Adenomyóza. Máte zkušenost, jak probíhá laparoskopická hysterektomie?

lencaa11
26. zář 2022

Kdo měl toto od lékaře a byl na Laparoskopická hysterektomie jak to probíhalo ? Ještě zjištěno křečové žíly v děloze děkuju ...

byra
4. říj 2022

@lencaa11 já mám teď týden po hysterektomii laparoskopicky. Šla jsem na doporučení lékaře skrz HPV virus, změny na čípku, endometriozu a při příjmu v nemocnici mi zjistili právě adenomyózu

sweet81
4. říj 2022

@lencaa11 ahoj, zítra budu tři týdny po hysterektomii, kvůli adenomyoze. Operace proběhla v pořádku, snášela jsem vše dobře a bolesti minimální.

lencaa11
autor
5. říj 2022

@byra děkuju mám zjištěny HPV 45 byla jsem před 8 měsíci na konizaci čípku CIN 2 a od té doby právě mám bolestivý sex dosti ,už pár let silnou Ms dělohu zakloněnou a teď právě zjištěno křečové žíly za dělohou + právě Dr si myslím skrz to že mám už ty stíny že je to Ademyoza tak mi právě bylo doporučeno odebrání dělohy věk 36 let tři děti a jak se cítíte jak to vše probíhalo děkuju za odpověď ☘️☘️

lencaa11
autor
5. říj 2022

@sweet81 děkuju za odpověď jak dlouho jste byla v nemocnici mě dr chce poslat do Prahy jsem z Ústí nad Labem ...beru teď Detralex a po tom se mám domluvit na té operaci měla jste nějaké příznaky ?

sweet81
5. říj 2022

@lencaa11 byla jsem u Apolináře, nástup v úterý, operace ve středu a domů jsem šla v pátek. Já jsem měla Adenomyozu několik let, kvůli tomu máme druhého syna z IVF. Hodně jsem krvácela, že jsem první dva dny nemohla jít ani z domu. Bolesti nesnesitelné, musela jsem brát tramal, nic jiného nepomáhalo, později už ani ten tramal nepomáhal. Zkusila jsem tělísko Mirenu, to pomohlo od velkých bolestí, ale zas jsem krvácela skoro pořád. Měla jsem jít na tu hysterektomii dřív, měla bych klid, ono by mě to s touhle diagnouzou, jednou stejně čekalo. Zbytečně jsem to odkládala.

byra
5. říj 2022

@lencaa11 mě je 38, dvě děti. Já byla v Kroměříži, nástup v neděli, v pondělí ráno na sál a v pátek domů. Večer před operací udělají klystyr, od 17h nejíst a od půlnoci ani nepit. Ráno před zákrokem opět klystyr. Nejhorší bylo probuzení po operaci, strašně to bolelo, pořád mě uklidnovali, že už mi kape do kapacky lék od bolesti. Dají ti cevku, ať nemusíš na malou a dren do břicha na odvod krve. Vytažení cevky pohoda, dren byl teda hnus, nebolelo, ale dost nepříjemné. Druhý den už jsem chodila a třetí den pohoda. Pichali mi fraxiparine na ředění krve a první dva dny lék od bolesti, potom už na vyžádání, nebyl problém. Byla jsem hodně unavená, jsem i teď, ale už to není tak hrozné. Nesmí se tahat těžké věci. Blbé je, že mám doma děti 5 a 1 rok a toho menšího prostě občas vzit musím, bydlíme ve 3.patre bez výtahu, takže snesu dolů a nahoru pak nosí manžel. Jinak hodně plynatost... Během operace nafouknou tělo plynem a ten pak postupně odchází a bolí z toho břicho (tlak a bolest jako při MS) . První dva dny po operaci mě bolela i zebra a klíční kosti, sestra říkala že je to právě skrz plyn. Pomáhá espumisan. Na velkou jsem šla hned druhý den a pohoda. Horší je curani. Mám pocit, jakoby mě někdo tupě píchal do močového měchýře když curam, je to dost nepříjemné, ale nebolí. Jizvy občas táhnou a stipou, zítra jdu na vytažení a výsledky histologie, tak uvidím. Jo a kup si vložky, budeš spinit, u mě přes růžovou po hnědou, ale to je prý normální. Jinak je to jako šestinedělí. Pouze sprcha, žádný sex, velká únava, pobolivani podbřišku a zad. Nejvic se bojím, že mi jizvy vevnitř prasknou.

