Kde se ruší trvalý pobyt a co je k tomu potřeba?

marecek4
5. zář 2011

tady je otázka pro slovenské maminky-potřebuju zjistit kde se ruší trvalý pobyt a co je k tomu potřeba-a taky jestli musíme do místa trvalého pobytu,nebo jestli stačí zajet pro nás do nejbližšího města nebo jestli je proveditelné i písemně,budu moc ráda za každou radu a dopředu děkuju

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ...tak ti pekně za vše děkuji 🙂 ....jinak myslela jsem řidičák...jesti tam jsem taky hlásila adresu na Slovensku,to už nevím.....a co s tím rodičákem? další běhačky,co ? 😒 ...to vím jen,když se mimi narodí,tak prihlásit ho na matrike....TP budu muset asi taky vybavit,že? a předpokladám,že na ambasáde,aby to nebylo až zas tak jednoduché 😎

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ....to jsme si vybrali hezky ....partnerov čechov a pak běhačky 😀 a pritom na Slovensku,co se týče těhotných je vše lepší....och....tam si můžeš platit DNP, máš pak vyšší mateřskou , o porodném ani nemluvím...no jo jiná kraj jiné zákony 😎

danielita7
1. říj 2011

@jana8 no na matrice ho budeš muset prihlásit pred porodem pokud chceš aby mělo dítě příjmění po tatínkovi kdyz nejste manzele víš? 😀 jde o to aby na matrcie uznali otcovství to je otázka vypsání papíru a 15 minut cca 😀 No Tp bude mít po tobě predpokládám tak kde i otec dítete? Tedy oba dva bydlíte spolu na stejné adrese? Díte bude tam trvalý pobyt kde ty automaticky takze nic zařizovat nebudeš 😀 to dostane napsané v rodném listě, které vydává matrika. Maximálně si na matriku dojdeš po porodou pro rodný list ale to je vše 😀

danielita7
1. říj 2011

@jana8 To jo no 😀 já nebudu mít tady nárok ani na porodné ...šílené. Na slovensku je porodné 25 tisíc 😀 al e tím ze uz tam nemám tvralá pobyt tak nemám nárok žádat 😀 uz jsem se s tím smířila😀
Jinak kde bydlíš jestli se mohu zeptat? Jaký město?

jana8
1. říj 2011

@danielita7 .....jééj už jsem se lekla,že zas budou běhačky.....jasné,oba bydlíme spolu v domečku,který jsme koupili....ale díky za radu,tak ještě před porodem stihnout matriku.....to jsem ani neveděla,když mi dala sestřička od doktora papír,který dávam u porodu a tam je napsáno vlastně bude jméno otce,tak jsem myslela,že to takhle stačí a až pak na matriku.....tak ale skočím si tam raději dřív,to mi stačí až tak v 7.měs.,že? pak už asi nebudu mít náladu běhat tam a vztekat se na úřednice,kdyby jsou na ránu 😀

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ....taky jsem na to přišla ted že kdyby tam mám TP,tak si tam můžu zažádat,no málem mě seklo,už jsem říkala ze srandy,že pojedu rodit tam 😀 ....na porodné nevím jestli já dosáhnu,ani nevím přesne jak ho vypočítat....ale myslím,že na nej nedosáhnu.....no uvidíme.......jsem kousek od rokycan....

danielita7
1. říj 2011

@jana8 jo jo pokud nejste manzelé musíte požádat matriku o uznáni otcovství aby dítě mělo jméno po tátovi 😀
určitě to stačí v tom 7. měsící někdo chodí i později. Já jsem teď v 8 mesíci a uz toho tolik nezvládám je to uz náročnější něco vyřizovat a podobně 😀 tak jsem ráda ze mám vše v pořádku 😀
No i kdyby si šla rodit na Slovensko a měla trvalý pobyt tady, tak to proodné ze Slovenska nedostaneš. Dostala by jsi ho v případě, že by jsi tam měla trvalý pobyt, a ani to ze by si poroodila na Slovensku by ti nepomohlo k tomu, ze by si to porodné dostala. Já jsem z Kladna 😀
Před porodem se hlásí jeste pediatr pro dítě, takze je dobré pred porodem si pro prcka nějakého toho pediatra najít 😀 ale to mne jen tak napadlo, zrovna tento týden jsem hledala 😀
Jinak na porodné jen málo maminek dosáhne ☹

jana8
1. říj 2011

@danielita7 .....jo,jo,proto jsem psala,že v 7.měs. si tam skočím abych nemusela na poslední chvilku....i když si to raději vše zapíšu ať na nic nezapomenu... 😀 .....no jo s porodném jsem se taky rozloučila,ale 😠 vždyt by to bylo pro mimi....ale co už s nimi.....jo a na dětskú lekárku jsem myslela,že za ní musím před porodem skočit a hlavně se pro nějakou rozhodnout.... 🙂 .....Si moc zlatá,moc si mi pomohla,ani nevíš jak....i když mám toho plnou hlavu a když si to člověk pak dá dokopy tak toho neni až tak moc,jen takový mírny chaoz....ale když to ví člověk už od někoho,co kde ...atd,tak hned je mi lépe a budu vědět jak se zařídit.....fakt jsem ti moc vděčná.... 😵 ....Vám už se to blíži...ještě chvíli a máš malou u sebe....kdy máš termín?

