Menstruační kalíšek, ano nebo ne?

urrio
29. kvě 2015

Ahoj holky,
nevím, jestli jsem můj dotaz zařadila do správné skupiny. Chtěla jsem se vás zeptat, jestli máte nějaké zkušenosti s menstruačním kalíškem? Váhám, jestli si ho koupit, nebo ne? Mám z toho i trošku strach ... 😕
Děkuji vám za odpovědi a vaše zkušenosti. 🙂

ajina17
30. kvě 2015

Mám lady cup a jsem max spokojena zatím mám ozkoušené 3 cykly,ale neměnila bych. Stopka mi vadila tak jsem ji ustrihla...😊

latkovkybrno
30. kvě 2015

Mně kalisek vubec nesednul. Zcela sdilim pocity @olusenka. Navic muj gynekolog říká, ze ten neustaly podtlak, ktery kalisek zpusobuje, ma negativni vliv na delohu a ohrozuje vyhrezlosti v pozdejsim veku. A to fakt nechci riskovat.

akankeo
30. kvě 2015

@olusenka To zni jako spatna velikost a spatne zavadeni, pokud byste ho mela spravne, tak nebudete mit krvavou ruku, krev odteka do kalisku, uvolni se podtlak a kalisek vytahne, v pochve zadna krev neni a behem par sekund se tam zase vrati... Krev odteka volne, protoze cipek neni kaliskem ucpany, je tam prostor, jen toho vyteka min, protze to neni naredene posevnimi hleny...

kajalka
30. kvě 2015

@latkovkybrno O tom bych upřímně pochybovala, podtlak nemá takovou sílu, aby ovlivnil závěsný aparát dělohy vč. svalů pánevního dna. Ostatně - doporučuje gynekolog cvičení pánevního dna? To je totiž nejlepší prevence výhřezů a poklesů.

latkovkybrno
30. kvě 2015

@kajalka Ano, doporučuje. Já mu celkem věřím a myslím si, že pravdu má.

svija
30. kvě 2015

Mě taky kalíšek moc vyhovuje, používám ho už dva roky a vložky vůbec doma nemám. Max. intimky, když už menstruace končí, to pak už nemá cenu dávat kalíšek.

pratensis
30. kvě 2015

Já jsem ho zrovna koupila a čeká na první otestování. Tuhle diskusi si pak pořádně pročtu (teď nestíhám, ale zakládám si 😉 ). Jen, jak jsem to tak prolítla, tak se bude možná hodit jeden tip, co mám od kamarádky. Než se člověk naučí ten grif se zaváděním a vyndáváním, tak prý je nejlepší si na tu proceduru vlézt do vany. Zní to možná hloupě, ale dává mi to smysl a já to tak udělám. (Z různých zdrojů vím, že to fakt nějakou dobu trvá, než se to člověk naučí. Ale to je jak s kontaktními čočkami a dalšími věcmi. Asi by byla škoda se nechat odradit při prvních pokusech.)

mikulilinka
30. kvě 2015

Vyzkoušela jsem ,mám ho doma, ale nepoužívala jsem pravidelně. Je o cviku si ho zavést a pak celkově ta manipulace a hygiena...možná ještě někdy použiju ,ale nevím...zlaté tampony 😀

andelka
30. kvě 2015

Já třeba nesnáším, jak tampony nasají kromě toho co mají i tu přirozenou vlhkost, co v pochvě má být. Vyndávání ne úplně nasáklého tamponu mě bolí a je to nepříjemné ta suchost, kdežto při kalíšku se nic nevsakuje.
Ke konci MS teda místo kalíšku používám látkovky.

