Mám nárok na mateřskou?

Zodpovězené
12. bře 2021

Dobrý den,

jsem od 1. září 2020 nezaměstnaná a vedená na úřadu práce. Do té doby jsem byla zaměstnaná. V říjnu jsem zjistila, že jsem těhotná a do nové práce mě nevzali. Od 1. března 2021 jsem nastoupila formou smlouvy DPČ do zaměstnání a 20. června bych měla mít termín porodu.
Na internetu čtu, že musí být odpracováno 270 dní během 2 let, abych měla nárok - což splňuji, ale nevím, jestli to stačí.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Zajímá Vás, jestli budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Pro nárok na PPM musí být splněny dvě podmínky:
1. Žadatel musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěný (tj. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení). Počítá se i smlouva na DPČ v případě, že sjednaná částka započitatelného příjmu z tohoto zaměstnání za kalendářní měsíc činí alespoň částku 3 500 Kč.
2. Účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Den nástupu na PPM si můžete určit sama v období od počátku 8. týdne do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Nárok na PPM byste tedy měla mít v případě, že v době nástupu na PPM budete i dál pracovat na DPČ s příjmem minimálně 3 500 Kč měsíčně.

Přejeme Vám, miminku i celé Vaší rodině zdraví a klidné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz