Sertralin antidepresivum a navýšení. Máte zkušenost?

janule1976
28. zář 2023

Hezky den,

prosím o zkušenosti s navýšením AD sertralin actavis. Byl mi před skoro 4 týdny tento lék lékařem navýšen na maximální dávku 200 mg. Stavy mám jako na houpačce,některý den lépe,pak zase propad,úzkosti. Relativně tak nějak fungují,ale pořád čekám,že se budu ráno probouzet s radostí a energii. Mám pocit,že mi léčba už moc dlouho trvá. Prosím o zkušenosti s navyšováním antidepresiv. I u navyšování trvá,než se to vše srovna?Je to už skoro čtvrty týden od navýšení sertralinu na 200 a pořád to není ono. Mám pocit,že to mě nepříjemné období s depresí nemá konce. mOc děkuji za VAse zkušenosti.

lenkalubina
28. zář 2023

U tohoto leku trvá i 6 týdnu než funguje úplně. Pokud se tak nestane,tak bych asi konzultovala s dr zmenu za jiné...já beru sertralin v létě 50mg a v zimě 100mg,protože mi chybí slunce😉

janule1976
autor
28. zář 2023

@lenkalubina jste zlatíčko,moc děkuji za zprávu. Už jsem z toho unavená. Pořád čekám.na ten den,kdy mi bude dobře. Musím být už fit pro vnoucky,pro práci. Mám pocit,že to nemá konce. Tak myslíte,ze když jsem navyšovala před 4 týdny sertralin na 200 mg,myslíte,že mám šanci,že ještě zabere?léky sertralin beru od letošního března doposud s postupným navyšováním. Předtím jsem měla ESTAN,ten moc nezabral, tak mi byl změněn na ten sertralin. Připadá mi,že už je to nekonečné.dekuji,mějte se.

janule1976
autor
28. zář 2023

@lenkalubina prosím Leni,Vám sertralin zabral pěkně ? Taky cítím,jak je sluníčko,že je to lepší,ale jakmile začne být mlha,tak cítím depresi.

lv
28. zář 2023

Navýšení ještě tak 2-3 týdny, i když už by se mělo začít pomalu projevovat. Každopádně, probouzet se jako sluníčko, to nemají ani lidi bez deprese/psych. onemocnění, to lék zařídit neumí, žádný lék. Umí udržet propady na uzdě, necítit se úplně dole. Nejlíp bude fungovat s terapií, dlouhodobou, soustavnou, pak změna bude znatelnější.

janule1976
autor
28. zář 2023

@lv děkuji moc za zprávu,už jsem natolik zoufalá,že hodně tlačím na pilu. Dlouho už to trvá,únava,neradost a neprijemne psychosomatické příznaky. Hezky den.

mamikry
28. zář 2023

@janule1976 Jak se tu psalo, trva to tak tech 6 tydnu. Ja jsem navysovala z 50 mg na 100 mg a vysledek byl, ale osobne si myslim, ze tomu clovek musi naproti i jinak. Mne treba pomohlo zacit dbat vic na pitny rezim, chodit cvicit, chodit driv spat. Vsechno souvisi se vsim. Mozna bych zvazila i nejakou terapii, pokud nechodite jeste. A v zime treba fototerapii. Leky jsou zaklad, ale je to i o dalsi praci sama se sebou. Moc drzim palce, at se vse zlepsi. Uzkosti a deprese jsou hrozna bezmoc.

