1. očkování, kam se píchá? Je bezpečné při potničkách?
Zdravím. Mám 6ti týdenní holčičku a za 3 týdny jdeme na 1. Hexa očkování. Jsem prvorodička a mám obavy jak to malá zvládne.
Zajímalo by mě kam se očkování píchá někdo mi říká že do zadečku a někdo zase do stehýnka. Četla jsem že by se nemělo očkovat když má dítě vyrážku,my jsme osypaný potničkami. Je očkování bezpečné? a jaké má nežádoucí účinky a co můžu očekávat. Děkuji
Stručné shrnutí
- První hexavakcína (Hexa / Infanrix-hexa) se u kojenců aplikuje intramuskulárně a většina pediatrů ji podává do stehenního svalu; MMR (Priorix) se obvykle aplikuje do paže nebo ramene.
- Očkování se obecně odkládá, pokud dítě není „stoprocentně“ zdravé; akutní onemocnění, horečka nebo jiný výrazný zdravotní problém jsou v diskusi uváděny jako důvody k odkladu a k posouzení lékařem.
- Mezi běžné krátkodobé nežádoucí účinky po vakcínách v diskuzi patřily horečka, ospalost, zvýšený plak, změny spánku a podrážděnost, zatímco závažné dlouhodobé škody byly v diskusi uváděny jako sporné a kontroverzní.
Nejčastější otázky
Q: Kam se u kojence obvykle píchá první dávka hexavakcíny?
A: Hexavakcína (Hexa / Infanrix-hexa) se v diskusi uvádí jako intramuskulární vakcína a většina pediatrů ji podává do stehenního svalu; některé lékařky/praktiky ji ale někdy aplikují do hýždě.
Q: Je bezpečné očkovat dítě, které má potničky (miliaria)?
A: V diskuzi několik rodičů uvedlo, že pokud jde skutečně jen o potničky, obvykle to problém není, avšak doporučují konzultaci s pediatrem a odložení očkování, pokud není dítě „100% zdravé“.
Q: Jaké jsou běžné nežádoucí účinky po Hexa/Infanrix-hexa?
A: Uvedené běžné reakce zahrnují horečku, ospalost, neutěšitelný pláč, změny spánku a chuti k jídlu, zarudnutí a bolest v místě vpichu; v diskusi bylo také zmíněno, že příbalový leták uvádí i závažné (vzácné) události.
Q: Mám nechat odebrat krev a moč před očkováním, aby se vyloučil zánět?
A: V diskusi bylo řečeno, že odběry krve a moči nejsou standardně prováděné před očkováním, ale rodiče mohou požádat pediatra o vyšetření; pokud lékař odmítne, někteří radili zvážit změnu lékařky.
Q: Lze očkování odložit a existují alternativy ke kombinované Hexa vakcíně?
A: Ano, očkování lze odložit; v diskuzi byly zmíněny alternativy jako Pediacel nebo Infanrix a možnost jiného schématu (2+1 místo 3+1); jedna uživatelka uvedla, že podle vyhlášky lze první dávku podat i až v 10 měsících.
Q: Můžu dítě koupat v den očkování?
A: Některé příspěvky doporučovaly ten den nekoupat a jen omýt dítě žínkou; toto chování bylo v diskuzi sdíleno jako praktická zkušenost několika rodičů.
Q: Doporučuje SÚKL podávat dvě vakcíny v jeden den?
A: V diskusi se tvrdilo, že SÚKL nedoporučuje podávání dvou vakcín ve stejný den kvůli údajně častějším a těžším nežádoucím účinkům; toto tvrzení bylo prezentováno jako doporučení od některých diskutujících.
Závěry z diskuze
Shoda
- Očkování se aplikuje intramuskulárně a kojencům se obvykle píchá do stehenního svalu.
- Očkování by se mělo odložit, pokud dítě není zcela zdravé; konzultace s pediatrem je doporučená.
- Je vhodné si přečíst příbalový leták a informovat se před podáním vakcíny.
Sporné názory
- Místo vpichu: někteří doporučují vždy hýždě, většina však doporučuje stehno; obě varianty byly v diskuzi uváděny jako praxe.
- Rizika očkování: část diskutujících považuje závažné dlouhodobé následky (např. neurologické nemoci, autismus) za reálné riziko, jiní uvádějí, že přínos a kolektivní imunita převažují; zůstává to kontroverzní.
- Potničky a očkování: někteří rodiče považují potničky za neproblémové, jiní radí odložení, pokud není dítě stoprocentně zdravé.
Otevřené otázky
- Má se před povinným očkováním standardně provádět odběr krve a moči?
- Je u kojenců s trvalou nízkou tělesnou teplotou kolem 37,3 °C důvod očkování odložit?
- Jak velký vliv má věk kojence na riziko nežádoucích účinků (lépe snášejí mladší nebo starší děti)?