lencaa11
autor
5. říj 2022

@sweet81 já mám právě pár let už silnou Ms že někdy vecer musela bejt ve vaně sražená krav litala měla jsem za to že je to od nehormonalni tělíska tak jsem to nebrala v potaz byla jsme v době Ms nepoužitelná ,únava atd dělohu mám vzadu a teď od konizace mám silné bolestivi sex že až mám slzy v očích můžu max dvě polohy tak právě d r na ultrazvuku vydělá šedivé místa a to je prý ta Ademyoza + k tomu ty věci kolem a ještě ty křečové žíly za dělohou taky jsem právě četla že buď hormony a nebo tělísko ale že to jen zmírní příznaky ne tu nemoc moje Dr mi řekla rovnou ze mi pomůže děloha ven ať vyzkouším ten Detralex ale vypadalo to že čím dřív tím líp i skrz to že jsem měla nález na čípku HPV ...

byra
5. říj 2022

@lencaa11 jinak u LAVH budeš mít 3 dírky v břiše, čtvrtá je přes pupík. Tudy odstrihnou delohu od vejcovodu, delohu vytáhnou spodem přes pochvu a vevnitř to zasiji5. Údajně při sexu muž nic nepozná, pochva je dostatečně dlouhá, aby se mu tam vlezl 😃

lencaa11
autor
5. říj 2022

@byra něco podobného jsem měla po konizaci bolest žeber ,čůrání nic moc a taky se nesmělo nic tahat aby se nezoustilo krvácení tak to bude podobne doma klidový režim a nezvedat nic těžkého tak u nás jsou děti už 15 let ,12 let a 7 let tak naštěstí nošení nehrozí ale dávám syna každý den do školky tak že je jasný že manžel bude dávat on do školky a i ze školky že to nedám až časem tak že dávají stehy na vytažení já byla jednou na laparoskopie skrz slepák tam mi právě dali vstřebatelné 🙈

lencaa11
autor
5. říj 2022

@byra no tak to jsem na to zvědavá aby to nezasili že se tam pak chlap ani nedostane 🙈

sweet81
5. říj 2022

@lencaa11 koukám, že každá nemocnice to má jinak. Apolinář, praská ve švech, tak se snaží všechny rychle propustit. Jinak, já žádný dřeň neměla, jen cévku. Bolest byla, ale nic hrozného, ms bolesti jsem měla o hodně větší. Dávají ti do žily léky proti bolesti, tak neboj. Ta plynatost, tam je dost, taky mě bolela klíční kost. Chce to často pomalu chodit. Hele, já to snášela dobře, každá jsme jiná. Já si druhý den po operaci, šla koupit kafe do bufáče😄 cítila jsem se fakt dobře. Já být tebou a po mé zkušenosti, zbytečného odkládaní, tak do toho jdu. Budeš mít klid. Je mi 40 a měla jsem jít už před dvěma lety, když mi to Dr říkal. A kam do Ph půjdeš?

sweet81
5. říj 2022

Dren…. Přepisuje se mi to

lencaa11
autor
5. říj 2022

@sweet81 to je "otázka" řekla že tady u nás v Ústí je dlouhá čekacka a že má v Praze kolegu který pro ni tyto zákroky dělá se slovy udělám všechny co mi pošleš učil jsem se od té nejlepší tak že to vypadá že je to kolega který pracoval s mojí dr a šel do Prahy no ale kam nevím stim že si dáme měsíc i skrz ty křečové žíly atd ale jak tak všude čtu tak je jasný že to bude nejlepsi řešení hlavně se to vše zpustilo tou konizaci čípku a taky to beru jako takovou prevenci skrz HPV které zrovna v mém pripade se rádo ukrývá v deloz .čípku tak že je možnost že bych stejně časem tohle řešila určitě nebudu to prohatovat spíš bych jen ještě vyčkala asi po vánocích nevím zda by mě vzali v listopadu a na vánoce bejt nepoužitelná no 🙄🤔

sweet81
5. říj 2022

@lencaa11 aha, tak by tě tam asidostal dřív. Apolinář a Podolí je určitě velká čekačka. Já šla v květnu k Dr, že jsem si to tedy rozmyslela a chci jít na zákrok. Ten mě objednal k indikaci, to jsem byla až v červenci a za další dva měsíce operace, to byla půlka září. Ale je fakt, že byli prázdniny a to operují akutní případy, tak možná tím se to protáhlo. Taky bych to nechala až po novém roce. Jedině, že by tě Dr vzal na začátku listopadu….