janule1976
autor
28. zář 2023

@mamikry jste zlata,moc děkuji za podporu. Ano,máte pravdu,úzkost a deprese jsou moc tíživé. Mám antidepresiva po třetí v životě je mi 47 let. Právě mě tíží to,ze vzdy mi AD zabraly celkem rychle a tentokrát se z toho nemůžu vymotat, cítila jsem se nedobře už tak před dvěmi lety,nějak jsem to vždy překonala,ale pak už to nešlo,tak jsem užívala ten EStan od listopadu tohoto roku,ten nezabral,tak od března mám Sertralin,který jsem po poradě s lékařem navýšila už na nejvyšší dávku. Tak myslíte,že ještě je možnost zlepšení stavu, těch 200 mg užívám od 1.9, bude to zítra měsíc. Navyšovala jsem ze 175 mg. Už jsem se dostala do paniky,že mi léky nepomáhaji. Děkuji.moc za podporu a krásný slunickovy den

lenkalubina
28. zář 2023

@janule1976 ano to je normální...chce to vydrzet😉 navíc za mě je tento lék ještě jeden z těch "normalnich" kdysi jsem dostala neurol a ten letěl do koše...vydržte 🍀

lenkalubina
28. zář 2023

@mamikry máte pravdu. Chce to i podpořit leky jinýma vecma...dobře spát,správně jist a umět relaxovat...

janule1976
autor
28. zář 2023

@lenkalubina moc děkuji,už jsem v takovém strachu,že když mi escitalopram nezabral,tak už jsem začala mít i obavy,že i sertralin nepomůže,kdy ho stále navyšují a už jsem s tou 200 na hranici,snad se mýlím a zabere. Je to zítra měsíc od navýšení. Moc děkuji za podporu,vážím si toho.

konidana
28. zář 2023

@janule1976 u mne na deprese zabral po par mesicich. Jako lip mi bylo hned ale i s jinymi leky, deprese se tacla lepsit do pul roku. Rok jsem sertr. postupne navysovala (ale myslim ze max 150) a rok pak zase snizovala az do uplneho vysazeni. Po celou dobu k tomu psychoterapie. Nejdrive casteji pak stacily uz jen mene casto.

konidana
28. zář 2023

@janule1976 podzimni tmy a mlhy jsou vzdy narocnejsi, to pocituji kazdy rok uz asi nafurt.

janule1976
autor
29. zář 2023

@lenkalubina Dobre ráno Leni,mohu se Vás ještě zeptat?Myslíte,ze ještě mam šanci,že mi ta 200 sertralinu ještě zabere?Dnes je to měsíc od navýšení ze 175 . Jsem z toho smutná,že se nějak nehnu z místa,ještě jak kolem sebe vidím,že všichni jsou v pohodě a nechápou,co mi stále je. Cítím se unavená,mám bušení srdíčka a taková,že se nějak na nic netěším,drásá mne to,že jsem se dostala do stavu,že mám strach,že mi už i tyto druhé AD nezaberou z toho nejhoršího. Dáváte mi naději,že pomůžou,to mi moc pomáhá. Manzel,ten moc nechápe,říká mi,ať už začnu konečně žít,že jsem stále vyčerpaná. Leni,moc děkuji za reakci,moc mi to pomáhá,když někdo ví,člověk prožívá v úzkosti a depresi. Mějte krásný den,dnes bude krásně. Půjdu na zahradu

lenkalubina
30. zář 2023

@janule1976 za mě si myslím,že se na to moc soustredite. Nechte to fungovat. Já vždycky říkám,že podvědomí je sviňa 🤣 a ono s námi hodně manipuluje. Zkuste si zařídit psycho terapie😉 tam můžete mluvit o všem...Manžel to nemůže chápat,když nezažil...nezlobte se na něj. Já už taky nikomu nerikam jak mi je nebo že jsem v noci prodělala záchvat panicke ataky...snažím se myslet na hezké věci, pustím si komedii,hudbu,maluju obrazy...máme psa,tak jdu ven...bušení srdce je normální,když se leky navyšuji nebo mění. Navíc jestli trpíte taky atakami,tak to k tomu patří 🤷‍♀️ zhorsovalo se mi to prave při psychické zátěži. Já vím,že se to lehce říká,ale musíte vydržet! Věřte 🍀

janule1976
autor
30. zář 2023

@lenkalubina Dobrý den paní Leni. Moc Vám děkuji za krásné psaní. Děkuji moc. Budu věřit,že se vše spraví. Jen mne depta už ta nejvyšší dávka. Opatrujte se moc děkuji

janule1976
autor
30. zář 2023

@lenkalubina Leni můžu Vás ještě poprosit,že se tak pořád ptám,je to v zoufalství, myslíte,že ještě mám šanci,ze ta 200 zabere?moc vám děkuji Leni za podporu

lenkalubina
30. zář 2023

@janule1976 určitě 😉

janule1976
autor
30. zář 2023

@lenkalubina Děkuji Vám Leni za podporu.

