• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mám jako studentka nárok na peněžitou pomoc v mateř.?

21. července 2009 
smardik: Když se má mimčo narodit v březnu a 4.ročník SŠ končí v srpnu (myslím, že to není jen do maturity, ale ještě celé prázdniny) tak by to nějak vyjít mohlo. Ale těsně.
18. črc 2008 ve 23:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
andelka právě že pokud je studentka nemá na PPM nárok, školu by musela ukončit nebo přerušit
19. črc 2008 v 08:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Teď jsem četla, že studentky mají mateřskou danou, nevypočítává se z platu, dělá to asi 7 200 měsíčně. Taky v tom mám guláš. I proto jsme snažení posunuli, dokud nebudu mít nějakou praxi.
19. črc 2008 ve 12:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
No já školu určitě přerušovat nebudu, protože bych pak měla problém se vrátit..nejsem studijní typ, takže tak. Individálem jsem myslela nějaký to že se dohodnu s profesorama na nějakých zkouškách atd., individuál jako takový tam asi taky nemáme, takže tím byla myšlená domluva a docházení do školy na testy, zkoušení...
19. črc 2008 ve 13:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
andelka studentky musí mít mateřskou danou, nemá se to u nich přece z čeho počítat, ale je to stejné jak pak RD tak se to dá :slight_smile: a po mateřské vzhůru do práce :slight_smile:. Mi to ale hezky vyjde, dostala jsem se na dálkové na VŠ tak dokončím školu a malý do školky tak to krásně vyjde :slight_smile:

deathy pokud budeš studovat - jako že individuál se tak asi počítá tak na PPM nárok nemáš, budeš brát hned RD v té 4leté variantě
19. črc 2008 ve 13:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
aha, no tak alespoň v tom mám teda víc jasno. Děkuju
19. črc 2008 ve 14:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
deathy pokud nepřerušíš studium, tak ode dne porodu budeš pobírat rovnou rodičovský příspěvek a to v délce trvání 4 roky, takže ta nejpomalejší varianta - po tu dobu za tebe bude pojištění platit stát - a vybrat si teda nemůžeš...máš prostě ty 4 roky a šmitec
23. črc 2008 v 09:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
!!!!!!!!
:wink: :wink: Ahojik, také jsem byla těhotná studentka - nárok na PPM máš, pokud přerušíš nebo ukončíš studium na tvé škole. Nárok má každá těhotná žena, pokud se v posledních dvou letech účastnila alespoň 270dní na placení nemocenského pojištění - což ty splňuješ, protože za studentku platí toto pojištění, po dobu studia ( a ještě cca půl roku po ukončení) její škola...S tím, že jsi nepracovala to nemá co dělat...Výborná stránka, kde jsem se vše dozvěděla je: http://www.aperio.cz/poradna/faq.shtml?cmd[2762]=c-1-26 - pak si tam najdi v "hledáčku"např. "PPM u studentky" a 100% ti tam vyjedou podobné dotazy, jako máš ty...
Nárok na PPM tedy mít budeš-pokud školu přerušíš nebo zakončíš řádnou zkouškou-a PPM u studentek je 254Kč na den...a bude ti jí vyplácet tvoje škola, takže by ti mohl s případným papírováním poradit i někdo ze školy-účetní nebo tak...
PS: já byla cca u 4 úřednic a KAŽDÁ mi řekla něco jiného...Takže se na ně vůbec nespoléhej!!!!
21. srp 2008 ve 20:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jo a vybrat si tedy budeš moct mezi 3-letou a 4-letou variantou.... :wink: :wink:
Měj se hezky a ať se mimískovi daří :dizzy_face:
21. srp 2008 ve 20:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
zdravím všechny, má 3 měsíční mimi a kvůli hypotéce potřebuji od školy, která mi vyplácí PPM potvrzení o výši a vyplácení. Napsali mi, že mi to rádi potvrdí, když jim dodám předepsaný formulář. Ale já vlbec nevím o jaký jde a kde ho vzít. Poradíte?
13. led 2009 v 11:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
laetti - jestli to chápu správně,potřebuješ od školy potvrdit tvůj "příjem" a dát ho k žádosti o hypotéku ??? Jestli je to tak, tak každá banka (stavebn.spořitelna...) kde se žádá o hypotéku má většinou svůj vlastní formulář k vyplnění příjmů - takže ti ho dá banka. :wink:
13. led 2009 ve 13:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, jen mě napadlo, že bych vám sem hodila odkazy, co mi teď přišly z babyonline.cz
Je tam i něco týkající se studentek a jak to mají s PPM.
PPM: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena.html
RD: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html

Jinak jsem taky zkoušela poradnu Aperio, tak tady dám můj dotaz a jejich odpověď. Nijak to nezkracuju, abych třeba nedala pryč něco co poradí někomu z vás..

DOTAZ:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat konkrétně na svůj případ. Jsem studentka 4. ročníku SŠ, tzn. v květnu 2009 budu maturovat. Termín porodu mám v březnu 2009. Školu přerušovat nebudu. Pouze nebudu docházet každý den. Chtěla jsem se zeptat, od kdy budu dostávat rodičovský příspěvek a přibližně kolik to činí. Vím že si nemohu vybrat variantu čerpání.

