Oblečky od Vietnamců a jiných laciných obchodů
Holky, kupujete oblečky na mimi u těchto obchodníků? Mě se tam líbí docela dost věciček, které jsou za rozumnou cenu. Třeba malý dupky atd. z velmi příjemného materiálu. Něco jako fleece. Nechce se mi totiž za velikosti 56 a 62 moc utrácet. Tak bych je nejradši pořídila v těchto obchodech (nemám ráda second handy). Větší věci už koupím kvalitní. Ale tyto jsou jen na krátkou dobu.
Nevím, jestli se v nich mimi pak třeba nezpotí.
Máte je dost v albíčkách - jde to poznat podle štítku u krku - značka K & Y, taky myslím V & něco.
Stručné shrnutí
- Mnoho rodičů v diskuzi varovalo před nákupem dětského oblečení na tržištích od vietnamských prodejců kvůli obavám z nekvalitních materiálů, chemických příměsí (uváděny ftaláty, olovo v barvách) a obtížné možnosti reklamace; doporučují jako alternativu obchody jako Tesco, H&M, Mothercare nebo nákupy v sekáčích a na Mimibazaru.
- Levné kousky pro novorozence lze pořídit i v supermarketech a výprodejích; v diskuzi byly zmíněny konkrétní ceny jako bavlněná bodýčka za 50 Kč na trhu, zimní bunda za 150 Kč u trhovců nebo sada 6 bodyček v Marks&Spencer za 350 Kč, a rodiče radí koupit jen základ (např. 7 bodýček, 2–3 overaly).
- Praktické postupy, které rodiče používají ke snížení rizika, jsou volba 100% bavlny, důkladné praní a vyžehlení (někteří doporučují praní i na 60 °C), nákup v prodejnách s možností reklamace a upřednostňování použitého značkového oblečení z Mimibazaru nebo sekáčů.
Nejčastější otázky
Q: Kde levně a relativně bezpečně koupit oblečení pro novorozence?
A: Jako běžné a levné zdroje rodiče v diskuzi uváděli Tesco (balení bodýček po 3–5 kusech), H&M, Mothercare, Marks&Spencer (v diskusi zmíněna sada 6 bodyček za 350 Kč) a nákupy ve slevách či výprodejích; použité značkové věci doporučovali sekáče a Mimibazar.
Q: Jak rozpoznat, že je oblečení skutečně 100% bavlna?
A: Diskuze radí osahat materiál a zkontrolovat štítek, zároveň ale upozorňuje, že SOI/inspekce někdy zjistily, že složení na štítku neodpovídá realitě, takže štítek není absolutní zárukou.
Q: Jak snížit riziko alergie nebo podráždění při oblečení z trhu?
A: Rodiče doporučují volit 100% bavlnu, vyhýbat se fleecu na holé tělo, důkladně prát a vyžehlit nově koupené kousky (někdo uváděl praní na 60 °C), a raději nekupovat boty či větší kusy od trhovců.
Q: Jsou použité věci z Mimibazaru bezpečné pro miminko?
A: V diskuzi byla pozitivní zkušenost s koupí značkového oblečení přes Mimibazar a sekáče (uveřejňovaly se Next, Mothercare, Tiny Ted apod.), rodiče doporučují vybírat „od čistých maminek“ a ověřit stav švů a materiálu.
Q: Kdo kontroluje kvalitu a jak reklamovat závadné dětské oblečení?
A: V textu je zmíněna ČOI/SOI jako instituce provádějící kontroly a zveřejňující závadné zboží; rodiče doporučují nahlásit podezřelé produkty inspekci a využít možnost reklamace u kamenných obchodů, které podléhají EU normám.
Q: Jak oblékat miminko do oděvů z tržiště prakticky po koupi?
A: Doporučené postupy zahrnují důkladné praní nových kousků (někteří uvádějí 60 °C), vyžehlení na vysokou teplotu a test nošení (sledovat ekzém či nadměrné pocení), případně podložení fleecových dupků punčochami v zimě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kvalita oblečení se výrazně liší; značkové obchody nabízejí snazší možnost reklamace a častěji dodržují kontrolu podle norem EU.
- Pro úplně malé miminko mnoho rodičů doporučuje upřednostnit 100% bavlnu a vyhýbat se neznámým syntetickým materiálům přicházejícím do bezprostředního kontaktu s kůží.
