Informace ohledně PCOS

dendasubaristka
1. únor 2021

Krásný večer, chtěla bych vědět něco málo ohledně PCOS? Když má někdo PCOS je možné aby měl pravidelnou ovulaci i menstruaci přesně na den přesně? A přes to má PCOS? PCOS zaručeně pozná gynekolog na ultrazvuku při klasickém vyšetření u sebe v ordinaci? Díky moc za info

nagojka
1. únor 2021

Sem dukaz toho ze pravidelna mensteuace u PCOS muze normalne byt...jak je to s ovulaci to netusim,ja sem ji zacala sledovat az po par mesic co se nam nedarilo otehotnet...Kdyz sem zacala merit BT zjistila sem ze ovulace taky probiha,ale nevedela sem v jake kvalite...Kazdopadne MS i ovu jsem mela normalne...Brala sem doplnek stravy Fertilup ktery je urcen
primo pro zeny s PCOS a 4mesic se podarilo..nevim zda to bylo tim ale na 80% sem si jista ze ano..soudim dle priznaku ovulace ktery predtim vubec nebyli

nagojka
1. únor 2021

Pardon za preklepy...mobil...😞🙈

dendasubaristka
autor
1. únor 2021

@nagojka a pcos jsou vrozené nebo se objeví časem? A gyndar zjistí stoprocentně ultrazvukem? Díky moc 🙂

nagojka
1. únor 2021

@dendasubaristka s PCOS se pry holky uz narodi...ovarialni rezerva je ti pry dana uz jako kdyz si jeste embryo...moc o tom taky nevim...Me gyndar udelal hormonalni profil,na zaklade vysledku udelat utz,to uz asi vedel kde je chyba a pak mi oznamil diagnozu.POCS ma vetsinou koralkovite usporadani vajicek...Muze to pry taky vytvorit nebo zhorit branim antikoncepce ktera to vsechno jakoby potlaci,a pak kdyz ji vysadis csechny priznaky PCOS vyjdou na jevo...nejvic kdyz se snazis o mimco...Ale je spousta zenskej co s timhle otehotneli temer ihned,je tu na konikovi spoustu pribehu.Me kdyz dr rekl ze to mam,malem sem se sesypala...hned mi behalo hlavou ze nebudu mit deti...tak sem si toho hodne nacetla,zacala sem se vic pozorovat a najednou sem prisla na to ze nic neni tak zly..Ono taky zalezi jak moc silne PCOS mas...

dendasubaristka
autor
1. únor 2021

@nagojka děkuji moc za úžasnou odpověď. Vím vše co jsem chtěla :* jde o to že sice nemám nic potvrzené,ale mám tušení nebo si to trochu myslim. Mám tak 5x do roka cystu,která vždy sama odejde,ale mám pravidelnou ms i ovulaci. Podle hormonálního profilu občas prý ovulace není ale podle bazální teploty jsem ji měla každý měsíc po dobu půl roku co jsem se měřila. Na gynde mi pokaždé řekne že mám krásné vaječníky. Ale nevím enejak mi to nedá a nemůžu se zbavit pocitu že prostě pcos je můj problém. A mám tmavě ochlupení ale to problém byt nemusí. Proto jsem si chtěla něco zjistit o tom. Díky moc :*

dendasubaristka
autor
1. únor 2021

@nagojka a na ten fettylup jsi přišla jak?

