icon

Jak postupovat, když otec není v rodném listě?

avatar
dendajsek
12. črc 2025

Zdravím chci se zeptat zdali se nesetkala nějaká maminka s něčím podobným popřípadě prosím kritiku číst nepotřebuji.

Mám dceru 4 roky ..její otec na mě začal být zlý v 6 měsíci těhotenství,nejspíš skrz drogy ( do té doby bylo krásných několik let)..řešilo se to i přes policii kterou mi poradil odpod abych měla nějaké papíry v ruce kdyby náhodou..
Otce jsem neuvedla že strachu jelikož mi vyhrožoval že mi ji vezme ,napadal na městě, apd ..
V jejích dvou letech jsem řešila po prvé příspěvky , samozřejmě u některých chtěli abych měla potvrzení od odpodu kde je dané že je důvod proč otec v RL není .. na odpodu jsem byla tenkrát vše řešila ale bohužel i když je to narkoman,který je zlý,ze kterého mám psychické problémy a klepu se když ho jen potkáme a je zlý na dalsi zeny .. není důvod aby v rodném listě nebyl že v zájmu dítěte je aby tam byl ..a že můžu zažádat až se něco stane o zákaz styku s dítětem.. prý jsem měla říct že je otec neznámí ..ale nechtěla jsem ze sebe dělat couru a hlavně jsem já osobně myslím že důvod tam byl ..
dcera ho nezná,neví kdo to je..zájem tak nějak byl s výhrůžkami do jejího půl roku.. nikdy ji nic nekoupil,nepomohl ..
Teď jsem v situaci kdy bych potřebovala na chvíli pomoct od státu,zkusila jsem tedy jít na úřad (ne odpod) řekla jsem otec neznámí ale oni chtějí potvrzení a i tak důvod od odpodu proč tam není .. proč ? Když s odpodem nemáme nic společného..a hlavně nemá cenu tam chodit když v našem městě si stojí za tím že není důvod aby tam nebyl..kamarádka z jiného města řekla třeba že její je alkoholik agresivní a bezproblemu ji to napsali že je důvod proč tam není ..taky mě zajímá kdybych ho udála ,jak se to řeší,když ho nezná ? To by si ji normálně mohl hrát jak kdyby nic i když ho nezna ?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 4. čer 2026 · 30 příspěvků

Stručné shrnutí

  • OSPOD a úřady často požadují písemné potvrzení nebo důkazy, proč má být otec vynechán z rodného listu, a bez takového potvrzení mohou trvat na jeho uvedení v rodném listu.
  • Uvedení otce do rodného listu dává otcům zákonná práva i povinnosti (možnost žádat styk, povinnost platit výživné) a současně může mateřské žádosti o státní dávky komplikovat nebo je naopak umožnit v závislosti na postupu úřadů.
  • Doporučené kroky při násilí nebo hrozbách zmíněné v diskuzi jsou podat trestní oznámení na policii, požádat o zákaz přiblížení, shromáždit důkazy (policejní protokol, hlasové zprávy, fotografie, SMS), obrátit se na OSPOD a v případě neplacení žádat náhradní výživné a exekuci.


Nejčastější otázky

Q: Jaké doklady obvykle požaduje OSPOD nebo úřad při žádosti o neuvedení otce v rodném listu?
A: OSPOD/úřad obvykle požaduje písemné potvrzení a důkazy; v diskuzi byly konkrétně zmíněny policejní protokoly, hlasové zprávy, fotografie modřin a SMS jako doklady, které matka uložila.

Q: Co dělat, když je otec dítěte agresivní nebo závislý na drogách a nechcete ho uvést v rodném listu?
A: Doporučené kroky z diskuze jsou podat trestní oznámení na policii, požádat o zákaz přiblížení, předložit důkazy OSPOD a zvážit podání návrhu na soud v případě nutnosti vymáhání styku nebo ochrany dítěte.

Q: Lze u dítěte uvést "otec neznámý" a zároveň žádat státní příspěvky?
A: V diskuzi bylo zmíněno, že označení "otec neznámý" může úřady prověřit a v některých případech vede k požadavku na vrácení prostředků nebo sankcím; několik účastnic upozornilo, že úřady kontrolují pravdivost údajů.

Q: Jaké právní následky má uvedení otce v rodném listu?
A: Uvedení otce v rodném listu mu dává právo žádat o styk s dítětem a současně mu vzniká povinnost platit výživné; v diskuzi byla také zmíněna zkušenost, kdy zapsaný otec uplatnil nároky po smrti matky (toto bylo uvedeno jako konkrétní zkušenost diskutující).

Q: Co pokud otec o dítě nemá zájem?
A: Pokud otec skutečně nezajímá, v diskuzi zaznělo, že ho nelze nikomu vnutit; pokud ale projeví zájem, řeší se nároky u soudu a může být stanovena úprava styku přes sociální pracovníky; při neplacení lze žádat náhradní výživné a exekuci.

