Nabíhá dovolená i při pracovní neschopnosti?

marie100
25. led 2018

Chtěla bych poprosit někoho, kdo má s tímto tématem zkušenosti, o informaci. Od konce roku 2016 do července 2017 jsem byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství. Nyní mi končí mateřská a nastupuji na rodičovskou. Má otázka je, zda mi za období, kdy jsem byla v pracovní neschopnosti nabíhala nějaká dovolená či nikoliv. Předem děkuji za případné odpovědi.

j.a.n.i
25. led 2018

@marie100 Ne, nanabíhala.

andelka
25. led 2018

@j.a.n.i ale když byla na MD tak ano ne?

soleilll
25. led 2018

@marie100 Při delší pracovní neschopnosti se ti naopak dovolená krátí. Možná máš nárok na pár dní vzhledem k tomu, že jsi v r. 2017 byla na mateřské, která se počítá jako odpracovaná doba. Přesně ti to spočítá mzdová účetní v práci.

adelka_m
25. led 2018

Já našla v zákoníku práce, že má li osoba odpracováno v daném kalendářním roce 60 dní, má nárok na dovolenou za celý rok...

andelka
25. led 2018

@adelka_m a za odpracované se počítá i md myslím.
Já jsem nakonec. Od začátku roku byla v práci 10 dní,teď bude 4 měsíce pn a 4,5 měsíce md,a pak konec smlouvy. Chci si nechat dovolenou proplatit na konci smlouvy. Tak uvidím kolik to bude.

evatk
25. led 2018

Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, zřejmě byste měla nárok na celou výměru dovolené za loňský rok, která se vám však krátí o dobu strávenou na PN, a to 1 den za prvních 100 pracovních dní a pak vždy 1 den za každých dalších cca 21-22 pracovních dní

j.a.n.i
25. led 2018

@andelka Za MD ano, ale na to se neptala...

andelka
25. led 2018

@j.a.n.i to je fakt 😀

swetlusska
26. led 2018

Za pracovní neschopnost se nárok na dovolenou krátí. Za MD naopak normálně vzniká. A ještě si nezapomeňte zažádat o výběr (zbylé dovolené) a její proplacení bezprostředně po ukončení MD. Tzn. než půjdete na rodičovskou dovolenou...

marie100
autor
26. led 2018

Dostala jsem info od naší mzdové, že za mateřskou mi dovolená nabíhala. Děkuji ženy za informace.

banitram
29. led 2018

Za dobu nemoci není nárok na ŘD. Pokud jste v roce neodpracovala alespoň 60 směn, počítá se pouze za každých 21 odpracovaných směn nárok na 1/12 ŘD... Nárok na ŘD vzniká za dobu mateřské dovolené. O její čerpání si zaměstnankyně požádá zaměstnavatele v době mezi koncem MD a nástupem na RD.