Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

soi
10. kvě 2013

@zuzka105 Ahoj, mne ho predpísal imunológ preventívne 50mg a keď by som otehotnela tak 100 mg počas tehotenstva.

zuzka105
10. kvě 2013

@soi dakujem velmi pekne za odpoved. 🙂 Som sa bala ze ci sa nema brat len pri urcenej diagnoze.

usacek79
11. kvě 2013

ahojte baby, picham uz treti mesiac fraxiparine, no mam otazku - aj vas z toho tak strasne svrbi brucho?? (teda tam si to ja picham..)
mna ide porazit, akoby ma tam sto komarov dostipalo 😠

silvia371
11. kvě 2013

@usacek79 ja som to tiez mala, no postupne to mizlo, hlavne som sa snazila co najmenej skrabat, ale su baby, ktorym dr fraxik kvoli tomu zmenili, teraz uz sa mi to vobec nestava.

peta268
11. kvě 2013

@usacek79 ahoj, ja som si pichala skoro 6 mesiacov ( tento tyzden som skoncila), ale do stehna, do brucha som sa bala, ked som zacala, bola som v 26tt...no tiez ma to svrbelo a strasne susilo...plus este modriny a hrcky sem tam 😖

tinka9075
11. kvě 2013

@usacek79 ja pichám od začiatku tehu dodnes tiež ma svrbelo bruško aj modriny som mala teraz je to už v pohode 🙂 🙂

usacek79
11. kvě 2013

@silvia371
@peta268
@tinka9075 dakujem baby, no u mna je to take navalove, vyslovene ako komar - nesvrbi hodiny a zrazu zacne a neviem sa doskriabat 😖 ale teda snazim sa len tak "zlahka", ale aj tak je to otrava 😒
hrcky sa mi nerobia, modriny len ked trafim zilku, mam nimi brucho dost pretkane, tak sa casto podari 😖
neviem preco sa do stehna bojim, mam pocit, ze tam to musi viac boliet..

peta268
11. kvě 2013

@usacek79 ja som si zasa nevedela pichnut do brucha, najskor kvoli babu, aj ked viem, ze by som mu tym neublizila a po porode neviem, proste som sa bala, do hornej casti stehna to vobec neboli...tak ale neviem porovnat, kedze do brucha som si nepichla, ked som lezala v nemocnici, tak mi pichali do ramena a to niekedy sakra bolelo... ani mna to nesvrbelo stale v kuse, len niekedy ale za to poriadne...tiez som sa snazila neskrabat....

tinka9075
11. kvě 2013

@usacek79 ja stále pichám do bruška mne to do stehna nejak nejde a bolí to 😒 😒 som sa aj dokiho pýtala že môžem do bruška 🙂 zo začiatku to bolo veru strašné som sa šla doškrabať 🙂 🙂

chomik
11. kvě 2013

Babenky, je tu niektora, ktora sa vyzna v tych vysledkoch krvi? Ja som bola na hematologii, mam potvrdene viacere diagnozy ale teraz som bola u novej gynekologicky a ta mi pozrela do tych papierov a povedala, ze mam strasne dlhy cas zrazania...ale ved pri mojich diagnozach by to malo byt prave naopak, nie? Potom sa ma este pytala, ze ci nemam problem pri odbere krvi, ci moc nekrvacam...tak neviem, ci spravne pochopila, ze co mi je...neviete prosim, ako je oznaceny ten cas zrazania krvi a aka je norma? vdaka.

chomik
11. kvě 2013

@usacek79 ja som mala po fraxiku vpichy ako od komara - strasne svrbeli a k tomu opuch, tak mi zmenili fraxik na clexane a ten som si pichala az do konca prveho tehu a teraz si ho picham zas...

usacek79
11. kvě 2013

@chomik no tak vyzera to na hemofiliu skor, nie trombofiliu, podla toho, co pises...
no netusim, aka je norma zrazania krvi..

usacek79
11. kvě 2013

@chomik tak ja nemam nic nastastie v miestach vpichu, uplne hladku kozu... len to svrbi 😖

silvia371
12. kvě 2013

Ja striedam bocne strany bruska, prave horne strany stehien a ramena, 6 miest tocim dookola, takze ked sa mi aj urobi nejaka modrinka tak sa to postupne za ten cas zahoji

silvia371
12. kvě 2013

Baby, obcas sa mi objavi taky ruzovkasty vytok alebo jemne hnedy (v 8 tt, v 16 tt, v 23 tt) myslite, ze to moze byt z fraxiku? Podla gyn je vsetko ok, ziadnu krv nikdy nevidel, krcok ok, mam tam drobne zmeny a ranku tak ze mozno z toho a nizsie placentu tak mozno tiez z toho....

chomik
12. kvě 2013

@usacek79 tak neviem, ci sme sa dr. nepochopili, ale vsak som je hovorila, ze som si cele tehu pichala clexane, tak to by som si predsa ako hemofilik asi nepichala...ja som mala opuchy s priemerom cca 5-7 cm, tak som zacala pichat na ine casti tela, ale postupne sa to rozsirilo aj tam - par dni na novom mieste bolo ok a potom zas svrbenie i opuch...ked som to povedala svojmu gyndosovi, tak mi vravel, ze co ma par pacientiek s trombofiliou, tak vacsina musela prejst na clexane...

usacek79
12. kvě 2013

@chomik no ved prave, to by si si urcita ako hemofilik nepichala... nuz ale nakolko je tvoja gynekologicka odbornicka na hematologiu..? to asi treba fakt s hemato riesit radsej 😖 jedine, ze ti pichanie natolko zriedilo krv, ze teda by uz mala pravdu aj gyne.. no je to cudne.

chomik
12. kvě 2013

@usacek79 asi sa len tvarila, ze sa tym vysledkom rozumie 🙂 nasla som referencne hodnoty a ja mam cas zrazanlivosti (Aktivov.tromboplastín.čas) 20 sekund a norma je 25-37 😒 no v kazdom pripade musim zajst na hematologiu, len vobec netusim, ze ku komu 😠

usacek79
12. kvě 2013

@chomik ufff, no tak ak si v Polsku, tak to ti tazko radit 😅 ale ved skus hocijakeho oslovit, nemal by byt problem podla mna, aby ta prijali.. asi to bude fakt biedne s hemato vedomostami tvojej gyndy 😀

petulaho
13. kvě 2013

HOLKY,máte některá z vás mutaci MTHFR homozygota?jak se to příp..u vás řešilo v těhot...jsem po třech spont.potratech....

adka11
14. kvě 2013

Ahojte baby vera mi zrovna prisli vysledky z hematologie zo zaverom - potvdrena APC rezistencia. Mate s tym niekto skusenosti, ako sa mam chovat - zivotosprava, lieky a tak?

grace90701
14. kvě 2013

@adka11 APC rezistencia znamena rezistenciu proti aktivovanemu proteinu C. Protein C blokuje koagulacne faktory V. a VIII., cize do istej miery blokuje zrazanie krvi. Ak je pritomna APC rezistencia, znamena to v praxi, ze je zvyseny sklon k tvorbe zrazenin. Najcastejsou pricinou APC rezistencie je Leidenska mutacia faktora V, ale APC rezistencia moze vzniknut aj do urcitej miery pri uzivani hormonalnej antikoncepcie, alebo v tehotenstve. Predpokladam, ze ty mas zrejme toho Leidena. V praxi to znamena preventivne podavanie nizkomolekularnych heparinov v urcitych rizikovych situaciach, ako je napr. operacia, urazy, ale aj tehotenstvo. Takisto je to dolezite v pripade uzivania hormonalnej antikoncepcie. Ak by si bola Leiden homozygot, hormony nesmies brat, ak by si bola heterozygot, tam to nie je take striktne, ale tiez je potrebna vyssia opatrnost, prihliada sa aj na ine rizikove faktory. Prekonala si trombozu alebo emboliu? Alebo si mala potrat?

adka11
14. kvě 2013

@grace90701 Dakujem velmi pekne, konecne som sa nieco o tom docitala, lebo na internete o tom vela informacii mne zrozumitelnych neviem najst ☹ Pred mesiacom som bola na kyretazi zo zaverom anembryomola. Co mam robit teraz, ako mam postupovat, aku mam mat zivotospravu, mozem cvicit? Comu sa mam vyvarovat? Prepac ze ta tak bombardujem, ale ocividne tomu rozumies a mas s tym skusenosti. A este jedna posledna vemi podstatna otazka, budem mat deti?

romantika
14. kvě 2013

@petulaho
ja ted z hlavy nevim jestli jsem hetero nebo homo, prvni tehu jsem brala anopyrin cele tehu,pichat jsem si nemusela, lepe receno skoro uz jo, ale nakonec to zvladl anopyrin. musela jsem co 6 tydnu na kontroly na hematologiia sleduji jak se co zvysuje a tak. Nicmene do ted je mi zazrakem ze v druhem tehu jsem mela vysledky jako nejzdravejsi clovek pod sluncem. Zduvodneni zadne, pry proste kazde tehu i dite je unikat. Ale i tak mne hlidali co 6 tydnu.
Obvykle si pichas nebo beres prasky a na potraty to ma vliv, coz uz prokazali proto je dobre zalekovat od zacatku. ALe jak pisu, nekdy je to mezi nebem a zemi co ten prdolka dokaze prekonat bez leku.