olusenka
30. kvě 2015

@akankeo špatná velikost? Nevím. Mám Lady Cup L, protože jsem 2x rodila a jsem starší než 25let, kolik tam uvádějí. Taky mám silnější MS, tak jsem u vel. neváhala. Krvavou ruku mít musím, když zkouším, jak se rozvinul .Dovnitř ho vkládám složený (přeložený) podle přiloženého návodu, pak právě zkouším, zda se rozvinul. U toho asi čistou ruku mít nelze. A to mi právě hodně vadí. A to vyndávání bolí. Budu ho muset asi příště složit ještě nějak uvnitř i s tou krví, nevím.
Krev odtéká volně, to je pravda, ale přeci jen kalíšek mi přijde slouží trochu jako špunt. Když je krve moc, tak začne protékat (při správném zavedení) nebo ne? Tampon protéká a krev v pochvě nezůstává. A v poloze vleže např.?

andelka
30. kvě 2015

@olusenka taky mám Ladycup L, víc jak 25 a dva porody a myslím že bych mohla mít i menší.
Krvavou ruku..no když to mám silnější, tak si ušpiním tak poslední články dvou prstů, kterými objíždím kalíšek vevnitř. Ale žádná jatka to nejsou.
Doma kalíšek vylívám a zavádím v koupelně. Před umyvadlem, takže umytí se je otázka chvilky. Když jsem mimo, tak měním na wc a buď se utřu obrouskem, nebo se pak pochopitelně taky umyju že jo.

akankeo
30. kvě 2015

@olusenka Kalisek funguje tak, ze chyta krev primo z cipku, nerozpatlava se v pochve a neredi se tam hlenem, je uplne jedno jakou mate polohu... Proto je take tekutiny min nez by bylo na tamponu nebo vlozce...

Jinak podle toho co popisujete ze sebe rvete prilozeny kalisek, to jiste prijemne neni, ale tak se taky vyndavat nema. Musite prerusit podtlak, bud vyviklat a tahat az kdyz se uvolni podtlak, to delam prvni dva dny, protoze vim, ze bude plny, nebo trochu zmacknout spicku/spodek kalicku. Jinak nevim, ja od krve nejsem, vim, kdy to muzu cekat, takze ho zavedu tesne pred zacatkem a pak je ta vymena tak kratka, ze krev muze byt tak maximalne na spicce cipku, pouzivam ale jen kalisek, nestridam to s nicim jinym, pokud bych na noc mela vlozku, tak by to bylo asi docela nechutny a navic bych jeste potrebovala vlozku i po zavedeni... Jinak nevim, jak to ma ladycup, ten muj ma nahore dirky, takze neni uplne neprodysny a ano, prvni dny menim co 2-3 hodiny, (vlozku sem driv musela co pul, coz byl pro me dost velky problem). Kdyz se kalisek naplni, tak me teda protece.

zelva
30. kvě 2015

Ahoj, já jsem si koupila Mooncup, velikost už teď přesně nevím, ale bylo to dle těch jejich doporučení - žena po porodu apod. Trvalo mi to fakt dlouho než jsem se ho naučila zavést, takže to zavádění ve vaně, jak tady někdo psal, je ze začátku určitě na místě! No a tedy co se týká funkčnosti. Myslím si, že jsem se ho naučila zavádět dobře, protože jsem ho vůbec necítila. Někdy se stalo, že jsem ho cítila, tak jsem poznala, že ho mám špatně. No a pak také hlavní věc - dost mi protékal. Musela jsem nosit i vložku, což mě pak už otravovalo a opět jsem se vrátila k tamponům. Nevím zda byl tedy kalíšek moc velký nebo malý, ale to protékání mě nějak odradilo..

lu777
30. kvě 2015

@andelka přesně tak, tampony vysajou i tu hydrataci, co v pochvě má být!
já od té doby co používám kalíšek, tak nemusím řešit nějakou bolest při vyndavání a postupně se i hodně snížila spotřeba lubrikantu... 😅

lu777
30. kvě 2015

@zelva pokud protékal, tak buď byl špatně zavedený (musí být rozvinutý a dobře sedět) a nebo je možné, že ti nesedla konkrétní značka kalíšku... o tom jsem taky slyšela... ono jsou si ty kalíšky podobné, ale stejné nejsou...

lu777
30. kvě 2015

@olusenka tak já si zamažu max. poslední článek prstu nebo dvou při tom zkoušení, přesně jak tu píšeš... to mi nijak extra nevadí (u tampónu byl kolikrát provázek taky zamazaný a ruce si musím mít tak jako tak po wc 😉 )

jinak vyndávání by určitě nemělo bolet! 😉 😉
pokud bolí, tak je to dělané nesprávně - nebyl uvolněný ten podtlak co tam je... přesně jak píše @andelka a @akankeo

mně nikdy kalíšek neprotekl, odhadnu dost dobře jak silnou ms mám, maximálně byl párkrát fakt plný

jinak poloha vleže bez problému, totéž třeba plavání, jízda na kole, i jsem byla s kalíškem v bazénu..

kalíšek je super - jen je potřeba ho mít správně zavedený a správně ho vyndavat 🙂 je to o trošce cviku, já nejsem nijak manuálně zručná (nešiju, nepletu, neháčkuju, nezdobím dorty jako půlka holek tady na MK 😀 ) a s kalíškem jsem bojovala tak max. první dva dny, za pár cyklů naprosto na pohodu 😎

lu777
30. kvě 2015

@pratensis přesně tak, nejlepší je zavádět a vyndavat ve vaně 😉
já se ráno osprchuju, zavedu... celý den nic neřeším 😎 ... k večeru když dojdu tak v 18 h s dětmi ze školky a školy tak si dám krátkou sprchu, vyliju a mám zas pohodu...
v té sprše je to jednodušší, člověk na sobě nemá oblečení, takže si může líp podřepnout 😉
navíc se nebojí, že se něco vylije apod. takže se líp uvolní a ten grif se rychleji naučí 😉

lu777
30. kvě 2015

@olusenka přiznám se, že netuším jak bych si mohla u zavádění kalíšku zamazat celou ruku 😕
mám čistý kalíšek a pokud možno mokrý (lépe se zavádí).. přeložím na půlku podélně.. zavedu, při tom si max. zamažu tak jeden dva články jednoho dvou prstů...
totéž při zkoušení správného zavedení nebo vyndavaní...

hlavně teda tohle mi nijak extra nevadí - vždyť to je moje krev 😅
mně vadí když je ta krev např. na vložce a třeba to zapáchá... ale čistá krev, která vytéká, na tom nevidím nic hrozného 😉

jinak pokud kalíšek protéká (a je správně zavedený, tzn. rozvinutý), tak je možné, že to je malá velikost nebo nesedla tato konkrétní značka kalíšku 😉 mně se to nestalo, koupila jsem co bylo okolo mě nejčastěji (Ladycup) a sedl mi dobře 🙂

jinak skoro plný po 3 hodinách, tak to je dost silná ms, tam je fakt potřeba, aby sedl hooodně dobře 😉

ad vyndavání: nikdy nesmí bolet !! pokud to bolí, tak ho člověk rve i s tím podtlakem 😖 to je špatně!
pokud je silná ms tak se nemačká ale k uvolnění podtlaku se použije to, že se lehce "vyviklá" - z jedné strany na druhou... po pár pokusech to není žádný problém, vyndám i naprosto plný kalíšek 😉

jinak mně teda kalíšek nekouká...

krev normálně odtéká, jde do kalíšku... rozdíl je v tom, že kalíšek je vyrobený z materiálu, na kterém se nedrží bakterie... takže mnohem lepší pro tu pochvu... mně to moc pomohlo, od té doby co mám kalíšek tak počet mykóz nula 😎

