Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

petulaho
29. lis 2011

@lume SUPER,TAKŽE MÁME I MY NADĚJI🙂tak se jen držte....no my s otěho problém nemáme, poprvé jsem otěhotněkla hned první měsíc a podruhý čtvrtý měsíc snažení, takže to snad zmákneme i ted🙂 a pícháš clexane teda?

silvia371
29. lis 2011

Ahojte babulky, tak sa pridavam k vam, prave som uspesne absolvovala svoju prvu injekciu, fuuuu, bol to stres, moj manzel neznasa ihly, ale podujal sa na to, ale nepodarilo sa mu pichnut, tak som to skusila sama, ku koncu sa mi uz smykala riasa a trosku vyslo von....ale tak prvu mam za sebou a uz to bude len lepsie verim 🙂 este asi 250 😀

katusap
29. lis 2011

@atreyu ak mas v anamneze emboliu tak je jasne,ze musis pichat ....mne to dr. vysvetlila tak, ze ak ide o MTHFR a heterozygotnu formu, bez nejakej predispozicie, bez anamnezy, tak to vraj treba nie je......ja mam tiez MTHFR - homozygot, ale mam aj syndr. lepivych dosticiek, polymorfizmus 4G/4G a budem musiet pichat aj napriek tomu, ze krv mam ok ...prevencia je prevencia

monikalackova
29. lis 2011

Ahoj holky ty injekce jsou hračka. Existujou i prášky na předpis WARFARIN ORION ale to nevím jesti jsou vhodné během těhotenství. Já s Leidenem už trošku počítala protože už ho máme v rodině někde 3 generace. U nás to jde vždy přes ženy. Máma to zdědila po babče ale mamky brácha bych zdravej .Od mámy jsem to sdědila já a ségra a brácha prostě nic. Ale stejně to byl šok. 😨 Sanulik: taky sem měla takový problém, bohužel kvůli tomu sem měla dva samovolné potraty. První po 4 týdnu a druhý po 6. Taky už si nevíme rady dokonce už s přítelem zvažujeme adopci a nebo zkusit umělé oplodnění.

cukor
29. lis 2011

....ahojte trombošky...nejako nestíham pri malej peťke....strááášne je aktívna.celý den len za nou beháme.este sama nechodí ale pri tomto tempe asi to bude čoskoro...
....tak babenky tie injekcie stoja zato...vydržte a budete odmenené 😉

lume
29. lis 2011

@atreyu No ja by som bola za to, aby aj pri MTHFR diagnoze zeny pichali heparin, ale fakt sa primarka vyjadrila, ked som sa jej na MTHFR pytala, ze nebudu MTHFR pacientky kryte liekmi. Asi kvoli peniazom najskor. Okrem toho, mozno pricina embolie v Tvojom pripade nemusi byt MTHFR, ale samozrejme sa to neda vylucit.. To, ze si prekonala emboliu, je diagnoza na to, aby si pichala heparin. V nemocnici som sa stretla s kockou,ktora mala silnu emboliu v nohe a geneticky jej nezistili ziadnu predispoziciu pre trombofiliu. Je este vela neznamych genov, ktorych mutacie by mohli sposobovat zvysenu zrazanlivost krvi.
Teraz som fakt na pochybach kvoli tym dimerom. Pri poslednej kontrole takmer pred mesiacom som mala dimery 950. Myslim, ze fialinka spominala, ze by na hematologii mali zistovat aj hladinu anti-xa protilatok. Mne nic take nerobia. Len tie dimery a fibrinogen, ak som spravne pochopila tu skratku.

lume
29. lis 2011

@petulaho Ano, picham Clexane, lebo na Fraxiparin somm zacala byt alergicka...Drzim Vam palce. Ste na tom trochu lepsie ako my, ked mozes otehotniet prirodzene 😵

lume
29. lis 2011

@silvia371 Gratulujem, neboj, ziskas prax a mozes to pichat aj na slepo. A nepanikar,ked si trafis nejaku zilku 😉

lume
29. lis 2011

@cukor Samozrejme, teraz mas ine dolezitejsie starosti, ako byt neustale na tomto fore 😀

achina
29. lis 2011

@fiallinka , @chomik - díky moc, akorát ta druhá adresa se mi nechce zobrazit ☹
Dnes jsem byla u prakticke doktorky kvuli razitku do tehotenske prukazky a zminila se o kreci v noze, zmerila mi obe nohy, zjistila, ze tu bolavou mam od 1cm silnejsi, tak me zitra zene na sono. Ja myslim, ze to asi bude zbytecne, noha uz je dnes mnohem lepsi,ale jistota je jistota.
Vidim, ze s injekcema je tady celkem "lergrace". ☹ Uff, taky me to ceka a nevim, jestli se sama fakt pichnu.. 🙂

