Mám nárok na mateřskou? Jsem na ÚP, ale 270 dní splňuji

zamilovanadonej
11. led 2013

Ahoj holky, prosím poraďte. Možná se tu na to již někdo ptal, ale nemůžu to najít. Jsem na ÚP (manžel taky, nyní nastupuje do nového zaměstnání), ke dni porodu budu již rok nezaměstnaná ( na ÚP jsem hlášená). Podmínku 270ti dnů účasti na nem.pojištění během dvou let ale splńuji. Budu mít nárok na PPM? Jak to "vyběhat"? A nevíte, zda budu mít nárok si i zvolit délku rodičáku? Určitě to některá z vás měla podobně, díky za ohlasy 🙂

sendoska
11. led 2013

Ahoj, myslím že nárok na PPM mít nebudeš sice splnuješ jednu podmínku, ale druhou je, že musíš být v ochranné lhůtě to znamená maximálně 180dní nezaměstnaná... to znamená asi 6 měsíců... tak pokud to bude už rok tak to s tím PPM nevyjde ☹ http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-d... tady to máš hezky vysvětlené 🙂 Ale s rodičákem to nevím... no jak to budeš mít ☹ ted je to zas nové.... oni to furt mění ... 😒

zamilovanadonej
autor
11. led 2013

@sendoska Díky, a nevíš jestli by měl manžel nárok? Řekněme že bude 2 měsíce zaměstnaný a podmínku 270 dní splňuje taky.... Je to boj tahle procedura ☹

mataharyy
11. led 2013

@zamilovanadonej Pokud bude manžel zaměstnaný, tak máš nárok na volbu rodičovského příspěvku, protože tam je podmínka že jeden z rodičů musí pracovat, ale s tou mateřskou tam asi ne... 😅

sendoska
11. led 2013

@zamilovanadonej Tak to já nevím ☹ ... to se zkus jít zeptat někde na Sociálku tam by ti to měli říct 🙂 ... a nebo se zaregistruj na to Babyonline.. a hod jim tam dotaz pod ten odkaz co jsem ti poslala... mi tam minule paní Hodně dobře poradila!!! Fakt člověk co tomu rozumí 🙂

vilibalda
11. led 2013

@zamilovanadonej Pokud máš opravdu odpracováno 270 dní v posledních 2 letech, je ještě malinká šance PPM zachránit, pokud se Ti podaří sehnat si brigádu (dohoda o provedení práce nad 10 tis. nebo dohoda o pracovní činnosti nad 2500) tak, abys v té době byla 6-8 týdnů před porodem. Pak se Ti bude mateřská počítat z té brigády.