• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

PPM. Těch 270 dní je do 6ti týdnů před porodem?

15. května 2009 
Eri, nemají tam staré info? Protože v tématu PPM u studentky jsem našla tohle vyjádření: dnem 31. prosince 2008 končí účast studentů a žáků na nemocenském pojištění.
23. bře 2009 ve 14:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Stejné info, jako píše erinka83 uvádí na svých stránkách ČSSZ:

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/poskytovani-nemocenskeho-od-1-1-2009.htm

a tohle se píše v §32 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který je účinný od 1.1. 2009

Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též
a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění22), jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia nebo k převzetí dítěte do péče podle odstavce 1 písm. b) až e) došlo v období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia,
23. bře 2009 v 19:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
Andelko, podle toho co pise xmata, by to melo byt v pohodě, dokonce ta doba byla snad prodlouzena ze 180 na 270 dni?
23. bře 2009 ve 20:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
eri: Tak já fakt nevím. Ale to by bylo fajn. Dřív bylo, že mateřská se musela nastoupit do 6 měsíců od ukončení školy. A že by to teď bylo do roka?To jsou věci. Já jsem původně chtěla mít mimčo po škole, ale chtěla jsem 3 letý rodičák, tak jsem myslela, že by se to napsalo na manžela a pak přepsalo na mě. Ale to už prý nejde. To mě mrzí víc. Těch pár týdnů mateřské bych i oželela, mě šlo hlavně vždycky o to vybrat si délku RP.
24. bře 2009 v 11:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky, uměla byste mi některá poradit jestli budu mít nárok na PPM? Jsem od 1.7.2008 na úp a otěhotněla jsem v září..termín porodu mám 16-20.6.09 nechápu totiž co se do těch 270dnů započítává..před úp jsem pracovala..díky
25. bře 2009 ve 12:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
inffinity - těch 270dnů musíš splnit za poslední dva roky před nástupem na mateřskou....jestli mezi tím budeš pár měsíců na pracáku nehraje roli -ale ke dni vzniku mateřské musíš mít zaměstnavatele, aby jsi měla "na koho" mateřskou čerpat - z tvého dotazu jsem odvodila, že jsi stále na úp - takže stejně nárok na mateřskou mít nebudeš - leda bys nastoupila do práce
25. bře 2009 ve 12:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
aha, takže budu mít až ode dne porodu tu 4letou verzi..? díky díky :wink:
25. bře 2009 ve 12:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
no jestli pořád zůstaneš v evidenci úp a z něj budeš nastupovat na mateřskou - tak budeš mít ode dne porodu rodičák ve 4leté verzi - přesně tak....kdyby se ti povedlo nastoupit do práce - určitě by ti vznikl nárok na mateřskou....
25. bře 2009 ve 13:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj vojti..tak sem sla na pracak jak sem ti uz jednou psala pac nemam zamestnavatele a druhy porod je jeste daleko a svete div se priznali mi nejakou almuznu nicmene sem asi natvrdla,ale nechapu toto..pani na UP mi dnes predavala rozhodnuti o davce a mam ji teda priznanou od 5.brezna coz je fajn a pak mi rekla ,ze pristi navstevu prijdu a mam ji prinest od lekare papir kde mi napise kdy je datum porodu a ktere datum je tech 6tydnu pred porodem jakoby materska..nicmene rikala,ze je to cosi formalniho jen aby me nehledala praci a dala mi termin k vyrazeni z evidence ci co proste to nechapu.je moc mila vi,ze za chvilku porodim takze me setri jak muze dokonce nemusim cekat az na me dojde rada a mam klepat hned,ale papir na materskou dostanu od gyndare a ten preci ponesu na socku kde sice materskou nedostanu pac nemam narok takze jen formalne to jako zamitne a dostanu ji az dnem porodu rodicak,ale na ten pracak to nechapu to jako do terminu porodu dostanu ty davky nebo tech 6tydnu pred porodem uz ne? :astonished:
