Promeškané zažádání rodičovského příspěvku. Co teď?

petkula
16. lis 2011

ahoj holky,
14.7. 2011 se nám narodilo druhé dítě a jelikož teď předěláváme byt a já s dětmi bydlím u rodičů, neměla jsem čas vyřídit rodičovský příspěvek. Myslela jsem si, že o něj lze zažádat zpětně i později. Přihlásili jsme se o rodičovský příspěvek až 2.11. a nyní mi přišlo rozhodnutí, že RP nám přiznali až od 2.8. 2011. Až teď jsme se totiž dozvěděli, že o příspěvek lze žádat pouze tři měsíce zpětně. Jen chci dodat, že nemám nárok na mateřskou, protoe před porodem jsem byla vedena (a jsem doteď) na ÚP.

Chtěla bych poradit, opravdu už není šance příspěvek dostat? Děkuji moc za případné rady.

petkula
autor
16. lis 2011

...ještě jsem zapomněla napsat, že za měsíc červenec jsme tím pádem o příspěvek přišli...

j.a.n.i
16. lis 2011

@petkula Ne, není, opravdu jde žádat maximálně 3 měsíce zpětně.

petkula
autor
16. lis 2011

@j.a.n.i nejhorší je, že jsme to mohli stihnout ale úřednice po manželovi chtěla žádanku na PPM od gynekologa a než ji vyřídil, tak uběhly dva týdny a tím jsme to propásli. Přitom jsem se dnes dívala na stránky státní správy jaké jsou potřebné dokumenty k vyřízení příspěvku a o žádance na PPM tam není ani slovo ☹ Jinak všechny dokumenty manžel měl...

j.a.n.i
16. lis 2011

@petkula No, pokud jste to dělali přes manžela z důvodu toho, abyste mohli zvolit jinou variantu než 4 letou, tak je podmínka, aby on nastoupil na PPM alespoň na pár dní a k tomu je ten papír potřeba. Nicméně ty si mohla požádat o rodičák hned po porodu a pak bys ho ukončila, požádal manžel a zas se to převedlo na tebe... ale to už je teď bohužel jedno ☹

petkula
autor
17. lis 2011

@vojtisek2007
Děkuji za odpověď,
manžel šel totiž na OSSZ 11.10. - měl všechny potřebné dokumenty k vyřízení rodičáků ale úřednice po něm ještě chtěla žádanku na PPM od gynekologa. Takže i kvůli tomu se to všechno pozdrželo. Ta žádanka ale přece není nutná, nebo ano? Myslíš, že bych to v odvolání mohla uvést jako důvod, že jsme to nestihli i kvůli té žádance? Když tam byl 11.10. a malý se narodil 14.7., tak by to ještě vyšlo nebo se pletu? Počítají se přesně tři měsíce nazpět? Prosím, mohla bys mi odepsat na e-mail: petkula@seznam.cz nemůžu se na koníkovi dostat do pošty. Děkuji, Petra

j.a.n.i
17. lis 2011

@petkula Vím, že je dotaz na @vojtisek2007 ale nějak nechápu, co mají společného dokumenty na vyřízení rodičáku s OSSZ? OSSZ vyřizuje PPM nikoliv rodičák a papíry na rodičák je vůbec nezajímají, ale pro vyřízení PPM je nutné mít vyplněný tenhle formulář http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-4... a od zaměstnavatele ještě vyplněný a potvrzený tenhle http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4...
A pokud je neměl, tak úřednice postupovala správně.

petkula
autor
17. lis 2011

@j.a.n.i spletla jsem si název instituce, manžel byl samozřejmě vyřizovat RP na pobočce úřadu práce...Opravdu chtěl jen vyřídit RP ale zatím jen pro mě. A k tomu měl všechny potřebné dokumenty i tiskopisy. Nechtěl vyřizovat PPM ani jsme zatím nechtěli vyřizovat změnu délky rodičáku.

petkula
autor
17. lis 2011

@j.a.n.i měli jsme tyto dokumenty:
* žádost o rodičovský příspěvek,
* žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek,
* průkaz totožnosti,
* rodný list dítěte.