- Sekáče a Mimibazar byly shodně uvedeny jako ekonomická alternativa pro kvalitní značkové kousky.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že oblečení od vietnamských prodejců je nekvalitní, napuštěné „srajdkami“ a může způsobit ekzémy; jiní uvádějí, že se u nich nakupují levné, přijatelné a někdy i trvanlivé kousky, pokud jsou pečlivě vybrané (např. 100% bavlna) a řádně vyprané.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná frekvence a rozsah laboratorních testů (na ftaláty, olovo apod.) prováděných u zboží z tržnic?
- Kdo nese odpovědnost a jak spolehlivě probíhá reklamace zboží zakoupeného u trhovců versus v kamenných obchodech?
- Jak konzistentní je shoda materiálového složení mezi štítkem a reálným složením u levného textilu?
Zmíněné značky a firmy
K & Y, Chicco, H&M, Mothercare, Tesco, KIK, Gigantextil, Marks&Spencer, Next, Cherokee, Mimibazar, C A, Blue Seven, Globus, Disney Store, Old Navy, Victoria Secret, Abercrombie, Gap, Lacoste, Nike, Carters, Rejoice, So Pretty, Deichmann, Baťa, Rieker, Takko, NewYorker, Jon Garfield, Lindex, Lidl, Humanic, Kenvele, Tiny ted
Zmíněné produkty a metody
bodýčka, dupky, fleece, semišový typ látky, zavinovačka, fusak, punčošky, pyžámka, papuče, zimní bunda, tepláky, overaly, 100% bavlna, biobavlna, ftaláty, olovo v barvách, praní na 60 °C, důkladné žehlení, reklamace, kontrola ČOI/SOI, sekáče, Mimibazar, balení po 3–5 kusech
Místa a osoby
Bratislava, Drážďany, Londýn, Praha, Thajsko, USA, Bankok, Ostrava, Zlín, Kuřím rynku, Vltavský trh
jo a beru to tak,ze tady u nas si to malokdy koupim pac tady je to predrazene v zahranici za to co u nas koupis veci dve 😝 😝 😝
no asi bychom se tu měli odprostit od toho, že kdo nekupuje u Vietnamců, kupuje automaticky značkové věci - já u Vietnamců nekupuju, ale značkové věci taky nemáme.
Jinak se se týká toho, že ty věci vypadají stejně, ano věřím, že část z toho se užije v jednom závodu, ale jak jsem tu psala kdesi dřív, že manžel měl boty naprosto stejné na pohled ale materiál na omak jiný i podrážka byla úplně jiná, takže si myslím, že u hodně věcí to prostě v Číně jen okopčí.
Jinak taky vybírám na omak a když se jdu podívat do slev u nějakého "lepšího" oblečení, tak když se mi to nezdá, tak to stejně nekoupím, i když je to levné. A hlavně, když si všimnete, na čem všem je psáno 100 % bavlna, tak člověk fakt nestačí valit oči, že na omak je to umělina nejvyšší a stejně je to bavlna a dobře se to pozná, když třeba pak tričko savíte nebo obarvujete nebo batikujete, to pak člověk zjistí, že ta bavlna moc bavlněná není.
ted sem to chtela napsat presne..stitek s informaci o bavlne nebi este zaruka ,ze to bavlna je
tak mi jsme prakticky na věcičkách od vietnamců vyrostli..je nám 10 měsíců a úplně v pohodě, žádné alergie nebo vyrážky..po praní se to také nezmenší, švy jsou rovně..takže já si je nemohu vynachválit..pokud hledáš něco levného tak v HM mívají docela akce třeba body za 75Kč což si myslím je také hodně slušné...každopádně bych se vietnamských značek nebála.
