Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

vveru
19. kvě 2010

Fialli, děkuju za odpověď. Já neředím 😖 ale promluvím o tom s nima,na rovinu řeknu, že mám strach, tak uvidím co mi řeknou. Dneska jsem ještě dokoupila vitamíny B6 a B12, který doporučujou při týhle mutaci brát.

fiallinka
19. kvě 2010

vveru: no jo, ty neředíš, ale právě u té mthfr většinou stačí ta listovka, tam to je o jiném principu. Ale doktorovi to všechno hezky řekni a uvidíš, co on na to 🙂

vveru
19. kvě 2010

Doufám, že ju. I obvoďačka říkala, že se nemusím bát. Děkuju Ti moooc. Držím Ti, vlastně Vám moc palečky.

vveru
19. kvě 2010

Jo holky už jsem koukala, k tomu IVFku mám napsanej Prednison.

shandy
19. kvě 2010

elisabeth konkretne ja mam anopyrin 50 mg naordinovany reprodukcnym imunologom na antikardiolipinove protilatky a to az do nejakeho 32tt, vie o tom aj moj gynekolog - porodnik, endokrinolog, CAR a ani jeden z nich nepovedal, ze to brat nemam, ze je to skodlive 😉. Okrem toho co viem, tak je to bezna prax niektorych CAR ako prevencia v pripade, ze je vacsie riziko TECH...konkretne v nasom centre je len minimum takych, ktore ho neberu a tie co ho neberu tak pichaju, tak si vyber 🙂
A ta 400vka bola myslena len ako prilad ze u nas sa predava anopyrin bez lekarskeho predpisu, to nebolo odporucanie ho uzivat 😉
babule mojej dobrej kamoske pred mesiacom zomrelo babo v 24tt. Problem zatial iny nenasli len MTHFR...a na zaciatku tehu mala aj hematom, co jej krvacal, gynekolog po zisteni genetiky len mavol rukou, ze MTHFR ma kazda druha...ale tak nie kazda druha takto pride o babo, takze som ju hned vyslala pekne krasne hematologicke, nech ona posudi aky podiel mohla/nemohla mat MTHFR spolu s inymi hodnotami (homocystein?...) na tom, co sa stalo...samozrejme to mohla byt blba nahoda 😔 a vobec nie hemato problem , tym nechcem nikoho strasit, len upozornujem, ze aj lekarov treba preverovat obcas a ak sa da, tak sa popytat na nazor viacerych, idealne takych co s tym maju skusenosti 🙂 a to ma dobreho gynekologa...

vveru
19. kvě 2010

Shandy, dotaz ty antikardiolipinove protilatky, to jsou ty NK buňky co ničí vajíčko, když se zahnízďuje???

shandy
19. kvě 2010

vveru nie to su protilatky proti nejakym bielkovinam, tie kardiolipinove protilatky mozu byt pozitivne pri antifosfolipidovom syndrome a ten ma tiez suvislost s trombozami a ked mi to zistili na reprodukcnej imunologii, tak som si co to o tom postudovala a vypytala sa na hemato vysetrenie, lebo som sa bala, ze ci tam nemoze byt aj nieco ine s krvou (rodinna anamneza a pod.)...

fiallinka
19. kvě 2010

vveru: prednison se u nás taky bere prentivně ještě k tomu anopyrinu, ale není na ředění krve, dá se říct, že oslabuje imunitu a to může k úspěchu pomoct.
shandy: já jsem tu nedávno psala o spolužačce, která přišla o mimčo v 39. týdnu a taky jí zjistili jen obyč. mthfr heterozygot... jenže ono to fakt má snad 40% obyvatel, a těhotenství se ta krev víc sráží všem, dřív se to považovalo za "náhodu"... já bych ji tam být tebou taky vyslala, ale asi se nic nezjistí, prostě je to jedna z těch věcí, na kterou jsou doktoři krátcí... asi i většina z nás ví, že i přes ředění krve, kterým se pouze dostáváme "do normálu", ale i ten normál nezaručuje 100% výsledky...

shandy
19. kvě 2010

cize tieto protilatky ako samotne nenicia vajicko, len mozu sposobit trombozy v tych tenuckych strukturach embrijka a to potom moze/nemusi byt pricinou potratu...

kiwi82
19. kvě 2010

ahojte dievcata, dnes som bola u hematologicky a okrem ineho sa jej nepozdavali hrce co mam po vpichoch do ramena. tak mi odporucila, ze pri pichani uz namam robit koznu riasu ale mam pichnut ihlu len tak pod kozu a nie v pravom uhle ale sikmo a to ise aj na vonkajsiu stranu stehna. mate s tym skusenost, teda myslim s pichanim bez riasy, lebo vsade sa pise ze robit riasu, tak ma zaujima, ci ked sa picha pod kozu ci tam tiez ide cela ihla alebo len hrot ci ako to je. dakujem za informacie.