j.a.n.i
17. lis 2011

@petkula No, tak to je paní tak trochu pako, do odvolání to můžeš zkusit, ale nevím zda ti to uznají protože k té žádosti o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek se musí doložit ještě tenhle formulář https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....
Na druhou stranu měla manželovi vrátit jen tu žádost o volbu a zbytek přijmout. Každopádně bych odvolání zkusila, bude tě to stát jen poštovné za doporučený dopis nebo cestu na úřad 😉 a můžeš jen získat.

petkula
autor
17. lis 2011

@j.a.n.i určitě to zkusím, já jsem hned jedno odvolání poslala předevčírem ale včera jsem ještě zjistila, že po nás chtěla doložit tu žádost, kterou vlastně ještě nepotřebovala. Takže chci zkusit podat ještě jedno odvolání s tím, že to tam uvedu. Nejaké formuláře tam manžel měl ale z hlavy to nevím a ten tvůj odkaz mi nejde otevřít. Každopádně měl asi všechno, protože požadovala jen tu žádanku na PPM ☹ Vím, že je to i naše chyba, měli jsme si pospíšit ale bohužel se to takhle seběhlo a vinu má i ta paní, tak to aspoň zkusím...

j.a.n.i
17. lis 2011

@petkula Jo počkej, já už se asi začínám orientovat, ty si vlastně neměla na PPM nárok a to pak chtějí buď odevzdat žádanku na PPM nebo někde dokonce potvrzení z ČSSZ, že na PPM nemáš nárok. Ale z čeho tohle vychází, to nevím, pravděpodobně z toho, že nemůžeš brát jak PPM, tak rodičák najednou, takže to je pravděpodobně na doklad toho, že ji nečerpáš.

petkula
autor
17. lis 2011

@j.a.n.i asi to je kvůli tomu, takže myslíš, že to chtěla oprávněně? Každopádně manželovi mohla vzít ty vyplněné formuláře a tu žádanku doložit zpětně, ne?

j.a.n.i
17. lis 2011

@petkula Jestli oprávněně nebo ne, to nevím, přijde mi, že v tomhle ohledu je dost nejednoznačný výklad... Ale určitě se to dalo podat bez toho, pak by ti museli napsat, že to musíš doložit, ale řízení by už běželo. Nicméně, pokud člověk narazí na někoho, kdo to vzít nechce, tak je dobré to hodit na podatelnu, tam nic nezkoumají.

vojtisek2007
17. lis 2011

@petkula jak to tak pročítám jen mě napadlo, že podle pasu máš ještě starší dítko...na toho už rodičák nečerpáš ? ve finále vlastně bys měla stejně jen jeden rodičák - takže je jedno, jestli na menší mimi zažádáš od prosince třeba, když do prosince můžeš čerpat na toho staršího.....nebo na toho staršího jsi rodičák zastavila ?

petkula
autor
17. lis 2011

@vojtisek2007 za staršího jsem rodičák musela za červenec a srpen vrátit. Manžel byl totiž 10.10. zažádat o příspěvek ale protože nám ještě chyběla ta žádanka k PPM - tam jsem měla napsat čestné prohlášení, že nemám nárok na PPM, tak jsme to nestihli vyřídit. Bohužel jsme to propásli o dva dny...

katerinanov
19. lis 2011

Holky, víte někdo jak to je s rodičákem od příštího roku?? Jsem studentka, v květnu, kdy se mi má narodit mimčo budu pořád studentka. Mám nárok na rodičák, když jsem byla zaměstnaná za poslední rok jen půl roku?? Kde se o rodičák žádá a jaké jsou potřeba doklady?? Díky za každou odpověď. Katka

j.a.n.i
19. lis 2011

@katerinanov Na rodičák má nárok každý, pokud otec dítka bude pracovat déle než 270 dní, tak budete moct i volit délku, jinak budeš mít 4 letý. A pro žádost je potřeba OP a RL dítka, plus vyplněné formuláře a žádá se na odboru státní sociální podpory při UP.

katerinanov
20. lis 2011

@j.a.n.i děkuji moc za info 🙂