Q: Pomůže změna obce nebo odvolání proti rozhodnutí OSPOD?
A: V diskuzi několik uživatelek doporučovalo podat odvolání nebo obrátit se na OSPOD v jiném městě, protože praxe se mezi úřady liší a některá střediska mohou k podobným případům přistupovat odlišně.

Závěry z diskuze

Shoda

  • OSPOD a úřady obvykle preferují uvést otce do rodného listu, pokud je známo, kdo otec je.
  • Důkazy jako policejní protokol, hlasové záznamy, fotografie zranění a SMS zprávy jsou v diskuzi uváděny jako relevantní podklady při žádosti o ochranu nebo při dokazování násilí.
  • Podání trestního oznámení a žádost o zákaz přiblížení jsou opakovaně uváděné kroky pro zajištění bezpečí matky a dítěte.


Sporné názory

  • Možnost A: Nepsat otce do rodného listu jako ochranu dítěte proti násilnému a drogově závislému muži. Možnost B: Zapsat otce do rodného listu kvůli možnosti vymáhání výživného a právní jistotě (výživné, náhradní výživné, exekuce).
  • Možnost A: Úřady v některých městech snad snadněji uznají důvody pro neuvedení otce. Možnost B: Jinde OSPOD vyžaduje přísné důkazy a trvá na uvedení otce.


Otevřené otázky

  • Za jakých přesných právních podmínek OSPOD přijme jako dostatečný důvod pro neuvedení otce v rodném listu?
  • Jaké konkrétní administrativní kroky a důkazní standardy používají různé obce při posuzování žádostí o neuvedení otce?
  • Jaké jsou dlouhodobé právní následky pro dítě v případě, že otec je uveden vs. neuveden (např. při úmrtí matky nebo při vymáhání nároků)?


Zmíněné značky a firmy

OSPOD, Policie, Úřad práce, soud

Zmíněné produkty a metody

rodný list, trestní oznámení, zákaz přiblížení, policejní protokol, hlasové zprávy, fotografie modřin, SMS, testy otcovství, výživné, náhradní výživné, exekuce, označení "otec neznámý", odvolání proti rozhodnutí OSPOD

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
dendajsek
autor
13. črc 2025
@ele_nka

@slecnami možná víc než si myslíš. Máme takový případ v rodině. Bohužel drogám propadl až v době, kdy byli děti na světě a je zapsán v rodném liště.
Autorko, přeji pevné nervy, lidi co tohle nezažili nepochopí. Určitě máš velké štěstí, že v RL zapsaný není, u nás se snaží vydírat, vytahat peníze a bere to přes děti. Takže do rodného listu bych určitě nezapisovala, tohle je opravdu oprávněný důvod.

@ele_nka tohodle se právě bojím ..kdyby se tam dal bude zle pro nás obě .. teď ví že nic nezmůže ..nebo samozřejmě kdyby chtěl mohl by se nechat zapsat do RL i on ale neudělá to takže máme čtyři roky klid ..ale pak ? Aby dělal naschvály já byla na nervy a bála se nebo se něco stane nebo až malá něco uvidí co by byl důvod aby ji nevidal..nepřijde mi dobrý.. mohl se snažit , nesnažil,malá ho nezná nevi kdo je ..a přesně jak píšete ti co nezažili nepochopi ..skrz určitý vychcana matky pak jiní hází takový co k tomu mají důvod do jednoho pytle .. jsem blba měla jsem říct otec neznámí měla jsem jich pět v té době ..ale chtěla jsem být fér a poradit se tenkrát s odborníky v uvozovkách.. když jsem tam byla těhotná po prvé ,tak pracovnice i držela mobil v ruce a chodili mi výhrůžky od něj ..ale bohužel

avatar
dendajsek
autor
13. črc 2025
@ele_nka

@slecnami možná víc než si myslíš. Máme takový případ v rodině. Bohužel drogám propadl až v době, kdy byli děti na světě a je zapsán v rodném liště.
Autorko, přeji pevné nervy, lidi co tohle nezažili nepochopí. Určitě máš velké štěstí, že v RL zapsaný není, u nás se snaží vydírat, vytahat peníze a bere to přes děti. Takže do rodného listu bych určitě nezapisovala, tohle je opravdu oprávněný důvod.

