Na ÚP po ochranné lhůtě. Kdo mi zaplatí mateřskou?

jiskrina
30. lis 2007

Ahoj holky, prosím, poraďte, když bych byla na pracovním úřadu a otěhotněla už mimo ochrannou lhůtu... Kdo mi bude platit mateřskou dovolenou, tedy ten půl rok po narození dítěte? Pracák?

princezna
30. lis 2007

dle mého ano, stejně tak jako mu oznamuješ nemoc když jsi v jejich evidneci tak jim i tohle oznámíš a oni se postarají

krista
30. lis 2007

Ahojky já četla že uchazeč u zaměstnání (tedy osoba vedená na úřadu práce) nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství a automaticky tedy přechází na rodičovský příspěvek s čerpáním na 4 roky, na jinou variantu nemá nárok 😉

mikulka
1. pro 2007

To mě taky zajímá. A ten rodič. příspěvek nebude pak zprácený? To je tedy stejná částka jako pak dál třeba další dva roky?

krista
3. pro 2007

Tak to nevim, jestli se to nějak zkrátí, mělo by to být takhle (z MPSV):
- pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na
PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené
výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.

pavlinka3
3. pro 2007

je to tak jak píše krista - když je žena na pracáku, tak nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale ode dne porodu je jí hned vyplácen rodičovský příspěvek v pomalejším čerpání (rozložení na 4 roky) - pokud je ovšem žena v ochranné 6měsíční lhůtě (max. 6 měsíců před možným nástupem na mateřskou byla zaměstnána nebo studentkou denního studia), tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství má....bude jí vyplácet poslední zaměstnavatel (nebo škola) a tím pádem má i možnost vybrat si čerpání rodičovského příspěvku 😉

mikulka
3. pro 2007

Holky, a to je ten rodičovský příspěvek fakt pak jen 3800, pokud žena předtím nepracovala a byla na pracáku? Doufám, že to nebude můj případ, ale fakt se mi to zdá nějak málo 😕

krista
3. pro 2007

Mikulka no tak jak jsem to napsala - 7600 do 21měs. věku dítěte a poté 3800 do 48 měsíců věku dítěte 😉

kacka.va
4. pro 2007

mikul: vždyť pokud jsi nepracovala, tak např. i podpora v nezaměstnanosti je mnohem menší, než když jsi zaměstnaná byla, takže se není čemu divit 😉

adrianav
8. pro 2007

na penezitou pomoc v materstvi narok je i kdyz je zena na UP..vyplaci ji tzv okresni sprava socialniho zabezpeceni.z UP dostanes takovy papir a pujdes s ni na tu okr.spravu a tam uz ti vse vyridi..vim to,protoze jsem byla v te same situaci...ukoncila jsem studium na VS a zbyvaly mi jeste 4 mesice do porodu a tak jsem taky musela jit na UP....

pavlinka3
10. pro 2007

adrianav ale od 1.ledna 2008 platí nový zákon, podle kterého když jsi na ÚP tak nemáš na mateřskou nárok......teda pokud nejsi v tý 6měsíční ochranný lhůtě

adriana1
10. pro 2007

Ahoj holky,
já sem měla práci na dobu určitou ale sem na neschopence tak mě zatím nemůžou vyrazit. Ale z 11tisíc čistého mi dávaji nemocenskou 4700. Sociálka mi to nedoplatí. A jelikož sem minulej rok studovola tak nevědí jestli ten systém v počítači by mi něco dal. Jinak mateřská je stejně počtěna jako nemocenská tak nevím jak půl roku vydržím z malím na 4700 to fakt nejde. Už fakt nevím co mám dělat. Jinde mě jako těhuli nezaměstnají

pavlinka3
19. pro 2007

holky a nevíte jak mi budou počítat mateřskou, když jsem na pracáku, ale nárok na mateřskou mít budu od školy (přerušila jsem studium od 1.11.2007 - jsem v té ochranné lhůtě) - jenom prostě nevím, jak vysokou budu mít mateřskou, když jsem při škole nepracovala.......nemám za poslední 3 roky odpracováno 12měsíců, takže ani od pracáku nemám na nic nárok a manželův plat 12tisíc je dostatečně vysoký na to, abych nedostávala vůbec žádný prachy ani ze sociálky......prostě nevím, co můžu očekávat od výše tý mateřský.....poradíte některá jak se to v tomto případě počítá?

