• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Na ÚP po ochranné lhůtě. Kdo mi zaplatí mateřskou?

11. května 2008 
Ahoj holky, prosím, poraďte, když bych byla na pracovním úřadu a otěhotněla už mimo ochrannou lhůtu... Kdo mi bude platit mateřskou dovolenou, tedy ten půl rok po narození dítěte? Pracák?
30. lis 2007 ve 14:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
dle mého ano, stejně tak jako mu oznamuješ nemoc když jsi v jejich evidneci tak jim i tohle oznámíš a oni se postarají
30. lis 2007 v 17:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky já četla že uchazeč u zaměstnání (tedy osoba vedená na úřadu práce) nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství a automaticky tedy přechází na rodičovský příspěvek s čerpáním na 4 roky, na jinou variantu nemá nárok :wink:
1. pro 2007 v 00:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
To mě taky zajímá. A ten rodič. příspěvek nebude pak zprácený? To je tedy stejná částka jako pak dál třeba další dva roky?
1. pro 2007 ve 14:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak to nevim, jestli se to nějak zkrátí, mělo by to být takhle (z MPSV):
- pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na
PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené
výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
3. pro 2007 v 09:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
je to tak jak píše krista - když je žena na pracáku, tak nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale ode dne porodu je jí hned vyplácen rodičovský příspěvek v pomalejším čerpání (rozložení na 4 roky) - pokud je ovšem žena v ochranné 6měsíční lhůtě (max. 6 měsíců před možným nástupem na mateřskou byla zaměstnána nebo studentkou denního studia), tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství má....bude jí vyplácet poslední zaměstnavatel (nebo škola) a tím pádem má i možnost vybrat si čerpání rodičovského příspěvku :wink:
3. pro 2007 ve 12:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky, a to je ten rodičovský příspěvek fakt pak jen 3800, pokud žena předtím nepracovala a byla na pracáku? Doufám, že to nebude můj případ, ale fakt se mi to zdá nějak málo :confused:
3. pro 2007 v 15:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mikulka no tak jak jsem to napsala - 7600 do 21měs. věku dítěte a poté 3800 do 48 měsíců věku dítěte :wink:
3. pro 2007 v 19:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
mikul: vždyť pokud jsi nepracovala, tak např. i podpora v nezaměstnanosti je mnohem menší, než když jsi zaměstnaná byla, takže se není čemu divit :wink:
4. pro 2007 v 08:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
na penezitou pomoc v materstvi narok je i kdyz je zena na UP..vyplaci ji tzv okresni sprava socialniho zabezpeceni.z UP dostanes takovy papir a pujdes s ni na tu okr.spravu a tam uz ti vse vyridi..vim to,protoze jsem byla v te same situaci...ukoncila jsem studium na VS a zbyvaly mi jeste 4 mesice do porodu a tak jsem taky musela jit na UP....
8. pro 2007 ve 21:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
adrianav ale od 1.ledna 2008 platí nový zákon, podle kterého když jsi na ÚP tak nemáš na mateřskou nárok......teda pokud nejsi v tý 6měsíční ochranný lhůtě
10. pro 2007 v 10:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky,
já sem měla práci na dobu určitou ale sem na neschopence tak mě zatím nemůžou vyrazit. Ale z 11tisíc čistého mi dávaji nemocenskou 4700. Sociálka mi to nedoplatí. A jelikož sem minulej rok studovola tak nevědí jestli ten systém v počítači by mi něco dal. Jinak mateřská je stejně počtěna jako nemocenská tak nevím jak půl roku vydržím z malím na 4700 to fakt nejde. Už fakt nevím co mám dělat. Jinde mě jako těhuli nezaměstnají
10. pro 2007 v 15:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
holky a nevíte jak mi budou počítat mateřskou, když jsem na pracáku, ale nárok na mateřskou mít budu od školy (přerušila jsem studium od 1.11.2007 - jsem v té ochranné lhůtě) - jenom prostě nevím, jak vysokou budu mít mateřskou, když jsem při škole nepracovala.......nemám za poslední 3 roky odpracováno 12měsíců, takže ani od pracáku nemám na nic nárok a manželův plat 12tisíc je dostatečně vysoký na to, abych nedostávala vůbec žádný prachy ani ze sociálky......prostě nevím, co můžu očekávat od výše tý mateřský.....poradíte některá jak se to v tomto případě počítá?