danielita7
1. říj 2011

@jana8 ono to není zas tak slozité jen je fakt blbé ze to to vse trvá tak strasne dlouho...nez neco vyřídiš, všude na to mají spoustu času, to mi na tom vadí asi nejvíc 😀 ale nedá se nic dělat...
Já jsem ráda ze jsem ti mohla pomoct...uz jsem dávala dohromad nekolika kamarádkám papíry včetně TP a všeho ostatního...tak uz mám nějakou tu prax 😀
Termín mám 9.12, takze uz se mi to fakt blízí...doktoři ríkají ze to bude asi dřív tak jsem zvědavá 😀 kdy máš termín ty?

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ....to máš pravdu,ale je super vědět co má člověk udělat jako první a nemusí někam běhat zbytečne... 🙂 ...jeeej,tak to budete mít hezký vánoční dárek 😵 ja mám termín 4 a 6.3. takže ještě čas,ale utíká to rychle ....zachvilku v půlce 😵 .....a jak se cítiš? už myslíš taky na blížící se porod?

marecek4
autor
2. říj 2011

@jana8 mojemu ten trvalý pobyt vyřizovali nějaký tři měsíce,to není jak u nás-čechů-ze dne na den,je tam nějaká čekací lhůta-na začátku ledna žádal a na konci března to teprve měl vyřízené,my jen nechtěli zatím rušit i ten slovenský,jenže byt se prodal,tak jsem pak museli jednat hodně rychle

jana8
2. říj 2011

@marecek4 .....och,tak to jsem zvědavá jak dlouho to bude trvat mě,i když řekli,že oni na to mají 60dní a ať si pak zavolám, tak ja tam zkusím zavolat po 50dní , teď ve středu a uvidím co mi řeknou....mi jsme taky prodali byt na ¨Slovensku,tak proto to potřebuji vybavit co nejdřív,ať to mám na pořádku...ve středu dám sem vedět jak jsem dopadla....držte mi palce 😔

barky
2. říj 2011

tak jsem s toho tady jelen. Je videt, že každy den platí neco jineho a hlavne všeude řeknou neco jiného. Co se týče trvaleho pobytu tak mne říkali že minimálne 5 let nepřetržite nebo minimálne 2 roky manželství.Ja to stihla ješte před svatbou. A ten pobyt no hruza na cizinecké mi řekli že zde se přeukazuji jen průkazem k povolení + doklad na kterej mi ho vydali v mém připade je to občanka. Takže mi ji nemužou na slovensku odebrat. A co se týče oddaciho listu my jsme se brali na slovači bylo to lepší na vybavování a tady jsme odnesli duplakát na matriku a oni to poslali do brna na zvláštní matriku a za ani na 2 mesíce nám poslali i českej.

danielita7
3. říj 2011

@barky Je zvláštní že ti nechali občanku, dle zákona by si ji měla odevzdat 😒 jelikož na občance mají Slováci uvedený trvalý pobyt, proto by si ji měla odevzdat, víš? Mne na to upozornili jak na cizinecké policii tak i na Slovenské ambasáde, Trvalé bydliště by jsi měla odhlásit na Slovensku, je to jakoby tvoje povinnost, a tam na policii mi to rekli také a občansku sebrali, jelikož už tvralý pobyt tam nemám, ale mám ho tady v ČR, tím pádem nelze na Slovenské občance uvádět český trvalý pobyt...ze zákona nelze mít dva trvalé pobyty...

barky
3. říj 2011

no je to divne, ale je to tak . budu se muset zase zajit přeptat tak jsem zvedavá co mi řeknou.

danielita7
3. říj 2011

@barky jasně skus to 😀 je to šílený vyřídit nějaký doklad jako cizinec ☹

jana8
8. říj 2011

Holky,tak ve středu jsem zavolala na cizineckou policii a představte si TP už jsem měla vybavený a to byl jen 50den od podání žádosti.....a ve čtvrtek už jsem si jela pro něj ..... 🙂 ...teď mě čeká vybavovaní na Slovensku a pak když budu mít pas,tak zas musím na cizineckou policii nahlásit změnu dokladu......takže jsem byla mile překvapena 😵

barky
11. říj 2011

tak dnes jsem se vrátila ze slovenska a tam mi na policii řekli že trvalý pobyt rušit zatím nemusím prej to ješte pořád není dane a hlavne prej bez občanky fungovat človek nemuže. Takže pokavad mi nedaji české občanství a tím i občanku oni mi slovenskou vzít nemužou. Tak nevím to mi řekli v Rožňave. Tak a ted se s toho má človek vyznat ☹

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lilliaan
12. říj 2011

Neda mi nenapisat,,, dufam, ze sa neurazite... Ale tato debata je pre slovenky zijuce v CR (ktore maju trvaly pobyt v SR).. a vy i medzi sebou pisete cesky?? 😲 Cech bude hovorit cesky, i ked zije na slovensku 25 rokov..osobne takeho poznam...

barky
12. říj 2011

@lilliaan ak mi niekto píše časky odpovedám mu tiež ak slovensky tak slovensky. Občas sa síce hambím za to že som slovenka( ale len výnimočna a ak je na to dovod) inak som toho nazoru, že sa inteligentný človek ma prisposobit krajine kde žije. V anglicku, alebo niekde inde sa s vami tiež nikdo nebude babrat a snažit sa hovorit po slovensky. Hold som tu tak hovorím a píšem po česky.

barky
12. říj 2011

@em_ka dík za info. Skor ma zmiatli holky že sa musí odhlásit pobyt na slovensku a odovzdat op. I ja mám TP vydaný na slovensku občianku,len som chcela vediet ako to teda je

mrnik
16. lis 2011

@danielita7
Ja trošku oneskorene reagujem na tento odkaz: Vaše miminko bude mať obe občianstva aj české aj slovenské.Mám manžela čecha, ja som slovenka s trvalým pobytom v čechách a máme 9 mesačného syna, ktorý sa narodil v čechách, a tiež sme vybavovali tieto veci, doslova je vaše povinnost zo zákona aby malo miminko aj slovensky rodný list, pretože síce po otcovi bude mať české občianstvo, ale po vás slovenske. To všetko nám bolo povedané pri vybavovaní v čechách, ale už to máme všetko.
A s tým trvalým pobytom: aj mne bolo povedané priamo na ministerstve, keď mi odovzdavali preukaz k trvalému pobytu, že nemusím rušiť pobyt na slovensku a že neexistuje žiaden zákon, ktorý by oprávňoval brať občianské preukazy.

danielita7
16. lis 2011

@mrnik Ano moje miminko može mat obe občianstva ja to viem... Ale nedostane Slovenské automaticky, všetko sa musí nahlásit...Pokial si o slovenské občianstvo pre miminko nezažiadam tak ho mat nebude, ale časom by som urcite chcela aby mal oboje občianstvá. Kde sa prosím ta vybavuje aby som vedela?
Zo zákona mojou povinnostou nie je aby som vybavovala aj slovenský rodný list...ked bude mat český. Len v prípadě že by som žiadala o to slovenské občianstvo tak ho budem zrejme potrebovat. Na ako dlho to je vybavovania a mohla si s malým vycestovat?
S tým tvalým pobytom mne povedali že by som mal zrušit trvalý pobyt na Sk...že nie je možné mat dva trvalé pobyty...ale tak všade je to asi inak ako som sa tu dozvedela...Ja som šla u nás na SK na políciu oznámit že mám trvalý pobyt na CR a oni automaticky, že musím odovzdat OP s tým, že na nom je uvedený trvalý pobyt a ten mám na SK. No ale to je jedno 😀 SKor má zaujíma to mimčo teraz aktuálne poradíš mi? Dakujem moc

mrnik
16. lis 2011

No vybavuje sa to na Slovenskej matrike, trvá to 3 mesiace, vystavenie slovenského rodného listu. Ten vystavia na základne českého. Vycestovať možeš, tam nie je problém.

danielita7
16. lis 2011

@mrnik No tým že žijeme tu v ČR tak ja sama nebudem moct vycestovat s dietatom bez slovenské rodného listu aby som si Na Slovensku mohla o list požiadat. Jedine s manželom alebo s pasom dietata.Inak sa to berie ako unos vlastného dietata ☹ To je ten paradox.
Skor ma zaujímalo ako mám požiadat o Slovenské občianstvo tu v ČR? Určitě sa žiada so slovenským rodným listom,ale ten pre dieta budem vybavovat cez Slovenskú ambasadu tu v ČR. No a kam sa potom ide s tým slovenským rodným listom dietata?

mrnik
16. lis 2011

No my tiež žijeme v ČR a s vycestovaním sme nikdy problém nemali, no je potrebné mať zapísané dieťa v obč., alebo vlastný pas dieťaťa. Neviem my sme cez ambasádu nežiadali, tým že sme si na SK zažiadali o slovenský rodný list na matrike, oni to posielali niekam do Bratislavy, do 3 mesiacov prišiel a automaticky po mne má aj slovenské občianstvo, teraz má obe.

mrnik
16. lis 2011

Za únos sa to považuje v prípade ak ten druhý s vycestovaním nesúhlasí, inak je je na dohode dvoch.

kvetinkaivanka
16. lis 2011

@danielita7 pozri si stránky Veľvyslanectva Slov.republiky v Prahe alebo na portal.gov.sk .Inak sa najskor posiela český rodný list na zapísanie do osobitnej matriky v Bratislave,trvá to tri mesiace a potom sa može pokračovať vo vybavovaní ďalej 😉 Dá sa to vybaviť cez to veľvyslanectvo,alebo ísť na Slovensko 😉
Syn má vlastný pas,pretože mi ho do pasu nezapíšu a cestujeme tak,alebo s manželom,kotrý ho má v pase 😀

danielita7
16. lis 2011

@kvetinkaivanka toto mi je všetko jasné ...skor mi ide priamo o to slovenské občianstvo 😀 ale dakujem moc 😀