Umrtvení zubu, čištění kanalků. Máte zkušenost?

ilema
21. srp 2020

Ahoj holky, nejste tu náhodou některá od zubařskyho fochu, nebo nemáte podobnou zkušenost, chtěla jsem se prosím optat... V červnu mě začala bolet šestka nahoře, měla jsem v ní plombu, tak jsem se domnívala, že nejspíš kaz pod ní. Zubařka mi udělala rtb zubu a plombu odvrtala, nic nenašla. Dala mi tedy provizorně cement a že mám přijít za měsíc. Zub pořád pobolival, teď lituju, že jsem se na křesle přiznala 🙄 Paní zubařka však onemocněla a začalo se to řešit až v červenci, ale to by nebyl ten problém. Rozhodla se vytáhnout nervy, aby mě zub nezlobil. Vyvrtala to až na nerv a dala umrtvujici vložku, to bylo celkem v pohodě, po dvou dnech jsem přestala zub cítit. Jaké ovšem bylo moje překvapení, když mi nervy vytahovala a čistila kanálky, tekly mi slzy a paní zubařka se podivovala, že mě to ještě bolí. Dala mi do zubu vápno a šla jsem, že mám přijít za 14 dní, včera jsem u ní byla znovu a myslela jsem, že naposledy, ale to jsem se opět spletla, zub mě před pár dny začal bolet, což jsem i řekla. Opět čištění kanálků (soudím tedy podle bolesti a toho, že mi něčím zajizdela hodně hluboko do zubu) a jeden kanálek byl málem strůjce mého infarktu, sem si opravdu málem ucrvkla. Zub mi výplachla savem, opět vápno. Nechápu, proč mi ani jednou nedala znecitlivujicí injekci, to byla strašná bolest. No a k dotazu, mám přijít za týden, že už to bude ok, ale určitě bude? Vždycky jsem k zubaři chodila poměrně v klidu, ale teď už se fakt bojím. Navíc zub dost bolí, kdy vám bolest odezněla?

rejalin
21. srp 2020

Já jsem docela nedávno měla kaz a zánět až do kanálků, bolest jako krava, takže mi je všechny čistila.. dostala jsem umrtvovaci injekci a když mě to v půlce začalo bolet, tak ještě jednu, takže to bylo úplně na pohodu ( a to jsem hrozný srab). Zub, resp. dáseň okolo, pak dva dny bolel docela dost a pak se to dost zlepšilo. Na přímy zkus jsem to cítila ještě dva týdny, od té doby pohoda. A kdysi dávno mi zub také umrtvovali, a myslím, že jsem to cítila pouze na prvním sezení, pak už ne ( také tam nebyly už nervy, že). To co popisujete mi zní trochu podezřele, byť nejsem odborník 🤷.. a o tu injekci bych si určitě řekla, divím se, že vám to nenabídla 😲

ilema
autor
21. srp 2020

@rejalin já jsem na ni taky pěkně nakrknutá, protože místo nějaké dejme tomu omluvy, mi řekla, že nečekala, že to bude ještě živý. Kdyby byla výměna zubaře tak jednoduchá, už mě tam neuvidí...

amazonkajanik
21. srp 2020

@ilema mám za sebou jedno čištění,též špatná plomba. Umrtvujici vložka zabrala (ale muselo se vrtat bez umrtvení,aby mudr věděla,jestli je tam,kde má být) za 3neděle kanálky a mám klid. Včera dělala druhou 7 z toho samého důvodu. Do 15min po opuštění ordinace mi v tom praskalo a bolelo,dnes je to o poznání lepší. Opět za 3neděle na čištění,při komplikacich dříve. Tak mě tak napadlo,jestli tvá zubařka provedla to čištění správně 🤔

mmonika123
21. srp 2020

@ilema já byla včera na čištění a plnění kanalku a v tom i zánět jak kráva, jsem taky srab a právě jsem čekala tu bolest co jsi zažila ty,ale i když já si málem cvrkla u injekce tak na pohodu až jak to zavřela bylo peklo zánět neměl kam jít, mám atb a aulin. Ale přesně tohle co ty jsem zažila ca ve 20ceti a od té doby se zubaru bojím jak čert kříže.Takze si příště určitě o injekci řekni máš na ni nárok. já díky tomu kdysi dopadla s hubou jak z výměny manželek

rejalin
21. srp 2020

@ilema To věřím.. ale že ji to nenapadne na takovýhle zákrok, když jinde to nabízejí i na obyčejný kaz 🙄 soucítím s vámi, úplně mi běhá mráz po zádech, když sí to představím.. jinak mně trvalo hodně dlouho, než jsem našla opravdu kvalitní zubařku, ale bohužel je soukromá, takže si zase člověk musí připlatit no 🤷 držím palce, aby to příště už bylo bez bolesti 🙂

lida9
21. srp 2020

zalezi jak slozite, velke, zakrivene kanalky mas... sezeni muze byt vice... rntg na zjisteni poctu kanalku a miry jejich vycisteni je samozrejmosti a injekce v 21. stoleti tez... poohledla bych se po jine lekarce, jsou pracoviste, kde se na to specializuji, ale stoji to no... kazdopadne muj lekar mel soudnost, uznal ze v mem pripade kanalky sam nevycisti (hluboke a zahnute) a odeslal me, za coz jsrm byla rada, zub drzi🙂)

barmil
21. srp 2020

@ilema přesně kvůli tomuhle chodim na soukromou kliniku. Zub bolel, udělali rtg, pak umrtvili, vrtal a cistil pod mikroskopem, nejakym pipakem kontroloval, že je nerv venku cely, každý kanálek zvlášť pak vyplachl desinfekci. Pak provizorně zub zavřel. Byla jsem tam dvě hodiny. Za měsíc kontrola, dalsi rtg, otevření zubu, permanentní uzavření.. Další dvě hodiny. Zub od dutiny ústní oddělený blanou, takže vše v čistém prostředí, vše pod mikroskopem. Ano, stalo me to dost, ale problém vyřešen na první dobrou a mam klid.

ilema
autor
21. srp 2020

@barmil ale jo, já to chápu, ale já ty peníze na rodičovské netisknu. Ale ani to nic nemění na tom, že by to měla dělat pořádně. Jednou máme systém zdravotnictví nastavený, tak jak máme. Když chcete kvalitně odvedenou práci, tak si musíte zaplatit ze své kapsy a pak je to mimo moje chápání. Jako by mi hasič u hořícího baráku řekl, nepřiplatila jste si, tady máte konvičku s vodou.

barmil
21. srp 2020

@ilema bohužel, z pojištění se hradí na zub tak málo, že to je na vytržení a nic víc. Jsem taky doma s miminem, ale holt zuby máme jen jedny.

hojda
21. srp 2020

Chodila jsem na čištění půl roku, pořád stejné, vyčisti, provizorně zadělat a za chvilku zub zase bolel, tak už mi řekla, že mi ho vytrhne. To jsem nechtěla a domluvila se u jiné zubařky, aby mi na to koukla. Udělala nový rentgen a on tam byl ještě jeden kořen, který moje zubařka na rtg neviděla a ani ho nenašla při čištění, takže ten zánět tam pořád byl. Čištění kanálků je opravdu hodně bolestivé. Myslím, že umrtvení si můžeš vyžádat, ne? V černu jsem za umrtvení platila 80,-. Kaz byl pod hodně starou plombou a byl už hluboko, tak mi to zubařka nabídla.

hojda
21. srp 2020

Umrtvení myslím znecitlivující injekci.

karla2015
21. srp 2020

@ilema me se tohle stalo, kdyz sem byla na zacatku tehotenstvi, total zkazenej zub zevnitr (nebolel), vyvrtala, dostala sem umrtvovaci vlozku, pak jeste asi 3x, protoze ten zub proste neumrel...pak prisly na radu nervy a kanalky...to sem si do gati cvrnkla taky, nechtela mi dat injekci, protoze se bala a ja tenkrat taky. no bolelo to jako prase, jeste celkem i po tom, az pak si to sedlo. tak drzim palce.

ilema
autor
21. srp 2020

@barmil to je asi na jinou debatu, já prostě teď nemám zbytečný peníze a to co máme jako rezervu si nemůžu dovolit vyplacat za zub, blbý, ale je to tak, já doma s miminkem a muž krácený na mzdě kvůli koronaviru. Znecitlivujici injekce, kontrolní rtg je zcela jistě hrazené z pojištění a zde moje zubařka z mého pohledu udělala krpu, proč bych měla trpět jak před dvaceti lety? Navíc ona umí nabídnout "předražený" nadstandard, když na to přijde. Mám kamarádku zubařku a zas tak málo toho hrazeného nemají, to by to opravdu nikdo nedělal.

