Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

eviq
4. dub 2012

ahojte, baby, ja si tiež pichám fraxiparine 0,3 a po skúsenostiach z minulosti, kedy mi z dezinfekcneho roztoku bolo zle, lebo mi hrozne smrdel, skratka nedezinfikujem. Len normálne na čistú pokožku čistými rukami pichnem...nemám ani modriny, ani hrče ani ma nič nesvrbí, ani nič....😀 Viem, že v návode sa píše, dezinfikovať, ale ja to robím takto. Tak možno tip pre tie, ktoré máte nejaké alergické reakcie...🙂
@lucianak whisky nechaj na krstiny 😀

ivoka
5. dub 2012

Ahojte,od predvčera si pichám fraxiparin 0.3,kedy mi z krvi zistili tehotenstvo.Viete mi povedať ako dlho sa bude musieť pichať? na hemat.pred pol rokom vraveli do cca 12tt a v CAR mi povedali určite celé tehotenstvo + niekoľko týždňov po porode.Či mi to na hemat.prejde neviem,vraj je fraxiparin drahý a nechcú ho len tak predpisovať 😖 Pichám si bez dezinfekcie a na kolmo,zatiaĺ 2 injekcie,žiadna modrina,ale ono to asi príjde 😉
Picháte z bokov pupka a zo spodu ?alebo aj nejaké iné miesta?

lucianak
5. dub 2012

@ivoka Aaaaahoj... 🙂 Ja si ho preventívne pichám od decembra, lebo som mala v lete MA a zistili mi na hematke trombofíliu a nejaké mutácie. Otehotnela som vo februáry a budem si ho pichať celé tehu. Možno aj dlhšie, ale to zatiaľ nerieššim. Mám za sebou 2 kontroly na hematke a výsledky sú ukážkové. Takže veselo pichám ďalej 🙂 Mne fraxik dáva hematologička bez okolkov, že nemusím chodiť ani do lekárne vyberať.
ja som zo začiatku tiež nemala ani hrudky, ani modrinky, ale po čase prišli. Teraz si pichám úplne šikmo do tuku 😀 a ide to oveľa ľahšie, nebolí to tak a nemám ani žiadne modriny, ani hrudky. Vraj je to ok. Ja si pichám ešte do stehien z bokov, ale môže sa aj do ramena, ale to si sama neviem a manžo sa bojí mi pichnúť 🙂 A ešte mi švagor poradil, že nad pupok si mám pichať a tam to tiež ide pekne a hlavne bez bolesti 🙂

lucianak
5. dub 2012

@eviq 😀 Tak aj plánujem. Oco ju doniesol ešte z Bulharska a dostali sme ju na svadbu. Je to 3l fľaša, 3 roky sme svoji a isto bude eče aj na krstiny 🙂

ivoka
5. dub 2012

@lucianak dík mne zistili dve mutácie vo vyšetreniach po 2 potrate..tak preto tiež pichám.Už som objednaná na hema na bud.týždeň,snaď to bude oK...nevieš poradiť,čo je lepšie,či fraxiparin,alebo clexane??

lucianak
5. dub 2012

@ivoka Toto neviem poradiť, ale sa mi zdá, že niekto tu písal, že ten clexane nevie zohnať po lekárňach. A ešte niečo okrem fraxíku berieš? Lebo ja som prvých 6 týždňov brala anopyrin 100mg a prednison 5mg, potom už anopyrin nie a prednison teraz beriem už len polku a ten fraxík si pichám. Ten prednison ešte mesiac a končím a ostane mi pichať si fraxik do konca tehu.

ivoka
5. dub 2012

@lucianak no ja to mám trochu zložitejšie,berie 3x1 utrogestan,3x1 duphaston,som v začiatku,tak mám obavy,lebo už mám za sebou zlé skúsenosti z predchádzajúcich tehu,čo nedopadli,tak sa modlím,a dúfam,že tentoraz to vyjde!!! 🙂

lucianak
5. dub 2012

@ivoka ja tiež beriem duphaston, ale 2x1 tbl. A stále sa sledujem a kontrolujem, či je všetko vporiadku. Ja budem šťastná, ak prejdem hranicu 12tt. Lebo mne MA zistili na utz v 11tt+1. nevidela som ani srdiečko. Ale teraz čo som bola v 7tt+4, tak krásne tlkotalo 🙂 Tak verím, že ak sa teraz prišlo na príčinu, tak to bude všetko ok a dočkáme sa zdravého drobčeka. V ktorom tt si teraz ty?