shandy
19. kvě 2010

fiall presne tak aj ja beriem prednison na tlmenie imunity a tiez aj viac kociek v kombinacii s tym anopyrinom. tak lekari skusaju preventivne vsetko, lebo nie je sanca aby na takej mikro urovni v dnesnej dobe vedeli zistit u kazdeho kde presne je problem, tymto sa pri IVF snazia zvysit sance...
fiall neviem ci sa nic nezisti alebo nezisti, ale aspon bude mat dusu na mieste...samozrejme, moze tam byt x inych veci co to mohli sposobit a na ktore sa nepride...ale radsej nech jej povie hemato (ktora sa tym zaobera) co a ako to je ako gynekolog, ktory o tom vie zaklady...

fiallinka
19. kvě 2010

shandy: určitě, s tím naprosto souhlasím, je dobré si to všechno pozjišťovat, ale bohužel se musíme smířit s možností, že se to prostě stává ☹, ale já už si myslím, že opakovaně by to byla moc velká náhoda...

mirulapirula
19. kvě 2010

ahojte kočky, ja som tu už písala a potrebujem poradiť zase. prekonala som 2 krát potrat v 5tt, potom všetky vyšetrenia - genetika( nič) hematologičku ( vysoký homocysteín - kys. listová a budem si ak budem tehotná pichať injekcie) štítna žlaza eutyrox 50 mg. Moj doki mi povedal, že ma chce poslať ešte k imunologovi no ja v tom nevidím nejaký zmysle, viete mi niekto poradiť??

fiallinka
19. kvě 2010

mirula: já naopak jo, můžeš mít protilátky třeba už proti embryím apod., zkus to 🙂... na druhou stranu, 5. týden je hrozně brzo, dřív by se to skoro považovalo za opožděnou ms (i když to zklamání a bolest rozhodně chápu), možná to fakt byla náhoda... a tu listovku, resp. ten femibion nebo něco bych brala už před otěhotněním...

kiwi82
19. kvě 2010

ahojte, mirulapirula - ja som tiez dvakrat potratila a potom nasledovala koooooooooooopa vysetreni. ja som bola aj na imunologii. radsej chod, aby si to mala komplet. mna zistili ze si vytvaram protilatky proti stitnej zlaze ci nieco take. okrem imuno som tiez bola na genetike, hematologii a endorkinologii. zacala som brat euthyrox 25 ku a teraz som na 75ke a trikrat tyzdenne na 100 vke. takze urcite chod aj na imuno 😉

kapr
20. kvě 2010

Miru na imuno určitě běž. Udělají ti komplet vyšetření nejen na protilátky, ale i na viry apod. Mě například zjistili CMV virus, který zapřičiňuje potraty. Je to virus, o kterém vůbec nevíš a když ho máš a jsi těhu, je to obr problém. Jinak ne.
A takových věcí je spousty.
Kiwi k píchání. Já teda nevím, ale u nás se píchá co já vím jen do břicha a do boků. Vždycky do kožní řasy.
takže já střídám strany, každý den jinou. Vždycky si zmáčknu kůži a do řasy to píchnu. Jen už se na kulatém bříšku ta řasa špatně dělá, tak proto ten bok. 😉

vveru
20. kvě 2010

Ahoj holky, já se ještě zeptám, pak už snad nebudu otravovat. Já když jsem byla na imunologii, tak jsme ještě neměli tu genetiku, myslíte, že bych tam měla zkusit brnkout a ještě se přeptat té doktorky a říct jí co zatím z té genetiky máme.

kiwi82
20. kvě 2010

kapr, dakujem za reakciu, no mne uz po 25 tt zacalo dost tvrdnut brusko a bolo to bolestive. tak sme pichali do ramena ale tym ze sa mi robia hrce tak mi hematologicka povedala, ze mam skusit sikmo bez riasy. a ze ide to aj do stehien.
ja som sa do bruska uz aj bala pichat lebo nasa mala je stale tak este ulozena priecne ze na jednej strane ma hlavicku a na druhej nozicky. tak mi to aj take prislo aby som jej neublizila aj ked viem, ze brusna stena je hruba. ale psychika je psychika 😅
vveru, myslim, ze na tie vysledky z genetiky sa dost dlho caka, myslim, ze my sme cakali aj viac ako mesiac a prislo nam to domov postou. a ja kde som chodila tam som nosila ofotene vysledky zo vsetkych vysetreni, urcite je to pomocka a zachytny bod pre roznych odbornikov.