@ele_nka tohodle se právě bojím ..kdyby se tam dal bude zle pro nás obě .. teď ví že nic nezmůže ..nebo samozřejmě kdyby chtěl mohl by se nechat zapsat do RL i on ale neudělá to takže máme čtyři roky klid ..ale pak ? Aby dělal naschvály já byla na nervy a bála se nebo se něco stane nebo až malá něco uvidí co by byl důvod aby ji nevidal..nepřijde mi dobrý.. mohl se snažit , nesnažil,malá ho nezná nevi kdo je ..a přesně jak píšete ti co nezažili nepochopi ..skrz určitý vychcana matky pak jiní hází takový co k tomu mají důvod do jednoho pytle .. jsem blba měla jsem říct otec neznámí měla jsem jich pět v té době ..ale chtěla jsem být fér a poradit se tenkrát s odborníky v uvozovkách.. když jsem tam byla těhotná po prvé ,tak pracovnice i držela mobil v ruce a chodili mi výhrůžky od něj ..ale bohužel

anonym_732d29
13. črc 2025
@dendajsek

@ele_nka tohodle se právě bojím ..kdyby se tam dal bude zle pro nás obě .. teď ví že nic nezmůže ..nebo samozřejmě kdyby chtěl mohl by se nechat zapsat do RL i on ale neudělá to takže máme čtyři roky klid ..ale pak ? Aby dělal naschvály já byla na nervy a bála se nebo se něco stane nebo až malá něco uvidí co by byl důvod aby ji nevidal..nepřijde mi dobrý.. mohl se snažit , nesnažil,malá ho nezná nevi kdo je ..a přesně jak píšete ti co nezažili nepochopi ..skrz určitý vychcana matky pak jiní hází takový co k tomu mají důvod do jednoho pytle .. jsem blba měla jsem říct otec neznámí měla jsem jich pět v té době ..ale chtěla jsem být fér a poradit se tenkrát s odborníky v uvozovkách.. když jsem tam byla těhotná po prvé ,tak pracovnice i držela mobil v ruce a chodili mi výhrůžky od něj ..ale bohužel

@dendajsek ono taky by to chtělo možná kdybys te podala trestní oznámení na něj když vám v těhotenství tak to ubližoval ( u nás třeba to dopadlo tak že měl podmínku + zákaz přiblížení ) a ono dneska opravdu nefunguje otec neznami jen tak jak by si to každá přála hlavně podvádět stát se tak to nevyplácí kolem mám ženy které státu za takovy podvod vrací statisíce..ono se to taky bere tak že vám třeba něco udělal ale ve finále nic jelikož nebyla jste v nemocnici nepodala TO to vše pak má větší + a i tak stát to nezajímá kdyby jo nemáme tolik neplaticu výživného je to na vás a vaši finanční situaci zda to dáte bez příspěvků nebo ne

anonym_732d29
13. črc 2025
@dendajsek

@ele_nka tohodle se právě bojím ..kdyby se tam dal bude zle pro nás obě .. teď ví že nic nezmůže ..nebo samozřejmě kdyby chtěl mohl by se nechat zapsat do RL i on ale neudělá to takže máme čtyři roky klid ..ale pak ? Aby dělal naschvály já byla na nervy a bála se nebo se něco stane nebo až malá něco uvidí co by byl důvod aby ji nevidal..nepřijde mi dobrý.. mohl se snažit , nesnažil,malá ho nezná nevi kdo je ..a přesně jak píšete ti co nezažili nepochopi ..skrz určitý vychcana matky pak jiní hází takový co k tomu mají důvod do jednoho pytle .. jsem blba měla jsem říct otec neznámí měla jsem jich pět v té době ..ale chtěla jsem být fér a poradit se tenkrát s odborníky v uvozovkách.. když jsem tam byla těhotná po prvé ,tak pracovnice i držela mobil v ruce a chodili mi výhrůžky od něj ..ale bohužel

@dendajsek ono taky by to chtělo možná kdybys te podala trestní oznámení na něj když vám v těhotenství tak to ubližoval ( u nás třeba to dopadlo tak že měl podmínku + zákaz přiblížení ) a ono dneska opravdu nefunguje otec neznami jen tak jak by si to každá přála hlavně podvádět stát se tak to nevyplácí kolem mám ženy které státu za takovy podvod vrací statisíce..ono se to taky bere tak že vám třeba něco udělal ale ve finále nic jelikož nebyla jste v nemocnici nepodala TO to vše pak má větší + a i tak stát to nezajímá kdyby jo nemáme tolik neplaticu výživného je to na vás a vaši finanční situaci zda to dáte bez příspěvků nebo ne

avatar
dendajsek
autor
13. črc 2025
@anonym_732d29

@dendajsek ono taky by to chtělo možná kdybys te podala trestní oznámení na něj když vám v těhotenství tak to ubližoval ( u nás třeba to dopadlo tak že měl podmínku + zákaz přiblížení ) a ono dneska opravdu nefunguje otec neznami jen tak jak by si to každá přála hlavně podvádět stát se tak to nevyplácí kolem mám ženy které státu za takovy podvod vrací statisíce..ono se to taky bere tak že vám třeba něco udělal ale ve finále nic jelikož nebyla jste v nemocnici nepodala TO to vše pak má větší + a i tak stát to nezajímá kdyby jo nemáme tolik neplaticu výživného je to na vás a vaši finanční situaci zda to dáte bez příspěvků nebo ne

@anonym_732d29 právě trestné oznámení jsem právě dala za napadavani apd ..tam mě tenkrát poslal samotný odspod právě.
Podvádět stát jsem určitě v plánu neměla ..

Strana
z2