Mohl být to být PCOS?

Zodpovězené
20. únor 2024

Dobrý den, pane doktore,

žijeme v zahraničí a bohužel zde není kvalitní zdravitnictví, na gynekologii bych se dostala tak za 5 měsíců a není možné mě tu pravidelně sledovat na utz atp. čili zkouším zde...

3 roky se neúspěšně snažíme. Věk 35 a 43. Partner spermiogram v pořádku. Já jsem štíhlá, pravidelná ms 31 dní. Ovulace pravidelná, dle měření cca 19. dc (stoupá a klesá lh, v době před ovu pozitivní testy, bt také ukazuje ovulační křivku). Mám v pořádku výsledky HyCoSy, v pořádku hormonální profil (tsh, lh, fsh, prolaktin, testosteron). Ovšem mám AMH 7.

Tři lékaři na to reagovali různě (jeden, že pcos, dva, že to nemusí znamenat pcos). Při posledním utz ve 13. dc jsem ovšem měla 20 folikulů na jednom a 19 folikulů na druhém vaječníku. I tak doktorka řekla, že to nemusí znamenat pcos. Přiznám se, že téměř 40 folikulů a 3leté neúspěšné snažení (jeden potrat v 10. tt) mi laicky indikuje pcos nebo nějakou poruchu, kdy mi praskají prázdné folikuly nebo s nevyzrálými vajíčky, ale rozhodně nejsem odborník a nevím, o co se může jednat.

Poradil byste prosím, na co se při příštím vyšetření zaměřit, případně co by to mohlo být, jestli pcos (i když mám hormonální profil jinak v normě) nebo něco jiného?

Je normální mít 40 folikulů?

Poradíte, co by mi pomohlo snížit počet folikulů/cyst a navýšit šance na dozrání vajíčka? A jaký hormon má na starosti růst folikulů?

Případně doporučil byste lék Indonal, nebo z bylinek kontryhel nebo spíše drmek?

Děkuji moc a omlouvám se za takové množství otázek.

Dobrý den a díky za důvěru,

PCOS je syndrom a ne nemoc. Počet folikulů signalizuje, že by mohl být přítomen, na druhou stranu máte pravidelný cyklus a asi ovulujete. Mít více folikulů je výhoda - co by za to jiné ženy daly) a tak bych nic nesnižoval - ani to moc nejde.

Vaječník lze stimulovat Clomidem - ale zde hrozí vícečetné těhotenství. Pokud se snažíte 3 roky, myslím, že dozrál čas na asistovanou reprodukci.

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz