Čo potrebujem, aby som dostala trvalý pobyt v ČR?

emilia121
27. srp 2013

holky slovenky sem slovenka zijuca v praze cca 7 let mam tady prechodni pobyt co potrebujem k tomu aby som dostala trvaly alebo obcanstvo dakujem

katfan
4. zář 2013

Ahoj,minule som si to zisťovala,potrebuješ k tomu vyplnený formulár,nájdeš ho na netových stránkách cudzineckej polície plus je tam tel.kontakt,zavolaj si tam a povedia ti,čo ešte potrebuješ.A mám pocit,že cudzinecká sídli na žižkove.Na internete všetko nájdeš.

tinockab
6. říj 2014

@katfan @emilia121 Ahoj,chcem sa opýtať,mám trvalý pobyt v ČR 3 mesiace a chcem si zrušiť na Slovensku. Ale bolo mi povedané,že musím aj odovzdať občiansky preukaz a spraviť si pas,aby som mala nejaký doklad. Je to tak? Mne sa to zdá divné,že prečo mam odovzdať občiansky,ked som zmenila len trvalý pobyt. Prosím nejaké info,ako ste to riešili vy. Dakujem krásne. 😉

nae
6. říj 2014

@emilia121 Ak máš aspoň dva roky oficiálny prechodný pobyt, zažiadaš si o trvalý pobyt. Občianstvo dostaneš až po 5 rokoch trvalého, aspoň tak to bolo kedysi.

@tinockab Trvalý pobyt na Slovensku musíš zrušiť mám taký pocit do 8 dní, odkedy máš Tp v ČR. Nedá sa mať dva trvalé pobyty. Neviem, či ti dajú nejaký prechodný doklad alebo potvrdenie, ale ako oficiálny doklad máš vlastne len pas.

nae
6. říj 2014

Oprava, tak treba 5 rokov prechodný pobyt, ak nemáš manžela Čecha. Viac info tu: http://infocizinci.cz/trvaly-pobyt/trvaly-pobyt/

anadie
6. říj 2014

@tinockab
Driv hodne ty obcanky na slovensku brali kdyz se nahlasilo,ze je trvaly pobyt v cr.Ale posledni dobou obcanky nechavaji.Lepsi je se,ale informovat naurade na slovensku jestli tu obcanku nechaji nebo bude muset byt jen pas.

tinockab
7. říj 2014

@nae @anadie Dakujem za info. 8 dní už som prešvihla dávno,na SR sa dostanem asi až v novembri,no snad to nebude velký problém. A na tu občanku sa teda opýtam,ale určite nemožem ostat na SR než mi urobia novy pas aby som mala nejaký doklad. No som zvedavá ako dopadnem. Ešte raz dakujem 🙂

anadie
7. říj 2014

@tinockab
Nemas zac.Vychazim ze skutecnosti co nam rikaji slovaci,kteri tady ziskali trvaly poby.

adrianka1712
7. říj 2014

Ahojte, mám otázku. Keď žijem v ČR 6 rokov, ale potvrdenie o prechodnom pobyte mám len 3 roky, možem požiadať o trvalý pobyt ? Alebo musím mať tých 5 rokov aj s preukazom ? Díky 😉

kvietorka
7. říj 2014

@adrianka1712 potrebujes 5 rokov s dokladom. Ale ak je manzel z CR tak ti stacia 2 roky s dokladom. Ak ste obaja zo Slovenska resp. EU, tak tych 5 rokov.

bielanevesta
7. říj 2014

Ja som o TP zažiadala hneď po svadbe(manžel je čech). To bolo pred 8 rokmi a vtedy som musela občiansky na SVK odovzdať a nechať si urobiť pas. Je možné, že teraz je to inak.
A čo som si zisťovala ohľadne občianstva, tak je to teraz „vďaka“ zmenám omnoho zložitejšie. Tj, nestačí po nejakej dobe len zažiadať. Teda ak nesplňuješ určité podmienky. Tu to všetko je:
http://www.mvcr.cz/clanek/informace-k-novemu-za...

kvietorka
7. říj 2014

@bielanevesta ja som o trvaly pobyt po 5 rokoch v CR ziadala vcera, takze mam cerstve info. Ako je to s obcianstvom to netusim.

tinockab
7. říj 2014

@bielanevesta No pozerám,že s občianstvom to nebude take jednoduché,no uvidíme,ja mám ešte čas. A ty si už žiadala o občianstvo? Alebo ani neplánuješ?

bielanevesta
7. říj 2014

Blbé je, že keby som si požiadala ešte v roku 2013, tak ako slovenka s TP v ČR, by som to občianstvo mohla dostať „na počkanie“. Lenže od roku 2014 sa menili zákony a je to trochen sťažené.
@tinockab ešte nežiadala, len som si volala na príslušné pracovisko a tam mi povedali, že v prvom rade musím zložiť skúšky z českého jazyka a z českých reálií a potom si mám zavolať znova, kvôli ďalšiemu postupu. Tak som sa hneď chcela prihlásiť na skúšky, ale bohužiaľ sú všetky dostupné až do konca roka obsadené. Takže teraz čakám na vypísanie nových termínov. 😝

bielanevesta
7. říj 2014

Plus je to, že poplatok za udelenie obč. sa snížil z 10 tisíc, na 2000, ale zase musíš skladať tie skúšky a za tie sa tiež niečo platí. Takže tak

tinockab
7. říj 2014

Pááááni,no to je sila. Tak v kutiku som si myslela,že slováci nebudu musieť robiť tie skušky. Hmmm,tak nič. No to ešte porozmýšlam,či sa dam na to občianstvo,alebo to necham tak ako to je. Ale myslím,že ta škola tiež neni na škodu,hlavne pri zamestnaní. Mne robi ešte dost problem písať bez chyby po česky. @bielanevesta a máš nejaký odkaz na tie školy?

bielanevesta
7. říj 2014

@tinockab Do školy kvôli tomu nemusíš, iba ak by si chcela navštíviť kurz, ale tu je odkaz, cez ktorý sa môžeš k tým skúškam prihlásiť on-line, plus tam sú miesta, kde môžeš tie skúšky skladať. 😉
http://ujop.cuni.cz/zkouska/obcanstvi?_fid=g7np
http://ujop.cuni.cz/zkouska/informace/obcanstvi...

tinockab
7. říj 2014

@bielanevesta Ďakujem pekne! Veľmi si mi pomohla.

anadie
7. říj 2014

@adrianka1712
O trvaly pobyt muzes zazadat i kdyz prechodny mas jen tri roky.Pokud mas jak dokazat,ze jsi tady.Nejlepsi je vypisem ze zdravotniho pojisteni,ale muzou byt i pracovni smlouvy,ktere na sebe navazuji nebo potvrzeni o studiu.

bielanevesta
7. říj 2014

@tinockab rado sa stalo 😉

marcah3911
7. říj 2014

@tinockab no ano, OP je doklad o pobyte, pas je doklad o obcianstve, takze ked zmenis trvaly pobyt tak OP treba odovzdat.... ja mam v CR iba prechodny pobyt ale v Rakusku mam uz vyse roka nahlaseny trvaly ale slovensky OP som stale neodovzdala.
Ked som volala na slovensku ambasadu do viedne, tak mi poradili ze pokial nemam z rakuska ziaden iny doklad a zaroven nemam pas tak nemam davat OP z ruky, aby som neostala uplne bez dokladu... a pas dodnes nemam, kedze neviem najst ten stary a nechcem platit zduplovanu cenu za stratu 🙂
Inac pokial si v Prahe, tak pas si mozes vybavit aj na slovenskej ambasade, pokial viem, cenovo sa to nelisi a personal je tam veeelmi prijemny, fakt - neporovnatelne so slovenskymi pasovymi oddeleniami 🙂