olusenka
30. kvě 2015

@akankeo
@lu777 troufám si tvrdit, že podtlak před vyndáváním skutečně zruším, je totiž jasně slyšet ten vzduch, jak se tam zase dostane, jak se odlepí od stěny....snažím se ho oddálit od stěny nebo u stopky zmáčknout, ale jak ho vyndávám rozvinutý, tak jeho nejširší obvod je na mě prostě moc široký, nebo ho také vyndáváte složený stejně jako při zavádění (viz.foto)?
Moje krev jako taková mi samozřejmě nevadí, ale asi budu muset nosit i doma na záchod láhev s vodou, aby děti nepadly do mdlob, kdyby mě viděly vycházet z WC ven...možná jsem nešikovná, ale při zkoušce rozvinutí si umažu víc než prst. A i když se mi zdá rozvinutý, přesto protékal. Stejně jsem s ním nosila vložku, bych vložky bych si to asi "nelajzla" nikdy, stejně jako ji nosím s tamponem.
Ano, Lady Cup má taky dírky, ve dvou rovinách, a musím říct, že mi přijdou celkem nízko, pokud to dokáže téct skrz ně, tak má kalíšek kapacitu tak lehce přes polovinu objemu pouze.
Možná zkusím experimentovat s hloubkou zavedení ještě, ale je fakt, že ať jsem se snažila jak chtěla, hloub jsem ho nedostala a vždy koukal aspoň kousek včetně stopky, ta mi ale nevadila.
Za měsíc mu dám zase šanci a uvidíme. Ale třeba holt není pro každého. Už před porody jsem měla dost silnou MS a teď po 2.porodu je to teda vůbec něco, byla jsem nadšená, když jsem obchodě objevila tampony ne Super (které jsem používala dřív) ale Super plus,první 3dny je občas beru.

olusenka
30. kvě 2015

...zapomněla jsem tu fotku (na fotce je jiná značka, ale to nevadí), ale když ho užíváte, tak to znáte... Takto složený ho vkládám, a asi bych potřebovala ho i takto vyndávat, jinak nevím.
@lu777
@akankeo

lu777
30. kvě 2015

@olusenka ano, takhle složený se vkládá... vyndávat se tak ale určitě nedá, to by se to vylilo a ruce by byly celé zmazané 😉

buď lehce zmáčknout nad stopkou aby se uvolnil ten podtlak... (je to i slyšet trochu)

nebo pokud je ms silná tak se uvolní tím, že se zlehka zasune prst po straně kalíšku a pak se lehkým tahem za stopku lehce "vyviklává" ze strany na strany (jde to i bez toho zasunutí prstu, vyzkokušeno)... je to pár pohybů a je venku...

kalíšek drží svaly a ten podtlak... jinak je hladký... takže když se správně vyndává, tak nic nebolí a jde to dobře

opravdu doporučuju zavádět a vyndávat ve vaně prvních pár dní, je to hodně o psychice, jak se člověk uvolní, tak je to pohoda a tam si může i líp podřepnou

a vzít si na to vytáhnutí složený toaleťák nebo kapesník, je to lehčí 😉

lu777
30. kvě 2015

@olusenka jinak nosit u toho vložku mi přijde fakt zbytečné, to jsem dělala z opatrnosti prvních pár dní... naprosto stačí slipovka...

mě právě zlobily po opak. užívání atb mykózy a nenošení vložek a tampónu mi hodně pomohlo... takže by bylo naprosto kontraproduktivní dávat vložku a kalíšek... jednak pak člověk neušetří a druhak ta kůže pak stejně nemůže dýchat... to bych se pak na kalíšek vykašlala.... já právě mám doma jen kalíšek a slipovky.. a ty používám jen když je ms nejsilnější - většinou to je pro jistotu v mojí hlavě spíš už 🙂

olusenka
30. kvě 2015

@lu777 to vím, že by se to vylilo, ale asi to tak budu muset dělat, podtlak zrušený mám, jsem si jistá, ale kalíšek je na mě rozvinutý moc velký asi, sice je to jen 4,5cm, ale třeba je to na mě moc, no. Třeba mě po porodu moc zašili. 😀 Nevím, jak jiné značky, zdá se mi i moc tuhý, nepoddajný. No jak říkám, uvidím další měsíc. Díky za rady,

olusenka
30. kvě 2015

@lu777 jen slipovku bych se bála, pač kdyby byla nehoda, vložka to zadrží (i když taky ne vždy), se slipovkou by byl extra trapas. Fakt bych asi nikdy nebyla tak odvážná, abych kalíšek vzala naprosto bez jakéhokoliv jištění. Ale hodilo by se, zánět mám od září prakticky neustále. :-/

lu777
30. kvě 2015

@olusenka pokud je moc tuhý a vadí ti to, tak bych zkusila to lehké vyviklávání (jedna strana kousek, pak druhá atd.)... pokud to fakt nepůjde, tak zkus se poptat tady ve skupině Menstruační kalíšek... možná ti někdo poradí kdo vyzkoušel víc značek, která má měkčí ten okraj 😉

pokud se ti opakují záněty, tak ber dlouhodobě probiotika, třeba několik měsíců... omez sladké a nejlépe taky stres, já vím, lehce se řekne 😉
kalíšek je super, mně to fakt pomohlo, protože tampóny vysajou i to co nemají a rozhodí to to prostředí (já to vyloženě tak cítila)... vložky tam se to zas rozkládá na tom vzduchu a jak tam je ve všech nějaký plast, tak to míň dýchá - taky bída 😒

frufrunka
31. kvě 2015

Nečetla jsem celou diskusi, ale pokud něco zaslouží nobelovku, tak je to ibalgin, polštář Tempur a právě menstruační kalíšek! 🙂 Používám ho už 8 let a život s vložkama, tamponama a já nevím čím ještě si už neumím přestavit... Jako první jsem pořizovala v roce 2007 Mooncup, před třemi lety jsem si jako dárek nadělila Lunette. Ne, že by ten první byl opotřebovaný, ale ten druhý se mi moc líbil, dopřála jsem si růžový... 🙂 A je měkčí, takže zavádění a vyjímání je snazší. U obou jsem okamžitě ustříhla celou stopku. Nevýhodu to jednu přeci jen má - už se mi párkrát stalo, že jsem na něj totálně zapomněla a zejména na konci menstruace jsem ho měla i víc než 24 hodin... 😀 Vím, že by to doktoři slyšeli neradi, ale používala jsem ho i v šestinedělí po opuštění porodnice a bez problému (pravda, měla jsem vždy císaře, jinak by to asi nešlo). Na rozdíl od tamponů při kalíšku zůstává nádherně vlhká sliznice, tampony vysály všechno, sliznice trpěla, sama jsem to hodně cítila. Ale svoje nadšené reference jsem šířila mezi kamarádkami, úspěšnost je půl napůl. Polovině sedl perfektně a jsou nadšené jako já, druhé polovině ne. Některé ho prostě pořád cítily, další dvě mi říkaly, že jim pořád protéká, ale tam je podle mě chyba buď ve velikosti (koupily moc malý) a nebo ve špatném zavedení. Nejhorší, co se Ti může přihodit při koupi je to, že prostě nesedne, nic horšího se snad nestane... 🙂

andelka
31. kvě 2015

@olusenka já bych zkusila zapatrat v recenzích a zkusila měkčí a menší kalisek.

reckless17
24. črc 2015

Ahoj chcela by som sa spýtať či ste počuli o tom, že sa kalíšok posunie moc hore a nejde vybrať? Chcem si zaobstarať jeden od Yuuki, ale bojím sa že si vyberiem zlú velkosť, mäkkosť alebo že sa mi posunie hore 😒 a nechcem skončiť na gynekológii, to by bol trochu trapas.. 😀

sisstin
24. črc 2015

@reckless17 videlas na zivo jak je velkej? 😉 😅

loafeer
24. črc 2015

Holky, zatím jsem nepouzila, ale je připraven...Lady cup a růžový...doufám, že to zvládnnu, jsem na to hrozne zvedava