kapr
20. kvě 2010

kiwi jestli jsou hrce modřiny, tak ty se mi občas taky udělají. Někdy se trefím do žilky a pak to chvilku krvácí, ale prý to je normální a ničemu to nevadí. Tak nevím.
Bolestivé to trochu je, zejména na tom boku.......ale dá se to vydržet 😵
Myslím, že když bys to zkusila do řasy na boku, tak malé neublížíš🙂 Tam určo není 🙂 Ale chápu tě. Taky mě napadlo jestli se nemůže stát, že to omylem píchnu do malého 😉
Jo veru já nesla výsledky z genetiky i na imunologii. Ale Dr. je chtěla. Řekla mi to dopředu 😵

lukr
20. kvě 2010

Ahoj kiwi,já jsem si minule při pokusu o IVf píchala taky do stehen.Do břicha už nebylo kam,jsem hubeňour a břicho od stimulace dost rozpíchané.Do ruky si to zas nepíchnu sama. 🙂 Píchala jsem do stehen na vnější stranu,řasu jsem dělala(jinak bych měla strach,aby to nešlo do svalu,tam se to špatně vstřebává),úhel mezi kůží a stříkačkou by měl být asi 45 stupňů,a radši aspirovat(potáhnout píst dozadu,jestli tam není krev).Zkušenosti dobrý,bolelo to míň jak do ramene a modřiny se mi taky nedělaly jak na rameni.Takže ti to doporučuji zkusit.Když jsem se ptala na hematologii,tak mi doktorka doporučila preferovat břicho,prý tam bývá nejmíň komplikací.Ale kdybych otěhotněla,tak později budu píchat taky do stehen.
Já píchám u každé simulace,mám Leidenskou mutaci,teď dokonce u Clostíku.Už jsem jich do sebe naprala asi 80 kousků 😀 😉

kiwi82
20. kvě 2010

Dakujem dievcence za rady ohladom toho pichania, no mne kazala skusit hematologicka bez riasy, ci to nahodou nebude lepsie. mne ani tak ta bolest a stipanie nevadia ale az potom bolia tie hrce, modriny a podliatiny. lebo zevraj v tej hrci sa ta latka hromadi. este mi radila po pichnuti, ked vyberiem ihlu prilozit kocku ladu. tak musim poskusat. mne to picha manzelik takze mozme aj do ramena. 😉

biba3
20. kvě 2010

Ahojte baby,
ja si picham fraxiparine asi uz od 14 tt. Mam 2tyzdene pred porodom a rada by som rodila s edou,no ze vraj fraxiparine+eda je dost nebezpecne,Je tu nejaka z vas,co dostala edu aj napriek tomu,ze si pichala fraxiparine? Pomyslenie na porod bez edy,je pre mna nocna mora.... ☹

margarita
20. kvě 2010

biba, ja som mala EPI aj s Fraxiparinom, ale pichnu Ti iba vtedy, ak bude odstup pri podani EPI/EDA a poslednou injekciou Fraxi minumalne 12 hodin, coz pri nahlom nastupe porodu nemozno vzdy zarucit 😀 a tiez musis mat nejake hodnoty zrazanlivosti v norme, teda ak sa vsetky tieto okolnosti spoja, mozes ju mat. Anesteziolog poradi 😉
ja som mala vyvolavany planovany porod, cize mi dr nakazal si uz den predtym nepichnut, a vyslo to.
zelam uspesny porod 😉

zusika
21. kvě 2010

ahojte dievcata....
mozem otazocku? da sa kys. listovou aj predavkovat.... zohnala som tu listovku na prepdis Acidum folicum 10mg po znamosti v lekarni...hoci ju nemam predpisanu,len odporucenu.... ale nemyslim, ze tym mozem nieco pokazit.... co si myslite vy?
beriete kazdy druhy den, nie? a B-komplex popri tom uzivate tiez?
mozno to tu uz bolo popisane 100x.... ale uprimne...nestiham citat vsetko....
Vdaka!

kiwi82
21. kvě 2010

zusika ahoj, no pred otehotnenim som si kupovala len taku kyselinu listovu volnopredajnu z lekarne a popri tom myslim, ze este dvakrat denne som brala piridoxin co je tusim vit B6 a aj vit B 12 kazdy druhy den. to som brala asi aj pol roka. az som otehu tak mi gyn.predpisal acidum folikum, ktoru som brala dvakrat denne. teraz uz neberiem lebo mi chyba zelezo tak beriem zelezo a este jeden pripravok myslim captafer, co ulahcuje vstrebavanie zeleza z potravy a obsahuje aj kys.listovu.

zusika
21. kvě 2010

vdaka Kiwi...
na nete som nasla par info, ze to skodit nemoze.... nadbytok sa vyplati sam....
pekny vikend vam zelam!

bettynka222
21. kvě 2010

ahojte 🙂

zusika neboj 😀 urcite sa listovkou nepredavkujes. ja osm brala do 7 mesiaca 10 mg denne plus femibion. a poznam baby co to brali aj 3x denne - cize 30 mg 😉

ako sa vsetky mate?

shandy
21. kvě 2010

ahojte 🙂
zusika ja beriem denne 10 mg acidum folikum, je to urcite v pohode 🙂
pekny den babule 😉

vveru
21. kvě 2010

Zusika, určitě se neboj, já ji beru jak psala Bettynka 3x1 a jak psali holky, co tělo nespotřebuje, to vyčůráš 😉

fiallinka
21. kvě 2010

doufám, že jí beru dost, zobu femibion a k tomu občas jakousi piluli listovky - ale říkám si, že když mám homoc. v normě a minule to bohatě stačilo, tak snad to neva 🙂