Paragrafy
milly.333
3. únor 2014

Otec chce být dodatečně v rodném listě, jak postupovat?

Holky, chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s tím, že otec se k miminku nehlásil, není tudíž zapsaný v rodném listě, jenže pak si to po nějaké době rozmyslel a chce aby mimi mělo jeho příjmení a tak, jak postupovat?má na to nějaký právní nárok?
klapanda
3. únor 2014
ahoj, řeším to samé - otázka je, zda ty to chceš nebo ne? V zásadě co sem zjistila je to tak, že on to může dát k soudu o uznání otcovství, ale musí si zaplatit testy otcovství. Nikdo tě ale nemůže donutit na ně jít.....
milly.333autor
3. únor 2014
já samozřejmě nesouhlasím, protože jednou jak se zachoval, tak to pro mě nemá odpuštění, stejně to dělá jen kvůli svým rodičům, jinak je to alkoholik, nyní mám přítele který se dokáže postarat a má mimi rád, nechci s ním mít nic společného! takže když by to dal k soudu a ten mě vyzval, tak nemusím souhlasit??
milly.333autor
3. únor 2014
a jak je to s tím příjmením? má právo žádat aby se jmenovalo mimi po něm?nebo má nějaký nárok se s mimi vídat?
blahova_andrea
3. únor 2014
@milly.333 dokud není v rodném listě a nemá na základě testů otcovství přiznaná otcovská práva, tak podle mě nemá nárok na nic, stejně jako ty třeba na alimenty. ale pochopila jsem, že ty o nic nestojíš.
frufrunka
3. únor 2014
Podle nového občanského zákoníku má až do šesti let věku dítěte právo na určení nebo naopak popření otcovství, takže pokud on bude chtít a podá žalobu na určení otcovství, tak mu soud dá za pravdu (podle ústavy má dítě právo znát oba svoje rodiče - přesně nevím, jak je to tam formulované) a v rodném listě dítě otce mít bude. Jiná věc je příjmení - na to právo nemá, to by se zase muselo řešit soudní cestou a tam hodně silně pochybuji, že by mu dal soud za pravdu, tam můžeš být v klidu...
milly.333autor
3. únor 2014
aha, děkuji za info, aspoň vím, na čem jsem, ach jo 😞
jedendomov
3. únor 2014
@milly.333 Ty po otci asi nic nechceš? Otec může sám podat žalobu o určení otcovství, soud nařídí znalecký posudek - testy DNA, a ty budeš nucena se ho zúčastnit, i dítě. Otec pak bude určen a zapsán do RL. Bude mu určeno výživné. Pak může žádat o určení styku. Ty nic nenaděláš.
O příjmení nejde, tam by taky rozhodoval soud, ale není celkem důvod, proč by příjmení měnil.
Co ještě můžeš udělat, nechat na matrice přihlásit svého přítele´k otcovství. Bývalý pak nebude mít cestu vůbec jednoduchou. Možnost do toho vstoupit mít bude, ale není vůbec jisté, jestli mu to soud povolí, aby do to vstupovat. Záleží pak na odůvodnění bývalého, tvoji argumentaci a postoj soudu.
regresa
3. únor 2014
jeste jsem cetla jednu vec - muzes ho nechat zbavit rodicovskych prav. Myslim, ze treba i na zaklade toho, ze je alkoholik, nestara se a podobne (a tohle dokonce nema vliv na alimenty, pokud te to zajima). Ten rodnej list prekousni, pokud to bude nutny, tak at tam je a s prijmenim ma smulu. Muze se sice zmenit na matrice, ale plati se za to a hlavne: pokud s tim nesouhlasis, tak by to vazne asi muselo k soudu a tam uz je to zase o tom, co na socialce a ruseni rodicovskych prav. Nebydli s vama, nestara se, je to alkoholik a podobne. Obrat se na nejakou pravnickou poradnu, tam ti to reknou presne
ria80
3. únor 2014
Ne myslím, že zbavit rodičovské odpovědnosti ho nemůže.
milly.333autor
3. únor 2014
tak moc děkuji za rady...😞
j.a.n.i
3. únor 2014
@ria80 Tak zbavit rodičovských práv lze, ale nestačí na to tvrzení, že je alkoholik a s dítětem se nestýká, na to by musely být vážné (a prokázané) důvody.
ria80
3. únor 2014
No právě, o tom u zakladatelky nemá smysl přemýšlet.
regresa
3. únor 2014
lze zbavit 🙂 viz clanek http://www.linde-nakladatelstvi.cz/media/files/.... Na konci prvni strany je odstavec o tom, ze zavaznym zanedbanim rodicovske povinnosti je mimo jine to, ze rodic o dite neprojevil dlouhou dobu zadny zajem (vcetne treba posilani darku a prani a podobne) - takze sance to je. Nestudovala jsem to nijak podrobne, ale za precteni to urcite stoji.

@ria80
@j.a.n.i
j.a.n.i
4. únor 2014
@regresa Tak těžko bude tvrdit o někom, kdo si přes soud vynutí zapsání do RL, že neprojevuje zájem 😎
regresa
4. únor 2014
@j.a.n.i ona ho muze tech prav zbavit urcite driv a nemusi cekat, co bude delat on - proto jsem ji radila, aby se poradila s pravnikem. A nemusime malovat hned certa na zed, treba se na soud ani neobrati a prejde ho to driv, kdyz uvidi, co by vsechno musel udelat
j.a.n.i
4. únor 2014
@regresa Nemůže zbavovat rodičovských práv někoho, kdo je zatím ještě ani nezískal, to je nesmysl... ona může dělat jedinné a to zapsat tam přítele nebo čekat, jestli exartner tu žalobu podá nebo ne.
ria80
4. únor 2014
Ano přesně tak. Otec přece žádnou odpovědnost ani nemá! A když o ni požádá, není to projev nezájmu. Pojistila bych to tím přítelem.
milly.333autor
7. únor 2014
a když tam zapíšu přítele on už nebude mít žádný nárok?mám z toho strach...
ria80
7. únor 2014
Bude mít, ale bude o tom muset přesvědčit soud, aby vůbec začal řízení. Nemá nárok automaticky. Hlavně bacha, aby byl přítel v pohodě, kdybyste se jednou rozešli, tak aby ti nebral tvoje dítě.

Začni psát odpověď...

Odešli