Jak zajišťujete malé děti při vykonávání domácích prací?

mysicka_lb
13. říj 2015

Milé maminky, zajímalo by mě, co se děje s vašimi malými dětmi při vykonávání domácích prací. Zda si v tu dobu hrají, spí, hlídá je někdo jiný, jsou v ohrádce, zvládáte zároveň dělat domácí práce a hlídat, děti vám "pomáhají" atd. Myslím tím malé děti ve věku cca 1 - 2 roky, které už by si zvládly ublížit a nemají ještě rozum, takže je potřeba permanentní dohled. Často se setkávám s tím, že se od matky na rodičovské "dovolené" očekává role dokonalé matky i dokonalé hospodyňky, ale tyto dvě role se bohužel dle mých zkušeností zcela vylučují. Jak jsou tedy zajištěny vaše děti při vykonávání následujících domácích prací?

Vaření a pečení
Věšení prádla, skládání, žehlení
Mytí nádobí/ práce s myčkou
Vysávání a vytírání podlahy
Mytí oken, generální úklid

Každodenní drobný úklid předpokládám zvládte při běžné péči o dítě, takže na to se neptám.

jolima
13. říj 2015

Ahoj, dobrý dotaz, právě řeším. S 15mes. dcerkou vařit nezvladam, vytahuje potraviny ze skrinky, vesi se na me, vyzaduje moji pozornost. Kdyz mi dojde trpelivost, dam ji vedle sebe do postylky (na koleckach). Varit po vecerech nezvladam, neb jsme samy a co si neudelam, to nemam. Vysavani zvladame spolecne dobre, vytiram, kdyz je dcerka u babicky. U veseni pradla mi podava kolicky a zehlim vecer nebo vubec. Okna nemam rok umyty a asi uz je ani letos myt nebudu 😀

andelka
13. říj 2015

Všechno z toho ideálně v době, kdy dítě spalo nebo jsem nebyla sama doma. Aktivní batole nešlo udržet v rozumném dosahu od trouby, věšet s ním něco na balkoně taky o nervy (věšení na sušák v místnosti s ním šlo, podávalo kolíčky, nebo mi to prádlo tahalo zas dolů, ale tak pomalu to navěšet šlo). Žehlení zásadně když spalo, žehlím s dětmi až teď, do té doby o nervy, žehlicí prkno je nejzajímavější hračka a plést se mi pod nohy taky.Zběžné vysátí nejhoršího šlo i s batoletem, pokud nevadilo že si sedá na vysavač a snaží se ho rozebrat.Mytí oken a generální úklid s nima ani náhodou. Mytí nádobí narychlo jo, ale s tím, že mi dítě stojí u nohy a řve, nebo řve jinde. Když myju nádobí nevidím za sebe, myčku nemám.
tohle všechno až na mytí oken se s nima dalo dělat tak od 3 let.U žehlení je ten mladší 3,5 nebezpečný ještě teď, takže stále ostražitost.
Ale záleží na dětech, některé si hrají samy v jiném pokoji a člověk si udělá co potřebuje. Nebo pomáhají jiným stylem, než že pak půl dne likviduješ následky jejich pomoci.

tomici
13. říj 2015

@mysicka_lb Máme 15 měsíců. Dřív jsem dala malého na nezbytnou chvilku do chodítka, teď už z něj vyleze takže ho už nepoužíváme.
Když jsem s malým v kuchyni, tak zavírám dveře do obýváku, aby nelezl na gauč, a zdržuje se v kuchyni nebo předsíni. V předsíni mi max odtahá boty do kuchyně 😀 V kuchyni máme skříně spíše ve výšce a tam mám schované potraviny. Jedna skříňka je dole a ta má dětskou pojistku. Jediné co mi otvírá je mrazák, ale stačí říct párkrát ať zavře a zavře ji 😀 Máme v kuchyni pračku tak si otevře dvířka a háže tam třeba misky nebo do ní volá 😀. Jediná skříňka, do které může je skříňka s plastovýma miskama, takže tam má jakoby po dobu vaření, mytí nádobí a pečení nějaké ,,hračky" 😀 Jo a leze mi do koše, to ho nemůžu odnaučit a pojistka tam dát nejde, ptž je pod dřezem a ten je v rohu 😀

U praní mi pomáhá. Pomůže mi z koupelny jakoby odtáhnout koš a je šťastnej jakej je silák (samozřejmě ho tahám já) 😀 Vytahuje mi prádlo z koše, když došáhne a já třídím. Pak mi ho pomůže dát do pračky a pračku spolu zapneme. Většinou prádlo věším, jak spí, příp. ho nechám hodku vytažené v koši, než přijde chlap z práce. Žehlím jedině večer jak už malý spí.

Vysávám s malým. On miluje vysavač, vždycky se postaví za něj a tahá mi ho 😀 Prach utírám tak, aby stál malý za mnou nebo vedle, aby nemohl setřít sprej 😀 On si pak vytáhne vlhčený ubrousek a pak to po mě ještě ,,přeleští" 😀 Vytírám vždycky buď odpoledne, jak spí nebo až večer 🙂

Okna myju buď v době kdy spí, ale roztáhne se mi to i na 2 - 3 dny nebo pošlu s tatínkem ven, ale v létě nebyl problém když byl vzhůru, bylo teplo, ale to dělám, jak je chlap doma. Teď to bude horší, budu muset postupně 😀

Mám hodně dobrého chlapa, co se týče úklidu. Není z těch, co by si myslel, že když jsem na mateřské mám mít vypulírováno a on kafíčko na stole. Uklízím nejnutnější během dne a pak třeba dodělám, jak je doma. 🙂

berusinecka
13. říj 2015

@mysicka_lb
Při vaření, pečení si děti vytáhnou vařečky, hrnce a hrají na bicí, míchají, při pečení pomáhají šlehat, válet,...
Při věšení prádla jsou semnou na balkoně, sedí na polštářcích a koukají se na jezdící auta.
Žehlení-taktéž jsou přítomny, vezmou si svoji žehličku, já jim dávám kapesníky, tílka,...oni mi to podají a já to vyžehlím.
Mytí nádobí-oplachují nádobí v nádobě, přelévají vodu,...
Vysávání-máme navíc ještě mechanický, takže jeden si vezme mechanický, druhý si vezme starší vysavač a vysávají semnu.
Při vytírání se koukají a já je snažím korigovat aby mi tam nechodili
Mytí oken-tak u toho mi pomáhá ten starší-4 roky a druhý většinou spí.
Veškeré domácí práce, i generální úklidy dělám od začátku narození dětí s dětmi. Někdy to dělají po celou dobu, jindy je to přestane po chvíli bavit. Někdy spí. Ale nedá se říct že bych něco dělala úplně bez nich. I zadělávání ohně v petrách mi plní kamna-když už hoří tak mají zákaz. I dřevo mi vozí a nosí-samozřejmě malé. Vlastně jednu věc dělám úplně sama bez nich-když sekám trávu křoviňákem. To je mám o kus dál, tak abych na ně viděla. 🙂 A když manžel řeže dřevo tak tam nejdeme vůbec, kvůli ouškům. Máme velký dům, k tomu zahradu a pole a manžel 100km daleko v práci. Takže nemohu čekat až mi je někdo o víkendu pohlídá. 😀 Děti mají nyní 4,5 a 2 roky. Ale když přijede manžel, tak jsem hrozně rááááda že můžu jít dělat něco úplně sama a jen si tak pro sebe filozofuji, užívám si krajiny,.... a pak přijdu domů, kde je hrozný nepořádek po chlapech 🙂

amabilis
13. říj 2015

Máme doma vytvořené pomocí zábran zóny, kam se dítě nedostane (takžev ohrádce není dítě, ale část kuchyně se sporákem apod. 😀 ). Tudíž normálně vařím au toho komunikuju s dítětem, které mi nadšeně za zábranu hází hračky 😅 Prádlo věším na zahradě, takže buď je nejmenší v kočárku a nebo za hezkého počasí sedí u kbelíku s kolíčkama a kramaří a já honem rychle věším, než jí to přestane bavit. Vytírám tak, že mám kbelík za zábranou a chodím si tam namáčet a ždímat mop. Vysávám za asistence (vpodstatě se na vysavači vozí). Okna zatím myji při ní, protože ještě nevyleze na židli. Až vyleze na židli, budu muset mýt buď v době, kdy bude spát a nebo okna zůstanou špinavá 🙂 Žehlit a ukládat prádlo do skříní mohu jen když spí, protože žehlení by bylo nebezpečné a skládání prádla neefektivní. Jsem schopná prádlo skládat ve výšce, kam nedosáhne, ale už nejsem schopná ubránit skříně, takže by mi vytahala spodní fochy a šuplíky, než bych vůbec zvládla cokoliv do skříně dát.

blahova_andrea
13. říj 2015

@mysicka_lb já teda děti zajištěné nijak nemám. neměla jsem jedno a nemám ani teď, když jsou dva. když vařím, tak mi buď lezou pod nohama nebo sedí u mě nebo si hrají v pokojíčku, nebo koukají pohádku...prostě někdy uvařím v pohodě, někdy 100x odbíhám, něco řeším a jídlo pak není nic moc 😅 jinak menší je stejná jako byl starší. cca od roka mi v domácnosti pomáhá. dává prádlo do pračky, zapíná ji, dává tabletu do myčky, zapíná ji, podává mi věci při vyklízení, podává mi prádlo na věšení, vysávám mezi nimi a jejich hračkami i několikrát denně. s čím mám problém je vytírání, to dělám zásadně, když spí. mladší ještě nechápe hru na loď a moře, aby zůstala na koberci a nechodila na mokrou podlahu 😅 no a teda mytí oken a generální úklid...to je oříšek. to téměř neprovozuju, co mám děti a podle toho to tu vypadá. nikdo mi je nepohlídá na celý den nebo dokonce dva, abych to tu mohla vzít z gruntu a mě takové ty polovičaté práce se záškodníky v zádech absolutně nebaví! okna myju po jednom nebo dvou a na střídačku s mužem. a to tedy fakt až přes ně není vidět 😅 jako fakt by to tu chtělo nějaký ten mega úklid od stropu po podlahu, ale už na to kašlu. za rok se stěhujeme a v dalším bydlení už budou zas o kus starší a hlídatelnější a už to vše snad půjde udržovat líp. ale třeba jsem naivní 😀

novynka
13. říj 2015

než jsem otěhotněla s druhým, zvládala jsem většinu domácích prací po obědě, když spal, teď jsem ale od začátku unavená a když po obídku spí on, spím i já 🙂 malému budou dva roky
Uvařit zvládnu dopoledne s ním, vařím obden, dopoledne si většinou dokáže vyhrát sám, když je krize, nechám ho vyrabovat skříňku s miskama, nebo zpřístupním věci, které holt budu muset pak uklidit, prostě něco pro něj vzácného.
Věším prádlo tak že podává kolíčky nebo prádlo, dávám prát taky s jeho pomocí, připravím hromadu špinavého prádla a on to strká do bubnu, taky zábava 🙂
Žehlení s ním opravdu nejde, tak žehlím po večerech, ale začínám hodně věcí rovnou skládat ;)
Myčku vyndaváme spolu, on má příbory a háže je do šublátka, já si je pak protřídím, pak třeba ještě podává hrnečky, zatím žádnej nerozbil :D A když skládám do myčky, tak je to prostě ee a na to se nešahá, vyměním to třeba za čisté vařečky.
Vysávám v pohodě, když to dodělám, nechám mu chvíli vysavač vytaženej a on si vysává naprázdno taky.
Vytírání je horší, kýbl mám postavený ve vaně a chodím si to máchat do koupelny, ale malej poslední dobou začíná do vany za kýblem nenápadně lézt, tak to musím vyřešit jinak, buď zavřít celou koupelnu nebo holt při hlídání tatínkem ;)
Na mytí oken se teď chystám, zkusím každý den jedno okno, abych moc nevětrala, balkonovky pak zas jen při hlídání, protože to by byla zbytečná práce :D
No je to boj, ale zase se nemá nic přehánět, já si teď vždycky dopřeju odpočinek a zvládnout se to dá, pro příklad, luxuju dvakrát do týdne, vytírám jednou týdně, peru taky asi dvakrát do týdne...

bajana
13. říj 2015

Vareni a peceni - v čase spánku, prípadne pozera Masu a medveďa, kým dokončím obed
Pradlo - pomaha alebo sa hra pobliz
Žehlenie - tato ju vezme von alebo ozehlim, keď spi večer, nežehlím viac ako hodinu za týždeň
Mycka-pomáha vykladať, nakladam priebežne
Podlaha - keď spi
Generálni uklid - keď je vonku s tatom

Inak má 13,5 mesiaca a po byte voľnosť - nie som zástanca vehania za zadkom dieťaťa...uci sa na vlastných chybách...samozrejme vždy viem, čo asi robí. Na ceste je brasko a hold samostatnost bude mat velku. Popravde je toto obdobie omnoho lepšie ako keď mala 10m, stavala sa, bola nešikovná, chcela behať a neslo to, atd.. Teraz je to pohoda.

butterfly
13. říj 2015

Vidím, že finty jsou všude podobné. U nás akorát nejde vysávat s dětmi, protože starší se až donedávna vysavače bála (zlá mašina, která jí při rýmě leze do nosu 😀 ). Pořešili jsme to robotickým vysavačem, ten uklízí, když jsme venku, akorát se mu musí trochu předchystat terén, aby se někde nešprajcnul 😉

