Předmanželská smlouva

evik022
18. únor 2017

Dobrý den brácha se chce ženit, problém je pouze vtom že nastávající tchýně je zadlužená a už ležák. Jde nějakou smlouvou sjednat že nebudou muset platit dluh za tchýni

kaja2016
18. únor 2017

@evik022 no ja si zcela laicky nemyslim, ze dluh za tchyni musi kdokoliv platit, to se tyka jenom tchyne, ne jeji dcery. V pripade dedictvi se muze dluhu zrici (respektive musi pak ale celeho dedictvi). Nebo napr. dedit a pak majetek prodat a dluh zaplatit, atd...Jinak predmanzelskou smlouvu si muze bratr zridit. Stoji to cca 5000kc a zruseni potom taky tak a je to vicemene na pockani.

kaja2016
18. únor 2017

@evik022 A navic, dedictvi nepatri do SJM.

evik022
autor
18. únor 2017

@kaja2016 no exekutoři už se nyní obracejí na nastávající švagrovou, ale ta má nyní nízký příjem což se po svatbě změní

kaja2016
18. únor 2017

@evik022 to mi prijde divny. Za dluhy deti nikterak neruci. Zrejme se na ni obraceji, ze by zabavili tchynin majetek, kdyz neni zpusobila. Nebo nebydli v jejim dome, byte?

evik022
autor
18. únor 2017

@kaja2016 no ona je v domově bratr žije s pritelkyni mimo ČR jsou už spolu 15 let a teď se chtějí vzít

kaja2016
18. únor 2017

@evik022 hele nevim, na to jsou tady jiny experti. Divim se, ze se jeste neozvali🙂 Kazdopadne good luck!

evik022
autor
18. únor 2017

@kaja2016 snad se ozvou Děkuji

kristynatita
19. únor 2017

@kaja2016 vzdyt v pripade umemrti casto plati deti...

evik022
autor
19. únor 2017

@kristynatita tak otom mi povykladejte. Pokud nemám na mysli poslední cestu ( což je podle mě naprosto v pořádku). Tak jsem ještě neslyšela že by někdo po smrtí rodiče musel za ně platit.

vineta
19. únor 2017

@evik022 Z dotazu nechápu přesně situaci, tuším, že za tím bude víc, ale obecně a zjednodušeně podáno: Pokud jde o dluhy tchýně, přechází povinnost je platit na dědice (tj. pravděpodobně na tvoji švagrovou) až děděním- pokud přijme dědictví, tak jí dluhy najedou v plné výši; v případě předlužení dědictví je pak vhodné dědictví odmítnout nebo v případě, kdy výše dluhů není známa, chtít po notáři tzv. výhradu soupisu, potom odpovídá do výše sepsaných dluhů.
Pokud se švagrové ozývají exekutoři už teď, nefiguruje někde třeba jako ručitelka za matčiny dluhy?
Každopádně ať to konzultujou s právníkem, a to přímo oni, oni ví nejlíp, co kde mají za závazky.. Zůžení SJM je samozřejmě možný, ale i tak to musí řešit dopředu, notáři mívají objednací dobu, aspoň ve větších městech, s tím je dobrý počítat.

evik022
autor
19. únor 2017

@vineta tchýně je zadlužená ( nyní už ležák v LDN). Dcera už delší dobu žije s mým bratrem v zahraničí. Není ručitelem ani spoludlužnikem. Po smrti neřeší zřeknou se dědictví. Ale zajímá nás zda po ní exekutoři mohou vymáhat dluh když není spoludlužnik ani ručitel.

vineta
19. únor 2017

@evik022 Pokud odmítne dědictví a není v tom vážně víc, tak mě nenapadá důvod, z jakého by po ní mohli něco takového požadovat.