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
dnem 31. prosince 2008 končí účast studentů a žáků na nemocenském pojištění. Těm studentkám a žákyním, které jsou k 31. prosinci 2008 těhotné, běží od 1. ledna 2009 ochranná lhůta v délce maximálně 180 kalendářních dnů. Jestliže budete splňovat tyto podmínky:

- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) – doba studia, pokud zakládalo účast na nemocenském pojištění, se do doby 270 dnů započítává,
- ochranná lhůta ze skončeného pojištění trvá nejpozději počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
- těhotenství skončilo porodem (za porod se považuje takové ukončení těhotenství, při kterém je do matriky narozených zapsáno narozené dítě),

pak máte nárok na PPM z titulu ochranné lhůty nemocenského pojištění a studentů a žáků. Pro vznik nároku na PPM nemusíte přerušovat ani ukončovat studium. Nástup na PPM si můžete zvolit mezi počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Žádost o PPM, kterou Vám vystaví Váš ošetřující lékař-gynekolog, uplatníte u školy (pokud má více než 25 zaměstnanců) nebo u OSSZ, příslušné podle sídla školy. Denní výše PPM bude činit 254 Kč.

Budete-li mít nárok na PPM, můžete zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, a to mezi variantami do tří nebo čtyř let věku dítěte. Vzhledem k tomu, že PPM bude v každém kalendářním měsíci činit minimálně 7 600 Kč, nárok na poskytování rodičovského příspěvku Vám vznikne nejdříve až od kalendářního měsíce, ve kterém bude PPM doplacena (pokud je v tomto měsíci PPM nižší než rodičovský příspěvek).
14. led 2009 v 18:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
jednoduchá otázka,asi užto tady bylo,ale, moje přítelkyně, která kuli těhotenství ukončila studium a nyní nemá ani cenu jít na pracák když je v 6měsíci, má možnost pobírat PPM???úřady si ji přehazujou jak horkej brambor,sme ztoho celkem neštěstní
9. únor 2009 ve 13:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
had3y - jestli se vejde do ochanné lhůty 180dnů nastoupit na mateřskou ode dne kdy přerušila školu, bude jí naléžet nejmenší mateřské něco kolem 240,-kč na den
9. únor 2009 ve 14:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
smardik urcite narok mas moje svagrova byla na to stejne akorat delala stredni a skola ji domlacela jeste kazdy mesic 1000 kc za to ze jeste porad studuje a neukoncila studium.
12. únor 2009 ve 12:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
No, dneska je to tak, studentky v roce 2009 již nejsou nemocensky pojištěny, tudíž nemají nárok na dávky z nemocenského pojištění, což je PPM, a automaticky nastupují na rodičovský příspěvek v 4.-leté variantě, ale je tam ochraná lhůta 180 dní, což v překladu znamená, u dětí které se narodily do 30.6.2009 vzniká nárok na PPM. S žádostí od lékaře musíte na okresní správu v místě školy, donést potvrzení o studiu za celou dobu studia a rodný list dítěte. Pak po mateřské můžete volit z RP 3 nebo 4 roky.
U dětí, které se narodily od 1.7.2009 je automaticky RP v 4 leté variantě, to se vyřizuje na sociálce.
23. čer 2009 v 16:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
a studium se nemusí podle nového zákona ukončit ani přerušit
23. čer 2009 v 16:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
RL dítěte není třeba, jen výše psané + prohlášení o tom, že ste k 1.1.09 nenastoupaila do nějaký práce...

A pozor!!! Sociálky rády tyto dokumenty ztrácí, já sem toho zdárný příklad. Nevěděla sem, že mám nárok na PPM, až když sem si v dubnu žádala o rodičák tak mi sdělili že na PPM mám nárok a ať si TO (ale co mi neřekli) vyřídím. Začala sem vyřizovat, na mateřskou mám nárok od ledna (holka se narodila v březnu) a já neviděla ještě ani korunu.. pouze porodné.

Takže kdo si tohle vyřizujete, fakt trpělivost a nemějte s úředníkama slitování. Oni s váma taky nemají, po měsíci jejich odpovědí typu: Ale my vás tady vůbec nemáme! a poté následuje: Všechno nám musíte doložit znovu, někde se to ztratilo... ztratilo se to u nich, malý detail. Fakt to stojí za to..
24. čer 2009 ve 21:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Penize budes dostavat od statu, bude to rovnou rodicovsky prispevek a to ode dne porodu a budes dostavat minimum.Vybrat si nemuzes, musis si zvolit- nemas na vyber- tu ctyrletou materskou. Jestli to chces jinak a partner pracuje, tak muzete udelat ze rodicovska bude psana na neho a vypocitavat z jeho platu a pak si muzes zvolit i jinou delku materske..On bude pobirat rodicovsky prispevek, ale ty starat o dite a stat za tebe bude platit soc. a zdravotnii.Takova klicka v zakone :grinning:
25. čer 2009 v 09:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, řeším nebo vlastně mě bude čekat řešení tohoto problému. Čekámě teď v srpnu svatba a pak bychom se chtěli už s manželem snažit o miminko. Jsem studentkou VŠ, nastupuji do 3.ročníku a budu tedy ukončovat v červnu bakalářské studium. Nevíte zda budu mít také nárok na příspěvek i když budu vdaná? Díky
21. črc 2009 ve 12:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek