Vyčerpání a nezájem o syna (9 měsíců), máte zkušenost?
Synovi je devět měsíců a každým dnem se cítím hůř a hůř, v noci se budí pořád i pětkrát a ráno když mě nenechá spát/v klidu ležet aspoň do osmi, je celý den na draka, protože jsem už od rána protivná, nesnesitelná a nenávidím celý svět, včetně toho dítěte. S otcem komunikace vázne už několik týdnů, sex je pojem ze slovníku cizích slov, společný čas prakticky netrávíme.. Teď se tady batolí v pokoji, nechám ho lézt všude, brát všechno, i to, co obvykle nesmí, protože je to špinavé. Nemám absolutně zájem (dlouhodobý) s ním mluvit a něco ho "učit", věnovat se mu. Kdyby tohle byla demo verze, klidně bych to vypla a vrátila se do režimu bez dítěte a nikdy bych ho neměla. Nepište mi, ať jdu k psychiatrovi, nechci rady od ženských, které to nezažily, chtěla bych si popovídat s těma, co s tím mají osobní zkušenost.. Díky.
Stručné shrnutí
- Noční spánková deprivace u dětí kolem 8–10 měsíců vede v diskusi opakovaně k chronické únavě, podrážděnosti a ztrátě radosti z péče a jako řešení byly doporučeny noční odvykačování od kojení, trénink samostatného usínání a přesunutí dítěte do vlastního pokojíčku.
- Jako potenciálně řešitelná fyziologická příčina vyčerpanosti byly v diskusi uváděny nedostatky živin (vitaminy skupiny B, hořčík – Mg+B6), poruchy štítné žlázy a deprese, přičemž zmíněné intervence zahrnovaly doplňky (B‑komplex, Mg+B6), lékařské vyšetření a případnou medikaci (zmíněn Zoloft).
- Praktická sociální opatření doporučená v diskusi zahrnovala pravidelné hlídání (chůva, tatínek, babička), jednorázové či pravidelné umístění do jeslí/jaslí, účast v dětském koutku nebo mateřském centru a aktivní hledání místní podpůrné komunity.
Q: Jak přestat s nočním kojením u 9měsíčního dítěte?
A: Diskuse doporučuje noční odvykačování postupným odstavením od nočního kojení, zavedením lahvičky (Sunar byl v příspěvcích jmenován) a důsledným tréninkem samostatného usínání; někteří popisovali zlepšení spánku během cca 5 dnů při důslednosti, jiní uváděli i 45 minut pláče první noci a potřebu tatínka, aby první noci vstával.
Q: Kdy vyhledat psychologa nebo psychiatra po porodu?
A: V diskusi bylo doporučeno vyhledat psychologa, pokud jsou stavy dlouhodobé (týdny až měsíce) nebo narůstají myšlenky na ubližování, a psychiatra, pokud psychologické intervence nestačí; mezi uvedenými možnostmi byla i farmakoterapie (v příspěvcích zmíněn Zoloft).
Q: Jaké doplňky stravy a bylinky byly v diskusi doporučeny proti psychickému vyčerpání?
A: Uvedené konkrétní volby zahrnovaly B‑komplex (koupit v lékárně), hořčík a kombinaci Mg+B6 (rozpustné tablety), a bylinné přípravky jako čaj "Nervová směs" a meduňka; také byla zmíněna online reference vitamínů na vitaminy.doktorka.cz.
Q: Jak zlepšit spánek dítěte ve věku 8–10 měsíců prakticky?
A: Doporučené kroky byly zavést režim bez nočního krmení, učit dítě usínat samostatně (neusínat u prsa), případně přesun do vlastního pokojíčku a použít dudlík či lahvičku při usínání; důslednost rodičů a zapojení partnera k nočním vstáváním bylo považováno za klíčové.
Q: Pomůže jednou týdně jesle nebo hlídání?
A: Řada diskutujících uváděla, že i jednou týdně v jeslích nebo pravidelné hlídání chůvou výrazně pomohlo dobít energii, a jedna účastnice popisovala výraznou úlevu po nástupu do jaslí ve 20 měsících dítěte.
Q: Co dělat, pokud chybí rodinná nebo sociální podpora v místě bydliště?
A: V diskusi byly doporučeny lokální zdroje: dětské koutky, mateřská centra, hřiště, zveřejnění inzerátu pro nalezení kamarádky (zmíněn "koník" jako místo inzerátu) a placená chůva jako možné řešení izolace.
Závěry z diskuze
Shoda
- Noční spánková deprivace je hlavní spouštěč chronické vyčerpanosti rodiček s malými dětmi.
- Potřeba odpočinku a hlídání (tatínek, babička, chůva, jesle) je vnímána jako prioritní krátkodobé řešení.
- Pokud problémy přetrvávají týdny až měsíce nebo jsou spojeny s vážnými psychickými symptomy, doporučuje se odborné vyšetření u psychologa/psychiatra.
Sporné názory
- Někteří doporučují důsledný "sleep training" a nechat dítě „vyplakávat“ několik nocí za účelem zlepšení spánku, zatímco jiní považují takový přístup za příliš krutý a upřednostňují jemnější postupy a postupné odvykání.
- Volba léčby psychických potíží je sporná: někteří navrhují antidepresiva (v diskusi jmenován Zoloft) při závažných symptomech, jiní preferují pouze psychoterapii a doplňky (B‑komplex, hořčík) či bylinky.
Otevřené otázky
- Jak nejlépe aplikovat noční odvykačování, když rodina spí společně v jedné posteli?
- Jak velký vliv má přechod do vlastního pokojíčku u dítěte v 8–10 měsících vzhledem k fázi separační úzkosti?
- Kdy přesně indikovat přechod od podpůrných opatření (hlídání, režim) k farmakoterapii u rodičky s dlouhodobou vyčerpaností?
Zmíněné značky a firmy
Sunar, Pampers, Zoloft, doktorka.cz, Koník
Zmíněné produkty a metody
B‑komplex, Mg+B6, hořčík, Nervová směs (bylinný čaj), meduňka, Zoloft, Sunar, Pampers, dudlík, bezplenková komunikační metoda, znakování s miminky, odvykání nočního kojení (night weaning), sleep training / trénink usínání, nechat dítě plakat (controlled crying), Vojta (terapie), homeopatika, látkové pleny, papírové pleny, nočník
Místa a osoby
Praha, Slovensko, Ivan Trojan
@zizala79 tieto stavy ako popisujes mam od unavy. Vtedy mi pomaha mysliet na nieco pekne co bude - ked dieta utisim. Utesujem dieta, hladkam ho, robim sssss a v hlave uvazujem ktoru cokoladu si dam ku kave 😀 alebo ze pojdem von a kupim si nieco v obchode. Alebo uvazujem co budem robit na dovolenke. Odputavam v ten moment pozornost na ine veci a pomaha mi to. Ta materska je zahul pre matky. Vies ze najviac zien sa stava alkoholickami pocas materskej? 😀 a to urcite nebude vysledok toho ze tie matky nemali na materskej co robit tak sa s radostou opijali. Najlepsie by bolo keby si niekomu mohla dat dieta na 2 hodiny denne. Kocikovat, alebo zabavat aby si si mohla robit vlastne veci. Velmi to pomaha.
@zizala79 Halooo zenska, spamataj sa! Tvoje dietatko ma len 9 mesiacov!!! Ved je to nevinny a bezbranny tvor zavisly na tebe! Moja ma 10 mesiacov. Ak spime do piatej rana, tak je to luxus a v noci sa budi aj 5x... a preto mam byt na nu hnusna? Tvoj manzel nevidi, ze tyras vase dietatko? A mat pre seba dve hodiny denne volne, tak to by bol sen. To dietatko nemoze za to, ze prislo na svet, tak ho netrestaj a vstup si do svedomia.
@chris_n to jo,kdoví,jak to vidí zakladatelka dnes,třeba si říká,jak báječně se tehdy měla 😀
@chris_n
nejenom, že je několik let starý, ale když už se zakladatelka takhle emocionálně odhalí (byť anonymně), opravdu mě "baví" chytráčci typu charaka, když nepochopí podstatu jejího trápení a volání o pomoc a jenom hloupě kritizují a háží tzv.kamenem. Příspěvek typu "vzpamatuj se, jsi hroznej a příšernej člověk" jí opravdu pomůže 😎 No, možná si tu mašli hodí dřív
@kuliocka17
jo, nezbláznit se je důležitý 😀 Na druhou stranu bych kecala, že se na mateřské nedá realizovat - pořídila jsem si konečně lepší zrcadlovku a fotím, hlavně syna. Maminky na pískovištích na mě hledí sice skrz prsty, ale to už je můj úděl, že jsem taková - jiná 😀 .
@purplecrow No vidíš to a já si zas užívám to, že dřepím s dítětem v písku, stavím mu hrady zámky příkopy 😀 a vracím se tak do dětských let... a ty "vystajlovaný" matky, s kafem v termo hrnku na lavičce na mě taky blbě hledí 😀
@marecekavendulka Staci se podivat o stranku dopredu a hned uvidite, jak to dnes vidi.
@kuliocka17
já se přiznám bez mučení, pískoviště nesnášim 😀 Fakt to dávám jenom kvůli synovi s velkou dávkou sebezapření. Když vidím, že ho to baví, tak jsem ráda z dobře odvedené práce 😀
@charaka Halooo, ženská, vzpamatuj se !!! ... úvodní příspěvek je starý dva roky, děťátko zakladatelky už má dva roky a 9 měsíců 😎
... a i kdyby úvodní příspěvek nebyl starý, tak by zakladatelce určitě nepomohl ... týrání děťátka ... zakladatelka měla problém, uvědomovala si ho a chtěla ho řešit ... buď ráda, že ty vše zvládáš v pohodě 😠
@purplecrow no tak dejme tomu, že pískoviště je dobrý místo na dobrý fotky 😀 je fakt, že po pár návštěvách veřejného pískoviště, my ho radši manžel udělal na zahradě 🙂

@purplecrow považuju za důležitý se nezblázit... 😀 hele říkám si, že třeba až mu bude dvacet, řekne: Mami, dík za všechno.. a možná, že to pro mě bude ta největší odměna 😅 , a že ten pocit blaha třeba fakt teprve přijde... 😵 Já mám v okolí podobné známé i kamarády, nějak jsme se tak s těma divnejma pocitama sešli, takže si občas i notujeme a je fakt, že si pak přijdu docela normální a ne divná 😀