ivoka
5. dub 2012

@lucianak mne v utorok ešte len z krvi oznámili pozitívny výsledok,čiže na samom začiatku a áno aj ja sa sledujem.mávam od toho dńa maličkú bodku asi ako cent,možno menšiu špinenia,ale len takú žlto,veĺmi jemne naružovelú,nie je to takmer vidieť,ale bolí ma brucho stále,preto som volala do CAR a pridal mi Duphaston...tak dúfam,že to zvládnem...takže cca dnes,alebo zajtra ešte len začínam 4tt.
Nemávala si na začiatku trochu pobolievanie brucha? a nejaké slabé špinenie? zrovna som v období meškajúcej mrchy,tak sa spolieham,že to je z toho...ale i tak sa bojím.Ale teraz sa nedám,budem bojovať. 😉

lucianak
5. dub 2012

@ivoka Správne 🙂 Ja som nemala špinenie, ms vynechala, veď už v januáry som sa jej vyhrážala, že v tomto roku prišla poslednýkrát, tak nech si to so mnou užije 🙂 A tak aj bolo, vo februáry som už nedostala. Zo začiatku som nemávala bolesti bruška, ale teraz občas hej. Ale to sa dúfam, že len drobec naťahuje 🙂 teraz som sa zaviazala, že to dotiahneme do úspešného konca. Ale to špinenie môže byť z toho, že má byť ms. Moja kamoška mala riadne ms do 5 mesiaca a ani nevedela, že je tehu.

lume
6. dub 2012

@ivoka Podla mna budes pichat cele tehu, pretoze pocas tehotenstva sa zhorsuje zrazanlivost krvi.Ake mas vlastne mutacie?

ivoka
6. dub 2012

@lume leidenskú mutaci,heterozygota to je gen F5 velmi zvýšené genet.riziko a PAI-1 (4G/5G)homozygot,tam mám zvýšené gen.riziko...Ten druhý sa vraj moc u nás netestuje a veĺa lekárov ani nevie,čo to je? no a zrovna pri ňom bývajú komplikácie počas tehotenstva a porodu...Ja dúfam,že tie lieky mi pomožu!!!

lume
6. dub 2012

@ivoka Urcite Ti pomozu, Leiden Faktor V som aj ja heterozygot. To o tom gene PAI-1 si kde nasla? Lebo ja som o tom skoro nic nenasla a nie som si ista, ci aj ja som nieco take nemala. Musim skusit najst niekde vysledky z genetiky. Mne heparinove injekcie pomohli. Po 2.IVF som opat otehotnela a stastlivo v januari porodila dcerku.Takze s tymito injekciami to ide.

ivoka
6. dub 2012

@lume moj gynekolog mi po 2.potrate navrhol testy na trombofíliu a poslal krv do genetického centra do Prahy a odtiaĺ mi prišla táto odpoveď.Presne je to : " V homozygotním stavu přítomnost alely 4G,polymofrismuv genu PAI-1."(teda okrem toho Leidena) V závere mám,že: "Pacientky s tímto genotypem mohou mít vyšší výskyt komplikací během těhotenství a porodu.
Podľa mňa ale špeciálna liečba na to nie je...
Dík moc za povzbudenie 😉 to pomáha najviac 😎

lume
6. dub 2012

@ivoka Moja hematologicka povedala, ze o tom Pai a este ostatnych genoch sa toho vela nevie....Keby si mala len ten PAI a nie Leiden mutaciu, tak by Ti mozno ani liecbu nedali. Ja som ako som uz pisala Leiden heterozygot a MTHFR homozygot a este 2 dalsie heterozygotne mutacie. Najvyssie riziko potratenia je pri Leiden mutacii a mutacii v protrombine. Ak sa mylim, mozno ma niekto opravi, ale toto o trombofilnych mutaciach viem. Tak Ti zelam "prijemne pichanie". Ja som zacala pichat Fraxiparine a potom kvoli alergii na fraxik som zacala pichat Clexane a s tymto liekom som uz nemala problemy.

ivoka
6. dub 2012

@lume hm a ako sa prejavila alergia? ja trochu cítim vpichy,keď si prejdem po bruchu,no ale bude to horšie..mám za sebou len 4...takže....
Ja som dakde počula,že pri MTHFR je najväčšie riziko...

ivoka
6. dub 2012

@lume mrk sem...sú tam vypísané aj riziká...http://www.genomac.cz/sk/pgt-tehotensky.php?q=m...

ivoka
6. dub 2012

@lume a tu je o PAI-1...ešte horšie ,fuj radšej som to nemala čítať 😒
http://www.genomac.cz/sk/pgt-tehotensky.php?q=pai1

lume
6. dub 2012

@ivoka Tak to asi zavisi aj od postoja hematologa. Ja som u primarky v nemocnici na Antolskej a ona mi povedala, ze keby som mala len MTHFR, tak by to neriesila injekciami. Hrabala som sa vo vedeckych clankoch a pri MTHFR boli mozne rizika v tehotenstve, ale Leiden mutacia ich mala uvedene ako iste.
Kuknem sa na tu stranku, co si poslala. Tak aj Ty si tehu po IVF?
Mne sa alergia prejavila az asi sedem tyzdnov po zacati pichania fraxiparinu ako cervene svrbiace skvrny, casto o priemere 5 cm. Po fraxiparine sa mi v mieste vpichu tvorili aj hrcky. Pri Clexane som taketo problemy nemala.
Precitala som si to, ale v mojom pripade som nemala zvysenu hladinu homocysteinu v krvi a to moze byt velky rozdiel v tom, ci Ti na MTHFR daju lieky alebo nie.

lume
6. dub 2012

@ivoka Uz o tom necitaj, hlavne ze mas injekcie...

ivoka
6. dub 2012

@lume nie, ja som po IUI...

lume
6. dub 2012

@ivoka Gratulujem, nam IUI vobec nevyslo...

iskierka
8. dub 2012

Ahojte rada by som sa poradila s tymi, co beru alebo brali anopyrin. Mne ho predpisal gynekolog berem 30mg ob den, rada, by som sa opytala kedy ste ho pred porodom vysadili. Mne ho kazal za tyzden vysadit, ale ja sa bojim, aby sa babatku nieco nestalo ked ho uz brat nebudem ☹

ivoka
8. dub 2012

Ahojte,baby viete poradiť,kde som urobila chybu,pri pichaní Fraxiparínu včera..pichám o ¨10:00 a navečer som objavila slušnú modrinku 😉 som to zle pichla? alebo???

vavrenka
8. dub 2012

@ivoka asi ziadna chyba, to sa, zial deje 😒 ja som prve 2m zvladala fraxik ok, ale potom... velka bolest a same modriny 😅

kikina9
8. dub 2012

Holky, ještě se zkusím zeptat tady. Máte některá zkušenosti s mutací heterozygot. MTHFR? V CARu mi tvrdí, jak je neškodná a že se léčí pouze zvýšenýma dávkama kyseliny listové, ale já si tím nejsem tak jistá a mám z toho strach.
Jsem těhotná pořetí, první těhotenství v pohodě, jenom v konci těhu byly problémy s průtokem pupečníkem, ale dcerka se narodila v pořádku.¨
Druhé těhu jsem měla po IVF, skončilo v 9.tt zamlklým potratem. Teď jsem těhotná zase po IVF, jsem v 6.tt, a mám strach, aby to zase špatně neskončilo ☹

evickav
8. dub 2012

@kikina9 ahoj,,, ja mám túto mutáciu,,, pri tejto mutácii sa nevstrebáva kyselina listová, takže je potrebné ju doplniť,,, mne v Repromede odporučili Femibion 800,,, ja k tomu ešte beriem kyselinu listovú ( 1000 ),,, to by malo stačiť,aby sa doplnila chýbajúca kys. listová,,,
určite si kúp ten femibion 800,,, na nete nájdeš presný popis prečo práve 800,,, ja si to presne nepamätám, len viem,že to obsahuje niečo na vstrebávanie listovky,,, žiadny iný výrobok to neobsahuje,,,
držím palčeky,,, tentokrát to dobre dopadne 🙂

margarita
8. dub 2012

@iskierka
ja som brala tiez 30tku anopyrin cele minule tehu, a tiez ako Ty som ho musela vysadit presne mesiac pred TP, cize v tom 36tt. lebo po 36tt je vraj riziko ho brat, kvoli moznemu ucpaniu akejsi cievy ci tepny babetka, uz si to presne nepamatam, a aj pri porode by si s Anopyrinom viac krvacala...mne ale vtedy dali miesto anp Fraxi na ten posledny mesiac. pripadne sa spytaj, ako dalej. ale ten anp vysadit je urcite dobry napad...

margarita
8. dub 2012

@kikina9
ja som sice homozygot, ale je to pravda...v zasade je u MTHFR naozaj problem s nevstrebavanim sa kys.listovej, resp. malym vstrebavanim sa, preto sa musia davat megadavky aby telo aspon nieco z toho malo 😉
asi Ta to neupokoji, ale ja som potratila 3x, 2x bez liekov, a raz som mala MA v 9tt napriek tomu, ze som si od 4tt+2d pichala Fraxiparin injekcie. predosle tehu som brala "len" anopyrin, a v pohode...je to cele strasne zlozite, a nie vzdy je to o liekoch, ak sa babo ma udrzat, zvladne to pomaly aj bez liecby, ak nie, ako aj u mna, ani vagon liekov potratu nezabrani...
drzim palce, nech je to u Teba tentoraz stastny koniec 😵

usacek79
8. dub 2012

@kikina9 ahoj, ja som tiez MTHFR heterozygot a tiez mi vsetci lekari tvrdia, ze by to nemala byt pricina potratov, ale nejako sa mi nechce verit, ze moje dva MA, ktore prebehli zhruba v rovnakom tyzdni, boli nahoda... 😒
ale kedze som si dala robit aj vsemozne ine testy, vsetky boli negativne, tak ozaj mi to stale vychadza na tu mutaciu.
v utorok idem k hematologicke s mojimi vysledkami a ona rozhodne, ako nastavime riesenie pri dalsom tehu, ci to budu len konske davky vitaminov B na cele s kyselinou listovou, alebo aj anopyrin, alebo nebodaj heparinove injekcie...
su tu vo fore baby, ktore su "len" MTHFR heterozygoti, a aj tak im dali pichat si.. clovek je uz ochotny urobit cokolvek, ale isteze by som radsej ostala pri tej kyseline, resp. anopyrine.. uvidime co sa dohodneme s hematologickou.

inak tuto MTHFR hetero mutaciu ma vraj az 60% ludi a ani o nej nevie, naozaj sa zvykne prejavit ked, tak jedine v tehotenstve, inak je najneskodnejsia zo vsetkych mutacii