pampeliska1313
2. únor 2021

Pcos opravdu bývá dědičné. Jinak mně než na nej přišli, řekli, že mám nádor na hemisféře, protože mi kolísala váha a neměla jsem několik let menstruaci -_- trochu se mi to srovnalo jídlem a cvičením, nicméně se stejně stávalo, źe jsem jeden měsíc menstruaci měla, pak zase přišla o týden později, nebo další nepřišla vůbec, ale to se už nestávalo tolik, spíše jsem měla delší cyklus. Ovulaci jsem neměla asi nikdy v životě, je pravda, že jsem ji nikdy nepoznala a myslela jsem kdysi, že je automaticky, když mám menstruaci 🙂 Ve finále jsem zamedikovaná - zjistily se problémy se stitnou žlázou + mám léky na cukr ( nemám cukrovku, ale údajně se užívají při pcos protože někdo udává, že příčina je inzulínová rezistenc) a teprve s tímhle jsem po letech snažení otěhotněla. Jak to bude jakmile porodim a přestanu brát léky ještě nevím. Ale osobně mám ovulaci až po nasazení medikace, kdy si tělo srovnalo hodnoty.
Opravdu lze poznat pcos přes ultrazvuk, má to typický obraz, takže by se neměl gynekolog splést. Můj bývalý gynekolog ultrazvuk neměl, tak neřešil ani s delšími cykly možnost pcos -_- nový na to přišel jen co jsem řekla, že mívám spíš cykly cca 31 dní a už mě hnal na ultrazvuk, že se mu to nezdá.
Pojí se s tím nějaké příznaky, nicméně, každý má něco.. já mám třeba dva chloupky na bradě.:D který si musím normálně holit. A problémy s váhou - špatně se mi shazuje, i když cvičím a nejím jako prasátko, mám trochu hlubší hlas na holku apod. Někdo má třeba problémy, že se mu hodně mastí vlasy a nadměrný ochlupení má na zádech, vážně záleží.🙂 k pcos se pojí taky “dočasná sterilita” ale jak řekl můj lékář - jde jen o čas a o to najít vhodnou kombinaci léků na které vaše tělo zareaguje. 🙂

dendasubaristka
autor
2. únor 2021

@pampeliska1313 chci se zeptat možná blbá otázka,ale ultrazvuk dela tím přístrojem co zavádí dovnitř při vyšetření ne? Nebo jsem úplně blbá a je to něco jiného? :D díky moc a snad nejsem moc trapná 🙂

dendasubaristka
autor
2. únor 2021

@pampeliska1313 já mám jedině co tak maštění vlasů,musím si mít hlavu co druhý den,ale to nic znamenat nemusí a tmavé chlupy na rukách,nohách lehce knírek no. Nic víc ms i ovulaci mám krásnou pravidelnou. Na den přesně

nagojka
2. únor 2021

@dendasubaristka zadej si na netu normalne doplnek stravy fertil up a ono ti ho ro najde..neni to cesky vyrobek...na fech jejich webovkach je to krasne vse napsane,ja ho nasla uplnou nahodou kdyz sem byla zblba z toho chci mimco a hledala sem ruzne doplnky stravy...jinak k tem cystam...o tom ze cysty zpusobuju PCOS jsem ja teda neslysela zase...k tomu ochlupeni...u toho je to tak ze priznak pcos je vlastne nadmerny muzsky hormon coz znamena ze ses chlupata vic nez normalne,rychlejs to roste a mas chlupy na mistech kde je zeny bezne nemivaji...ja mam treba naprosto ukazovy nadmerny akne...uplne vsude...hlavne na ramenou a na zadech...to je naprosts silenost...Sem rada ze ti moje odpoved aspon trochu pomohla a pokud mas ovulaci i menzes,urcite to bude ta lehco forma...Ja mam taky uplne nadprimernou ovarialni rezervu takze budu plodna jeste v padesati🙂🙂 ale mam vysoly hormon AMH ktery zpusoboval to ze mi dozravalo vice vajicek najednou a ani jedno nebylo schopne oplodnoneni.Ovulace je vlastne proces kdy praskne folikul...ale vanicko v nem vubec bejt nemusi,nemuze byt spatne vyzrale...tohle bylo receno me..

dendasubaristka
autor
2. únor 2021

@nagojka už jsem zadávala a koukala na to. Je to sice dražší,ale asi do toho půjdu. Teď sedím doma kvůli situaci co je mám zavřený krám,takže nemám na rozhazování,ale jen co mě otevřou koupím. No jako možná je to jen můj pocit no. Protože hledám důvod proč to nejde. Ve čtvrtek jdu na gyndu,cítím že zas mám cystu,takže jdu a proberu to s ní. No a chloupky mám tmavé na ruce,nohách a lehce knírek,ale zas mám normální ženskou postavu ani hrubý hlas :D akné mám,taky se mi dělá na zádech a obličeji,ale používám černé bydlo a díky němu mám klid a žádné akné. Kdyby bylo akné způsobené pcos tak my asi žádné mýdlo nepomůže. A ty tmavě chlupy prostě někdo asi má i tak. Nevím no. Uvidím v ten čtvrtek 🙂

dendasubaristka
autor
2. únor 2021

@nagojka chci se ještě zeptat snad to není tupá otázka. Gyndar ti to zjistí normálně na preventivním vyšetření jak dělá ultrazvuk že vnitř tím přístrojem? Je to ultrazvuk to co používá dovnitř?

