Oblečky od Vietnamců a jiných laciných obchodů
Holky, kupujete oblečky na mimi u těchto obchodníků? Mě se tam líbí docela dost věciček, které jsou za rozumnou cenu. Třeba malý dupky atd. z velmi příjemného materiálu. Něco jako fleece. Nechce se mi totiž za velikosti 56 a 62 moc utrácet. Tak bych je nejradši pořídila v těchto obchodech (nemám ráda second handy). Větší věci už koupím kvalitní. Ale tyto jsou jen na krátkou dobu.
Nevím, jestli se v nich mimi pak třeba nezpotí.
Máte je dost v albíčkách - jde to poznat podle štítku u krku - značka K & Y, taky myslím V & něco.
Stručné shrnutí
- Mnoho rodičů v diskuzi varovalo před nákupem dětského oblečení na tržištích od vietnamských prodejců kvůli obavám z nekvalitních materiálů, chemických příměsí (uváděny ftaláty, olovo v barvách) a obtížné možnosti reklamace; doporučují jako alternativu obchody jako Tesco, H&M, Mothercare nebo nákupy v sekáčích a na Mimibazaru.
- Levné kousky pro novorozence lze pořídit i v supermarketech a výprodejích; v diskuzi byly zmíněny konkrétní ceny jako bavlněná bodýčka za 50 Kč na trhu, zimní bunda za 150 Kč u trhovců nebo sada 6 bodyček v Marks&Spencer za 350 Kč, a rodiče radí koupit jen základ (např. 7 bodýček, 2–3 overaly).
- Praktické postupy, které rodiče používají ke snížení rizika, jsou volba 100% bavlny, důkladné praní a vyžehlení (někteří doporučují praní i na 60 °C), nákup v prodejnách s možností reklamace a upřednostňování použitého značkového oblečení z Mimibazaru nebo sekáčů.
Nejčastější otázky
Q: Kde levně a relativně bezpečně koupit oblečení pro novorozence?
A: Jako běžné a levné zdroje rodiče v diskuzi uváděli Tesco (balení bodýček po 3–5 kusech), H&M, Mothercare, Marks&Spencer (v diskusi zmíněna sada 6 bodyček za 350 Kč) a nákupy ve slevách či výprodejích; použité značkové věci doporučovali sekáče a Mimibazar.
Q: Jak rozpoznat, že je oblečení skutečně 100% bavlna?
A: Diskuze radí osahat materiál a zkontrolovat štítek, zároveň ale upozorňuje, že SOI/inspekce někdy zjistily, že složení na štítku neodpovídá realitě, takže štítek není absolutní zárukou.
Q: Jak snížit riziko alergie nebo podráždění při oblečení z trhu?
A: Rodiče doporučují volit 100% bavlnu, vyhýbat se fleecu na holé tělo, důkladně prát a vyžehlit nově koupené kousky (někdo uváděl praní na 60 °C), a raději nekupovat boty či větší kusy od trhovců.
Q: Jsou použité věci z Mimibazaru bezpečné pro miminko?
A: V diskuzi byla pozitivní zkušenost s koupí značkového oblečení přes Mimibazar a sekáče (uveřejňovaly se Next, Mothercare, Tiny Ted apod.), rodiče doporučují vybírat „od čistých maminek“ a ověřit stav švů a materiálu.
Q: Kdo kontroluje kvalitu a jak reklamovat závadné dětské oblečení?
A: V textu je zmíněna ČOI/SOI jako instituce provádějící kontroly a zveřejňující závadné zboží; rodiče doporučují nahlásit podezřelé produkty inspekci a využít možnost reklamace u kamenných obchodů, které podléhají EU normám.
Q: Jak oblékat miminko do oděvů z tržiště prakticky po koupi?
A: Doporučené postupy zahrnují důkladné praní nových kousků (někteří uvádějí 60 °C), vyžehlení na vysokou teplotu a test nošení (sledovat ekzém či nadměrné pocení), případně podložení fleecových dupků punčochami v zimě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kvalita oblečení se výrazně liší; značkové obchody nabízejí snazší možnost reklamace a častěji dodržují kontrolu podle norem EU.
- Pro úplně malé miminko mnoho rodičů doporučuje upřednostnit 100% bavlnu a vyhýbat se neznámým syntetickým materiálům přicházejícím do bezprostředního kontaktu s kůží.
