Dostanu mateřskou i rodičovský příspěvek? Jde to?

hanny.27
22. říj 2010

Ahoj holky,
můžete mi někdo poradit, jak to je, když mi končí rodičovský příspěvek na dcerku v den jejích druhých narozenin, tj. 31.12.2011 a na mateřskou nastupuji s druhým dítětem cca 16.12.2011 (termín mám 27.1.2011)? Logicky bych měla mít nárok na obojí, ale nedivila bych se, kdyby v tom byl zase nějakej háček. A za další... Až budu v porodnici, tak přítel bude muset zůstat s dcerkou doma. Má nárok na nějaký volno nebo si musí brát dovolenou? Nejsme manželé, tak snad to není problém. A snad to, co platí teď, se zas nebude měnit po novym roce. Už v tom mám taky guláš...
Díky Hanka

k.jolanka
22. říj 2010

Ahoj, co se týká těch příspěvků, tak jsem slyšela, že pokud bereš rodičovský příspěvek a jdeš znovu na mateřskou tak nárok na obojí nemáš, budeš prý pobírat pouze mateřskou a rodičovský zanikne..ale to jsem četla někde tu na MK, takže jsem také zvědavá, co na to ostatní, i já bych ráda měla druhé mimčo během té doby, co budu pobírat rodičovský příspěvek..na druhou otázku odpověď neznám, ale snad by to mělo ze zákona být, že by měl mít volno, pokud budeš rodit a máte malé dítě..alespoň doufám 😕

j.a.n.i
22. říj 2010

Pokud budeš mít mateřskou za prosinec vyšší než RP, tak už na rodičák nárok nemáš. Pokud budeš mít mateřskou menší, tak ti rodičák doplatí do těch 11400,-. Takže pokud bys měla mateřskou třeba 8000,- za tu půlku prosince, tak rodičák dostaneš 3400,-. Jo a ty musíš na UP včas nahlásit, že nastupuješ na další PPM, jinak pošlou rodičák celý a pak ho budeš muset vracet.
Přítel má nárok na OČR, vypisuje porodnice na tebe. Finančně je to cca jako neschopenka, placených je maximálně 9 dní, ale to by na porod bez komplikací mělo bohat stačit.

zofinecka
22. říj 2010

tak holky je to tak, že pokud v době kdy pobíráš Rodičák a nastoupíš na MD, tak rodičák na první dítě zaniká. Já to tak mám, proto to vím, ale dejte si pozor. Jakmile nastoupíte na MD, tak to musíte nahlásit tam kde pobíráte rodičák, protože vám ho musí zrušit. Pokud to tak neuděláte,t ak budete muset vracet peníze za dny, kdy jste pobírali jak MD tak rodičovák na první dítě. Mě se tohle stalo a vůbec mě na to neupozornili a ani jsem to nevěděla. 😉

mysulka
22. říj 2010

Je tu ještě jedna možnost, zaměstnavatel Ti musí držet místo po dobu 3 let. Řešili jsme to u kamarádky s tím, že pokud navazuješ, tak dnem porodu nastupuješ na RD s druhým dítětem (RD se za první automaticky ukončí) a nemáš ani volbu, musíš automaticky na 4 roky - bez nároku na MD 😢 Rodí v prosinci.

Ještě jsem se u nikoho nesetkala, že by z RD šel na MD a pak zase na RD ☹ Bez mezivstupu do práce,ale třeba máme "blbí" zaměstnance a nebo se s dalšíma potomkama moc crcáme 🙂

Tak bych se ptala přímo na sociálce, je to prostě blázinec, nikdo nic pořádně neví, i když tohle by měla být pravdivá informace ze sociálky, ale teď jde o to, co ty chudinky samotinké ví na 100%

jajdaelda
22. říj 2010

je to přesně tak,jak píše j.a.n.i.
@mysulka...já jsem ten případ - z RD na MD a pak zase na RD 😉 a mezivstup jsem neměla 😉 a určitě nemusíš automaticky na 4 roky,pokud jsi byla před nástupem na MD řádně zaměstnaná..
ale co bude po novém roce,to nikdo zatím neví....

wolfi
22. říj 2010

@mysulka pokud pořád trvá pracovní poměr tak vzniká nárok z RD nastoupit na MD, která se opět vypočítá z platu před nástupem na první mateřskou.. 😉

@hanny.27 nástupem na MD Ti zaniká RD, ale pokud Ti MD vyjde méně než RD sociálka ten rozdíl doplácí.
ale vše se musí na příslušných úřadech ohlásit.. 😉