Střídavá péče. Jak to udělat?

deni94
7. čer 2021

Dobrý den,
máme soudně dané alimenty s tím, že malou mám v péči ja. Máme dohodu takovou, že si dceru bere co 14 dní na víkend, protože kvůli práci dojíždí domů až na víkend nebo o den drive. Jeho rodina si malou radi bravali i v tydnu, kdyz jeli nejak na vylet, zhruba tak 2x za čtvrt roku. Fungovalo to takhle relativne dobře cca 5 let. Vzdy se da domluvit. I prazdniny. On se ale jinak nezajimal, jak ve školce, co dr. Jak se ma a tak, vždy se ozval až když si ji měl brát a nic se mnou neřešil.
Nastává ale změna, kupujeme s přítelem dům, vzdálenost 2,5h. Cesty. Malá nastupuje do školy, škola je v obci kam se budeme stěhovat. Celkově bude pro nás vše jednodušší, kromě teda stridave péči.
Jak to vyřešit? Chtěla bych aby malá dál navštěvovala tatu jak to bylo do teď, Ale jak to udělat, domluvit se na predani na puli cesty? Co kdyz budu v praci a nebudu to stíhat, co kdyz finance nebudou stacit na takove prevaženi, co kdyz bude delat otec peklo a bude mít se vším problém. Už teď se tváří jakože co si to dovoluji. Myslím si že je hloupé prozatím něco řešit přes soud. No ale co může nastat?
Má někdo s tímto zkušenosti?
Předem děkuji za reakce

cherie24
7. čer 2021

@deni94 to určitě nevezme 🙂 hlavně s jeho práci by asi těžko zvládal plnohodnotnou péči o dítě. Ani střídavá péče by nebyla možná. Že tě tady zkritizují není nic divného. Teď prostě vznikla taková skupina, která háji otce za každou cenu. Taky jsem to zažila, já se s malou odstěhovala 130km a když jsem se stěhovala, už byla v našem bytě nastěhování jiná. Já skončila u rodičů a teď malou v podstatě živí můj stávající přítel. Přesto se tu našly takové, které napsali, že jsem se neměla stěhovat takhle daleko a brát dceři otce a měla bych se podílet na dovážení (s naším autem teď jezdí jeho nová do práce a já vozím malou k doktorům autobusem) a na nákladech na dopravu (on nepřispěje ani 2stovky navíc na boty). Já jsem se odstěhovala, tak já bych se měla starat a proč jsem se musela odstěhovat už není vůbec podstatné. To nikoho prý nezajímá. Hlavní je, že jsem rozbila rodinu takovou vzdáleností, takže v právu je druhý rodič. Takže nebuď překvapená z toho, co se tu někdy docteš 🙂 Ty vzdálenosti jsou vždy blbé, co se týče dojíždění. Pro děti docela nešťastné řešení, ale někdy prostě není jiné řešení. Nikdo ti to zakázat nemůže. Ale to podílení se na nákladech na dopravu by ti uznat u mohli, pokud se nedohodnete a znovu to dotáhnete před soud.

anetka9
7. čer 2021

Moje komentare byly na tvou otazku co se muze stat. Tak jsem odpovedela;) jinak vsak kdyz se dohodnete, tak o to lepe. Pokud se ale on sekne a da to k soudu, tak cekej, ze to tak lehke nebude🙂 z pece ti ji nevemou, ale to ze naklady budes hradit jen ty, se stat klidne muze

somalicats
8. čer 2021

@deni94 S tím půjčováním to bylo myšlené obecně a reagovala jsem na úplně jiný příspěvek. Pokud jsi natolik vztahovačná, že si vše, co se tu napíše, okamžitě vztáhneš na sebe a na svou situaci a bereš to jako urážku, tak se pak nedivím, že se nedokážeš ani s tím chlapem domluvit... Jinak teda tu nikde nepadlo, že by Ti soud dítě sebral jen kvůli tomu, že ses odstěhovala, ale že je dost možné, že sníží alimenty nebo Tobě nařídí dítě vozit, protože ať se Ti to líbí nebo ne, Ty jsi ta, co mění situaci a stěhuje se. To, že otec nefunguje tak, jak Ty čekáš (charakter jeho práce například - jestliže má práci, kvůli které jezdí po republice, tak co má asi tak dělat?), je věc jiná.

tulikiss
8. čer 2021

@somalicats a kde prosimte pise, ze se s chlapem nedokaze domluvit. Tak ona tu vysvetli jak se situace ma, aby bylo jasno, protoze je tu hromada ruznych dohadu a teorii a nakonec je vztahovacna a spatna. Jasne pise, ze se vzdy dohodli a ted jen resi jak se zkusit dohodnout na tom predavani, protoze s tim zatim nema zkusenosti. Psala ze s nim o tom jeste nemluvila.
@deni94
tak co, uz litujes ze jsi se vubec na neco ptala?

somalicats
8. čer 2021

@tulikiss je vztahovacna, protoze ja reagovala na @cherie24, ale autorka si muj prispevek vztahla na sebe.

somalicats
8. čer 2021

@tulikiss A jinak ja v tom prvnim prispevku ctu, ze otec se uz ted tvari jako ze co si to autorka dovoluje. Takze otec o stehovani uz evidentne vi. Takze nejaky pokus o domluvu uz mel davno probehnout, a nebo se to otec dozvedel jako hotovou vec a pak se zase nedivim, ze se mu to nelibi. Stehovani mela autorka s otcem probrat hned, jak to zacalo byt na poradu dne, to je ferovy pristup a ne ze se to otec dozvi buhviodkud a matka teprve ted resi, jak to dohodnout.