lenkalubina
30. zář 2023

@janule1976 hlavně se zkuste hodit do pohody. Je to těžké, ale časem to jde😉 já už tohle beru 15 let😉

janule1976
autor
1. říj 2023

@lenkalubina Hezké ráno,moc děkuji. Leni a Vám sertralin stále zabírá i po tolikati letech užívání?Mám vše dohromady,depresi,úzkost ,někdy paniku. Mějte hezkou neděli

lenkalubina
1. říj 2023

Ano zabírá. Někdy se musí navysit nebo zase snížit.. ale chodím i na terapie a hodně jsem si o těchto stavech přečetla..Stav se mi zhoršuje psychickým vypětím.. ( když jsme přišli o dítě, tak jsem myslela,že umřu stresem na infarkt) nebo jsme přišli o psa,to mi taky rozhodilo psychiku...ale chce to čas🤷‍♀️

terka_37
1. říj 2023

Znám tenhle stav, soucitim s tebou🫂Opravdu je ale hrozně důležité kromě užívání antidepresiv docházet oravidelne na terapie. Ty ti pomohou pomalu měnit to, co deprese a úzkosti opravdu způsobuje. Moc držím palce a posílám sílu.

janule1976
autor
1. říj 2023

@lenkalubina Děkuji moc Leni. To je mi moc líto, co se Vám stalo,dokazu se do toho vzít. Přeji Vám moc zdraví. Opatrujte se

janule1976
autor
1. říj 2023

@terka_37 Pěkný večer Tery,děkuju za zprávu. Těm stav je něco strašného,takové zoufalství. Dnes díky BOhu se trošku cítím líp,přeji si,aby to už bylo na pořád a taky všem ostatním,kdo se trápí. Ano,máš TEry pravdu,měla bych asi chodit na terapie,momentálně jsem na nemocenské, už druhý měsíc,ale jinak mám honičku,pracuji na směny,dvě vnoučata,mladší dcera zůstala sama s miminkem,tak se snažím pomáhat,co jde. Budu muset uz brzy do práce, ať o ni nepřijdu. Pěkný večer Terezko

janule1976
autor
1. říj 2023

@konidana děkuji za zprávu.

konidana
1. říj 2023

@janule1976 druhy mesic doma bez terapii? To je skoda, kdybys nejake mela od zacatku, tak bys na tom mohla byt uz mnohem lip

janule1976
autor
2. říj 2023

@konidana Hezké ráno,děkuji za zprávu. Ještě jsem za svůj život nikdy nebyla na psychoterapii,když jsem měla tyto zdravotní problémy,co mám teď. Chodíte pravidelně?

urtica
2. říj 2023

Záleží, jaký byl Váš stav na počátku léčby. Čím hlubší deprese, tím déle to trvá a s každým dalším navýšením může přijít propad. U mě to zlepšení k "normálnímu" stavu trvalo 4 měsíce.

lv
2. říj 2023

@janule1976 léky jsou jen část léčby, aby byla účinná (znám, vím, nevařím z vody) je potřeba s tím pracovat, chodit na terapie, naučit se, jak stavy zvládat, předcházet jim, odbourávat stres, relaxovat atp. Nespoléhej jen na pilulky, ty to nezařídí.

janule1976
autor
2. říj 2023

@lv Hezké ráno,ano,máte pravdu. Moc děkuji.