Ošetřování člena rodiny. Co je k tomu třeba doložit?

janicka.ziv
14. bře 2008

Holky, nikde jsem toto téma nenašla....

Mám jít za nedlouho na 3 dny do nemocnice a mám malé dítě, se kterým bude muset být manžel doma. Našla jsem si, že by si na to u zaměstnavatele mohl vzít ošetřování.
Nevíte některá, co je k tomu zaměstnavateli potřeba doložit? Nějaké potvrzení nebo neschopenku nebo co vlastně? A kdo mi to vůbec vydá? Vydají mi to v nemocnici, až tam budu ležet?? 😕

zulik
14. bře 2008

ahoj janicko,

tiskopis se jmenuje Žádost o ošetřování člena rodiny, měli by to vystavit i v nemocnici ale nejlepší, když to vystaví praktický nebo dětský lékař, ti jsou v tom zběhlejší. Na tiskopisu je kolonka, kde lékař vypíše údajě o osobě, která se stará jinak o dítě a onemocněla, prostě, že maminka je v nemocnici a tatínek ošetřuje dítě. Tatínek má nárok na zaplacení 9 dnů-pokud tedy pracuje na hlavní pracovní poměr, z dohody na ošetřovačku nárok není. Po ukončení doby ošetřování dítěte si to manžel podepíše a odevzdá v práci k proplacení.

janicka.ziv
autor
14. bře 2008

Zulik, díky moc. Já v tom vůbec nejsem zběhlá. 😒

Po neděli jdu ke svému prakt.lékaři, tak se ho ještě přeptám, kde mi to dají. Logicky bych si myslela,že až v nemocnici, až tam budu ležet, ale kdo ví,jak je to správně.

musko
14. bře 2008

jani, u nás to dáva detský lekár ku ktorému chodíš s malou - manžel sa bude starať o ňu.

janicka.ziv
autor
14. bře 2008

našla jsem toto:

Uplatněte nárok na dávku tiskopisem "Žádost o podporu při ošetřování člena rodiny", který vystaví při onemocnění člena rodiny nebo osoby, která jinak o dítě pečuje, jeho (její) ošetřující lékař. V případě nařízení karantény vystavuje tiskopis příslušný lékař, případně hygienik. Při uzavření dětského výchovného zařízení, do něhož dítě chodí, toto zařízení nebo orgán, který o uzavření rozhodl.
Nárok se uplatňuje u zaměstnavatele.

Tiskopis "Žádost o podporu při ošetřování člena rodiny" vydává a potvrzuje ošetřující lékař nemocného člena rodiny.

zulik
14. bře 2008

opravdu nejlépe od dětského lékaře, pracuji v oboru, takže to znám 😉

janicka.ziv
autor
14. bře 2008

aha, tak já ještě zavolám dětskýmu. Ale podle toho, co jsem našla na ofic.stránkách bych zase řekla, že by mi to měl vystavit ten lékař, který mě do té nemocnice poslal (není to můj normální obvpdák, ale gynekolog specialista).

markytkaaa
1. čer 2008

Lze uplatnit zpětně? - tedy že by se manžel stavil zítra pro tiskopis, když jsem nemocná od čtvrtka?

lucie1980
9. čer 2012

ahojte chtěl bych se na něco zeptat.Máme syna 4,5roků dávali jsme zápis do školky a vyplnili jsme i kolonku zdravotní stav dítě.Máme takový problém když se malý bouchne do hlavy tak upadne do bezvědomí cca minuta dvě.ředitelka řekl,že to je v pohodě ale najednou začíná couvat od toho že by ho vzali.Jenže potřebuji jít do práce.Nevíte někdo něco o ošetřování člena rodiny?kdyby ho náhodou nevzali a kolik to měsíčně dělá.nemyslím ten praragraf na týden nebo na jak dlouho to je.Děkuji

j.a.n.i
9. čer 2012

@lucie1980 Ale ošetřování člena rodiny je ten paragraf na týden... dlouhodobá věc je příspěvek na péči, který je odstupňovaný od 1 do 4, ta 1 jsou cca 3000,- ale podmínky pro získání neumím, ale nevím jestli byste na popisovaný problém měli šanci ho získat ☹

smardik
9. čer 2012

@lucie1980 to o čem píšem je příspěvek na péči, nejnižní v 1. pro dítě je 3 000 Kč, podej si žádost a uvidíš, trvá to dost dlouho-mi říkali přes půl roku, ted po 2měsících mám za sebou návštěvu soc. pracovnice a snad v září se dozvím výsledek. dr. dodat všechny lékaře, kde je to psané a uvidíš

lucie1980
9. čer 2012

a proč sociálka došla k tobě domů jaký důvod?

