Co bude s dítětem v případě vaší nehody?

sim007
22. črc 2015

Ahojte...asi trochu zvlastni dotaz, ale porad mi to nějak vrta hlavou....
Mate nejak pravne (zaveť???) zarizene co by bylo s vasim ditetem kdyby jste oba rodice zemreli?

ladik1
22. črc 2015

Ahoj, závěť jsme teda nepsali, ale dohodli jsme se mezi sebou, jak by to mělo být, kdyby se cokoliv nám jako rodičům stalo a rodina o tom ví a věřím, že by to respektovali... ale asi máš pravdu, že písemně to pořešit by bylo lepší...

jasminecek
22. črc 2015

Nedej Bože, kdyby se něco takového stalo, ale vím 100%, že moje mamka by se o syna postarala a když ne mamka, tak moje sestry.

nerreidda
22. črc 2015

Tak nějak ústně jsme se se ségrou "dohodly" že by jsme se o ně vzájemně postaraly. Ale díky tomu, že náš starší syn je ADHD, tak o tom teď pochybuju a kde by zkončili, to nevím ☹

j.a.n.i
22. črc 2015

@sim007 Můžeš to mít 10x v závěti a stejně při smrti rodičů rozhoduje soud... takže ne žádnou závětí jsem to neřešila a věřím, že by se bratr s manželkou o péči ucházeli.

blahova_andrea
22. črc 2015

@j.a.n.i k čemu tedy potom jsou různé závěti a dohody, když jak tak slyším ze všech stran, tak je jedno jestli se jedná o děti, movitosti či nemovitosti...jsou ty smlouvy vlastně k ničemu 😅

mavanka
22. črc 2015

@blahova_andrea já myslím, že je to proto, že závětí můžeš odkázat majetek, nikoli potomky...

j.a.n.i
22. črc 2015

@blahova_andrea Nejsou k ničemu, pokud jsou správně napsané a na správnou věc, tedy třeba na majetek a nejde proti zákonným nárokům neopominutelných dědiců.

ladyhacek
22. črc 2015

@j.a.n.i ono to nelze? Já právě myslela, že ano - no moje rodina by se o malého 100% starala > o to nemám strach. Chtěli jsme něco sepsat, že v případě nehody chceme aby se o malého (naše děti) postarala moje sestra. > kdyby náhodou byla tahanice a chtěli ho všichni (ale myslím, že z manželový strany strach mít nemusíme)

j.a.n.i
22. črc 2015

@ladyhacek Ne nelze, nebo tedy lze, ale soud se tím nemusí řídit, není to pro něj nijak závazné, pouze k tomu přihlédne (či by měl).

zanri
22. črc 2015

@j.a.n.i Takže nejde ani sepsat nějakou dohodu o případném svěření dítěte do péče v případě úmrtí rodičů s tím, že by ji podepsali obě strany, právě aby se předešlo soudním "tahanicím" o dítě?

blahova_andrea
22. črc 2015

@mavanka no i závěť, kde odkazuješ někomu majetek lze napadnout a tvé přání nemusí být vyslyšeno

halina0101
22. črc 2015

Kdyby nemohla mamka, jsem si jista, ze sestra, byt si nejsme blizke, by se o deti postarala.Plati to i opacne 😉 .

jipe
22. črc 2015

@zanri vždy bude rozhodovat soud, co je v nejlepším zájmu dítěte, k přání rodiny jistě přihlédne, ale může situaci zhodnotit jinak, než zní dohoda

doko
22. črc 2015

tohle mi taky dost vrtá v hlavě....ale nepotěšily jste mě s tím, že s tím nejde nic dělat ☹ máme životní pojistky, malá by dostala dva a půl milionu a nechci aby se o ni pak někdo tahal třeba kvůli penězům.....☹ přitom bychom oba s manželem chtěli, aby ji vychovávali moji rodiče 😉

zanri
22. črc 2015

@jipe Takže jistý vliv sepsání dohody mít může? Pokud pro to nemůžu udělat víc, tak alespoň toto. A poradila byste, zda jít k notáři či k právníkovi? A jakou účinnost - dobu platnosti by tato dohoda měla, kdybych ji nechala sepsat teď, tak je "na trvalo"? Byla by např. za 15 let pořád platná či by se musela průběžně aktualizovat? Stejně je to hrozné, že by o osudu mého dítěte rozhodoval někdo úplně cizí...vždyť kdo pro něj může chtít to nejlepší než jeho rodiče. 😒

jipe
22. črc 2015

@zanri myslím si, že jistý vliv přání rodičů mít určitě může, ale jak to chodí v praxi netuším. Za právníka bych peníze nevyhazovala, sepište si to sami a nechte úředně ověřit podpisy. Ohledně aktualizace netuším, ale zřejmě čím větší časový odstup, tím méně by to soud, který bude rozhodovat o svěření dítěte do péče, zajímalo.

ally8
22. črc 2015

Je hrozné, když na tohle člověk myslí, ale taky mě to napadlo, když se mi narodila dcera. Jelikož má moje sestra o měsíc mladší holčiku, tak nějak jsme si řekly, že bychom si přáli, aby děti případně zustaly a vyrůstaly spolu. Taky vím, že sestra by se o ní postarala přesně tak jak bych si přála. Myslím, že manželovi rodiče, ač jí milují nadevše, by to určitě právě kvůli ní respektovali. Takže nic nesepisujeme, myslím že není třeba

zanri
22. črc 2015

@jipe moc děkuji za odpověď a předpokládám, že jste z oboru 😉

zmrz_lina
22. črc 2015

Zajimave téma a urcite se doma zamyslime nad nějakým sepsáním nasi vůle. Nerada bych, aby získala malého do pece moje mama s přítelem, naopak vi., ze tchyne/svagrova by mu snesly modré z nebe.

sara84
22. črc 2015

My jsme toho vyuzili v ramci krtu, u kresynich rodicu se pocita s tim,ze by se o dite meli postarat.A stwjne tal to bereme my u kmotrenky!

zanri
22. črc 2015

@sara84 To mě taky napadlo, ale co když soud rozhodne jinak?

takarazestinusakur
23. črc 2015

To by chtělo někoho, kdo se vyzná v zákonech a jak to funguje u soudů...taky jsem měla pocit, že pokud bych měla vybrané opatrovníky, pak bych byla ráda, aby soud k mému přání přihlédl...Musím říct, že tohle je v Japonsku jednodušší. Přání rodičů se respektuje, soud řeší jen kontrolu u opatrovníků a pokud je vše OK, pak není problém...

lucieandrlova
23. črc 2015

Já jsem přesně tohle zjišťovala před nějakým časem u notářky, u které máme závěť a ta mi řekla, že dítě dát do závěti nemohu, jen majetek... Poradila mi, že musím najít právníka na rodinné právo, s ním sepsat "přání" a pak mu platit "poplatek", aby šel potom případně k soudu a prosadil naše přání... Jinak prý neví, jak by to šlo zajistit. Klasicky rozhodne soud.
Jinak to je ještě komplikovanější tím, že by se posuzovalo, kdo umřel první a kdo druhý a dle toho by se potom dědil majetek... Tzn. že by se např. mohlo stát, že všechen majetek zdědí tchýně (alespoň právo disponovat s ním do dospělosti dcery, ale dceru už by ji svěřit do péče nemuseli a byla by třeba u našich... To mi přijde taky dost hrozné...)

