Otec na mateřské - matka doma s dětmi, otec v práci

ppb
26. čer 2017

Zdravím všechny , třeba se už někdo s tímto setkal nebo sám něco takového řeší tak kdyžtak poradte prosim, jde o to že : Bydlíme s otcem dítěte/dětí ve společné domácnosti ( nesezdaní ) ...máme spolu syna (cca 1,5 roku) a čekáme holčičku já jsem se synem na rodičovském příspěvku na 4 roky do toho přišlo ale druhé těhotenství neměla jsem nárok na mateřskou ani při synovi - zacala jsem po porodu rovnou brát rodičák , dozvěděla jsem se ale , že jde brát mateřskou přes otce dítěte, ja bych po porodu zacala cerpat rodicak a že on by šel po šestinedělí na mateřskou na holčičku kterou čekáme a pak po par dnech by péči o ni zase přepsal na mě a on by sel zpet do prace ( samozdrejme na jinou prac. smlouvu ) a já zustala s detmi doma on by dostaval tech 22 tydnu materskou + by chodil do prace a jak by zkoncilo tech 22 tydnu ( materska ) , tak by se zase zacal pobirat rodicak....

vím že to jde jen nevím přesně jak , na ossz se nic nedozvim je to sice legalni ale nikdo na uradu nebude radit jak obchazet zakony at uz je to legalni ci nikoliv , tvrdi mi ze nejde materska na otce prepsat zpet na matku a musel by byt celou dobu doma ossz mlzi... ( vim jistě ze to neni pravda!!! ), musela bych se nekam hlasit treba na tech par dni co by byla materska na nej nez by ji prehodil na me?? napr. ( ÚP nebo platit si sama zdravotni? atd. myslím na pár dní ne na těch 22 týdnů.

prosím jestli máte někdo zkušenost nebo cokoliv z doslechu podělte se . děkuju

tulikiss
26. čer 2017

ale urad ti nelze ona skutecne nejde ta materska prepsat, on na ni bude celou dobu, jen s tebou sepise jakoby smlouvu, ze ty budes zajistovat peci a pak muze na jinou smlouvu, ve ktere musi vykonavat jinou pozici, pracovat. ale na te puvodni smlouve bude po celou dobu na materske.

ppb
autor
26. čer 2017

@tulikiss takže aby dostal mateřskou tak bychom museli sepsat že se o dítě bude starat on a hned na to sepsat nový papír , že se budu starat já , abych mohla byt s dětma doma a starat se o ně ? a mezi tím se musím nahlásit na ÚP nebo si zaplatit sociálni zdravotní než ta péče bude převedená z něho na mě , je tam nějaká prodleva ve dnech nebo to jde ten den říct otec se bude starat a brát mateřskou a hned říct ze otec bude brát mateřskou ale starat se bude matka , nebo jak to funguje ? a může vlastně vůbec pobírat mateřskou když se mnou napíse dohodu/smlouvu o tom že o děti pečuju já a ne on? není náhodou ta mateřská právě za to že o to dítě ten rodič co PPM pobírá celodenně pečuje?

tulikiss
26. čer 2017

@ppb u PPM musis zajistit celodenni peci a on ji zajisti tak ze dite sveri tobe. to je prave ta klicka ze v zakone neni napsano ze kdo pobira PPM musi osobne o to dite pecovat. aby dostal materskou tak po 6 nedeli prinese papir ze ma narok na PPM a zacne ji cerpat. ty na zdravotni pojistovnu nahlasis ze pecujes o to starsi dite a bude za tebe plaeno zdravotni pojisteni.
jo a ta pece nebude prevedena na tebe oficialne on pobira PPM tedy on ma pecovat a tu peci zajisti prostrednictvim tebe, takze ty z tou PPM oficialne nemudes mit nic spolecneho.

