Jsem OSVČ, platím jen zdrav. poj. Na co mám nárok?

leniska27
23. únor 2011

Ahoj, plánujeme s manželem mimčo, momentálně jsem OSVČ a nemám žádné příjmy. Jediné co si platím je zdravotní pojištění. Na co bych v tomto případě měla nárok? Případně co bych si měla začít platit a jak dlouho, aby mi nějaký nárok vzniknul? Nebo by bylo výhodnější se někde zaměstnat?

vojtisek2007
23. únor 2011

@leniska27 pro nárok na mateřskou musíš jako osvč splnit 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou, z toho 180bezprostředně před nástupem jako platící osvč - tzn. že by ses musela přihlásit k placení důchodového a nemocenského pojištění na OSSZ - minimální zálohy na 2011 jsou 1807 důchodové a k tomu odpovídá 143,-kč záloha nemocenské -z toho je pak minimání PN i mateřská -ale jelikož ti vznikne nárok na mateřskou, můžeš si volit při rodičáku roky (2,3,4). Pokud se necháš zaměstnat, tak tam je to jasný, odvádíš pojistné z platu a doplácí ti i zaměstnavatel - podmínky musíš splnit stejné - 270dnů ůčasti na nemoc. pojištění za dva roky před nástupem na mateřskou.....
Pokud zůstaneš takhle, budeš mít pouze od den porodu nárok na 4letý rodičák.

lendaw
23. únor 2011

@leniska27 pokud si neplatíš nic než zákonem dané odvody, nemáš nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) ani na volbu délky RD a nastoupila bys po poridu rovnou na 4letý rodičák. Abys měla nárok na PPM, musíš si platit nemocenské pojištění, ve tvém případě 270 dní před nástupem na PPM. Dále k tomu musíš platit důchodové pojištění. Tím budeš mít také nárok na volbu 3-leté varianty RD. Více podrobností najdeš na https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/materska...

lendaw
23. únor 2011

tak než jsem to dodatlovala, tak mě @vojtisek2007 predbehla 😀

leniska27
autor
23. únor 2011

Takže teoreticky kdybych teď začala platit, tak za 270 dnů mám nárok na mateřskou? A to by bylo kolik? Nějak se zatím moc neorientuju v mateřské a rodičovské, rozhodli jsme se nedávno, tak v tom pěkně plavu 😒

vojtisek2007
23. únor 2011

@leniska27 ano, za 270dnů bys měla nárok na mateřskou, na nemocenskou po třech měsících placení, a výška mateřské by se odvíjela od zaplacených záloh na nemocenské - minimálná je cca těch 143 a z toho je tuším cca kolem 4800,-kč mateřské

j.a.n.i
23. únor 2011

@leniska27 Já se vám do toho ještě vložím... píšeš, že platíš pouze zdravotní a jsi OSVČ ??? To mi nějak nejde do hlavy, sociální je přece pro OSVČ hlavní povinné.

vojtisek2007
23. únor 2011

@j.a.n.i to sice je, ale když už jsi byla osvč předtím, než to povinné bylo, tak spoustu malých živnostníků se prostě dosud vůbec nepřihlásilo....ač by dle zákona mělo...pokud vědí, že nebudou potřebovat nemoc.dávky, tak to neřeší...takových klientů vídám spousty 🙂

leniska27
autor
23. únor 2011

@j.a.n.i. Momentálně jsem bez příjmu, takže jsem si sociální odhlásila.
Z kolika posledních dní se mi bude počítat výše PPM? Jde mi o to, zda je možné začít platit minimum, a teprve 180 dní před, začít platit maximum..a pak dostat max. výši PPM? 🙂

leniska27
autor
23. únor 2011

Teď jsem našla tenhle odkaz http://www.finance-penize-pojisteni.cz/ppm-2011...
Je tam pár příkladů.Taky tam píšou, že je to počítáno za posledních 12 měsíců, tak teď jsem úplně jelen 😠

vojtisek2007
23. únor 2011

@leniska27 no tam to máš jasně vidět, že když budeš platit nemocenské 92 tak k tomu musíš platit důchodové 1807 a mateřskou potom dostaneš 2790 za měsíc....když jdeš řádek po řádku je to tam hezky vidět....nic srozumitelnější jsem ještě neviděla 🙂 je to tam hezky ukázaný

leniska27
autor
23. únor 2011

@vojtisek2007 Výše záloh i mateřské podle tabulky je jasná 😀
Není mi jen jasné, že jsi pár příspěvků zpět psala minimální částku NP 143 ale v tabulce je 92 ? ☹
Tak jak to tedy je? 🙂

vojtisek2007
23. únor 2011

@leniska27 92 je minimální záloha co můžeš platit, když NP budeš platit mezi 92-142 - odpovídá tomu důchodové 1807, tak proč k této částce platit minimum 92, když můžeš platit 142 aniž by se ti navýšilo důchodové a ty měla vyšší neschopenku nebo mateřskou..... 😉

leniska27
autor
23. únor 2011

Diky, takze kdyz budu platit 270 dni 143 nemocenskou a k tomu adekvatni socialku,budu mit narok zhruba na 4800 materskou? Snad uz to chapu dobre 🙂

j.a.n.i
24. únor 2011

@vojtisek2007 Já myslela, že je to vymahatelné a že se jim sociálky sami ozývají... ať buď platí nebo pozastaví ŽL.

j.a.n.i
24. únor 2011

@leniska27 Jojo, chápeš to správně 🙂

leniska27
autor
24. únor 2011

Tu socialku mi jeste sami vraceli,protoze jsem si ji predtim platila,ale rozhodla jsem se,ze ji chci za uplynuly rok zpatky,takze ji vymahat urcite nebudou 😉

j.a.n.i
24. únor 2011

@leniska27 Tak to jsou věci, to jsem netušila, díky 🙂

camilca
25. zář 2012

Holky, poraďte prosím. Jsem OSVČ, od května 2011, co se mi narodila dcera, nepodnikám. Živnost jsem nepřerušila (myslela jsem, že nemusím - že bude stačit, když nebudu nic fakturovat). Teď tedy nic nefakturuji, protože nepracuji, a na sociálce jsem napsala čestné prohlášení, že nepodnikám, takže tím pádem teď nemusím platit žádné zálohy na pojištění. Nicméně na zdrav.pojišťovně teď po mně chtějí doplatit téměř 3000Kč za loňský rok (de facto za období, kdy jsem už pobírala rodičák) plus po mně chtějí, abych platila minimální zálohy v letošním roce. Nevím, co mám teď dělat - jestli to musím doplatit, nebo nějak zpětně dokázat, že jsem opravdu nepodnikala a nefakturovala... Díky za veškeré postřehy / zkušenosti. K.