- Sekáče a Mimibazar byly shodně uvedeny jako ekonomická alternativa pro kvalitní značkové kousky.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že oblečení od vietnamských prodejců je nekvalitní, napuštěné „srajdkami“ a může způsobit ekzémy; jiní uvádějí, že se u nich nakupují levné, přijatelné a někdy i trvanlivé kousky, pokud jsou pečlivě vybrané (např. 100% bavlna) a řádně vyprané.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná frekvence a rozsah laboratorních testů (na ftaláty, olovo apod.) prováděných u zboží z tržnic?
- Kdo nese odpovědnost a jak spolehlivě probíhá reklamace zboží zakoupeného u trhovců versus v kamenných obchodech?
- Jak konzistentní je shoda materiálového složení mezi štítkem a reálným složením u levného textilu?
Zmíněné značky a firmy
K & Y, Chicco, H&M, Mothercare, Tesco, KIK, Gigantextil, Marks&Spencer, Next, Cherokee, Mimibazar, C A, Blue Seven, Globus, Disney Store, Old Navy, Victoria Secret, Abercrombie, Gap, Lacoste, Nike, Carters, Rejoice, So Pretty, Deichmann, Baťa, Rieker, Takko, NewYorker, Jon Garfield, Lindex, Lidl, Humanic, Kenvele, Tiny ted
Zmíněné produkty a metody
bodýčka, dupky, fleece, semišový typ látky, zavinovačka, fusak, punčošky, pyžámka, papuče, zimní bunda, tepláky, overaly, 100% bavlna, biobavlna, ftaláty, olovo v barvách, praní na 60 °C, důkladné žehlení, reklamace, kontrola ČOI/SOI, sekáče, Mimibazar, balení po 3–5 kusech
Místa a osoby
Bratislava, Drážďany, Londýn, Praha, Thajsko, USA, Bankok, Ostrava, Zlín, Kuřím rynku, Vltavský trh
je fakt ,ze HMrifle z danska mam doted8let jako nove akorat souple stehna..ale treba jednu dobu bata prodaval gap a byl uplne stejne v poho jak ze statu akorat tady je to mnohem drazsi tam je to teplakarna
jj - přesně jak píšeš. Ale narozdíl od našich teplákáren, Gap výrobky jsou kvalitní.
jitka
neni to So Pretty? nebo tak nějak? V Praze už krachují a neplatí ani prodavačkám.otevírali s takovou slávou,nástupní platy slíbily 18tis.čistého 😀 😝
Jo jo, je to So Pretty 😀 A jestli v Praze krachují, myslím, že OVA už to má za sebou.
jitko nejsem z OVa ,ale jezdim tam to neznam jak pises kde to je ja jen ikeu a avion nic jineho 😀 ja jsem v anglii dostavala kde co zadara koupila jsem lak na nehty Givenchy a dostala kabelku tuzku na oboci rasenku a pudr zadara naprosto nechapu a tady?des dostat vzorek kremu..ja setrim prachy a poletime na vyprodeje do UK tady nejsou vyprodeje..posledne Nike sustakovka ze 1299na 1199sleva jak cyp 😝 a jinak hodne Vero Moda mam rada a Mango ,ale v dansku byl jinej sortiment nez tady a celkove danske znacky mam rada..H2O taky
ad victorka tu moc nemusim ja nechapu ,ale me ta znacka neprijde az tak luxusni a uzasne kvalitni..moje svagrova to natahala ze slev v US a ted to prodava na aukcich a vsude hrde pise PC 1000Kc 😀 vim za kolik se to tam kupuje navic mam od nich flanelove pyzamo a je vytahane a ted mam flanel z Lidlu a je uzasnej..luxus ve spodnim pradle si predstavuju La Perla treba ne viktorka 😝
ahojte,
tak ja sa k vam pridam s dnesnou skusenostou. chcela som kupit mojmu krasnemu nenarodenemu dietatu ciapku. obehala som par obchodov v nasom meste (sme sice okresne mesto, ale male) a same polsko. ked som bola v jednom z obchodov, pani sama spontanne zacala hovorit o tom, ze skoda, ze na slovensku sa vsetko zatvara, ale detske vecicky sa vozia z polska. ze nic poriadne (rozumej pekne aj pre oko) sa na slovensku nerobi...vsetko vozi z polska... nuz, skoda...
Lul, o tom jsem přesně chtěla psát 😉 . Dneska už je to celkem jedno, jestli jsou věci od "vietnamců", z kamenných obchodů, z MMB nebo z Polska. Všechno je všude, stejné věci za různou cenu 😝 . Každý si asi sám přebere, jaká "značka", materiál nebo původ mu vyhovují.
