Jak zvládnout nezvladatelné chování dítěte po narození sourozence?
Prosím o pomoc, holčička (ultraberan) se chová šíleně po narození sourozence. Chápu, je to pro ni náročné, ale odcaď pocaď....nechodí do školky a tedy když miminko spí, věnuji ji hodné času, opravdu má hodně pozornosti i ode mně i od manžela...jsme na ni hodný, žádné mlácení, takže nechápu, co se to děje a hlavně, jak to řešit...vždy byla náročná, v noci se pořád budí (po narození sourozence ještě častěji, 1-3 krát za noc)....neposlechne mě ale vůbec v ničem, čura a kaká všude kde si zamane, na hřišti, venku, kdekoliv, neustále se venku před lidmi štourá když ne v zadku, tak v pipine, anebo nose, lidi to už komentují...chce se stále bavit o hovínkách a o pipině....nedovolí mi s manželem mluvit, když začneme mluvit, tak křičí, že máme být zticha a nebavit se, chce aby pozornost byla jen na ni upřímená...jsem uplne hotová, nebaví mé vubec už s ní být, když se takto chová...jediné co jakž takž funguje to uplne ignorovat, když se vykadí na prolejzačce, tak to ukidit a elat, že nic, ona to dělá pro tu pozornost, ale prostě už je to šílené...když ji řeknu, že mi je něco nepříjemné, tak si mužu být jistá, že v tom chování nepřestane, naopak, že to bude stupňovat...nejde se s ní domluvit už vubec na ničem, strašně se trápím
Stručné shrnutí
- Po narození sourozence se u některých dětí může objevit regrese chování, typicky počůrávání, vykakávání, častější noční probouzení a intenzivní vyhledávání pozornosti včetně nevhodného chování na veřejnosti.
- Doporučovaná řešení zahrnují důsledné nastavení hranic (okamžitý odchod z hřiště, zákaz návštěv hřiště při opakovaném porušení pravidel, odebrání výhod jako pohádky nebo sladkosti), zvýšený individuální čas s dítětem a posílení slovního i fyzického vyjádření náklonnosti.
- Při výrazných nebo dlouhotrvajících problémech odborníci a rodiče v diskuzi doporučují vyžádat si od pediatra žádanku na psychologa nebo rodinnou poradnu a zvážit individuální konzultace s odborníky (např. Vlaďka Bartáková, jakvychovavat.cz).
Nejčastější otázky
Q: Jak rozpoznat, že je chování dítěte po narození sourozence normální regrese a kdy vyhledat odbornou pomoc?
A: Regresí jsou v diskuzi uváděny počůrávání, vykakávání, častější noční buzení a výrazné vyhledávání pozornosti; pokud se chování opakuje týdny až měsíce nebo ohrožuje rodinu či bezpečí miminka, doporučuje se požádat pediatra o žádanku na psychologa.
Q: Kdy a jak požádat o psychologa pro dítě v Česku?
A: Rodič má u pediatra požádat o vystavení žádanky na psychologa nebo dětské psychologické/poradenské pracoviště; v diskuzi se doporučuje neotálet, pokud situace narůstá či hrozí agresivní projevy vůči miminku.
Q: Jaké konkrétní výchovné metody rodiče v diskuzi doporučují proti nevhodnému chování na hřišti?
A: Konkrétními kroky byly: okamžitě uklidit a v klidu dítě odvést domů, dát ultimátum (např. plínky zpět nebo zákaz hřiště při opakování), a při návratu na hřiště předem vysvětlit očekávané chování; doporučuje se zůstat klidný a důsledný.
Q: Pomůže vrácení plenek nebo použití látkových plen při regresi?
A: Někteří rodiče popisují, že návrat k plenkám (včetně látkových plen) fungoval jako silná motivace a často vedl k rychlému ukončení počůrávání či vykakávání; v diskuzi je uvedeno i konkrétní řešení „dostat zpátky plíny, pokud se to opakuje“.
Q: Jak vyvážit projevy náklonnosti a nastavení hranic po narození sourozence?