blahova_andrea
26. čer 2017

a ještě díky tomu, že otec dítěte má nárok na ppm, tak si díky jeho příjmům můžeš pak volit výši RP a tudíž i délku čerpání. už nemusíš jít automaticky na 4 roky 😉

ppb
autor
26. čer 2017

@tulikiss no a po těch 22 týdnech si normálně můžu zažádat na sebe o rodičák ? takže chápu to dobře že já bych brala 6 týdnů po porodu rodičák na malou .. v 7 týdnech by šel otec na 22 týdnu na mateřskou ( chodil do práce a já byla s miminama doma a jen bych si zavolala na pojištovnu ze se starám o staršiho prcka ( což tím asi myslíš právo rodiče být s dítětem doma až do 7 let věku dítěte ze? ) a to v tom případě by za mě platil zdravotní taky stát stejně tak jako když jsem byla na rodičáku ? ) a po těch 22 týdnech bych si zažádala o rodičák na kterém už bych byla oficialne na malou já? možná je to blbá otázka ale má tahle dohoda o tom že o dítě bude pečovat (tudíž by se dalo říct v péči otce)on na mateřské podobný význam jako když je dítě svěřeno do péče jednoho z rodičů ptám se jen pro jistotu jestli má případně větší pravomoce stejně jako u svěření dítěte do péče jednoho s rodičů nebo to s tím nemá nic společného a jde jen o dohodu zkrz tu mateřskou ale nárok na dítě větší nemá ?.... nerada bych kdyby se někdy něco stalo abych k vůli tomu přišla o dítko blbá myšlenka ale v životě člověk musí myslet na vše ☹

@blahova_andrea o to mi nejde stejně bych to chtěla na ty 4 roky měla sem to tak i u malýho dokonce mi dávali na vybranou ( což nechápu kde sem na to vzala nárok si vybrat ) ale já sem chtěla od začátku 4 roky ( necelé 3 mi propadnou ale tak to už se nedá nic dělat ) jen nevím jak to pak je když pomalu půl roku je ta mateřská a pak rodičák tak asi to dát jen na 3,5 roku ne ?

blahova_andrea
26. čer 2017

@ppb ta dohoda o péči mezi vámi nemá nic společného se svěřením dítěte do péče. to musí vždy rozhodnout a posvětit soud. to je něco jiného. pokud sis mohla vybrat délku pobírání, pak nechápu, proč to necháváš celé propadnout a nezvýšíš na možné maximum, aby sis co nejvíce vybrala než začneš pobírat z hromádky na další dítě.
ano, pokud jsi do čtyř let věku dítěte, tak máš rodičák vlastně na 3,5 roku. ale pokud můžeš volit, tak si tam vlastně můžeš dát cokoliv. taky to jde každé tři měsíce měnit

ppb
autor
26. čer 2017

@blahova_andrea to je dobře že je to něco jiného myslela jsem si že by toho bylo možné zneužít mimosoudně, já jen at nepodepíšu papír o péči o dítko a nezačne pečovat někdo jinej ( např.babička ) a já bych dítko už neviděla.
sice sem si to mohla zmenit a brát víc ( aspon mi to tvrdili) ale porad sem si říkala a co když se něco stane s malou a pak nebudu moct byt s malym ty 4 roky ( jako mohla bych ale na konci uz asi s hodně malým prispevkem ) tak sem to nechala radeji tak a ted uz to nema smysl za necely mesíc rodím 😀 a právě se snažím rychle osefovat aspon tohle na jednu stranu by nam to dost pomohlo na druhou mam s toho trochu strach a respekt .... nechci se pak handrkovat o ditko kdyby neco neklapalo nebo se hadat s urady ... aby nas este nezavreli ze delame nejake podfuky, ale pry je to legalni tak snad 😀

ppb
autor
26. čer 2017

@blahova_andrea ale popravdě řečeno já se nesnažím dostat víc já se snažím aspon touhle formou dostat to co mi propadne za ty zbyvajici 3 roky když se to tak vezme 😀

blahova_andrea
26. čer 2017

@ppb no já si raději šla navýšit hned, kdyby se něco poto, tak bych to zase šla natáhnout, no. i tak jsem nevybrala celé