ildiko71
29. lis 2011

Pekný večer..🙂ja tiež mám vrodenú trombofíliu aj som prekonala al hlbokožilnú trombózu,ale počas tehotenstva mi chváľa bohu nič nebolo...pichala som Fraxiparín chodila som na hematológiu a postupne ako detičky rástli v brušku zvýšili mi dávku...dievčatá sa narodili cisárskym rezom a všetko bolo OK aj u nich aj u mňa a odvtedy mám všetko OK ani neberiem žiadne lieky ani nič,len pravidelne chodím na kontroly....🙂takže netreba sa ničoho báť... 😀

sem
30. lis 2011

Ahoj holky, prosím můžu se zeptat co to je to MTHFR???? V září jsem měla zamlklé těhotenství v 11tt a následně mi byla zjištěna heterozygotní mutace FII - protrombin, která byla nejspíše příčinou zamlklého těhotenství. Máte někdo zkušenost s touto mutací? Vidím, že tu některé z vás mají spíše Leidena. Děkuji Vám moc sem 🙂

lume
30. lis 2011

@sem MTHFR gen suvisi s metabolizmom homocysteinu. A hladiny homocysteinu byvaju zvysene u ludi s trombozou a aterosklerozy. Ale nie je jasne, ci zvysena hladina homocysteinu je pricinou alebo az nasledkom trombozy. Takze pri ludoch s mutaciou v MTHFR sa zistuje aj hladina homocysteinu v krvi. Su tu dievcata, ktore maju zvysenu hladinu homocysteinu pri tejto mutacii a ine pri mutacii MTHFR zvyseny homocystein.
Prikladam v anglictine suvis s tehotenstvom:
There are certain implications of having elevated homocysteine that are specifically relevant for women. Elevated homocysteine levels have been observed more frequently among women with certain pregnancy complications, including preeclampsia (elevated blood pressure that can lead to dangerous consequences), placental abruption (where the placenta detaches from the uterus), recurrent pregnancy loss, and giving birth to a small, low-birth-weight baby (called intrauterine growth restriction).7 However, medical research suggests that elevated homocysteine levels may be a consequence of these complications, rather than the cause.

Hyperhomocysteinemia is observed more commonly among women who have a child with a neural tube defect (an abnormality of the fetal spine or brain). Neural tube defects include spina bifida (an opening in the fetal spine) and anencephaly (a severe birth defect in which the brain and skull do not form properly). Approximately 20% of women who have a child with a neural tube defect have abnormal homocysteine metabolism.8

lume
30. lis 2011

@sem Protrombinova mutacia je vzacnejsia.

sem
30. lis 2011

@lume děkuji, já vím zas jsem exot ☹ . Tahle mutace co mám je prý vzácná, ale způsobuje prý sraženiny v placentě takže plod je bez výživy asi stejně jako u toho Leidena.

lume
30. lis 2011

@sem Injekcie to spravia, neboj 😎

sem
30. lis 2011

@lume tajně doufám, že ano. Nemůžu nikde najít nikoho se stejnou mutací kdo by mi dodal naději, že otěhotněl a porodil zdravé dítě. Holky a vy těhotníte přirozeně? Mě se totiž vůbec nedaří ani přirozeně otěhotnět ☹ .

lume
30. lis 2011

@sem Ja som otehotnela len umelym oplodnenim. Ale je tu vela dievcat, ktore otehotneli aj prirodzene. Skus sa prehrabat tymto forom, lebo je tu par dievcat, ktore maju aj mutaciu v protrombine.

good
30. lis 2011

@sem Ahoj Sem, já mám protrombinovou mutaci heterozygot a MTHFR heterozygot. Byla jsem těhotná už 3x, ale vždy to dopadlo špatně. S otěhotněním absolutně problém nemám (zatím). 2 potraty jsem měla, když jsem ještě nevěděla, že tuto mutaci mám a 3. těhotenství bylo s Clexanem a dopadlo i přesto v 30. tt špatně. Toto ale nemusí být tvůj případ. Já jsem asi taky výjímka ☹. Tak hodně štěstí!

kackark
30. lis 2011

Ahoj holky, včera jsem vyfasovala injekce Clexanu. A na příbalovém letáku mě zarazila informace o tom, že se nemá vymačkávat vzduchová bublina. Proč? Měla jsem za to, že se to musí dělat vždy!

zuzulik160
30. lis 2011

@good Ahojcek aj ja som potratila 3x pri dvoch prvych potratoch som nevedela ze mam trombofiliu konkretne heterozygot ,ale pri poslednom som si uz pichala fraxiparin a aj tak to nevyslo takze nie si sama ☹ a co ta caka teraz ides este na vysetrenia alebo muzicek?

good
30. lis 2011

@zuzulik160 Dělají nám ještě podrobnou imunologii, ale jinak nic. Genetiku už mám hotovou, tam problém není. Z pitvy ale u mě zjistili, že se kolem placenty masivně srazila látka fibrin, která sráží krev, tím pádem ucpala cévy a k malé nešly živiny. Je to ale hodně vzácné a má tendenci se opakovat, tak nevím co dál. Ještě mě čeká další pohovor na hematologii, přecházím jinam, tak třeba mi nasadí nějaké kortikoidy, fakt nevím. A co ty? Zjistili ti něco? A ty máš probrombinovou mutaci nebo leiden?

zuzulik160
30. lis 2011

Ja mam probrombinovu ci ako sa to vola leiden nemam pytala som sa hematologicky. Ja mam urobene aj imunolog.vysetrenie tam mi zistili mierne protilatky na spermie a moje vajicka co je cudne lebo tiez otehotniem lahko akurat potratim v tom 6tt 3x.Brala som aj prednison co je kortikoid.Ale nezabralo. Urobili mi aj laparoskopiu ale tam je vsetko Ok. Takze teraz ide manzel na spermiogram a uvidime ci nakoniec nieje chyba v manzelovy. ☹

good
30. lis 2011

@zuzulik160 Spermiogram už máme také za sebou. Čekáme na výsledky, ale v tom to asi nebude. A ty jsi preventivně píchala Fraxiparin už před otěhotněním? Já jsem si začala píchat od 5tt a vydrželi jsme to do 30tt, ale i tak byla malá o dost menší. Růst se opožďoval cca od 20tt. Jinak ty 2 předešlé potraty byly v 11 a 12 tt. Tak si říkám, že když jsem se s medikací dostala tak daleko, tak třeba bych se příště mohla dostat ještě dál, ale to nevím. Byly to strašné nervy a příště budou ještě větší, to vím, ale kdybych to příště nezkusila, tak se to nedozvím, že? Mám prý i zvážit náhradní matku, to je dobré, co? Ten prednison ti nasazovali proč? A měla jsi nějaké vedlejší účinky? Slyšela jsem, že je to pěkné svinstvo. Antifosfolipidový syndrom byl u tebe vyloučen?

zuzulik160
30. lis 2011

Ano antifosfol.syndrom bol vyluceny. Prednison mi nerobil tazkosti ziadne akurat som trosku pribrala tak 2 kg. Liecila som sa este pred otehotnenim 5 týždne aj som si pichala a potom aj v priebehu tehotenstva. Preco nahradnu matku? Ved nemas taku strasnu diagnozu. Zmen hematologa vyzera ,ze to nezvlada.

kajaf
30. lis 2011

@sem Ahoj Sem, MTHFR jde mimo mě, ale mutace FII - v genu pro protrombin v heterozygotní formě mi byla zjištěná v rámci přípravy na IVF. Konkrétně pro mě to prý neznamená v celku nic - ještě za blahé nevědomosti jsem normálně 2 x otěhotněla a v termínu (jednou až dlouho po) porodila zdravé děti. Teď čekám po IVF (problém je v taťkovi, jinak s otěhotněním problém nemám) dvojčata a zase se nic neděje. Žádné injekce, nic. Vlastně jsem absolvovala i nějaké operace když se to nevědělo a nic se nestalo... Doktor se netvářil ani nijak "zděšeně", prostě mám jen o prd prd cililink vyšší pravděpodobnost trombózy proti normálním lidem. Zcela cynicky - pravděpodobněji mě prý zajede auto než by byly nějaké potíže....

laola
30. lis 2011

@kackark jj, taky jsem to četla, takže nevytlačuju vzduch a zatím jsem tu😀

vavenka
1. pro 2011

Caute zeny, tak sme to zvladli aj tentokrat, zajtra uz idem pod noze a poobede uz bude mat Vanda braceka, drzte palce! 🙂

erika12345
1. pro 2011

@vavenka drzim palceky, nech uz ste styria. 🙂

lenka5731
1. pro 2011

@laola
@kackark

taky rovnou píchnu a vzduch neřeším. 🙂