deni94
autor
8. čer 2021

Mockrát vám děkuji za reakce a přeji všem krásný den! 😊

cherie24
8. čer 2021

@somalicats jakože měla řešit zda ji její ex dovolí se odstěhovat za lepším životem? A když by řekl, že se mu to nelíbí, tak by řekla ok v pohodě, já zůstanu tady a do baráku v lepším kraji s lepšími možnostmi se nenastěhuji.

drep
8. čer 2021

@cherie24 To snad nikdo nepsal. Ale chlapovi nic neříct, takže se dozví z třetí strany, že jeho dítě mění školu a až když je jisto, tak teprv začít řešit, že já vlastně nechci nést finanční a časový náklady svýho rozhodnutí? To zní jako velká snaha se dohodnout. Otec nemá jak to zastavit, to je jasný, ale dle mého bratra, asistenta na ústavního soudu, se pak časové i finanční náklady dělí na půl mezi rodiče. Osobně mi to fér nepřijde a měl by je nést ten, kdo to způsobil, ale lepší než nic.

somalicats
8. čer 2021

@cherie24 Ne, normalni je rict, ze se z takovych a takovych duvodu potrebuji prestehovat a muj navrh reseni zachovani kontaktu s otcem je takovy a takovy. To je ferove jednani.

tulikiss
8. čer 2021

@drep dite ale zadnou skolu nemeni.. ono do zadne jeste nechodi.

somalicats
8. čer 2021

@tulikiss Mne teda prijde normalni, ze s mym ex resime spolu, kam holky budou chodit do skoly/skolky.

tulikiss
8. čer 2021

@somalicats a co to souvisi s tim, ze pisu, ze nikam jeste nechodi... ja jen opravovalo to o tom, ze jeho dite meni skolu

somalicats
8. čer 2021

@tulikiss treba to, ze ja teda z te diskuse nepochopila, ze se autorka s ex dohodla na tom, ze dite bude chodit do skoly 2 hodiny od puvodniho mista bydliste. Zmena skoly nebo nastup, to je celkem fuk, princip je stejnej.

drep
8. čer 2021

@tulikiss dobře, nemění, zahajuje, takže do toho otec nemá co mluvit? Jak píše výš @somalicats, vnímala bych jako otec jinak, kdyby za mnou má ex přišla a řekla, že věc se má tak, mám pracovní/jinou možnost a potřebovala bych se přestěhovat tam a tam a pojďme se domluvit, jak to budeme dělat, aby to co nejmíň poznamenalo vaše možnosti trávení společného času než když se vlastně holčicka prokecne, že se stěhuje a tatínek ani do školy nemá co mluvit. Protože by něco podobného dělala ex mého muže vcelku zásadně, např ještě když měli dceru ve střidavce (jakože opravdu), tak muži prostě oznámila, že dcera mění školu a poslala mu číslo účtu, kam bude posílat půlku školného soukromé školy.

bucifalek
8. čer 2021

@tulikiss a domluva podle Vás spočívá v tom, že jeden z rodičů si zajistí bydliště 200 km od původního domova, sám rozhodne o tom, kam dítě nastoupí do školy a pak to předloží druhému rodiči jako hotovou věc?

somalicats
8. čer 2021

@drep Ještěže můj ex je v tomhle stejnej jako já a než se do něčeho pustí, tak to se mnou probere. My přišli o školku - dostali během lockdownu výpověď z nájmu, ex sehnal jinou, ve stejné městské části, jako bydlí on, a bohužel skoro 2x tak drahou. Tak to se mnou nejdřív probral a dohodli jsme se na tom, že větší část školkovného zaplatí on - já bych to s dcerou do září doma doklepala, než nastoupí do městské školky, takže tu potřebu ji dát do školky já nemám, na druhou stranu dceři ta školka už chyběla, sama chtěla, takže jsme to vyřešili ke vší spokojenosti. Kdyby mi nahlásil, že ji přihlásil do školky, a že budu měsíčně posílat x tisíc jako půlku školkovného, tak by se mi to teda taky nelíbilo.

rozitta
8. čer 2021

@bucifalek ne, probůh 😆 špatně jsi to pochopila. Soudem je dané že střídavka je např. takto: 12 dní u mámy a dva dny u táty.. když budou dva dny u táty tak si táta dojede pro dítě k mámě a máma si pak to dítě zase odveze domů. Tak to bude spravedlivé co se týká cest. A hlavně se vyhnou tomu, že by na sebe někde v půlce cesty čekali, nebo když by vezli dítě k partnerovi a ten měl být doma a ještě není. I jen půlhodina čekání naštve, že? Kdo chce ( má mít) dítě tak si ho odveze.

bucifalek
8. čer 2021

@rozitta už rozumím (původně jsem asi přečetla jen úvod vašeho příspěvku a vyložila si tak, že pokud chce otec dítě, holt si pro něj musí jezdit k matce a i ho zde vracet), s tímto co píšete souhlasím a skutečně to tak často bývá, střídají se rodiče v cestách při vyzvedávání, ne v odvozu jen půlky cesty. Já se upsala - můj původní dotaz zněl, zda máte zkušenosti z rozhodovací praxe soudů..

niki23niki
15. srp 2023

@deni94 mohu se zeptat jak jste dopadli? Řeším něco podobného

eloise02
15. srp 2023

@niki23niki Autorka dotazu je na MK neaktivní, takže ti neodpoví.