19. pro 2007 ve 13:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
pavli:nárok na MD od školy slyšim prvně :confused: :confused: :confused: vždyt ti to nemaj z čeho vypočítat :confused:
19. pro 2007 ve 13:52  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
přímo na OSSZ mi paní za přepážkou zdělila, že jsem v 6 měsíční ochranné lhůtě jako každý jiný zaměstnanec (akorát že můj zaměstnavatel je škola, kde jsem přerušila to studium)......já jsem na ní koukala jak vrána, ale asi to tak i bude, byla si tím naprosto jistá - a právě ohledně toho výpočtu teď mám taky myšlenky, že je to blbost.....snad někdo poradí
19. pro 2007 ve 13:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
pavli:tak to fakt netušim..ale pokud máš skutečně nárok na MD..tak pokud ty vypočítají mín jak 7750..tak ti to socka začínaje od narození mimča doplatí do této výše :wink:
19. pro 2007 ve 13:58  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
no jsem zvědavá.....hlavně chci rodičák na 3 roky a ne ten prodlouženej, tak pořád doufám, že na tu mateřskou mám nárok a budu si moci vybrat ten tříletej rodičák
19. pro 2007 ve 14:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
pavli: a když nemáš nárok na MD..tak musíš být doma 4 roky? :confused: To slyšim prvně :confused:
19. pro 2007 ve 14:01  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
no když si na pracáku nejsi v tý 6 měsíční ochranný lhůtě, tak nemáš nárok na mateřskou a když nemáš nárok na mateřskou, tak si nemůžeš vybrat jaký čerpání rodičáku chceš a automaticky máš to na 4 roky......to mě právě štve :angry:

nejhorší je, že studium jsem musela přerušit kvůli rizikovému těhotenství, musela jsem se nahlásit na pracák a tím pádem je to takhle na pytel :angry:
19. pro 2007 ve 14:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
pavli:ale zas když jsi na PN, tak na pracáku bejt nesmíš :confused:
19. pro 2007 ve 14:56  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
sis já nejdříve musela přerušit školu, pak se nahlásit na pracák a pak mi teprve dr. napsala klasickou neschopenku......jsem případ, co? :sweat_smile:
19. pro 2007 v 16:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
pavli:já byla taky případ :wink: do 30tt v práci..pak na pracáku dva měsíce..a pak MD :wink: ale mně měli z čeho tu MD vypočítat..ale u tebe tomu fakt nehovim :sweat_smile:
19. pro 2007 v 16:15  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, něco podobného jsem řešila v listopadu, v srpnu jsem kvůli těhotenství ukončila studium na VŠ-1. ročník. Nato jsem se nahlásila na pracák, mateřskou mi platí VŠ, dostávám těch 7 a půl tisíc... první mateřská už mi přišla, nastoupila jsem 13.11.
19. pro 2007 ve 21:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
misalka - jen se zeptám, a tu mateřskou sis mohla vybrat na 3 roky nebo ti automaticky napálili tu na 4? také řeším něco podobného. Mám smlouvu na dobu určitou, pak budu měsíc a půl zřejmě na pracáku a pak mám nástup na mateřskou, ale nevím jestli mi dají automaticky mateřskou na 4 roky nebo budu moc mít tu na 3. Vůbec nevím jak to bude.
6. led 2008 v 19:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky, tak by mě zajímalo...dopředu se omlouvám, protože už v to mám maglajz :sweat_smile: ..když skončím školu a bude ještě chvíli při škole a pak po škole zaměstnaná a pak třeba po 3 - 4 měsících bych šla na mateřskou, tak z čeho mi to budou počítat?? Z toho platu, co bych měl v tý práci jen za těch pár měsíců? :confused:
11. kvě 2008 ve 20:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek