Jak už se dostává do určité věkové kategorie 50+, tak taky problém. Jelikož nezapadá ve firmě do mladého kolektivu a pořád něco ;)
Nemotivovalo. Buď děti chci nebo ne. Nebudu počítat s tím kolik mi stát za dítě ,,zaplatí,, Momentálně jsem na RD a druhé dítě se má narodit na přelomu roku. A je mi jedno jestli v prosinci nebo v lednu, abych dostala o 50 tis.víc . A né, nejsem bohatá, jen jsem si před mateřstvím našetřila. Samozřejmě jsem ráda za možnost pobírat 10 tisíc měsíčně. Jsem ale skromná, stačí mi to. Taky jsme na to dva. Nejde donekonečna jen natahovat ruku.
Ano, motivovalo by to socky, ktere jsou bud na materske nebo na pracaku. Rozumny clovek nezaklada rodinu podle vyse RP.
Padají tu rozumné názory a argumenty, se kterými se ztotožňuji. Na místě je větší podpora zkrácených flexibilních úvazků (a nepíšu schválně pro ženy nebo matky s dětmi, ale obecně), sleva na daních pro pracující rodiče, podpora předškolního vzdělávání z pohledu kapacit a kvality. Víc peněz pro vybranou skupinu lidí bez zásluhovosti je sice vlhký sen socialistů, ale jsou jen okamžité peníze, které stát vedou do dluhové spirály.
Pisu to z pohledu matky po rodicaku, stejny nazor bych ti napsala i v dobe rodicaku, protoze jsem nikdy neprestala pracovat.
Já se vždy vracela do práce, na částečný úvazek, nejdéle ve 2 letech každého dítěte (máme 3). U posledního dokonce v roce (měli jsme chuvu). Takže bych ti pravdepodovne odpověděla stejně.
A ještě pohled k zaměstnávání žen obecně z druhé strany barikády. Sama nenacházím moc cestu, jak se s tím popasovat. Mám na starosti jeden úsek, na kterém se provádí nekvalifikovaná práce, manuálně nenáročná, na ranní směnu, výjimečně odpolední, víkendy volné. Když sháním nového člověka, nemůžu se samozřejmě ptát na děti atd. Ale na rovinu, raději šáhnu po muži nebo ženě, co má už děti větší (dá se to vyčíst z CV). Protože potřebuju i na tu jednoduchou práci člověka naplno. Zkrácený úvazek se moc nevyplatí kvůli penězům. A když už jsem přijala absolventku po škole, protože je schopná a zapůsobila na mě, tak mi za rok otěhotněla a ze dne na den zůstala doma. Osobně, lidsky tomu rozumím a nemůžu jí nic vyčítat, jako nadřízená mám problém, který musím řešit. Než někoho seženu, tak to není hned a ostatní zaměstnanci teď musí dělat práci i za ni a je to zkrátka organizačně složité.
Pro autora:
můj názor píšu s druhým dítětem na rodičáku ;)
Ano vše se zdražilo, ale to se dalo čekat v rámci stavu ekonomicky.
Jen pro info starší dítko je holčička a druhý kluk. Takže máme výdaje za další oblečení, máme půjčku na byt, zvládáme výdaje v rámci rodiny a ještě jedeme v létě na dovolenou a odložit na mimořádné splátky.
Při rozhodování dalšího dítěte člověk musí očekávat, že se může zhoršit ekonomický stav. Tohle pravidlo platí i když řeším vlastní bydlení. Taky po určité době co jsou zafixované úroky se pak může zvýšit splátka...
Tak asi mě mnohé ukamenujete a já to zkusím to ustát 🙂 Na současné navýšení RP nebo i to čistě teoretické názor asi nemám. Ale dovolila bych si menší náhled do minulosti. Rodila jsem v letech 2006-2009 - chápu pro někoho hluboký pravěk, ale děti ještě nejsou tak velké, abych vše zapomněla. V roce 2008 přišla ekonomická krize. Velká nezaměstnanost, pokles mezd… Rodičák jsem měla v tu dobu 7200, což měla i kolegyně o deset let později, což je na jednu stranu hrozný, na druhou stranu kamarádka dva roky přede mnou měla 3000… když se ale podíváte, kolik stála např. elektronika, boty, oblečení… vše bylo stejně drahé jako dnes. Manžel v tu dobu měl ca. 19000, což bylo na tu dobu docela dost, aby je měl, bouchal jednu 16ctku za druhou. O víkendech chodil na melouchy. Nejezdili jsme k moři, vlastně ani na dovolenou v ČR, jezdili jsme ke známým na chalupu za hubičku a za to, že jsme jim např. naštípali dřevo na zimu. Manžel dělal na směny, tak jsem v roce mladšího dítěte šla sem tam na brigádu a doma jsme střídali. Staršímu dítěti jsem platila hexavakcínu v řádu tisíců – novinka na trhu, tenkrát jsem věřila, že je to pro něj to nejlepší. Mladší už ji měla automaticky hrazenou od pojišťovny. Dětem jsem platila pneumokoky, opět jsem věřila, že je to prospěšné a to nejlepší. Na druhou stranu měli jsme nárok na porodné, což dnešní maminky nemají, tak to šlo v podstatě z toho. Neexistovalo dnešní „dovybrání“ rodičáku, co jsem stihla vybrat, to jsem stihla a vůbec mě nenapadlo, že by to někdy mohlo být jinak. Co tím chci říct? Nevím… ale prostě jsme nečekali na to, co nám stát dá a oháněli sami. No a tak je to v podstatě doteď 😉
Já jsem na rodičáku a v době početí druhého dítěte jsme krásně vyšli. Teď během jednoho roku se nám Energie a Hypotéka zvýšila o 20tis/měsíc!! On každý člověk počítal, ze muže být zdrazovani ale tolik? Nebydlime v Praze, manžel nemá ani zdaleka průměrný plat. Je to smutné, manžel chodí do práce i v sobotu a já musím po brigádách a to mám roční nespavé dite. Kolikrát se přes den třepu jak jsem vyčerpána. V okoli mam hodně důchodců, a je neuvěřitelné jak na nás mladé nadávají. Mají plné vozíky, neřeší co si koupi a já stojím v obchodě a smutně odcházím s poloprazdnym kosikem.. Pak poslouchám na návštěvě, ze by nám neměli přidávat ani korunu. Ja mam s dítětem dohromady na rodicaku 9500kc a dva duchodci 50 000.. člověk má úctu ke staršímu ale oni k nám..?

@sinicka
Proc kontroly od OSPOD?