sim007
autor
23. črc 2015

Tak jsem rada ze nejsem sama kdo nad necim takovym premysli....
Ja premyslim i nad timto: ani jeden nemame sourozence takze by to bylo na našich rodicich....s manzelem jsme se o tom nebavili,ale je mi jasne ze oba by jsme chteli aby se starali prave rodice toho dotycneho (ja moje,on jeho)....ac tchánovce miluju a mame skvely vztah tak bych ale nechtela aby malou vychovávali (tchynka je hrozne pesimisticka coz se mi nelibi).....a ted babo raď 🙂

lucieandrlova
23. črc 2015

@sim007 Já bych poradila, aby případně dítě vychovávali prarodiče, kteří jsou buď podobní povahově dítěti nebo kterému rodiči je dítě podobné povahově... Tak by bylo zajištěno, že to prarodiće zvládnou a dítě nebude trpět... Např. Tchýně nemá ráda ani mě ani manžela a navíc naše dcera je povahově celý můj tatínek, tak kdyby ji dostala do péče tchýně, tak by to bylo zlé...
Bohužel moji rodiče jsou staří a všichni sourozenci chamtiví... Takže já musím zvažovat kamarádky... (Tím to je soudně komplikovanější...)

maki73
23. črc 2015

no tak u nás by toto bylo asi dost složité, prostě se nám nic stát nesmí, jsem si jistá, že o děti by se tahali rodiče mí i manželovi, v obou případech by to za mě bylo "Bože chraň". Zrovna nedávno jsem nad tím začala uvažovat, manžel s dcerou měli autonehodu, nikomu se naštěstí nestalo nic vážného, ale dovedlo mne to k hlubokému zamyšlení a kdyby se nám s mužem něco stalo, za sebe bych si přála, aby se děti dostala do péče má mladší sestra, jakmile by si to mohla dovolit (momentálně ale myslím nemá přítele, respektive vážnou známost a ze svého současného platu by si rozhodně živit dvě děti dovolit nemohla), ovšem jsem si zcela jistá, že přes prarodiče by to prošlo jen horko těžko ne-li vůbec, takže na to raději nechci ani pomyslet...

datela
23. črc 2015

@sim007 Jsem rada,ze nad tim nepremyslim sama.Je to hrozne tema,ale i takove veci je lepsi resit vcas.Ja mam obavy,ze se prarodice kvuli tomu (a doufam,ze k takove situaci nedojde a budeme tady do stari!!!) zhadali do krve,soudy,tahanice atd.atd.

bajana
23. črc 2015

@zanri
@sara84
Právo nepozná krstných rodičov...v minulosti sa mali o dieťa po smrti rodičov postarať, ale to bolo zvykové právo...pred sudom sú to teraz cudzí ľudia (ak to nie sú príbuzní)

j.a.n.i
23. črc 2015

@blahova_andrea No, závěť s ohledem na majetek sice napadnout lze, ale pokud nebude mít nedostatky z hlediska zákona, tak musí být splněna, což je malinko rozdíl.

blahova_andrea
23. črc 2015

@j.a.n.i no jo no, hledisko zákona...zákony jsou často docela na pikaču. myslím, že o svých věcech by si člověk měl rozhodovat sám. je každého věc, jestli chce dát vše svým vnoučatům a nebo třeba sousedce. co mu má do toho, kdo kecat paragrafama? proč já mám složitě dokazovat, že na mě příbuzní kašlali nebo byli zlí, abych je mohla vydědit a dát majetek někomu jinému, cizímu, kdo se ke mě choval slušně a pomáhal mi? a děti?! ano...ať to řeší soud. ale podle mě by pro něj mělo být závazné, že se rodiče dohodli s někým dalším a mají to sepsané. obě strany s tím souhlasily, obě to podepsaly. soud ať to jen právně potvrdí a pak třeba určí někoho, kdo na to bude dohlížet. a ne, aby si rodiče přáli, aby dítě vychovával někdo jim blízký a díky debilním zákonům ho pak soud svěřil někomu, kdo je sice z rodiny, ale s kým se prakticky nestýkali a o dětech nic neví? aspoň takto na mě naše zákony a kusové informace působí jako na laika 😅 a nelíbí se mi 😠