25. bře 2009 ve 13:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Api - formulář od gyn.poneseš na úp - tam si to zapíšou, připíšou co musí a pošlou na socku sami - jako kdyby byli tvůj zaměstnavatel - dnem porodu si zažádáš o rodičák - na úřadu práce odbor státní sociální podpory - a dnem porodu tě i vyřadí z evidence - budeš na rodičáku a práci nechceš....tak nebudeš ani v evidenci. A když ti přiznali podporu, tak si myslím, že jí budeš mít až do porodu - než začneš čerpat rodičák...
25. bře 2009 ve 13:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
aha no prave me rekla na socce ,ze ten papir na rodicak mam donest jim a dneska na UP me pani rekla,ze ten papir co je oficilane fakt jim a na UP jen nejake psani klidne rukou s razitkem od gyndare jakoby totez v podstate no nechapu to vubec to zbytecne papirovani jakoby to nemohli sami sloucit v PC :stuck_out_tongue_closed_eyes: no napsala mi prvni dva mesice a dalsi dva mesice a posledni mesic nejake penize a ptala sem se ji jako jestli to mam jen na ted ,ze ne ,ze az do porodu
25. bře 2009 ve 14:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
AHoj holky, je to mazec, co? Kdo se v tom má vyznat...Poradíte? Nyní mi bude končit mateřská a uvažuju, jakou variantu rodičovské si vybrat (dvouletou nebo tříletou) s tím, že jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, příjem na dvouletou variantu mám, ale plánujeme teď v době této rodičovské další dítě. Zajímalo by mě:
1. v jaké výši budu mít nárok na další mateřskou? bude se mi počítat dle mé pracovní smlouvy?
2. budu mít vůbec mít nárok na mateřskou? (slyšela jsem, že musím odpracovat znova 280 dní, aby nárok vznikl)
3. poté si můžu znova vybrat dobu čerpání rodičovské?
Děkuji moc za info! :slight_smile:
25. bře 2009 v 15:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
děvčátka, jeden praktický dotaz - který den v měsíci cca se vyplácí PPM?
25. bře 2009 v 15:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ava, si myslím, že každý kraj to má jinak. MY tady v Karlových Varech dostáváme penízky každého 16 dne v měsíci, ale třeba například v Plzni kamarádka bere o pár dní dřív, takže je to individuální, záleží na každém kraji, kolikátého mají výplatní den :wink:
28. bře 2009 v 16:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
vojtisek2007:Ahojky a stačilo by kdybych se nechala zaměstnat jen pár dní před nástupen na mateřskou?
30. bře 2009 v 16:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
inffinity - to nevím, musíš si spočítat abys dva roky před nástupem na mateřskou měla těch 270dnů - když je budeš mít i bez nového zaměstnavatele, tak stačí se nechat zaměstnat před porodem, ale když ti budou nějaký chybět, tak si musíš spočítat, kolik ještě potřebuješ nasbírat do mateřský u novýho zaměstnavatele a podle toho nastoupit do práce - bude se ti brát období cca květen 2009 - květen 2007 za tyhle dva roky musíš dát dohromady těch 270dnů...
30. bře 2009 ve 21:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
barushka - ad 1) když sithneš na další mateřskou nastoupit ještě když budeš na rodičáku s prvním, budeš mít nárok na tu mateřskou, která ti vyjde lepší - spočítají ti novou a když by náhodou byla menší než u prvního, dostaneš tu vyšší....ad2) nárok na mateřskou samozřejmě mít budeš, pokud budeš mít stále zaměstnavatele.....ad3) poté si znovu budeš moci vybrat délku rodičáku - tu dvouletou zase podle výše peněz

ava - není určený žádný oficiální den pro vyplácení mateřských, každá OSSZ to má jinak
30. bře 2009 ve 21:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vojtisek2007: děkuji moc! :wink:
2. dub 2009 v 10:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, zajimalo by me, jestli jsem to vsechno spravne pochopila :slight_smile: Moje situace je takova, ze mam smlouvu do konce cervna a jelikoz se to chystam v praci co nejdrive rict, mozna uz mi ji neprodlouzi, protoze si najdou nekoho jineho...V te dobe budu mit odpracovany presne rok... Takze si myslim, ze i kdybych sla od cervence na pracak, mela bych mit potom narok na PPM, protoze budu jeste v ochranne dobe, na materskou bych mela nastoupit nekdy v zari... Je to tak? :slight_smile:
18. dub 2009 ve 21:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
erinka - pochopila jsi to správně - pro přiznání mateřské musíš být účastna nemoc.pojištění 270dnů /píšeš že budeš mít rok tzn.365dnů) takže to je O.K., musíš mít zaměstnavatele nebo čerpat mateřskou z titulu ochranné lhůty - ta je 180dnů od zkočení prac. poměru - takže tobě tak ochranná lhůta trvá do 31.12.2009, jelikož už těhotná jsi, takže bys měla stihnout na mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě - v září. Takže od července můžeš jít na ty dva měsíce na pracák bez obav a třeba ti dají i nějakou podporu v nezaměstnanosti. Ale třeba ti smlouvu prodlouží a budeš mít klid. :wink:
20. dub 2009 ve 13:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vojtisku, ty myslis, ze bych nemela narok na podporu v nezamestnanosti? Jsem prave myslela, ze jo, kdyz uz mam neco odpracobaneho... No musim to nastudovat...
No dneska jsem to rekla vedouci, rekla jsem, ze bych tam klidne pres leto byla, tak jsem zvedava, jak se s tim poperou...
20. dub 2009 ve 20:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak pokud mi tu smlouvu neprodlouzi, tak mi to asi vyjde jen o fous, pisou aspon 12 mesicu, ja nastoupila 25.6. a smlouvu mam do 30.6.... http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696/_s.155/708?POSTUP_ID=82&PRVEK_ID=627
20. dub 2009 ve 20:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
erinka - o podpoře v nezaměstnanosti vůbec nic nevím, ani kolik nebo po jaké době se přiznává, ale někde tu na to bylo speciální téma, hledej, tam ti holky určitě poradí :wink:
20. dub 2009 ve 22:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky holky přišla jsem si k vám o radu.Jsem v 5.měsíci těhotenství a před měsícem mě opustil přítl.Do práce nechodím jsem v pracovní neschopnosti.Potřebovala bych vědět jestli jeho povinností je už na mě platit už teď když nechodím do práce.Protože vím že až budu na mateřské tak to jeho povinnost bude.Děkuji vám moc
6. kvě 2009 ve 14:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj lidi ,prosím radu zkušenějších.Jsem od 6.3.na mateřské.Měla jsem 2zaměstnavatele a celkem mi spočítali denní výši PPM na 449kč celkem.První měsíc to přišlo na účet sice na dvakrát,ale celkem v pořádku.Teď ale ne.Jedna platba asi od jednoho zaměstnavatele je stejné výše na den jako minulý měsíc,ale druhá platba má sníženou denní výši PPM o 150Kč na den.Za měsíc je to už o dost peněz míň.Proto se ptám,jestli je to opravdu každý měsíc jinak,nebo je někde jiný problém?Že se PPM počítá na počet dní v měsíci vím.Ale to že je každý měsíc jiná denní výše PPM u jednoho zaměstnavatele mi připadá dost divné.Jak to tedy je?
15. kvě 2009 v 00:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
migasko-pokud se nepletu,je ten tvůj povinný platit ti příspěvek na výživu neprovdané matky,ale nemám tušení od kdy.Jen vím,že do 2let věku dítěte a jen když máš oficielně příjem nižší než nějakou částku,kterou určuje zákon.Víc nevím.
15. kvě 2009 v 00:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek