icon

Oblečky od Vietnamců a jiných laciných obchodů

avatar
klara.t
5. lis 2009

Holky, kupujete oblečky na mimi u těchto obchodníků? Mě se tam líbí docela dost věciček, které jsou za rozumnou cenu. Třeba malý dupky atd. z velmi příjemného materiálu. Něco jako fleece. Nechce se mi totiž za velikosti 56 a 62 moc utrácet. Tak bych je nejradši pořídila v těchto obchodech (nemám ráda second handy). Větší věci už koupím kvalitní. Ale tyto jsou jen na krátkou dobu.
Nevím, jestli se v nich mimi pak třeba nezpotí.
Máte je dost v albíčkách - jde to poznat podle štítku u krku - značka K & Y, taky myslím V & něco.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 4. čer 2026 · 511 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Mnoho rodičů v diskuzi varovalo před nákupem dětského oblečení na tržištích od vietnamských prodejců kvůli obavám z nekvalitních materiálů, chemických příměsí (uváděny ftaláty, olovo v barvách) a obtížné možnosti reklamace; doporučují jako alternativu obchody jako Tesco, H&M, Mothercare nebo nákupy v sekáčích a na Mimibazaru.
  • Levné kousky pro novorozence lze pořídit i v supermarketech a výprodejích; v diskuzi byly zmíněny konkrétní ceny jako bavlněná bodýčka za 50 Kč na trhu, zimní bunda za 150 Kč u trhovců nebo sada 6 bodyček v Marks&Spencer za 350 Kč, a rodiče radí koupit jen základ (např. 7 bodýček, 2–3 overaly).
  • Praktické postupy, které rodiče používají ke snížení rizika, jsou volba 100% bavlny, důkladné praní a vyžehlení (někteří doporučují praní i na 60 °C), nákup v prodejnách s možností reklamace a upřednostňování použitého značkového oblečení z Mimibazaru nebo sekáčů.


Nejčastější otázky

Q: Kde levně a relativně bezpečně koupit oblečení pro novorozence?
A: Jako běžné a levné zdroje rodiče v diskuzi uváděli Tesco (balení bodýček po 3–5 kusech), H&M, Mothercare, Marks&Spencer (v diskusi zmíněna sada 6 bodyček za 350 Kč) a nákupy ve slevách či výprodejích; použité značkové věci doporučovali sekáče a Mimibazar.

Q: Jak rozpoznat, že je oblečení skutečně 100% bavlna?
A: Diskuze radí osahat materiál a zkontrolovat štítek, zároveň ale upozorňuje, že SOI/inspekce někdy zjistily, že složení na štítku neodpovídá realitě, takže štítek není absolutní zárukou.

Q: Jak snížit riziko alergie nebo podráždění při oblečení z trhu?
A: Rodiče doporučují volit 100% bavlnu, vyhýbat se fleecu na holé tělo, důkladně prát a vyžehlit nově koupené kousky (někdo uváděl praní na 60 °C), a raději nekupovat boty či větší kusy od trhovců.

Q: Jsou použité věci z Mimibazaru bezpečné pro miminko?
A: V diskuzi byla pozitivní zkušenost s koupí značkového oblečení přes Mimibazar a sekáče (uveřejňovaly se Next, Mothercare, Tiny Ted apod.), rodiče doporučují vybírat „od čistých maminek“ a ověřit stav švů a materiálu.

Q: Kdo kontroluje kvalitu a jak reklamovat závadné dětské oblečení?
A: V textu je zmíněna ČOI/SOI jako instituce provádějící kontroly a zveřejňující závadné zboží; rodiče doporučují nahlásit podezřelé produkty inspekci a využít možnost reklamace u kamenných obchodů, které podléhají EU normám.

Q: Jak oblékat miminko do oděvů z tržiště prakticky po koupi?
A: Doporučené postupy zahrnují důkladné praní nových kousků (někteří uvádějí 60 °C), vyžehlení na vysokou teplotu a test nošení (sledovat ekzém či nadměrné pocení), případně podložení fleecových dupků punčochami v zimě.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Kvalita oblečení se výrazně liší; značkové obchody nabízejí snazší možnost reklamace a častěji dodržují kontrolu podle norem EU.
  • Pro úplně malé miminko mnoho rodičů doporučuje upřednostnit 100% bavlnu a vyhýbat se neznámým syntetickým materiálům přicházejícím do bezprostředního kontaktu s kůží.
  • Sekáče a Mimibazar byly shodně uvedeny jako ekonomická alternativa pro kvalitní značkové kousky.


Sporné názory

  • Někteří tvrdí, že oblečení od vietnamských prodejců je nekvalitní, napuštěné „srajdkami“ a může způsobit ekzémy; jiní uvádějí, že se u nich nakupují levné, přijatelné a někdy i trvanlivé kousky, pokud jsou pečlivě vybrané (např. 100% bavlna) a řádně vyprané.


Otevřené otázky

  • Jaká je skutečná frekvence a rozsah laboratorních testů (na ftaláty, olovo apod.) prováděných u zboží z tržnic?
  • Kdo nese odpovědnost a jak spolehlivě probíhá reklamace zboží zakoupeného u trhovců versus v kamenných obchodech?
  • Jak konzistentní je shoda materiálového složení mezi štítkem a reálným složením u levného textilu?


Zmíněné značky a firmy

K & Y, Chicco, H&M, Mothercare, Tesco, KIK, Gigantextil, Marks&Spencer, Next, Cherokee, Mimibazar, C A, Blue Seven, Globus, Disney Store, Old Navy, Victoria Secret, Abercrombie, Gap, Lacoste, Nike, Carters, Rejoice, So Pretty, Deichmann, Baťa, Rieker, Takko, NewYorker, Jon Garfield, Lindex, Lidl, Humanic, Kenvele, Tiny ted

Zmíněné produkty a metody

bodýčka, dupky, fleece, semišový typ látky, zavinovačka, fusak, punčošky, pyžámka, papuče, zimní bunda, tepláky, overaly, 100% bavlna, biobavlna, ftaláty, olovo v barvách, praní na 60 °C, důkladné žehlení, reklamace, kontrola ČOI/SOI, sekáče, Mimibazar, balení po 3–5 kusech

Místa a osoby

Bratislava, Drážďany, Londýn, Praha, Thajsko, USA, Bankok, Ostrava, Zlín, Kuřím rynku, Vltavský trh

avatar
soanpe
12. lis 2009

apon.
já jedu do CA v úterý,ale do Drážďan a chci zkouknout i topolino.
tam je CA tak o 20% levnější

avatar
hogofogo
12. lis 2009

tak ja mam teda tiez par veciciek od Vietnamcov, kupila ich malemu babicka, tiez znacka KaY..no a nemam s nimi nijaky problem, ved to staci vyprat, ako vsetky veci pre babo. povedala by som dokonca ze patria medzi nase najoblubenejsie. jedine tie teplejsie dupajdy som musela uz dva krat sit, bo sa trosku parali ale inak su skvele...myslim ze vseliake chemikalie a skodliviny su vsade okolo nas, tak snad netreba robit paniku a pomaly s nimi babatko v malych davkach zoznamovat uz od malicka...

avatar
ejaja
12. lis 2009

ono to chce ty obchody dost obíhat, sledovat slevy. pak se to vyplatí. 😎

avatar
soanpe
12. lis 2009

stačí kouknou na netu na jejich stránky 😎

avatar
tymothy
12. lis 2009

Já spíš nakupuju věci tak, jak je potřebujeme. Nejsem z těch, kteří vidí slevu na bodýčka, tak jich nakoupí na rok dopředu - to bychom se doma nehli. 🙂 A popravdě, u nás jsou jen CA, HM a Tesco a abych jezdila nakupovat do Prahy...to se zrovna moc nevyplatí.
A svůj volný čas si dokážu představit strávený příjemněji, než obíháním obchodů. 🙂

avatar
tymothy
12. lis 2009

beruska - mě to oblečení značkové i neznačkové vydrží opravdu stejně, navíc děti vyrostou ze všecho také stejně rychle, takže nehrozí, že bych značkovým oblečením ušetřila. Naopak. 😉

avatar
beruska2x
12. lis 2009

tymothy.. ja nakupuju pres net, in natura to nesnasim takze setrim cas i nohy 😉 .. kvalitou ti to vymlouvat nebudu, o strihu a "sednuti" nemluvim...