tinockab
8. říj 2014

Presne na to som myslela,že určite OP neodovzdam,kym si neurobim pas. No ale tiež som zistila,že nemožem najst stary pas,tak to je blbe,to bude za to nejaka pokuta :( Ja niesom priamo v Prahe,čo je asi škoda,kvoli tej ambasade,bolo by to jednoduchšie. Za mesiac sa chystam na SR,ale nechce sa mi tam ostavat cely mesiac než mi urobia pas,a zase za tie zrychlene sa mi nechce davat peniaze. No je to zložitejšie než som čakala 🙂 Ale ďakujem za info @marcah3911 😉

katfan
17. říj 2014

@tinockab ano, tiez som o tom pocula, ze musis odovzdat op.pride mi to ako totalny nezmysel, ale je to tak.ja som v cr uz 9 rokov a prave z dovodu nzmyselnej byrokracie trvaly pobyt nemam.prechodny mi staci na vsetko co potrebujem.

tinockab
17. říj 2014

@katfan Ja by som ho tiež nepotrebovala,už som v Čechách 10 rokov,ale chcela som ušetriť rodičom finančné prostriedky,budu platit menší nájom a smeti. S tym tiež mame problemy,musim platit za odpad aj tu aj na SR,nestačilo im potvrdenie o prechodnom pobyte. No vobec nechapem Slovenské úrady,je to smutné :( Všetko je zbytočne stašne zložité!

katfan
22. říj 2014

@tinockab to je pravda.ale nasi na Slovensku ma normalne odhlasili prave kvoli odpadom.on ten prechodny pobyt v zahranici sa berie skoro ako trvaly, inak by si nepotrebovala suhlas majitela nehnutelnosti.neviem, ale mna ta byrokracia se uplne ubija.a znamemu, ktory v Čechách zije 15 rokov trvaly pobyt dokonca zamietli.a to tu ma syna, ktory je obcanom ČR

yvetta
22. říj 2014

@tinockab - nasi ma len na zaklade prechodeho pobytu odhlasili aj z platenia odpadu aj z bytu (myslim tych poplatkov za osoby) a aj manzela...takze v KE odhlasuju v pohode🙂 len s prechodnym

barusha_
23. říj 2014

@tinockab ahoj, mozes mat dokonca aj dvojity trvaly pobyt (teda pokial si ho chces a mozes nechat na slovensku), tiez som nevedela, ze to ide, ale ked som nedavno riesila cez velvyslanectvo nove doklady po svatbe, pani to tam hovorila.

denca1988
23. říj 2014

Ahoj,pre trvaly pobyt musi byt rok manzelstva s obcanom CR samozrejme musis mat prechodny pobyt,alebo 5 rokov prehodneho bez toho aby si bola vydata...obcianstvo dostanes len na poziadanie po min.3 rokoch prech pobytu alebo manzelstva rok s obcanom CR pokial udelas skusky z relikvii a jazyka,zaplatis 3500 a dodas podrobny zivotopis od narodenia,vypisy,vysvedcenia a podobne...nedavno som tam volala a prastila s tym ze to kaslu;))))

tinockab
23. říj 2014

@katfan, @yvetta - no tak pozerám,že asi len v Poprade robia problémy s odhlásením,mňa nemohla mamka odhlásiť ani teraz,ked mala v rukách rozhodnutie o trvalom pobyte. Musím sa odhlásiť osobne,alebo napísať mamke plnú moc. Je to hruza a des. Už aj ja som znechutená z toho všetkého a myslím,že o to občianstvo dlho nepožiadam 😒

@barusha_ ďakujem za info, ja sa potrebujem odhlásiť kvoli plateniu poplatkov 😉

s_b
23. říj 2014

@katfan Ahoj, som na tom podobne, v Čechách žijem 17 rokov a stále mám trvalý pobyt na Slovensku. Teraz som premýšľala, že to zmením. Možem sa spýtať ako si to urobila s rodičákom? To musíš mať trvalý pobyt v Čechách, keď o to žiadaš. Alebo žiadal manžel?

katfan
26. říj 2014

@s_b vobec, stacil mi na to prechodny pobyt.mala som normalbe 3 rocnu rodicovsku dovolenku.mozno to nejak menili, neviem, uz to nejak nesledujem.