sisstin
19. pro 2007

pavli:nárok na MD od školy slyšim prvně 😕 😕 😕 vždyt ti to nemaj z čeho vypočítat 😕

pavlinka3
19. pro 2007

přímo na OSSZ mi paní za přepážkou zdělila, že jsem v 6 měsíční ochranné lhůtě jako každý jiný zaměstnanec (akorát že můj zaměstnavatel je škola, kde jsem přerušila to studium)......já jsem na ní koukala jak vrána, ale asi to tak i bude, byla si tím naprosto jistá - a právě ohledně toho výpočtu teď mám taky myšlenky, že je to blbost.....snad někdo poradí

sisstin
19. pro 2007

pavli:tak to fakt netušim..ale pokud máš skutečně nárok na MD..tak pokud ty vypočítají mín jak 7750..tak ti to socka začínaje od narození mimča doplatí do této výše 😉

pavlinka3
19. pro 2007

no jsem zvědavá.....hlavně chci rodičák na 3 roky a ne ten prodlouženej, tak pořád doufám, že na tu mateřskou mám nárok a budu si moci vybrat ten tříletej rodičák

sisstin
19. pro 2007

pavli: a když nemáš nárok na MD..tak musíš být doma 4 roky? 😕 To slyšim prvně 😕

pavlinka3
19. pro 2007

no když si na pracáku nejsi v tý 6 měsíční ochranný lhůtě, tak nemáš nárok na mateřskou a když nemáš nárok na mateřskou, tak si nemůžeš vybrat jaký čerpání rodičáku chceš a automaticky máš to na 4 roky......to mě právě štve 😠

nejhorší je, že studium jsem musela přerušit kvůli rizikovému těhotenství, musela jsem se nahlásit na pracák a tím pádem je to takhle na pytel 😠

sisstin
19. pro 2007

pavli:ale zas když jsi na PN, tak na pracáku bejt nesmíš 😕

pavlinka3
19. pro 2007

sis já nejdříve musela přerušit školu, pak se nahlásit na pracák a pak mi teprve dr. napsala klasickou neschopenku......jsem případ, co? 😅

sisstin
19. pro 2007

pavli:já byla taky případ 😉 do 30tt v práci..pak na pracáku dva měsíce..a pak MD 😉 ale mně měli z čeho tu MD vypočítat..ale u tebe tomu fakt nehovim 😅

misalka
19. pro 2007

Ahoj, něco podobného jsem řešila v listopadu, v srpnu jsem kvůli těhotenství ukončila studium na VŠ-1. ročník. Nato jsem se nahlásila na pracák, mateřskou mi platí VŠ, dostávám těch 7 a půl tisíc... první mateřská už mi přišla, nastoupila jsem 13.11.

evunka
6. led 2008

misalka - jen se zeptám, a tu mateřskou sis mohla vybrat na 3 roky nebo ti automaticky napálili tu na 4? také řeším něco podobného. Mám smlouvu na dobu určitou, pak budu měsíc a půl zřejmě na pracáku a pak mám nástup na mateřskou, ale nevím jestli mi dají automaticky mateřskou na 4 roky nebo budu moc mít tu na 3. Vůbec nevím jak to bude.

naty
11. kvě 2008

Holky, tak by mě zajímalo...dopředu se omlouvám, protože už v to mám maglajz 😅 ..když skončím školu a bude ještě chvíli při škole a pak po škole zaměstnaná a pak třeba po 3 - 4 měsících bych šla na mateřskou, tak z čeho mi to budou počítat?? Z toho platu, co bych měl v tý práci jen za těch pár měsíců? 😕

verun2211
Autor odpověď smazal
Zobraz