Zmíněné značky a firmy
SÚKL, margit.cz, vakciny.net
Zmíněné produkty a metody
Hexa, Infanrix-hexa, Infanrix, Prevenar, Synflorix, Priorix (MMR), Pediacel, vakcína proti meningokoku B, pneumokokové vakcíny, Nurofen, Ibalgin, Stoptussin, fenyklový čaj, homeopatika, knihy „Varovné signály očkování“ (Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.), encefalitický pláč, schéma očkování 3+1, schéma očkování 2+1, odběr krve a moči před očkováním, intramuskulární vpich do stehna, očkování do paže/ramene (MMR)
Místa a osoby
ČR, Praha, Brno, Pardubice, Rakovník, Sýrie, Prof. RNDr. Anna Strunecká, Petráš
@tulena já jsem vyrostla v Pardubicích, pak 5 let žila v Brně a teď v Rakovníku a nikdy jsem neviděla nic takového, o čem se pořád někteří (nejen v tématech očkování) baví... A pak samozřejmě druhá je věc přenosu - z nějaké jehly je pravděpodobnost přenosu nemoci asi tak nula-nula nic
Já bych doporučila NEOČKOVAT TAK MALIČKÉ DÍTĚ a pokud není 100% zdravotně v pořádku.
Také bych doporučila si přečíst co je to vlastně ten "neutišitelný pláč", tzv. encefalitický pláč-možná budete překvapená a doporučuji knihu Varovné signály očkování kterou napsala Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.
Moje osobní zkušenosti jsou takovéto. dcera nyní 5let, po přeočkování v pěti letech měla nepřiměřenou reakci v podobě obrovského zarudlého a zatvrdnutého místa v okolí vpichu (v průměru 10cm!!!), horečku. Syn-očkovaný ve 3měsících po aplikaci Infanrix-hexa- encefalitický pláč, horečka, opakující se křeče nohou a rukou, prospal 6hodin i když normáloně mi spí max.2,5 hod. Co dodat? HOdně zdaru a zdravé děti ..
Holky, co se týče těch nežádoucích účinků, tak ono opravdu nejde o nějakou bouli na noze či několikadenní horečku (ač ani to nechci bagatelizovat). To, co je opravdovým průšvihem, jsou dopady na imunitní systém (např. roztroušená skleróza z důvodu jeho "přestimulování") a dopady na nervovvý systém z důvodu toxikace, což může v dětském věku odstartovat autismus, vývojové poruchy, specifické poruchy učení, v dospělosti pak degenerativní onemocnění CNS (Parkinson, Alzheimer, ALS).
Píšu to proto, že nejen na MK maminky často spokojeně píšou, že očkování žádné nežadoucí účinky na jejich dětech nezanechalo. Prosím uvědomte si, že hematoencefalická bariéra, která chrání mozek před nebezpečnými látkami v krvi, začíná vznikat až někdy kolem půl roku života a plně funkční je nejdříve kolem tří let. Čím mladší dítě je tedy očkováno, tím větší pravděpodobnost je, že se ta svinstva z vakcíny usadí přímo v CNS, že nebudou vyloučeny z těla ven.
Takže např. @zuza01 bych chtěla vzkázat, že odložením očkování dceru sice neuchránila před horečkami, boulí na noze a nevím čím ještě, ale možná že ji uchránila před progredující invaliditou ve 40 letech a smrtí v 50 letech.
@zuza01 Je mi líto, že můj příspěvěk vyzněl jinak, než byl zamýšlen. Rozhodně jsem nikoho nechtěla k ničemu nabádat, natož napadat! Ani zde neprezentuji žádný svůj postoj. Chtěla jsem jen upozornit na skutečnosti, které často nejsou rodičům známy (a je to pochopitelné - nejsou všichni lékaři). Jde mi jen o to, že když už necháváme do dětí vpravovat tolik vakcín, bylo by dobré mít aspoň malé povědomí o tom, co se v daném těle následně odehrává či odehrát může. To je všechno.
@espada Právě s tím přenosem z jehly to není tak snadné, muselo by to být za "čerstva", protože po určité době už nejsou pro viry příznivé podmínky a hynou.
Jak už tu padlo, dej na svůj pocit. Já očkuju, prostudovala jsem si toho dost a rozhodla se. A ty skvělé příspěvky o tom, jak svoje dítě vlastně zabíjíš apod., nečti. Malej byl před 14 dny ve 3 měsících na povinném (reakce nulová, jen víc spal), dneska na nepovinném (reakce zatím opět žádná). Ale reakci nikdy neodhadneš, každý mimčo je prostě originál.🙂
@melodygirl Já ti věřím. Ale já vidím větší pravděpodobnost v tom, že jednu z těch nemocí moje dítě chytí, než v tom, že bude mít očkování nějaké závažné vedlejší účinky. Proto jsem se rozhodla očkovat. Ale každý je zodpovědný za to své dítě a rozhodnutí je na něm.

@espada já teda nevím, kde žiješ, ale u nás jsem v životě neviděla na dětském hřišti/ulici/kdekoliv povalující se injekční jehlu... Mně to přijde jako taková ta "urban legend", asi jako že si sedneš v kině na sedačku, kde bude zapíchnutá jehla nakažená HIV 😀