romantika
14. kvě 2013

@petulaho
jo jeste obecne ten MTHFR je celkem banalita, horsi je Leiden. Proste te zlobi srazlivost krve. U Leidena obvykle je potreba lecit v kazdem pripade. MTHFR jako u mne je takovy lehci, nicmene jak jsem psala, nekdy to muze zlobit a nekdy ne. MTHFR ma velke procento lidi, predevsim zeny. Opatrnost je potreba pripadne s antikoncepci a snasenlivosti hormonu. Ale u nekoho se na to ani neprijde a u nekoho to proste v danych pripadech muze zlobit. Kdyz jsem lekovala cekala jsem holcicku, bez leku kluka, ale pry to nema souvislost. Takze kdo vi. O uzivani v dobe snahy o otehotneni muzes najit v diskuzi na porodnici , casto tam odpovida Koucky. tak si pohledej

petulaho
15. kvě 2013

@romantika díky za odpověď.jdu zítra na konzutlaci k docentovi,který se těmito patoogiemi v těhotenství zabývá,tak uvidíme, mimojiné mám i problém se sliznicí,trakže budu mít pravd.hlavně hormonální léčbu

romantika
15. kvě 2013

@petulaho drzim palce , neboj ono kdyz chces tak ti najdou kde co. Ja mam hodne zdravotnich problemu(pro nekoho by to byla velka prekazka) a otehotnela jsem 2krat uplne prirozene. Tedy akorat mi po roce gynda poradila FEM+ na upravu hormonalni hladiny, ale to je prirodni vec. Ta mutace urcite na ty potraty muze mit vliv tak kdyby se nemel tak dohledej toho Kouckeho nebo pocti ty jeho reakce na porodnici a hlavne pravidelnou hematologickou peci. Hledala jsem toho homozygota a znamena to, ze se u tebe mutace MTHFR projevuji silne. Takze na potraty by to vliv mohlo mit. staci, ze se nekde neco ucpe a nejde to dal. Telo je hodne chytra a vi jestli na to ma nebo ne. ja se i proto bala umeleho, ze by to udrzelo spatny plod za kazdou cenu praskama a pak bych si to vycitala.
Ja bych dle vseho nemela nadeji otehotnet, ale vse slo, dokonce podruhe skoro na poprve. POkazde jsem mela ten FEM+. Hodne stesti a hlavne klid, nejhorsi jsou ty nervy. To muzes byt super zdrava, ale jak se clovek zacne stresovat nejde to jak na potvoru.

petulaho
15. kvě 2013

@romantika děkuji moc a ten FEM+je co?

margarita
15. kvě 2013

@petulaho
ako Ti uz pisala romantika,
daju Ti pravdepodobne lieky proti zrazaniu krvi (prasky alebo injekcie, v zavislosti od vysledkov).
Ja som mthrf homo, a brala som pri dcerke Anopyrin + ku koncu Fraxiparine injekcie,
pri synovi od zaciatku do konca len Fraxiparine. plus teda Kyselinu listovu na predpis a zelezo, kvoli anemii, a vit. B12 kvoli tej listovke, aby mi pri jej zvysenych davkach nechybal zase ten.

romantika
15. kvě 2013

@petulaho
prirodni na vyrovnani hormonalni hladiny. poprve mi to dala gynda kdyz to rok neslo, prodava to v ordinaci. Ja mam kde co - stitnou zlazu, prolaktin, trombofilie, nejake cysty, kratky cyklus bez ovulace, delohu dozadu a tak a slo to normalne. ja jsem na ty umele oplodneni trochu srab asi bych vyckavala dele nez sla na umele. Jsem ten tip co se z blbin stresuje takze nejake zakroky a tak by mne jen vysilovaly a popravde to je snad v tehu nejvetsi prekazka, kdyz se to zacykluje v hlave.
Ppodruhe jsem si to koupila sama. Pohledej na netu, prodavaji to tam lekarny nebo i nejaky gynekolog. no minimalne za zkousku nic nedas. Ale urcite bys mela od zacatku brat neco na to redeni krve, protoze v zacatcich jsou nejvetsi problemy s hematomy ci proste se udela srazenina v placente a dal to nejde pokud ses trombotik. bez hematologickeho vysetreni nechod dal. pak sleduji D dimer a jak to pracuje a podle toho v lehcich formach anopyrin, jinak si pichas do bricha ci stehen fraxiparina apod.. Zni to drsne, ale je to v pohode, mne pichal manzel, picha se to jen do speku.🙂))))
Jinak ten fem se bere jinak nez v letaku, nejak od pulky cylku po menstruaci, jestli si dobre pamatuji.
Jo a vlastne kyselina listova jak zminuje margarita. Ted se hodne doporucuje femibion ktery jediny pry ma nejakoku formu co prave umi travit i tromboticky. Je celkem drahy, ale na zacatek i pred otehu jsem si ho kupovala pak uz ne.