lencaa11
autor
5. říj 2022

@sweet81 já si myslím že to právě moje Dr už chtěla jako že řešit původně jsem měla jít na kyretáž jelikož jsem byla na kontrola ještě u Dr který dělal konizaci stim zda čípek je ok zda něco nedělá právě to tam čípek záhojeni dobře tak jsem řekla že teda dáme ještě tělu čas na tu revizi a stim že mě Dr vyšetřila ultrazvuk a šup že mám ty křečové žíly a ty stíny a že stim co mám i právě jsem se jí zmínila o té silné Ms kterou jsem měla teď 2 krát byla slabší tak na to řekla o podle obrázku že to bude to co bude a že právě mě pošle ke svému dobrému kamarádovy 🙂 že on jí její pacientky vždy v poradku vrátí že to byl člověk který se od ní učil že v Usti je dlouhá čekacka tak že vůbec nevím jak ona to myslela a chápu že se všude čeka to je jasný i na konizaci jsem čekala pomalu 3 měsíce 🙈 a ještě dotaz to se tam jde nejdřív na nějakou konzultaci ,vyšetření a domluvení datumu nebo rovnou po tel vám objednaji a předoperační vyšetření dělají tam ?

sweet81
5. říj 2022

@lencaa11 ty křečové žíly budou asi taky nic moc😏 to jsem já neměla. Raději to chce fakt řešit…
U Apolináře to tak je, prvně konzultace, pak u jiného Dr jiný den objednání na operaci. Nebo já to tak měla…. Já tam teda už předtím řešila tu Adenomyozu a Dr mi říkal až si to rozmyslela s tou hysterektomii, tak ať dám vědět. Ale ty to třeba budeš mít jinak, nebo půjdeš na jinou kliniku. Do kdy se máš rozhodnout?

lencaa11
autor
5. říj 2022

@sweet81 mám teď měsíc ten Detralex a po dobrání zavolat a domluvit se zda to pomohlo nebo ne co tak i jsem pochopila tak Dr by to asi chtěla buď do konce roku nebo leden abych nemusela zbytečně řešit test na HPV atd kolem toho dneska už cítím břicho zas a Ms má přijít v neděli a dneska už jsem měla lehnce na WC papíru což je nějak brzo jsem měla vždy po 28 dnech teď se to mám už od konizace 24-25 dní 🙈 no tak jsem zvědavá moc děkuji za vše ohledně toho kdyby mě ještě něco napadlo napíšu zda nevadí děkuji ☘️☘️☘️

sweet81
5. říj 2022

@lencaa11 určitě, klidně napiš😊 držím palce ať je vše Ok😊

rainy20
13. dub 2023

Ahoj, jsem 3 týdny po LAVH (laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie), adenomyóza mi byla zjištěna až po histologii odebrané dělohy, důvod k operaci byla děloha zvětšená na 4. měsíc gravidity, na ní myom 8 cm a velké bolesti poslední měsíce během cyklu (bolesti začaly být tak velké, že jsem měla pocit na zvracení, často i na omdlení a ležela jsem hodiny zkroucená na posteli, nemohla jsem jít 2 dny každý měsíc do práce) . To mi ale velmi pravděpodobně způsobovala též po operaci zjištěná endometrióza, ložiska jsem měla v jizvě po císařském řezu, na vaječníku a už i na střevě. Bolesti po operaci byly brnkačka proti bolestem při menstruaci poslední měsíce, v den operace a den poté bolest, ale už třetí den to bylo mnohem lepší a čtvrtý den jsem běhala jako srnka 🙂 Na bolest jsem si nechala dát injekci jen první dva dny, pak už to opravdu nebylo potřeba, ani žádné léky na bolest jsem pak doma nebrala. Po narkóze mi nikdy špatně nebývá, takže nejhorší zkušenost je asi klystýr, ale bez toho to nejde. Neměla jsem problém ani s močením, ani se stolicí po operaci, vše bez problémů a bez bolesti, i když mi kvůli vyšší ztrátě krve během operace předepsali železo, které může způsobovat zácpu. Neschopenku mám na 5 týdnů od operace, bolesti už teď nemám, ale jsem unavená po každé delší činnosti (hodinová procházka, vaření...). Krvácela jsem asi jen dva dny po operaci, pak každý týden třeba 1-2x za ten týden, nic hrozného, spíš mám stále žlutavý výtok, ale jak mi řekl můj gynekolog, je to normální, způsobují to stehy, které dráždí okolní tkáň. Pokud máte bolesti, opravdu doporučuji operaci neodkládat, je to výrazná úleva!