Přidávám trošku do mlýna. Pro malou nakupuju věci v obchodech nebo přes net - většinou značkové věci (g- mini, next , mother...atd) Nemůžu si pomoct ty věci jsou kvalitní, velikosti odpovídají, materiál pevný nemluvě o střihu, barvě. Moje tchýně je trošku ulítlá na výprodeje takže když v jejich městě rušili obchod s dětským oblečením (šikmácii v kameném obchodě)- dostali zákaz prodávat dětské věci- věděli proč 😠 tak malé nakoupila asi 10 super oblečků jen za 500!!!! Takže velikosti absolutně neodpovídali- 68 nám neseděla norm nosíme 56/62. U kalhot chyběl přebal, materiály byly tenké, na oblečené chyběli štítky co je to za materiál a velikost atd. V konečné fázi malá nosila 3 věci z 10. Zakže jeden kousek za 160 už není zas tak výhodný 😝 Těmhle věcem nevěřím a nemám z toho dobrý pocit. Plánujeme ještě jedno miminko takže radši kvalitní věci co vydrží než šunty, který vyhodím. Jo a nakoupila jsem bohužel na MMB punčošky, jsou super 😠 po 1 použití se ožmolkovaly a malou táhnou v pase a jsou jí při tom dlouhý. (dcerka je dítko s norm váhou/délkou k urč věku)
lisanda ja mela hodne puncochacku na srovnani a taman letel do kose zaprve maji vevnitr ty nitky co z dcera bytostne nesnasela pri oblikani se ji to zarvalo za palecky a slzy tak to fakt ne navic hnusne vzory ..pak jsem koupila na zkousku MS HM CA Lidl Tesco Vignoni italske a vsecky dopadly na vybornou takze beru ty nejlacinejsi z nich pac kvalitou jsou srovnatelne..a navic potrebuju at mi vydrzi i na dalsi holcicku co mame a pak je jeste muzu dat od korunky a hledela jsem jak se tyhle veci vydrazi vysoko proste kvalitu nezaprou..hlavne nesjizdeji z pasu dolu jsou pevne krasne kvalitni..
v 10m je brzo na projevy alergii a jinych veci to jen odbocim
Tamana bych na dite nikdy nenavlikla, je duvod proc je to tak lacine a ten je ze pouzivaji nekvalitni latky, barviva,... a alergie nebo jine nemoci se z tech jejich sajrajtu klidne muzou projevit az v dospelosti (napr. neplodnost) takze ani za nic 😠
No, tak já nevím. Já k ťamanům nechodím příjde mi to tam divné, v kamenných obchodech smrdí guma z podrážek bot, prodávají všechno dohromady. Zkušenosti žádné nemám, ale z proncipu bych tam nic nekoupila. Jestli jsem něco dostala z trhu nebo tak, tak o tom nevím a asi by mi to ani nevadilo. Stejně než dám dceři něco na sebe tak to vyperu a musí to být příjemné na omak. Mám atopický exem, takže co vadí mě, jí rozhodně nedám. Ale jak jsem psala, sama bych tam nakoupovat nešla.
ani já nechodím k tamikům,sobě tam třebas něco na doma koupím ale dětem....NIKDY.kupuju také načkové přes net,mám už paní od které pravidelně kupuju
Tak mi máme pár věcí od ťamanů a měla jsem problém akorát s jednou košilkou. Když už u nich něco pro malou kupuju,
za 1. pořádně si sáhnu na materiál (cedulka, že je to 100%bavlna, je tam skoro na všem),
za 2.vyperu v pračce na 60° a
za 3. vyžehlím na nejvyšší teplotu
A pokud to oblečení tohle všechno přežije, s klidným svědomím ho potom Magdalence obléknu. On ne každý má na to, aby kupoval všechno oblečení značkové, že. 😉 Takže můj názor na to je, že oblečení od vietnamců ano, ale musí být pečlivě vybrané.
Ahojte,
neda me to a take par radku prispeju...u nas jsou "lepsi" vietnamci a "horsi"- rozdil v kvalite a cene je zrejmy uz na prvni pohled, natoz dotek. Nektere z tech "lepsich" veci casto vidim v normalnich obchodech, casto u techto vietnamcu vidim i treba polske veci, ktere maji i v normalnich obchodech-tak to uz je pak asi jedno kde se to koupi. U tech "horsich" bych nekoupila naprosto nic, protoze to je jedna velka nechutna smradlava umelotina. A to nesouvisi s tim, co si o vietnamcich myslim nebo nemyslim!!! Boty ani nic "vetsiho" bych tam nekoupila, ale par hadriku od nich mam a nestydim se za to.
Rada mam ovsem sekace, kde se daji sehnat kvalitni znacky, casto uplne nove kousky, za par korun. Rada mam NewYorker, CA, HM, Cherokee, nekdy Takko...i kdyz i tam se da narazit na "hadry"-jako vsude- a chapu, ze treba v cizine maji tyto butiky lepsi veci nez tady...ale co my s tim tady jako nadelame???!!!
Pro malou jsem nakupovala ve velke vetsine v Tescu-Cherokee-prijde me to jako rozumny kompromis mezi cenou/kvalitou-neslysela jsem zadna negativa. Neco v sekaci, neco na MMB a nestydim se za to.