kacikaci
13. říj 2015

Vaření a pečení - dělají se mnou a nebo si sami hrají..když vaří nebo pečou se mnou, přisunou si k lince všichni tři svou židli, pomáhají mi míchat, sypat, přendavat, mixovat (to mají nejraději)
Věšení prádla, skládání, žehlení - prádlo se mnou třídí, dávají do pračky, do pračky dají prášek, zapnou ji za mé asistence, pak se mnou i věší..když skládáme prádlo, hrajeme si u toho - třeba třídění ponožek, a pak je házíme na prádelní koš, kdo se trefí..
Mytí nádobí/ práce s myčkou - starší 4letá už někdy chce mýt nádobí v ruce, hrníčky, talířky už zvládne dobře, a jinak se mnou uklízí čisté z myčky, špinavé zatím dávám sama..
Vysávání a vytírání podlahy - luxování - nejdřív já, pak děti..vytírání s dětmi nedávám, to musím dělat až když spí večer nebo říct manžovi, ať je vezme ven..
Mytí oken, generální úklid - mytí oken jsem teď naposledy dělala s nima, ale málem mě trefilo, když jsem viděla, jak patlají právě umyté dveře od balkonu 😀

japona
13. říj 2015

@mysicka_lb
vaření - s dítětem v dětské židličce nebo na zemi vedle linky, pozoruje, hraje si s vařečkou, nebo třeba kouše mrkev.. vaříme důsledně jen na zadních plotynkach
Pečení - stejne jako vaření; ditko poznalo, že trouba pali (nechala jsem sáhnout cilene na vychladajici sklo), takže si dává pozor
Veseni prádla - Máme v jinem patře, takže bud když spí nebo je zaujate nějakou činnosti (nezdraham se k tomu využít tv)
Žehlení - neděláme nebo když spi
Nakladani/vykládání myčky - plete se pod nohy a snaží se něco vytáhnout🙂
Vysávání - s dítětem, vypína vysavač
Vytírání, myti oken - když spí

Snažím se co nejvíc toho stihnout s dítětem pletoucim se pod nohy, abych drahocenný čas, když spi, vyuzila pro sebe🙂
Razim teorii, že je jedno, zda si s dítkem povídám v sede na koberci nebo při tom myji koupelnu🙂

caboonek
13. říj 2015

Uklizim na patra, necham ho v herně nebo pokojíčku a setřu prach, vysaju a vytřu. Okna většinou dvě za den. Další den přízemí. Další den praní, žehlení. Jeden den v týdnu velký nákup ve meste. Vařím teď už jen víkendy, přes týden mi vozí oběd domů. Vše s malým, hlídání nemám, manžel od rána do večera v práci a malej nechodí spát přes den....někdy to jde, jindy si to rozdělím a jen vysaju a vytírám až další den, když je malej zlobivej. Nejhorší je pro mě žehlení. Za 2 měsíce rodím a mám slíbenou susicku / za porod, k Vanocum i k narozkam 🙂 / ufff Pevné nervy všem 😉

monni88
27. říj 2015

Když malej ještě nelezl, tak jsem ho dala do kočárku a tahala ho s sebou po bytě, při vaření, foukání vlasů, vytírání, prostě cokoliv.. povídala jsem na něj, občas ho houpala a nejednou jsem ho nohou houpala a myla nádobí atd 🙂.. nešlo to jinak, když doma nikdo jiný po celý den není. Měl v kočárku hračky a koukal na ně nebo koukal na mě nebo spinkal, moc dobře to fungovalo. A teď když už se pokouší lézt, tak jsem mu na zem v obýváku dala deky, peřiny, hračky a on se tam vydovádí, a pokud vařím, musím opravdu co minutu dvě kouknout do obýváku, dost často přiběhnout a vrátit ho na deku aby se nebouchl o madla na stěně a nebo ho dám do vajíčka, jelikož ještě nesedí a je se mnou v kuchyni, dostane vařečky atd, kam se hrabou kupované dětské hračky 🙂.. a když jo potřebuju něco doma udělat kde by "překážel", jde na chvilku s hračkama do postýlky a buď si hraje sám nebo si s ním na dálku povídám a říkám mu básničky, ..pak mě napadá cestovní postýlka tak různě ji brát po bytě, ale tu nepoužívám. Takže těch možností je spousty 🙂, ale velmi častému dohledu se vyhnout nejde. Tak to prostě je 🙂, objevuje svět a než bych ho omezovala tak k němu raději stokrát přiběhnu a zabráním nehodě 🙂..jo a vlastně to co u nás je dost časté je šátek, jojo to je taky vychytávka 🙂

uzivatelkalucie
28. říj 2015

Dobré téma. Synovi je 10 měsíců a mám ho stále v klokánce na zádech - peču, vařím, žehlím, něco i poklidím. Ale má už skoro 10 kg a záda trošku trpí. Jak to budu řešit do budoucna netuším... Z okna vidím na třešeň, co mám před domem, tak uvažuji, že ho budu při hezkém počasí uvazovat kolem kmene 😒