nagojka
2. únor 2021

@dendasubaristka jojo normalne vnitrnim ulztrazvukem...zajede je podivat na vejvocovdy,vajecniky zkoulne proste vsechno...jo to chapu taky nemam na rozhazovani ale do tohohle sem sla bez premysleni protoze je to delane primo pro me...drazsi to je ale me to za to stalo...ja sice dle bt mela ovulaci,ale nemela sem zadne ovulacni priznaky...po dvou mesicich uzivani naprosto dokonaly ovulacni hlen,ovulacni testy ukazkovy...na to akne mi to taky pomohlo,prestali mi padat vlasy-protoze tehle doplnek zarucuje dokonalou hormonalni rovnovahu...Hale jestli chces a pomohlo by to treba do zacatku,tak me jedno cele baleni doma zbylo a nevim co ted s tim..vzala sem z toho pouze dve tabletky...takze je to nacate a bez krabicky ale uplne cele...nechala bych ti ho za 500kc...samozrejme nenutim ani nic podobneho jen nabozim ze ho tu mam a uz uplne zbytecne v tehotenstvi se totiz uzivat nesmi...

dendasubaristka
autor
2. únor 2021

@nagojka no tak při tady tom vyšetření mám vždy ukázkové vaječníky a vše kolem. Já při ovulaci mám vždy bolesti,nateklé pysky a strašnou chuť na sex. Plodný hlen mám jednou za čas. Teď sem ho pár měsíců neměla. Takže určitě koupím. Děkuji za nabídku, určitě bych vzala,ale teď se mi ani ta 500,- nehodí. Čekám co bude,jestli mi přijdou peníze od státu atd. Takže pak bych ti napsala 🙂 a ty jsi čerstvé těhotná?

ema_
2. únor 2021

@dendasubaristka Já bych jen doplnila. 100% jistota, že má žena PCOS je pouze z histologie. Pravdou ale je, že vaječníky při PCOS na pohled vypadají jako porcelánové (to se dá zjistit pri operaci) a typicky je také obraz při UTZ. Já jsem pred těhotenstvími a před antikoncepci měla menstruaci jen několikrát do roka, cykly dlouhé všelijak. Po antikoncepci, když jsem už chtěla otěhotnět jsem měla delší cykly taky. Nicméně po těhotenství (od druhého to je už 6 let) mám MS málem jako hodinky. Z toho, co jsi psala, se domnívám, že PCOS spíše nemáš - hlavně by to měl vidět tvůj gynekolog a ten ti říkal, že je vše v pořádku.

nagojka
2. únor 2021

@dendasubaristka ano momentalnednes koncim 15tt...v pohode🙂

nagojka
2. únor 2021

@ema_ taky mi prijde ze slecna/pani/ nema pcos...a kdyz uz tak nejakou tu lehci formu,ale souhlasim s tebou ze gynekolog urcite vi a rekne vic a kdyz rika ze je vse v poradku a ukazkove,tak to tak asi bude🙂

nagojka
2. únor 2021

kazdopadne pokud ti dr rika ze mas vse krasne a ukazkove,souhlasim s Emou ze pcos zrejme nemas🙂

dendasubaristka
autor
2. únor 2021

@nagojka
@ema_ holky děkuji moc :* :* strašně jste mě uklidnily :* asi bych měla víc věřit své doktorce no. Díky :*

pampeliska1313
2. únor 2021

@dendasubaristka no ano. Ono, není při pcos nutnost absence ovulace, jen je to hodně častý. Hodně žen ani neví že pcos má, takže ty příznaky nemusí být hnedka takový, že si řekneš, že ti něco je. To se většinou zjistí až později, kdy často bývá problém otěhotnět. Ale hodně žen otěhotní i s pcos přirozeně, jen to trvá často dýl. Já si myslela, že můj chlup na bradě je prostě prd. Teprve potom mi gynekolog řekl, že je to pro ženu neobvyklý místo a chloupek je “tvrdší a tmavší” a to už známka pcos je. Hlavu bych si nejradši myla každý den, protože jestli si pred spaním umyju vlasy, ráno to vypadá, ze sem týden neviděla sprchu. Snažím se to držet na třech mytích za týden, abych pokožku ještě víc nedráždila a nenutila se mastit.

dendasubaristka
autor
2. únor 2021

@pampeliska1313 tak to já si je myju co druhý den no. A lehké chloupky mám pod nosem no.