Předporodní a poporodní papírování, co vše vyřídit? Kdy žádat o rodičovský příspěvek?

baju66
14. čer 2018

Ahoj, potřebovala bych se zeptat protože v tom začínám mít šílený zmatek. Nejsme s partnerem svoji takže před porodem pokud jsem to pochopila správně musime oba na matriku, co tedy potřebujeme sebou? A také bych se chtěla zeptat na vyřizování příspěvků po porodu. Na mateřskou jsem neměla nárok jelikož jsem studovala a poté mě z práce vyhodili ve zkušební době, takže budu žádat rovnou o rodičák, kdy a co sebou? A nejspíš i ta samá otázka k příspěvkům na bydlení a na dítě? Moc se omlouvam ale opravdu nevím s čím, kam a kdy mám letět a chtěla bych mít vše v poradku. Děkuji za rady. 🙂)

stefanovamarket
14. čer 2018

Na matriku jen OP oba,rodné listy a ty tehotenskou prukazku. Pokud by jsi byla rozvedená,tak rozsudek o rozvodu. Tam podepíšete uznání otcovstvi,už musíte mít i vybrané jméno. My tam byli cca 14 dní,rodim v červenci. Zbytek ti poradi na socialce,bydleni,pridavky atd.se řeší tam. K příspěvku na bydleni je nutné mít v podnájmu trvaly pobyt,co tři měsíce se pak chodí a dokládají příjmy+naklady na bydlení.

baju66
autor
14. čer 2018

Moc děkuji, pokud tedy trvalý pobyt v nájmu mám jen já a bude mít malá tak budu dokládat doklad o zaplacení nájmu+energií a nějaký doklad od rodičáku a to je vše? 🙂 a budou to po mě chtít i zpětně když to půjdu vyřídit nebo stačí nájemní smlouva?

stefanovamarket
14. čer 2018

Pokud máte jen rodicak,tak oni si to doparuji. Pokud by jste pracovala tak potřebujete potvrzeni o příjmech. Ale oni vsm vsechno dopodrobna vysvětlí,nebojte se 😊

baju66
autor
14. čer 2018

Dobře, moc děkuji. 🙂 a vyrazit to vyřizovat teda po porodu co nejdříve to stihnu nejspíš, že?

stefanovamarket
14. čer 2018

Bydleni muzete uz ted i sama,pokud máte trvaly pobyt v nájmu. Matriku pred porodem,jinak bude mit dítě vase příjmení.

ivuska1986
14. čer 2018

@baju66 ahojky, no, budes muset resit i tatku, paklize je otec uveden v RL a nema s vami trvaly pobyt budou chtit bud jeho prijmy ci rozsudek o svereni ditete a výživné

baju66
autor
14. čer 2018

@ivuska1986 ahoj, dočetla jsem se, že příjmy otce se dokládají k porodnemu, že? 🙂

blahova_andrea
14. čer 2018

@baju66 ano, k porodnému dokládáš příjmy matky i otce nehledě na bydliště. u příspěvku na bydlení se řeší osoby s trvalým pobytem v daném bytě. ale jak psala ivuška...pokud budeš mít v rodném listě, tak budou chtít min. čestné prohlášení, že tam s vámi nežije a nějakou dohodu o výživném na tebe a dítě. ale to by musela být paní dobře naladěná, jinak chtějí fakt spíš to soudní svěření dítěte do péče a výši alimentů. pokud bude otec dítěte s vámi bydlet, ale nebude tam hlášený a budeš žádat o dávky aniž bys ho započítala, tak je to hodnoceno jako podvod a musela bys peníze vracet, kdyby tě někdo udal. nestojí to za to.

baju66
autor
14. čer 2018

@blahova_andrea to je jasné, za to to opravdu nestojí 🙂 zajímalo mě jaké dokumenty připravit, moc děkuji za rady

ivuska1986
14. čer 2018

@baju66 myslim, ze uplne ke vsem davkam. Kdyz neni trvale hlasen nebude se pocitat jeho castka zivobyti do prispevku na bydleni, ale prijmy ano. Ono je to logicke, ze kdyz je otec na svete, nejak se podilet musi, takze bud zije s rodinou a doklada prijmy nebo nezije a plati vyzivne, coz je prijem zapocitany do davek

blahova_andrea
15. čer 2018

@ivuska1986 no, ano, pokud spolu nežijí, tak se počítá výživné, ne jeho příjem.
@baju66 pokud jste fakt normální rodina, která spolu chce žít a fungovat a chlap má trošku normální plat, tak se připrav na to, že nic moc nedostanete a budete si muset poradit sami.