ilema
autor
21. srp 2020

@karla2015 děkuji, já se příští návštěvy fakt bojím 🙄

sanoela
21. srp 2020

Já.jsem teda od fochu a tipla bych to na to, že paní doktorka pravděpodobně nenašla.vsechny kanálky v zubu proto nemusela zabrat umrtvovaci vložka nebo kanálky dostatečně neotevřeli a tudíž vložka se nedostala až do konce. To "vápno a savo" je jen dezinfekce. Bolet po zákroku to může i tři dny, ale mělo by to preatavat a leky na bolest by měli zabrat. Pokud ne jít na pohotovost nebo k paní doktorce. Každopádně každé otevření a kazda další návštěva není pro zub ideální. A bez anestezie to jste.borec, že jste na sebe nechala sáhnout. U nás je to to první co se hned dává, jsme v 21 století a ne někde v jeskyni. No přeji ať o zub neprijdete a ať to brzo přejde.✊

lida9
22. srp 2020

@ilema rtgn je jen omezeny pocet za 1 navstevu, ktery mohou vykazat na pojistovnu. U slozitych kanalku jeden nestaci. Zdrav. system je nastaveny - zakladni ukony (vytrhnuti) je zdarma, osetreni se plati 🙂 Kvalitni praci si clovek musi priplatit, bohuzel... drzim palce at je se zubem lepe🙂

ilema
autor
22. srp 2020

@lida9 paní doktorka ovšem neudělala rtg ani jeden, jen ten první, kdy chtěla vědět, zda není pod plombou kaz, kanálky čistila už dvakrát a ani jednou rtg neudělala a předpokládám, že injekci na umrtvení mi jednou za návštěvu asi dát taky může. Myslím, že jsem si zbytečně vytrpěla. Co, hrazené není, to mi hlásí dopředu, to se zas ona nenechá "ošidit", což samozřejmě chápu.

zelenaesmolda
22. srp 2020

@ilema
me vrtala zubarka zub a tahala nerv bez umrtveni nekdy v 15 letech a muzu rict,ze horsi bolest jsem zatim nezazila.Porod je proti tomu prochazka ruzovym sadem.U me ale injekci dat chtela jenomze kdyz mi na dasen nanesla dezinfekci ci co to bylo pred vpichem tak me to zacalo palit a mela strach,abych nedostala alergickou reakci tak nemas treba ty nejake alergie?
Proc sis o tu injekci nerekla pri dalsi navsteve?

ilema
autor
22. srp 2020

@zelenaesmolda alergie mám, ale to má v kartě, už mi něco umrtvovala, když se mi prořezávala osmička a měla jsem zánět v dásni. Ona mi pokaždé řekla, že si myslela, že už je to mrtvý a nebudu to cítit. Jako já jsem taky trubka, měla jsem ji natvrdo přerušit a říct ji, ať mi ji dá, ale ona se tvářila, že už to je, tak už to vydržím, což vlastně poprvé i řekla.

amazonkajanik
22. srp 2020

@ilema jo to znám. Chcete injekci? Jo! Je,ale já už to budu mít ...😣 zlatě za mou novou doktorku! Dává mě teď do kupy. Sice při prvním čištění taky něco zabolelo, ale to je přidružený problém,mám chycené nervy v pravé čelisti

lucinkaver
22. srp 2020

A nemáte tam zánět ? Dle rtg to určitě vidět musí . Pokud by tam byl je možné, ze je zub stále citlivější. Nebo se Proste nějaký kanálek neumrtvil . Kdyby tam zánět byl tak atb a pak zaplnit . Kdyby nebyl Tak se stejne zaplnit musí ikdyby vás to bolelo . Ale normální injekce vám nepomůže . V tomto případě pak jediné intraligamentarni přímo k nervu . Bolí to jak prase, ale pak aspoň nertpite.

Pokud by tam byl chronicky zánět je otázka zda by zub nešel ven, ale to predbiham ...

Nerv je vždy nepříjemnost. Držím palce