Spousta zboží z kamenných obchodů nakupují jejich majitelé ve vietnamských velkoskladech 😝 Vím to od kamarádky, která pracuje v kamenném obchodě s dětským zbožím 😉
marti, přesně tak 😉 . V našem malém městě jeden z nejdražších obchodů s dětskejma věcma má část sortimentu stejnou jako v krámech "vietnamců". Ovšem ceny nesrovnatelné 🤐 ... např. rozdíl u stejného bryndáku 100Ká 😕 🙄 .
No a právě takhle jsem to já koupila. Nebylo to od vietnamců, ale od čechů no a pak jsem zjistila, že to prodávají i vietnamci. Předtím jsem to špatně napsala. Ty dupky nejsou z fleesu, ale spíš jako semišové nebo jak se to nazývá (v látkách se nevyznám). Z venčí velice příjemné, zevnitř to je také dobré, ale není to bavlna a toho se bojím. Ale porovnala jsem to s overálky, co jsem dostala z Francie (koupené v kamenném obchodě, vypadají velice kvalitně) a taky se soupravičkou, co mi zase tchýně dovezla z USA (z kamenného obchodu) no a vypadá to stejně. Tak si říkám, že když to z této látky mají i kvalitní obchody, že to snad nebude vadit. Vyzkouším to a pozorně prohlídnu mimi, jestli se v tom nepotí. Kdyžtak to bude třeba na panenky 🙂 jednu mám ve velikosti 56-62 ještě po mě. Tak si bude mít malá do čeho převlíkat panenku. 😀 až bude větší.
Klára, to je právě to, že spousta lidí hrdě napíše, že u vietnamců by nikdy nenakoupili 😀 😀 a přitom nakupují 😉 Pokud člověk fakt nekupuje značky /CA, HM, Next, Topolino, které mimochodem také šilí v Asii, jen si to hlídají 😉 / tak je velká pravděpodobnost, že oblečení pochází z vietamských velkoskladů, to je přece jasný jako facka 😉 😀
já koupila body v obchodě za 170 Kč a pak jsem mi mamka koupila to samý zase v obchodě za 40Kč a pak jsme to viděla na stánku... no, co k tomu říct, že...
v Thajsku prodávají na každým rohu zboží, který má značku a opravdu to není poznat. a cenově se to nedá srovnat. například kabelky LV. k nerozeznání od originálu, pokud teda nejste experti z firmy. tam jsem začala pochybovat o kvalitě zboží u nás...
Ja zas rada nakupujem pre syna v Tescu, maju pekne vecicky za fakt dostupne ceny a aj Kik je skvely. Casto tam chodievame a malinkemu tam zakazdym nieco kupime. 🙂 Aj mne sa pacia znackove vecicky, napr. minule som videla taku rozkosnu teplakovu supravu Nike, lenze ta cena a za par tyzdnov z toho vyrastie, to ma odradzuje. Zbytocne drahe veci mu nekupujem, lebo potrebuje aj nieco ine. Pri dnesnych cenach UM alebo pampersiek vystacime s vecami, ktore su pre nas cenovo dostupne... 🙂 A vobec to nie je o tom, ze by som na mojom dietati chcela setrit.
Pro malou jsem měla i pár kousků od ťamiků, takové ty obyč věci, ale je pravda, že jednou jsem koupila perfektní bundu a kkombinézku 😵 Nejsem proti ťamanským věcím, ale pro úplné mimíšky opravdu dávat bacha co je to za matroš 😉
Jinak nijak nelpím na značce, nakupuju co se mi líbí nejvíce asi Tescu, CaA, Kika, Takko...... no prostě různě 🙂 😉
holky, ja nevim, ale mne prijde rozumnejsi koupit polske obleceni nez vietnamske.. a mnohe jsou velice kvalitni Sofija,Scarlett.. prece jen je to EU a musi splnovat urcita kriteria..
samozrejme je neco jineho koupit nejaky neznamy kus z polske trznice
Tak já malému až doted nakupuju v dětských bazárcích a sekáčcích, vyjde to na zlomek ceny a vybírám kousky, které jsou v bezva stavu. Když vidím něco co bude mít dobré až za pár měsíců, tak to taky beru a pak jenom vklidu dokupuji. Kvalita super, většinou Next, mothercare Tiny ted a podobné značky, já za sebe jsem maximálně spokojená...
U wietnamců nebo v polsku a podobně jsem nekoupila ani jednou...
Vím že většinou to šijou pomalu ve stejných fabrikách , ale nějaké kontroly kvality tam určitě budou...
U nás co se prodává v dětských obchůdcích je většinou vše z Polska... sekáček máme také jeden super za skvělé ceny 😵 a není určen jen pro děti, ale i pro dospělé, takže si tam koupí fakt každý 😵
holky,
já mám zkušenosti takový: pan obchodník renomované firmy přiletí do Číny a prohlídne si materiály, udělá si atesty na nezávadnost.udělá objednávku za yx tisíc euro.
pak odletí. čínský obchodník udělá 2/3 zakázky z toho otestovaného materiálu a zbytek jde z levnýho netestovanýho matroše.
proč by mattel a fp měli vloni problémy s velkým množstvím olova v barvách? a mohla bych pokračovat. známý má firmu na výrobu cest.zavazadel a tak má plno taklových zážitků 😝
ja najradšej nakupujem bodyčka a tričká domácej výroby... (domaja, tinko a pod.) tie doteraz nesklamali... v klasických detských obchodíkoch u nás majú okrem našich výrobcov, najmä taliansko, poľsko, maďarsko... čína takmer vôbec... 😉 cenovo prijateľné...
značka nemusí byť len adidas a nike 😉
tak u nás v rodině byl problém v věcmi od vietnamců, bratrancovi až po letech řekli, že se mu asi právě kvůli tomu zhoršil ekzém. Prý dříve namáčeli Vietnamci věci v nějakých srajdách a kdo měl problému s kůží, tak se mu to zhoršílo. Většina se prý z toho vyprala, ale ve švech a v tom nabrání v pase se to prý drželo ☹.
Takže asi tak. Pro mimino u vietnamcu nákup neplánuju. nechci riskovat. Máme věci z tesca, no problem kvalita za dobrý peníz. zbytek plánuju průměrné obchody jako CA atd. pro dospělé u tamanů problém nevidím. nez jedny jeansy za 2000, to si radši koupím troje a klidně je pak vyhodím.
zlutáci vám vyrobí, co si řeknete, jen jde o to, aby jste při zadání zakázky něchtěli ušetřit příliš. jde o to udržet tu hranici mezi levným zbožím a zmetkem.
tak ja neviem, či žijem v inom svete, ale keď už píšete, že u číňancov je lacno 😕 , tak u nás ceny asi zdvihli alebo čo, ale rozhodne sa tam už neoplatí kupovať a na deti už vôbec nie, keďže ich prádlo častp periem a potrebujem, aby aj niečo vydržalo.....
no ja malemu nakupujem zvacsa v detskych obchodoch.mam rada kvalitu a naozaj tie veci strasne vela periem takze chcem aby to aj po xy praniach nejak vyzeralo. u cinanov by som nikdy nenakupovali moja babicka totiz pracovala v textilnom priemysle a vie ako sa tieto veci dovazaju a co vsetko sa do nich pusta. a podla mna sa to ani neoplati ked idem napr. do tesca tak tie veci su pekne, dobre, kvalitne a za dobru cenu.aj najradsej by som nakupovala v zahranici keby sa dalo lebo tie veci co su u nas aj v drahsich obchodoch su aj tak stale len odpad.
ja to beriem takto: radsej kupim cez MMB od cistotnych mamiciek parkrat oblecene znackove oblecko (a pre tie uplne miminka si myslim, ze sa to aj oplati viac, lebo to dieta to v kociku nema sancu znicit), ako kupit smradlaveho, ale noveho cinana... 😝
lul,
tak tak 🙂 Naprosto souhlasím...
Akorát čím je mimís větší tím hůř se kvalitní použité věci shání...
Jinak zatím jediné co jsem nakupovala nové tak bylo Tesco a naprostá spokojenost, mají super froté bodyčka a pyžámka a za pár kaček... 🙂
matra - no zatial som riesila len tie mini vecicky. uvidime, ako budem rieist tie vacsie... asi vypredaje 😉

Mimochodem - Aponchie - ty jsi, tuším, z Ostravy. Nebyla ses podívat v obchodě (vypadl mi název), je v centru na Kuřím rynku vedle Fischera? Tam prodávají zn. Old Navy, já se tam nadšeně hnala, protože tuhle zn. jsem v USA milovala, ale vypadla jsem odsud jak cukrář. A taky tam mají spodní prádlo Victoria Secret - to co tam prodávají by v Am. dávali zadara k nákupu.