Nakupy v cizine jsou samozrejme kazdeho vec (jako vsechny nakupy)-ja ale nejsem typ, ktery by vydrzel rok setrit (nebo pul roku) na to, abych tam jela udelat zasoby. Rada nakupuju ve chvili, kdy chci, neco se mi libi a nebo je to potreba.
tymothy ..vis jak se rika,ze nejsem tak bohata abych si mohla kupovat lacine veci? 😎
avoja v dnesnim svete internetu a nakupovani pres nej uz neni problem mit ebay konto a nakupovat ve velkem ze zahranici za lepsi prachy lepsi veci 😎 ja si koupim kdy chci co chci to jsi asi spatne pochopila to nevadi 😉 ,ale vetsi nakupy jako boty tenisky mnoho dzinu kostymky to uz se jaksi nekupuje jen tak pro radost nebo ano?ja nevim,ale ja nemam na to abych si delala radost vecma za tisice kdyz s emi libi jo tricka a nejake drobnosti nereknu,ale toto ne neni treba tohle zvelicovat..neni to o penezich pac nasetrit umi kazdej..hele i holky ze sexu ve meste delaji kazdorocni nalety na vyprodeje a maji toliko krasnych veciiii 😀
sekace jsou super jen najit dobre
obleceni v CR je no comment, jezdila jsme hodne pracovat mimo CR a opravdu u nas je vse predrazeny, je tady pulka veci, pulka znacek a pro miminka a deti je to katastrofa.. takze se nedivim, ze nekteri lidi nakupuji u vietnamcu, kvalita je hrozna, ale ono i kdyz koupite cokoliv v HM, CA atd tak na tom nejste o moc lip, je to stejnej car latky, kterej je usitej v cine..
apo teda naprosto a zcela vyjimecne s tebou souhlasim 😀
ja teda na ty nakupy taky nesetrim, nevidim rozdil koupit ted veci za napr. 5000,- najednou a pak mit na vic jak pul roku klid... ja treba z nextu mam bodycka za 65,- jedno z UK 😉 coz mi drahy neprijde a vydrzi, nezmolkujou, atr, v Cherokee to vychazi podobne myslim a porad je to o milion % vetsi kvalita nez u cinanu...
tam kdyz neco koupis tak pak stejne kupujes jine pac se obarvi, srazi/roztahne takze ve vysledku to vyjde draz 😖
nekde o to nakoupit draze ale prijatelne a kvalitne... mit milion veci ale otresnejch taky neni vyhra ☹
APO taky nemam na to delat si radost nakupy za tisice...to ne...mela jsem na mysli takovy ty mensi veci- trica, mikca, svetrik...sem tam nejaky spodarky pekny....a to nepotrebuju objednavat ze zahranici, kdyz to chci ted hned...ja nevim, obcas mam pocit, ze by si clovek mel pripadat pomalu jako neco min, kdyz nenakupuje v zahranici 😅 😅 Myslim, ze kvalitni a pekne veci se daji sehnat i tady. Ale mozna me opravdu chybi rozhled, nehadam se, neodsuzuju, rikam svuj nazor.
jo daji se tu sehnat pekne kvalitni veci ale vyjdou xkrat draz nez "venku" ☹ takze u nejake libustky jednou za cas to asi nezruinuje nikoho ale kdyz tak nakoupis prckovi garderobu na x mesicu tak muzes dost hodne usetrit 😉
Jo, vsak ja rikam, ze me treba chybi rozhled....My jsme male nakoupili vetsinu v tescu-cherokee-a prijdou me ty vecicky celkem dobry...
ahojda, tak včera jsem se ze zvědavosti šla mrknout k čínanum na mimi hadříky, a už pouhym okem jsem viděla, že je to hnus, natož když jsem to vzala do ruky 😝 takže ja bych svoje mímo do těch hadříku stopro neoblíkla, ani tvar bodyček se neda vubec srovnat, a přijde mi to všechno strašně přeobrazkovany 😝 no prostě jedním slovem hnus 😠
jojo cherokee maji pekne veci, taky jsem tam nakoupila prvni vybavicku 😉 a o to jde, najit primerenou rovnovahu mezi kvalitou a cenou , myslim ze o Dioru atd se nikdo z mamin nebavi 😀
ahojky, u vietnamců nenakupuju už léta 😝 Dřív mně to nějak nevadilo, ale teď bych to už na sebe neoblíkla, a natož na děcka. To už vůbec ne 😝 Když si představím tu umělotinu, brrrr 😝 Kolikrát ty jejich 100%bavlněný věci nejsou vůbec z bavlny 🙄 Radši si připlatím za kvalitní věci a hodně nakupuju přes net v bazárku 🙂
jasne Loana se mi libi,ale je draha to si radsi objednam Gap nebo Carters kdyz sou vyprodeje a mam nadherne vecicky ,ktere pak jeste prodam..sak na tom nic neni mit ucet na ebay a aukcovat jak na MMA preci ..jeste sem s ekoukala ,ze Chicco a Prenatal co mame je made in Italy.Vis jak ja mam zalusk jednou za rok zaletet za 2tacy do Londyna udelat si hezkej vikend a jeste si zashoppingovat a mit veci co tady nikdo nema..kaslu na ksefty s tim jak nektere na MMB ,ale ja mam vetsi radost z toho..stve me,ze tady nejde dostat moje oblibena kosmetika pro tu taky musim ven..parfem taky proste me to tady stve v tomto smeru..jo dneska sem jela do CA a jak nejsou vyprodeje nekoupila bych to zas az tak super to neni za plnou cenu,ale prej maji byt vyprodeje uz pred vanocema z duvodu krize tak s etesim maji krasne spodni pradlo pro holcicky s tou mikymauzi holcickou sou prekrasne a zupanek pro malou,ale jako 800za nej nedam 😝 ,ale jak rikam vyprodej je porad na obchode malej kolotoc s necim s epokazde najde tak chodim 2x tydne pri prochazce a pokazde na neco natrefim posledne saticky pro Marusku za 20kc Z HM no neber to 😲
Dnes jsem koupila Zuzance u Vietnamců prstové rukavičky za 18 Kč 😝 😝 Špatná matka, špatná...spořivá 😀 😀 😀
U rukaviček stačí přepočítat prstíky .. 😀
No, pravda je, že rukavice asi jinde nekupuju ani pro sebe, stejně je vždycky do 14 dnů ztratím. U ťamanů se mi to zas tak neprodraží 🙂
btw sporiva jsem pac koupim vec trosku drazsi aby vydrzela 1x nez 2-3x lacinou co se osunti ja to tak beru..ty lacine hadry vetsinou nic nevydrzi a musis to koupit znova hodne lidi rika,ze sak je to levne tak muze ,ale v konecnem dusledku to vyjde nakonec stejne nebo vice a ja nemam tolik casu to porad resit a navic potrebuju se spolehnout,ze to bude v cajku zvlast ted kdyz je ve skolce,ne batole co sedi celej den v kocarku 😎
Ja som mala vybavicku po 2 sestrinych deckach, ked si pomyslim, ze nasom Olim som vsetky nase veci predala ako skoro nove, jej z trhu boli total handry, vytahane, tenke, cvocky necvokateli, latka sa pri nich parala, pliecka dietatku vyliezali, ostatne veci sprane, vyblednute, des a hruza, ani som to malemu neobliekla. Sestra si ich este odlozila pre pripadny prirastok, ja by som sa to hanbila vobec niekomu podarovat na donosenie a supsla by som to do smeti. Lebo tie veci naozaj su mozno pre jedno dieta, absolutne nie pre nosenie viacerych a to ked si clovek pomysli, ze tie male vecicky prve mesiace vydrzia na decku asi tak mesiac, dva...
Tak sa pridám... keď môžem, nakupujem veci z biobavlny, pretože aj tie "lepšie" značky sú vyrábané z chemicky ošetrovanej bavlny (na bavlnu sa ročne spotrebuje takmer štvrtina svetovej spotreby pesticídov).. koho by to zaujímalo, nech sa páči http://www.ecomamma.cz/index.php?chapter=0&id=1...
Keď si k tomu u ťamanov pripočítam tie úžasné "žiarivé" farby (ktoré zliezajú pri každom praní) plné kovov a chemických sajrajtov, nie je čo riešiť.
Mimochodom aj biobavlnené veci sú vyrábané v Bangladéši a India a neviem kde ešte, ale otázka je, za akých podmienok.

lucie ja mam asi stesti,ale co mame znackove veci tak jsou kvalitni a drzi az na par kusu coz s emuze stat ,ale vetsinou vedou znackove veci oproti neznackovejm bohuzel teda 😒