Mají studentky nárok jen na rodičovský příspěvek?

koderly
7. říj 2011

Zdravím maminky, zajímalo by mě, jak je to s mateřskou u maminek, které jsou studentky a tudíž nepracují...někde jsme četla, že mají nárok jen na rodičovský příspěvek. NEvíte někdo kolik to je a od kdy a jak dlouho se toto pobírá?? Má nějaká studentka zkušenost?🙂 děkuji

evlyn
7. říj 2011

@koderly http://www.jazykova-skolka.cz/materska-dovolena/ rychlé hledání na panu Googlovi

zdeniii
7. říj 2011

Ahojky, určitě máš nárok jen na rodičovský příspěvek a to na tu jeho 4 letou variantu 😒
Bylo by určitě nejlepší aby jste se dohodnuli s přítelem a šel by na rodičovskou on, vznikl by tam nárok i na jiné varianty než na tu 4 letou. Osobní zkušenost nemám, ale budeme to řešit příští rok.

koderly
autor
7. říj 2011

děkuji, na googlu jsme hledala, ale nic moc...Nechápu, proč je tam jen ta možnost na 4 roky:( Kdyby šel na mateřskou manžel, zas by nemohl oficialne pracovat ne, logicky?🙂) to by se nám už kor nevyplatilo, ona ta mateřská zas nebude takový šlágr ne? Nebo kolik je holky tak průměrná mateřská?

koderly
autor
7. říj 2011

A nevíte také, jak dloho musí být maminka zaměstnaná, aby měla nárok na mateřskou? kolik měsíců před porodem...

vojtisek2007
7. říj 2011

@koderly musí splnit 270dnů účasti na nemoc.pojištění - což je nějakých 9měsíců 😉

andelka
7. říj 2011

@koderly 70% z platu je mateřská. Jako studentka máš nárok na rodičovský příspěvek od porodu. O ten si může zažádat i tatínek, od 7.týdne po porodu, ale napřed musí být aspoň 1den na mateřské. My jsme to tak udělali, byla jsem po škole na ÚP, manžel pracoval. Takže jsem si napřed požádala o RP já a asi za 2měsíce šel manžel na dva dny na mateřskou (prodloužil si víkend), koncem měsíce požádal o RP (ukončili jsme na mě a zažádal on), od dalšího měsíce byl měsíc na rodičovské dovlené a zároveň chodil do práce. A po měsíci jsme zas na něj zrušili a zase jsem požádala já. Když on žádal, vybral délku 3roky a to už pak zůstalo. Po porodu druhého mimča to tak uděláme zase.

koderly
autor
7. říj 2011

andelka: páááni, to je nějaké složité🙂) děkuji!! Budu se snad muset poradit pak s nějakou učetní, jak to nastavit co nejlépe...