A: Doporučené postupy zahrnují časté slovní ujišťování („mám tě ráda, jsi pro mě důležitá“), fyzické objetí, večerní rituály individuálně s dítětem a současné zavedení důsledných hranic a důsledků za porušení pravidel (odebrání výhod, odchod z hřiště).
Q: Kde najdu konkrétní konzultaci nebo průvodce pro rodiče se sourozeneckou žárlivostí?
A: V diskuzi byla doporučena Vlaďka Bartáková s individuálními konzultacemi a webem jakvychovavat.cz; také jsou zmiňovány poradny dětského psychologa dostupné přes žádanku od pediatra.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důsledné nastavení hranic a pravidel je základní doporučenou intervencí při regresivním nebo provokativním chování dítěte po narození sourozence.
- Je důležité dávat dítěti individuální čas a jasně slovně i fyzicky vyjadřovat lásku (večerní rituály, ujištění „mám tě ráda“).
- Při přetrvávajících nebo zhoršujících se problémech se doporučuje kontaktovat pediatra a žádat žádanku na psychologa nebo rodinnou poradnu.
Sporné názory
- Někteří diskutující navrhují fyzické tresty („prásknout přes zadek“) jako prostředek k rychlému zvládnutí chování, zatímco jiní důrazně odmítají jakékoli bití a doporučují nebít dítě, řešit situaci klidem, pochopením a důsledností.
- Někteří rodiče doporučují ignoraci jako krátkodobou strategii proti vyhledávání pozornosti, jiní varují, že dlouhodobá ignorace může být kontraproduktivní a doporučují aktivní řešení (odchod z hřiště, explicitní důsledky).
Otevřené otázky
- Jaké konkrétní tresty nebo odměny (konkrétní schéma) jsou nejefektivnější u tříletého dítěte s tímto typem regresu?
- Kdy je optimální čas požádat o psychologické vyšetření versus řešit problém konzervativně doma s nastavením hranic?
- Jak dlouho může typicky trvat regrese po narození sourozence, než lze očekávat spontánní zlepšení?
Zmíněné značky a firmy
jakvychovavat.cz, Lidl, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
látkové pleny, plenky, žádanka na psychologa, psycholog, individuální konzultace (Vlaďka Bartáková), nastavení hranic, odchod z hřiště jako důsledek, zákaz pohádek/tabletu jako sankce, systém trestů a odměn, ignorování jako taktika, „jazyk lásky“ (pozornost), podezření na ADHD, PAS
Místa a osoby
Vlaďka Bartáková, Modrý koník, Lidl
maminnky díky za vaše reakce, nebudu odpovídat na všechny dotazy, to bych celý den mohla dělat jen tohle, hranice má jasně nastavené, samozrejme, jen teď je začala uplne vsechny porusovat....něco jsem si z vašich odpovedi vzala, urcite navstivim i dobreho psychologa, at mi poradi v tech jodnotlivych situacih jak se chovat, diky
Podle me se spojilo obdobi vzdoru s tim sourozencem..
A to ze ji davas pozornost v urcity cas ji bohuzel nestaci....ptz je ocividne jasne ze pokud tyhle silenosti dela dostane pozornost ( byť negativni ) kdykoliv ..
Zkusila bych misto konkretniho hrani z ni s miminem udelat partacku...
Jakoze : nechces vezt kocarek.
Koukni mimino spi muzu te vzit na ruce ...
Polechtam te ...
Proste prolozit ten den blbostma ktere se budou vztahovat jen k ni a budou to hezke veci...protoze mimino tuhle pozornost vubec nepotrebuje...
Takze ikdyz kojim muzu ji vypravet pohadku...
Ikdyz prebaluju muzu to zahrat do vtipu a dat ji i mimini plinku na hlavu jako cepici ...
Proste delat trosku s ni blbosti...🙂
A ze zacatku se vyhybat tomu kde by mohla delat neplechu...
( pujdu do lesa kde nikdo neni a budu si s ni povidat ...) a at si beha kde chce...

@prejeta_zaba a vida, než jsem to dopsala, objevilo se tu toto a mnohem lépe formulované než to moje 😁 kde to můžu podepsat? 😄