Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

romantika
28. dub 2013

@tatinka
ja jsem se po tom patrala spis ze jsem to brala z jineho duvodu a musela cele tehu. ten doktor pise v poradne www.porodnice.cz mopzna tam nejake info najdes. Ale vbim ze na zacatku to predevsim davaji tem, co maji mutace nebo casto potraceji. Ono prave na zacatku muze tehu zkolabovat tak, ze mutace ti pokazi to uhnizdovani a tak. Ja myslim ze na cely zivot to neni, ja chodim na hematologii v tehu co 6 tydnu a vzdy to davaj podle aktualniho stavu. Napr. prvni tehu jsem mela srazlivost spatnou tak jsem brala cele a druhe vubec nechapu jsem mela srazlivost lepsi nez kdyz jsem netehu. Proste zaver: kazde tehu je unikat. Myslim, ze v tehu mne z toho bolel zaludek, ale po druhem to nemuzu potvrdit, protoze mne bolel i bez anopyrinu. Ale pry se obecne rika,m ze to muze delat zaludecni vredy, ale to prasky tohoto druhu vsechny. Ja bych to spis mozna zkusila. Ale urcite bych se drzela dobreho hematologa a pravelnych kontrol, v tehu se hodne sleduje D dimer a normalne inejak ta hladina homocysxteinu. No zkus pohledat na te PORODNICI co tam o tom pise. Hodne zen se na to dotazuje a vim ze kdyz jsem pak patrala po tehu jeslti jsem taky neco nezvorala, tak prave tam naopak doporucuje u urcitych probelmu otehotneni a to prave u tech mutaci podavat jako podporu anopyrin.
Podruhe jsem otehotnela celkem necekane, bez jakekoliv kontroly a jak pisu k memu doted nepochopeni jsem jak mutace tak stitnou zlazu mela lepsi nez zdrava neboli netehotna. Nikdo mi to nevysvetlil, prirustek ted cekame, tak jsem zvedava, co bude po narozeni, jestli se to zase zhorsi. Ale nemusim si nic pichat, nic brat, jen mne hlidaji krev. Proste veci mezi nebem a zemi, kdyz to mimi chce tak proste se dejou zazraky.

zlatat
28. dub 2013

@cuculik1 hmm, každý lekár vraví niečo iné ... inak aj ja špiním na hnedo - ale nie až tak veľa ... vraj to môže byť z toho anopyrinu, ktovie, či je to tak -ale ja ho už teraz v žiadnom prípade nevysadím, až pred pôrodom.
Našťastie som zmenila gyndoša a ten už s anopyrinom problém nemá - povedal, že do 100 mg je to OK

tatinka
28. dub 2013

@zlatat dik za info,,,a este mam otazku teda ako dlho pred otehotnenim si to brala, kolko trvalo kym sa vam podarilo?

zlatat
28. dub 2013

@tatinka no ... po 2.potrate sa nám to podarilo po roku a po 3. potrate po pol roku, ale vtedy som ho brala tak všelijako, koľkokrát som zabudla, ale po ovulke som sa snažila ho brať poctivo.

cuculik1
28. dub 2013

@zlatat ja nespinim vobec. A ako ho uzivas? Myslim ci v rovnaku dennu dobu ako fraxik alebo inak? Ja anopyrin rano a clexane vecer...

zlatat
28. dub 2013

@cuculik1 fraxík si pichám ráno a anopyrin obyčajne okolo obeda, keď sa najem

tatinka
28. dub 2013

@romantika dakujem do tej poradne urcite pozrem, dakujem a zelam aby ti vsetko dobre dopadlo a nech je s mimi vsetko v poriadku 🙂

tatinka
28. dub 2013

@zlatat a nemala si alebo nemas ani teraz ziadne neziaduce ucinky z toho anopyrinu?

zlatat
28. dub 2013

@tatinka čo ti ja viem ... nejak som nič nezaregistrovala - je mi na zvracanie ale to je určite z tehu - teda dúfam 😀 ... predtým mi nebolo zle a to sa mi viackrát podarilo vziať ho aj nalačno

tatinka
28. dub 2013

@zlatat j zatial tehu nie som ale kvoly hustej krvicke a mutaciam ajednemu potratu mi ho teraz odporucili brat v davke 100 mg denne ,,,,tak zvazujem ale dako sa neviem rozdhodnut, mi budeme musiet ist na umele oplodnenie tak skor zvazujem ci to nebrat respektive brat az dako pred tym ,,,,

zlatat
28. dub 2013

@tatinka no neviem, ja by som minimálne mesiac predtým brala - čo ti vravela Dr?
Inak vraj by sme mali vypiť minimálne 2,5 litra vody za deň, aby krvička ešte viac nehustla

soi
29. dub 2013

@zlatat Ahoj, tak ja som mala pri poslednom tehu fraxi tiež len 0,3 od hematologičky a vtedy som anopyrin ešte nebrala. V tom čase som ešte nemala diagnost. APS. To mi zistili z krvi po poslednom MA. Tak a teraz sa snažíme o bábo.