avatar
bzuco
12. lis 2009

naši vietnamci predávajú aj veci značky timbuktoo, čo si myslím, že je dobrá kvalita...., taktiež spodné prádlo disney - aj v hypernove som ho videla....pokiaľ sa mi vidí materiál a kvalita, kúpim...ale radšej kupujem cez bazáriky značkové oblečenie, aj ked nosené

avatar
bzuco
12. lis 2009

napr. značka frog - nejaké veci, boli va www.soi.sk ukázané ako nebezpečné výrobky 😒

avatar
mmmk
12. lis 2009

Nevzpominam si, ze by kdy Vietnamci prodavali nejakou znacku a nebyl to padelek. A radim, abyste si vsimly vietnamskych deti, co nosi. Ja je vzdycky videla v obleckach HM, Next atd. 😎

avatar
jijitka
12. lis 2009

Tak jsem dneska vlezla u nás do Takka. U pokladny jsem si vzala letáček - od 15.11. začínají prodávat i kojenecké oblečení. Ale docela mě zarazily ceny: nabízejí např. body 2ks za 179, dupačky za 249, kvalita nevím jaká....
I když se tu občas dá najít i něco slušnýho, není to zas žádná extra značka

avatar
aponchie
12. lis 2009

v CA maji dvoje body za 169kc pred slevou po sleve to bude za pakatel 😲

avatar
maja22
12. lis 2009

Bzuco, mne osobne tiež vyhovuje kupovať pre deti v bazáre - práve preto, že boli nosené 🙂 To už je vidieť, že to niečo vydrží, že je to kvalita a po toľkých praniach to už neobsahuje prípadné nebezpečné látky - aspoň dúfam 😉 😀

avatar
aponchie
13. lis 2009

presne tak v bazarech zadne tamanske kusy nejsou..

ad delame si to sami,ze CRnema moc vyrobcu s det.oblecenim pac vsecko krachuje na ukor kupovani cizich znacek a vyvazeni penez ven..skoda..vsecko co mame krachuje pac tamanum a jine konkurenci nemuze financne konkurovat..vadi mi,ze nejsme patrioti aspon trochu..kupovat prevazne ceske vyrobky 😝

avatar
kacka.va
13. lis 2009

bzuco: ty si fakt myslíš, že timbuktoo od vietnamců je to samé? 😎 co já vím, tak tady prodávali Timbuktooo a mělo to o jedno písmenko navíc, stejně jako dříve prodávali Adibas a každý se pyšnil, že má Adidas.
Od Takka jsme pár věcí dostali, ale člověk musí koukat, jaké je to na omak, protože u hodně věcí mají extrémně úzké rukávy a nedá se to ani moc rozžehlit, aby se to vytáhlo. Ale třeba tepláčky malá tahala už do jara a jsou pořád super.

avatar
meleri
13. lis 2009

soanpe? fakt? tak já mám takové vojenské kalhoty ani se mi nelíbily ale řekni něco když to koupí máti.. 😅 no a dvakrát sem to vyprala a vypadá to hrozně..ale neřeším to, na doma je to ok, akorát jak jdeme na návštěvu nebo ven tak bych mu to nedala...i ta mikinka, sice hezká ale dvakrát či třikrát vypraná a už se srazila...

avatar
kacka.va
13. lis 2009

Já musím říct, že za slevama bych do zahraničí nejela: 1) nenakupuju nikdy hafo věcí najednou, takže nakupovat jen proto, aby se mi to vyplatilo i z hlediska projetého benzínu, to mě moc nebere. 2) v nákupech se nijak zvlášť nevyžívám, takže někam jet, tak nakupovat a pak jet hned zpátky, to je pro mě naprosto zabitý čas, který bych mohla využít jinak. Pro už jsou utrpení velká nákupní centra, kam člověk jede pro pár věcí a stráví tam 5 hodin a stejně nakonec nic moc nemá.
Něco jiného by bylo, kdybychom třeba v zahraničí měli známé a spojili to s návštěvou.

avatar
aponchie
13. lis 2009

juu tak to ja miluju a verim,ze hodne holek by jelo kdyby tu moznost melo 😵 jakejpak benzin?letecky do UK 😀 a udelat si damskou jizdu se shoppingem me bavi navic ja rada nakupuju detem a tady je to silene 😝 no asi sme moc nacichli cizinou 😀 na obleky si jezdime zasadne do Italie je to kousek udelame dovcu a nakoupime hadry 😀 a smart /casual pro me me se tu fakt moc nelibi veci..reserved a jemu podobne nic moc a ty drazsi znacky sou tady silene predrazene a vylozene out kusy takze to me moc nebere.. 😝 bezne obleco na doma par veci jo ,ale zbytek beru venku

avatar
aleachim
13. lis 2009

kacka.va já v zahraničí nakupovala, když jsem tam jezdila na služební cesty, ale že bych si vyrazila na nákup jen tak, to taky ne. A co vím, tak zančky jako c&a a h&m jsou brány spíš jako ty levné a ne moc kvalitní. To jen u nás se z toho dělá záruka kvality.

Popravdě, já ani moc ráda nenakuji po netu, protože si to nemohu osahat a velikosti nejsou vždy odpovídající a takový maniak, že bych nakupoval vše od jedné značky, to zase nejsem. Teď nejraději nakupuji v Tescu, věci jsou pěkné a cena je víc než příznivá. Kvalita to asi taky nebude bůh ví co, ale na tu chvíli než z toho vyroste, mi to příjde ideální.

Mám taky dost věcí od Nextu (ponejvíc zděděné po dvou holčičkách) a je to pořád super. Next si myslím, že je fakt kvalitní a ráda tam nakupuji i pro sebe.

avatar
aleachim
13. lis 2009

no, a po netu taky moc ráda nenakupuji. Musím si to osahat a vidět, protože velikosti ne vždy odpovídají. A zase takový šílenec, že bych nakupovla vše od jedné značky, to nejsem. Fakt já hlasuji za Tesco.

avatar
kacka.va
13. lis 2009

aleachim: taky nekupuju přes net, raději osahám.
Já když někam jdu a vidím něco hezkého za rozumnou cenu, tak koupím

avatar
editah222
13. lis 2009

Já hlasuju pro nákupy v UK 😀 Hned jak malá trochu doroste tak poletím a udělám velký nákup, už se nemůžu dočkat!

Next je super, ale trochu drahej. Dobrý výběr za docela slušné ceny je v C and A.
Tesco je taky dobrý, ale pře pár dny jsem tam koupila body Disney a po vyprání jsem ho musela jít vrátit, protože se rozjelo do všech stran 😠

Na netu taky moc nenakupuju, raději si všechno přeměřím a osahám (co se nákupu pro dítko týče).

avatar
aponchie
13. lis 2009

http://www.topshop.com/webapp/wcs/stores/servle...

to sou aspon slevy a ne jak u nas 😝

avatar
aponchie
13. lis 2009
avatar
aponchie
13. lis 2009

http://www.lindex.com/co/StartPage/StartPage.aspx

tady kdyz jsou slevy tak je to super hlavne kvalita

avatar
soanpe
13. lis 2009

značku timbuktoo odkoupila čínská firma 😉

avatar
weronique1
13. lis 2009

Ahojte, radšej ako "voňavé" veci z trhu občas zbehnem do sekáča a malej kúpim kvalitné oblečko od vybraných značiek za super ceny a to ešte koľkoraz aj s origoš vysačkami. Keď majú výpredaje, tak jej zoženiem pekné veci za 0,5-1 euro.

avatar
aleachim
13. lis 2009

asi vám teď budu připadat jako imbecil, ale znčku timbuktoo vůbec neznám.

avatar
aponchie
13. lis 2009

ja sem ji videla v hypre s disney motivem

avatar
mmmk
13. lis 2009

Aleachim, neni to moc pohledna a moc znama znacka. Nestoji ani moc penez a je takova bez napadu. Jak na dospele, tak na deti.

Zajimaly by me nejake reference na topolino, znate, mate, kupujete?

Strana