j.a.n.i
9. čer 2012

@lucie1980 Protože u příspěvku na péči se řeší, jak moc se o sebe daný člověk dokáže či nedokáže postarat, jsou dané nějaké úkony a řeší se, zda je či není schopen je zvládnout. A mám pocit, že se vždy chodí na návštěvu domů, nebo alespoň většinou.

smardik
10. čer 2012

@lucie1980 sociálka doma provádí šetření-jak je na tom se sebeobsluhou, komunikací, chůzí, zda navštěvuje nějaké zařízení atd. je to běžný postup. ted už jen musím čekat jak posudkový lékař rozhodne

zelvatko
23. únor 2013

mohla bych se zeptat.. kdo se v tom orientuje.. momentálně jsem marod, má 3letá dcera taky.. manžel je OSVČ, mohla by si babička na mě nebo na vnučku napsat OČR??

j.a.n.i
23. únor 2013

@zelvatko Pokud s vámi nebydlí, tak ne.

zelvatko
24. únor 2013

@j.a.n.i hmm, tak to je blbé.. to to budem muset zvládnout sami.. díky za info!!!

bogar1
17. dub 2013

Ahoj , mohla by některá zkušená žena poradit? Dnes jsem odvezl manželku do nemocnice (žena je v 29týdnu těhotenství) a jsem doma s dcerou, 2letou a v nemocnici mi nechteji dat OČR. prý až budou manželku pouštět, ale to muže být třebas za měsíc. No a já potřebuji to OČR, abych ho odevzdal v práci. Přeci nemužu být na OČR měsíc (max.9dní). Není tedy lepší si nechat OČR vypsat u dětského lékaře, u kterého je dcera (péče o dítě do 10let......)? nebo u praktického lékaře ženy? Děkuji moc za radu 🙂

konidana
17. dub 2013

@bogar1 Ahoj, myslím, že by to mohl vypsat i dětský lékař. Určitě se ho zeptejte, to je nejjednodušší.

konidana
17. dub 2013

@bogar1 Jinak na OČR můžete být jak dlouho je potřeba, akorát je placených jen prvních 9 dnů.

j.a.n.i
17. dub 2013

@bogar1 Pozor na to, na dceru ti OČR vypsat nemohou, protože na ni manželka pobírá rodičák... ale nekompromisně bych naběhla na nemocnici, protože v tomhle případě jsou povinni ho vypsat.

lena27
23. dub 2013

pokud jsem dobře slyšela tak se může jít na 9 dní OČr pak jít na 1 den do práce a doktor může znova napsat OČR. ale musí tam být ten 1 den.

jana220
8. kvě 2013

Ahoj lidičky,tak jak to čtu, u nás bude také problém. Jsem vdaná a máme 12 ctileté dvojčata, manžel jezdí Tirákem a bydlíme u tchýně,která mě a dětem, nedala trvalý pobyt. Tak má manžel smulu si na mě vzít paragraf, protože jsem šla na operaci. Nemáme společnou adresu. A děti jsou starší. To jsou ale zákony. 😝 Je to fakt smula!!!!!!

j.a.n.i
9. kvě 2013

@jana220 Není rozhodující trvalé bydliště, ale skutečné...

zde.lentilka
7. čer 2013

Dobry den, prosim Vas muze mi detska doktorka napsat ocr zpetne o tyden. Dekuji za odpoved... Zdenina

konidana
10. čer 2013

@zde.lentilka Myslím že ne. Dětská mi to píše max .3 dny zpátky. Tzn. že např. v pondělí může napsat od pátku.

stanislavka42
11. zář 2013

Ahoj za měsíc jdu do nemocnice na těžkou operaci ,jsem ale rozvedená (zasnoubená) a žiji s přitelem ve společné domácnosti asi 4roky,ale travalé Bydliště mám v jiném městě.Přítel si na mě chce vzít paragraf..bude v našem případě stačit Čestné prohlášení že spolu žijeme ve společné domácnosti???děkuji moc za radu Stáňa

j.a.n.i
11. zář 2013

@stanislavka42 Jo, mělo by to stačit.

jita32
24. zář 2013

Ahoj,mam dotaz.Malemu jsou 2 roky,jsem s nim momentalne v nemocnici a mam indikovany prijem.Jsem pracujici.Nemam tedy narok na OCR.Chci se zeptat....v nemocnici mi nekdo vystavi nemocenskou?Byla jsem se zeptat a sestra nebyla moc mila....a nic moc mi nerekla....Tak kdo to vlastne vyrizuje,sestra nebo doktor?

kitinka76
24. zář 2013

@jita32 nemocenskou mi vystavovala v nemocnici doktorka

jita32
24. zář 2013

@kitinka76 dekuji....doktot mi rikal ze to neni problem ale sestra mela kecy.Malej totiz po operaci bude 1-2dny na JIP nebo na ARO a ja z kapacitnich duvodu pujdu asi na ubytovnu...takze prej s malym vlastne nebudu...Snad mi to napisou...Nechapu o co jim jde..