tatinka
29. dub 2013

@zlatat vraj to mam brat od teraz ,ale my tento rok na ivf nejdeme, tak sa mi zda zbytocne uz teraz do seba pchan anopyrin, skor by som povedala ze si ho asi nasadim az dako pred tym ked pojdeme na ivf, vody pijem dost ale aj tak my kazu stale viac pit, ked som stimulovala na ivf som musela pit 4 ltire denne a stale mi vraveli ze je to pre mna malo,,,ale z tych injekcii hustne krv takze to preto som tolko musela,,,

adky
30. dub 2013

Ahojte baby - chcem sa len opytat, je tu aj taka mamina, ktora otehotnela pri uzivani warfarinu ( alebo ineho riediaceho lieku) ?

stanulka111
2. kvě 2013

ahojte, potrebujem radu.. som tehu, podla sona 6+2, dnes mi dr na prehliadke nasiel hematom a predpísal mi na to kvapky kanavit.. problém je, že som ho zabudla upozorniť na to, že mám vrodenú trombofíliu FV-Leiden heterozygot...myslíte že to môžem brať? ďakujem za odpovede

livocka21
2. kvě 2013

@stanulka111 ano...ja som brala a tiez mam tuto diagnozu...

stanulka111
2. kvě 2013

@livocka21 ok, super, ďakujem, hneď som kludnejšia 🙂

grace90701
2. kvě 2013

@stanulka111 ja si myslim, ze to neublizi, ale ani nevidim zmysel v uzivani kanavitu, ten sa dava totiz len v pripade, ze clovek uziva warfarin a pri tomto lieku krvaca, lebo vitamin K je vlastne antidotum warfarinu.

stanulka111
2. kvě 2013

@grace90701 no to som si našla aj na internete, že vtedy sa zvykne dávať ale ten warfarin neužívam.. tak preto som nevedela či to môžem.. no predpísal mi ho kvôli tomu hematómu..

stanulka111
2. kvě 2013

@grace90701 ale díky za odpoveď 🙂

hhranolka
2. kvě 2013

@adky ahoj, na warfarin pozor, v zadnem pripade pri nem nezkousete otehotneni, warfarin ma na mimco velke negativni ucinky. V dobe planovani ti lekar nabidne jiny zpusob redeni krve

grace90701
2. kvě 2013

@stanulka111 jj, ale nema to zmysel, mam pocit, ze gynekolog dava piate cez deviate...ono niekedy naozaj davaju lekari vselico, ale ozaj to nema zmysel, to je ako keby ti povedal, aby si jedla zeleninu, to je vlastne to iste, lebo zelenina obsahuje vitamin K. No to je dobre ze neberies warfarin, ten sa v tehu totiz nesmie, je teratogenny...Ja si myslim, ze aj s tymito liekmi tzv hemostyptikami treba opatrne pocas tehu. Ja osobne si myslim,ze na hematom nie je ziadny liek. Moze sa to same rezorbovat, treba mat setriaci rezim. Aj spinis?

stanulka111
2. kvě 2013

@grace90701 práveže nie, nemám žiadne ťažkosti.. no vypísal ma na pn, mám oddychovať veľa, tak dúfam že na ďalšej kontrole to bude už ok..

grace90701
2. kvě 2013

@stanulka111 jj, verim, ze bude vsetko ok. Drz sa 🙂

stanulka111
2. kvě 2013

@grace90701 díky 🙂

adky
6. kvě 2013

@hhranolka ahoj,viem ze ma teratogenne ucinky na plod. Uzivam ho uz 4 roky a kedze som po porode mala trombozu + masivnu emboliu, budem ho uzivat uz navzdy. Babo neplanujeme, HA nemozem uzivat, tak sa chranime len barierovou antikoncepciou alebo prerusovany styk ..... pytala som,pretoze stat sa moze ze neplanovane otehotniem,aj ked si davame velmi velky pozor. V tehotenstve by som urcite presla na Fraxiparin,ale to by trvalo cca 2 tyzdne od oplodnenia,kym by som prisla na to,ze som tehotna. Ci plodu za tie 2 tyzdne warfarin od pocatia uz moze ublizit

hhranolka
6. kvě 2013

@adky bohuzel muze :( ja jsem take po masivni plicni oboustranne embolii - je to 5 let a uz nastesti warfarin brat nemusim. Nicmene kdyz neplanujete prcka, tak si dej nehormonalni telisko, nechala jsem si ho zavest ihned po porodu, jak to slo, ...

hhranolka
6. kvě 2013

@adky navic, to ze jsi tehotna pravdepodobne nezjistis hned 2 tydny po poceti, ale spis 4...

gelinka75
6. kvě 2013

ahojte, vysli mi mutacie z krvi
MTHFR heterozygot a
koagulacny faktor XIII heterozygot
myslite, ze budem musiet pichat injekcie na riedenie krvi? Homocystein je v norme, mali sme MA v 10tt a nato som si dala vysetrit krv na trombofilie a toto mi vyslo 😖

zuzka105
6. kvě 2013

ahojte, neviem ci sa moja otazka hodi uplne do tejto temy, ale je tu niekto komu dr predpisal anopyrin preventivne po potrate/toch bez zistenia nejakej diagnozy ? vdaka